Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από anstelios » Σάβ Ιαν 11, 2020 9:28 pm

Tasos.p έγραψε:
Παρ Ιαν 10, 2020 3:24 pm
anstelios έγραψε:
Τρί Δεκ 17, 2019 4:06 pm
ΟΚ, σε όσες έχουν τρίοδη, δλδ πριν το 2015 και μετά το 2019, δεν γίνεται χωρίς να έχει "πειράξει" την μηχανή.

Παραθέτω κι αυτό το παλιό βίντεο που πιθανώς θα έχει ξαναποσταριστεί σε παλιά νήματα, αλλά μιας και έχει εφαρμογή και στην classic 2019 καλό είναι να υπάρχει κι εδώ.

https://www.youtube.com/watch?v=GFVTp4Jgo5k
Τι ακριβώς κάνει εδω γιατι δεν καταλαβα😁
Temp surfing, xρησιμοποιεί τον διακόπτη του ατμού για να ανεβάσει την θερμοκρασία του boiler λίγο πριν την εκχύλιση.
Κάνει αυτό που φαίνεται και στο παρακάτω βίντεο απλά το κάνει λίγο πιο επιστημονικά με μετρήσεις κτλ..
https://www.youtube.com/watch?v=H3oT5fF1gy0

Κάτι παρόμοιο κάνω κι εγώ όπως έχω γράψει λίγα post πιο πάνω (όπως κι οι περισσότεροι δλδ που είχαν/έχουν Classic χωρίς PID!)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος anstelios την Σάβ Ιαν 11, 2020 9:35 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από anstelios » Σάβ Ιαν 11, 2020 9:33 pm

Tasos.p έγραψε:
Παρ Ιαν 10, 2020 3:28 pm
Αφου το pid είναι σύστημα που φροντίζει να ξεκινήσει την εκχύλιση με σταθερή θερμοκρασια τους 93 βαθμους αν το ρυθμίσουμε, γιατί μερικοί ισχυρίζονται οτι βαζοντας pid τους κραταει σταθερη θερμοκρασια σε ολη την εκχύλιση ή οτι πεφτει μονο 1 με 2 βαθμούς, έχοντας μαλιστα 200ml μπόιλερ; υπάρχει περίπτωση να γίνεται κατι τετοιο;;
Το ρυθμίζουν με τέτοιο τρόπο ώστε να ανάβει άμεσα το θερμαντικό στοιχείο με το που μπει φρέσκο νερό στο boiler στα πρώτα δευτερόλεπτα της εκχύλισης, με αποτέλεσμα να μειώνεται σημαντικά η ταχύτητα πτώσης της θερμοκρασίας καθόλη την διάρκεια της εκχύλισης.

Coffee321
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 12:28 am
Όνομα: Δημήτρης

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Coffee321 » Τρί Ιαν 28, 2020 12:55 pm

Καλημέρα και απο μένα. Μιας και προσανατολίζομαι σε αγορά της συγκεκριμένης μηχανής - η τιμή της ειναι γυρω στα 380 αυτές τις μέρες σε μαγαζιά που εμφανίζονται στο Σκρουτζ- νομίζετε ότι υπάρχει κάτι καλυτερο στην αγορά αυτη τη στιγμή σε Value for Money από την συγκεκριμένη μηχανή. Η χρήση που θα γίνεται ειναι περίπου δυο καφέδες την ημέρα.

Ευχαριστώ
Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από anstelios » Τετ Ιαν 29, 2020 12:08 pm

Καλημέρα,

Σίγουρα δεν υπάρχει άλλη entry level μηχανή σε αυτά τα λεφτά με 58άρι group.
Πέρα από αυτό, κατά την καθαρά προσωπική μου γνώμη, δεν υπάρχει καλύτερη entry level μηχανή γενικότερα.. για πολλούς και διάφορους λόγους (58άρι group + solenoid, μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς μύλο, εύκολη στη χρήση, ότι πρέπει για πρώτη γνωριμία με την διαδικασία, ταχύτατη προθέρμανση)!! Εννοείται βέβαια ότι το μέγιστο αποτέλεσμα θα το έχεις με καλό μύλο.
Εκφράζω όπως είπα την προσωπική μου άποψη και μιλώ εκ πείρας καθώς είχα την συγκεκριμένη μηχανή και πήγα σε Lelit PlusT.
Αν μπορείς προσπάθησε να βρεις το μοντέλο με τα 2 σωληνάκια σιλικόνης στο δοχείο νερού, οι πιο καινούργιες έχουν ένα, λεπτομέρειες εδώ https://coffeeforums.co.uk/topic/47189- ... /#comments και εδώ viewtopic.php?f=5&t=6554&start=20. Την δικία μου την πήρα Νοέμβριο 19 και ευτυχώς είχε δύο σωληνάκια.
Τέλος, να σου πω πως αν είσαι ήδη γνώριμος με την διαδικασία παρασκευής espresso στο σπίτι και έχεις αποφασίσει ότι σου ταιριάζει κι είσαι πρόθυμος να ασχοληθείς με όσα χρειάζεται (χρόνος,μικρορυθμίσεις παραμέτρων, καθαριότητα και συντήρηση, κτλ..) κι αν ασφαλώς μπορείς και οικονομικά, καλό είναι να πας στην Lelit PL41 PlusT μαζί με ένα καλό μύλο.

Coffee321
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Ιαν 08, 2020 12:28 am
Όνομα: Δημήτρης

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Coffee321 » Τετ Ιαν 29, 2020 7:48 pm

Καλησπέρα Στέλιο,

Κάπως ετσι το έχω καταλάβει και εγώ το θέμα απο ότι εχω διαβάσει εδώ. Το budget βέβαια για την Lelit PL41 PLUS T και το μύλο μαζί ανεβαίνει αρκετά οπότε θα πρέπει να συνεκτιμηθούν και αλλοι παράγοντες πριν γίνει η αγορά.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Konstantinos » Τετ Ιαν 29, 2020 11:00 pm

Πάντως, η κυρίαρχη, μάλλον, άποψη (χωρίς να σου λέω να την υιοθετήσεις, αλίμονο) είναι πως ο μύλος είναι μακράν σημαντικότερος της μηχανής, και μάλιστα συχνά διάβαζα (και προσωπικά ακολούθησα) την πρόταση να ξεκινήσει κανείς με μύλο και να πίνει πχ φρεσκοκομμένο καφέ φίλτρου ή pour over και μετά να προχωρήσει σε αγορά μηχανής.

Σε κάθε περίπτωση, σου εύχομαι καλή επιτυχία στις αναζητήσεις σου για μηχανή, μύλο και καλούς καφέδες. :coffee:

Nikos21
Δημοσιεύσεις: 140
Εγγραφή: Τρί Αύγ 06, 2019 1:03 am
Μηχανή:: Gaggia Classic 2019
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από Nikos21 » Κυρ Αύγ 16, 2020 3:00 am

Εχει κανει κανεις αναβαθμιση τη φλατζα στο group head και τη σιτα που βγαινει το νερο;

hackertom
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: Τρί Ιουν 17, 2014 10:37 am
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Gaggia Classic 41/11
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
Οι καφέδες μου:: Σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από hackertom » Δευ Ιούλ 19, 2021 8:52 pm

Nikos21 έγραψε:
Κυρ Αύγ 16, 2020 3:00 am
Εχει κανει κανεις αναβαθμιση τη φλατζα στο group head και τη σιτα που βγαινει το νερο;
https://youtu.be/EDTBvq31uM8 ???

Άβαταρ μέλους
DgSensei
Δημοσιεύσεις: 312
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 12, 2019 4:46 pm
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Eureka Mignon Crono

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από DgSensei » Τρί Ιούλ 20, 2021 1:41 am

Nikos21 έγραψε:
Κυρ Αύγ 16, 2020 3:00 am
Εχει κανει κανεις αναβαθμιση τη φλατζα στο group head και τη σιτα που βγαινει το νερο;
Όπως λέει και στο παραπάνω βιντεο η αλλαγή shower screen δεν αξίζει. Η φλάτζα επίσης δεν έχει νοημα να αλλαχτεί προληπτικά. Αν αρχίζει να σου στάζει την αλλάζεις ή αν την έχεις πολλά χρονια και είναι θέοξερη. Αν θες να κανείς μια πραγματικά ουσιαστική αναβάθμιση στη μηχανή, μάζεψε λεφτά και βάλε pid κατά την ταπεινή μου άποψη.

fir3wind
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 06, 2021 1:45 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Gaggia Classic 30
2η Μηχανή:: Gran Gaggia Style
Οι καφέδες μου:: Colombia Paez
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Gaggia Classic 2019 made in Italy

Δημοσίευση από fir3wind » Τρί Ιούλ 27, 2021 11:25 am

Καλημέρα σε όλους.
Ξεκινώντας νιόθω την ανάγκη να πω σαν λάτρης του καφέ και ιδικά του espresso, οι συζητήσεις που έχω διαβάσει εδώ είναι θυσαυρός γνώσης αλλά και ψυχαγωγίας για έναν αρχάριο σαν εμένα.
Και αφού τελειώσαμε με τα δακρύβρεχτα, πάμε τώρα πιο On-topic.

Ακολουθεί σύντομη περιγραφή της "καριέρας" μου σαν Home barista.
Ξεκίνησα με μια gaggia gran style την οποία μετέτρεψα σε Unpressurized μετά από περίπου 2χρόνια χρήσης με illy,lavazza,buondi Και όλα αυτά τα κλασικά του super market, κυρίως γιατί με γοητεύει η διαδικασία παρασκευής του espresso και ήθελα να γίνω cool με το tamper μου, τα πανάκια μου τα βαζακια μου και τα όλα μου. Άδιασα λοιπόν το Portafilter της deluxe από τα λιωμένα πια πλαστικά μέρη κάτω από το basket, ψώνισα κομμένο specialty καφέ από "το νησι του καφέ" και αφού συνήλθα από το σοκ της ξινίλας για αρχή, έβαλα κάτω την όρεξη και την υπομονή μου και μετά από κανά κιλό καφέ σε δοκιμές κοψίματος και ζύγισμα κλπ κλπ κατάφερα να απολαύσω καφέ από τη συγκεκριμένη μηχανή για άλλον ένα χρόνο μέχρι που τελικά "τράβηξα τη σκανδάλη" και πήρα την Gaggia classic 30.

Η σύντομη εμπειρία μου με την Gaggia classic 30.
Την χρησιμοποιώ περίπου 1 μήνα τώρα και μετα από μισό κιλό καφέ βρήκα και γι αυτήν το σωστό κόψιμο του αγαπημένου μου καφέ από το νησί.
Aυτό που κάνω εγώ για να αποφύγω τη πτώση θερμοκρασίας και άρα τον ξινό καφέ είναι να την αφήσω να ζεσταθεί με κουμπομένο κλείστρο για 10λεπτά μέχρι που η κεφαλή με το shower screen, το Pf Και η επιφάνεια από πάνω για τα ποτήρια να καίνε. Μετά ετοιμάζω τη δώση, τρέχω λίγο νερό να φύγουν οι ατμοί στην αρχή, κουμπώνω Portafilter Και μόλις ανάψει το λαμπάκι πάλι ξεκινάω την εκχύλιση. Κάποιες φορές η πρώτη δώση μπορεί να βγεί ελαφρώς ξινή, αλλά η δεύτερη είναι πάντα απολαυστική. Ίσως να φταίει και ο καφές μου...πολύ πιο πιθανό η τεχνική μου. Μεγάλο flavor boost έδωση και η χρήση φιλτραρισμένου νερού από κανάτα που χρησιμοποιώ τις 2 τελευταίες εβδομάδες.
Γενικά επειδή τώρα μαζεύω budget μάλλον για τον Specialita, πορεύομαι με κομένο καφέ, αυστήρα από το νησί, μιας και έχω βρεί το κόψιμο και τον αποθηκεύω στα κλασικά βαζάκια που αφαιρούν τον αέρα.Τις πρώτες 2-3 μέρες οι καφέδες μου είναι πάρα πολύ απολαυστικοί και μετά απλά οκ. Eξακολουθώ να μην ζηλεύω τον καφέ από τις περισσότερες καφετέριες στο Χαλάνδρι με εξαίρεση ίσως 2 καφετέριες.

Απάντηση