Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 12, 2018 12:12 pm

Gaggia BC έγραψε:
Δευ Νοέμ 12, 2018 10:10 am
...
Για το βιντεο του Χρηστου, θα μαντεψω οτι επεσε σε πολυ φρεσκια παρτιδα, εξου και η μπολικη crema
Το video αυτό το έβαλα για την υποστήριξη του σχολίου σου Γεράσιμε σχετικά με τον σχηματισμό κρέμας με robusta καφέ ακόμα και εάν η εκχύλιση έχει σφάλματα (στην προκειμένη εκχύλιση το κόψιμο του καφέ ήταν πολύ προς το λεπτόκοκκο-υπερεκχύλιση). Με καλής ποιότητας arabica καφέ τέτοια κρέμα δεν παίρνεις με τίποτα.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Gaggia BC » Δευ Νοέμ 12, 2018 12:32 pm

Τοση πολλη και περισσοτερη μη σου πω με καλο arabica εχω δει μονο στις ανυπομονησιες που χρησιμοποιουσα καποιους καφεδες 2-3 μερες μετα το ψησιμο, οι οποιοι και δεν πινοντουσαν τοσο φρεσκοι φυσικα!
Δεν καταλαβα οτι ο συγκεκριμενος lavazza ηταν με robusta αλλα εξηγει πολλα λοιπον :oneup: .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Christos » Δευ Νοέμ 12, 2018 1:09 pm

Οι καλοί και πολύ φρεσκοψημένοι arabica θα σου δώσουν πολύ κρέμα κατά την διάρκεια της εκχύλισης αλλά αυτή θα υποχωρήσει γρήγορα. Δες τι κάνω με το κουταλάκι, τόσο συνεκτική και διαρκείας κρέμα δεν έχω δει ποτέ με arabica, εγώ προσωπικά. Ακόμα και οι καφέδες από το Sant' Eustachio Il Caffè θα την ζήλευαν. Με το μαχαίρι την κόβεις αλλά από γεύση πάντως μιλάμε για καμμένο λάστιχο! :D
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
Gespresso
Δημοσιεύσεις: 482
Εγγραφή: Παρ Μάιος 27, 2016 9:39 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Rancilio Silvia V5
2η Μηχανή:: Hario V60
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Graef cm800
Οι καφέδες μου:: Όλοι και από λίγο!

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από Gespresso » Δευ Νοέμ 12, 2018 4:07 pm

Christos έγραψε:
Δευ Νοέμ 12, 2018 12:12 pm
Gaggia BC έγραψε:
Δευ Νοέμ 12, 2018 10:10 am
...
Για το βιντεο του Χρηστου, θα μαντεψω οτι επεσε σε πολυ φρεσκια παρτιδα, εξου και η μπολικη crema
Το video αυτό το έβαλα για την υποστήριξη του σχολίου σου Γεράσιμε σχετικά με τον σχηματισμό κρέμας με robusta καφέ ακόμα και εάν η εκχύλιση έχει σφάλματα (στην προκειμένη εκχύλιση το κόψιμο του καφέ ήταν πολύ προς το λεπτόκοκκο-υπερεκχύλιση). Με καλής ποιότητας arabica καφέ τέτοια κρέμα δεν παίρνεις με τίποτα.
Σε κατάλαβα! :D :a013:

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από ellenikus » Τρί Νοέμ 13, 2018 3:56 pm



Preinfusion ενεργό και PID στους 100 βαθμους με καφε αρμενακο κενυα arabica 18 γραμμάρια αλεσμενο στο 20 με Compak k3
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Christos την Τρί Νοέμ 13, 2018 7:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Λόγος: Διόρθωση στην προσθήκη video.

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από vage78 » Τετ Νοέμ 14, 2018 9:20 am

Ellenicus

Δεν το συζητώ. Αψογος.
Ποια μηχανη εσσπρεσσο ειναι αυτή. Επακριβώς μοντελο ???

Σ ευχαριστώ

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από ellenikus » Τετ Νοέμ 14, 2018 7:26 pm

Lelit PL91T Victoria με μυλο Compak K3.νομίζεις οτι χρησιμοποιείς επαγγελματικη μηχανη

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από vage78 » Πέμ Νοέμ 15, 2018 9:54 am

ellenicus

Να φανταστώ για την μηχανή θα κοστίζει ενα μάτι ????

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Νοέμ 15, 2018 11:39 am

εγώ την πήρα μεταχειρισμένη στα 500 από ιταλια σε πολύ καλή κατάσταση.Πουλανε μια ίδια στα 520 στο Μarketplace του Facebook εδώ στην Ελλάδα.

vage78
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Οκτ 02, 2018 3:36 pm

Re: Υπαρχουν πραγματικα βίντεο απο χρήστες του forum ώστε να δούμε σωστό shot εσπρεσσο ?

Δημοσίευση από vage78 » Πέμ Νοέμ 15, 2018 1:02 pm

σ ευχαριστώ ellenicus

Οι μηχανες με ese pods δεν παραγουν καλό καφεδακι ?

Απάντηση