SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
cult
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2018 7:51 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Philips Saeco
Μύλος:: Bosch
Τοποθεσία: Χανιά

SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από cult » Παρ Ιαν 26, 2018 1:05 pm

Γεια χαρα σε ολους και καλως σας βρηκα.
Αγορασα και παρελαβα χθες μια PHILIPS SAECO 3423/11. Την πηρα για αρχη και ως ενδιαμεσο βημα απο απλουστερες μηχανες με τις οποιες ως τωρα συναλλασσομουν (ARIELLI , delonghi, silvercrest) σε κατι πιο σοβαρο.
Καταρχας μου εκανε εντυπωση η διαδικασια πριν τον πρωτο καφε (πληρωσης συστηματος, αδειασμα του δοχειου κτλ).
Χρειαζεται να κανω τη διαδικασια αυτη καθε φορα που αδειαζει το δοχειο?
Προσπαθωντας να κανω τον πρωτο καφε παρατηρησα το εξης. Αναβει το led οτι ειναι οκ για καφε ξεκιναω την εκχυση και μετα απο 2-3 δευτ/τα σβηνει (το led), Ξαναγινεται πρασινο , παλι εκχυση , 2-3 δευ/τα σβηνει. Γιατι γινεται αυτο? Πημπως πρεπει να αφησω την καφετιερα ανοικτη για περισσοτερο χρονο ( 15 λεπτα πχ να ζεσταθει επαρκως το boiler) kai μετα να ξεκινησω τη διαδικασια?
Επισης ειχε μεσα ανα μικρο φιλτρο (λογικα για μονο εσπρεσσο) και μια λαστιχενια ταπα για καψουλες. Απλα διαβαζοντας και τις οδηγιες δεν αντεληφθην πως μπορω να κανω καφε με καψουλες (αν και δεν ειναι αμεση προτεραιοτητα μου).

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από pavlosola » Παρ Ιαν 26, 2018 1:45 pm

Καλώς ήρθες!
Χωρίς να θέλω να σε προσβάλω, αλλά ειλικρινά θέλω να μάθουμε τι είναι αυτό που σε έκανε να πιστέψεις
ότι αυτή η μηχανή είναι ένα βήμα πάνω από αυτές που ανέφερες, ως ενδιάμεση και πιο σοβαρή;

1. Η μηχανή σου δεν έχει boiler (boiler δεν είναι το δοχείο νερού) αλλά thermoblock και δεν χρειάζεται προθέρμανση.
2. Η ταμπλέτες δεν είναι κάψουλες αλλά E.S.E pods. Ψάξε στο διαδίκτυο και θα βεις τι διαφορά.

Διάβασε καλά το εγχειρίδιο της μηχανής και θα πάρεις τις απαντήσεις για τα υπόλοιπα.

Άβαταρ μέλους
loft
Δημοσιεύσεις: 54
Εγγραφή: Δευ Ιουν 17, 2013 5:22 pm
Μηχανή:: La Pavoni Puccino
Μύλος:: 1Zpresso JE-Plus
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από loft » Παρ Ιαν 26, 2018 2:09 pm

Οι Saeco πρέπει να έχουν ένα πολύ μικρό boiler (~110mL) παρόμοιο με τις Gaggia Classic, αφού ανήκουν στην ίδια εταιρεία (Philips). Οπότε είναι λογικό να ανάβει το θερμαντικό πολύ εύκολα, καθώς κρύο νερό εισέρχεται στο
μικρό boiler με κάθε εκκίνηση της αντλίας.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από pavlosola » Παρ Ιαν 26, 2018 2:55 pm

Ναι μάλλον έχεις δίκιο loft για το boiler, έκανα λάθος!

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από cosini » Παρ Ιαν 26, 2018 6:38 pm

Καλώς ήρθες , ( κάποια στιγμή συμπλήρωσε και το προφίλ σου ) ,
Η μηχανή που πήρες γνωρίζεις ότι είναι πολύ μικρών δυνατοτήτων ωστόσο για να πάρεις το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα πρέπει να κάνεις τα παρακάτω.

1.Να ψάξεις στο ιντερνετ και να κάνεις στο portafilter σου το καλαθάκι non preinfusion.

2.Να βάζεις νερό στη μηχανή λίγο προθερμασμένο περίπου στους 20-25 βαθμούς ώστε να βοηθάς την μηχανή καθώς έχει πολύ μικρό boiler.

3.Πριν την εκχύλιση να πατάς το κουμπί με αναμμένο το led και να τρέχει σκέτο νερό 2-3 φορές από 5-6 sec η κάθε φορά ώστε να ζεσταθεί όλη η διαδρομή του νερού.

4.Ο καφές που θα βάζεις να είναι τόσο ψιλοαλεσμένος ώστε να έχεις μια εκχύλιση περίπου 30γρ σε 25-30sec.

Με αυτές τις μικρές διορθώσεις πιστεύω θα πάρεις ότι καλύτερο μπορείς από την μηχανή έως κάποια στιγμή μπορέσεις να την αντικαταστήσεις με μια μηχανή espresso .
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

Άβαταρ μέλους
phoinix_gr
Δημοσιεύσεις: 113
Εγγραφή: Σάβ Απρ 22, 2017 12:27 pm
Όνομα: Ακης
Μηχανή:: Gaggia Classic PID
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από phoinix_gr » Παρ Ιαν 26, 2018 7:47 pm

cosini έγραψε: 1.Να ψάξεις στο ιντερνετ και να κάνεις στο portafilter σου το καλαθάκι non preinfusion.
Non-Pressurized μαλλον εννοείς Δημητρη ?
Gaggia Classic|Chinese PID|Auber temperature sensor|OPV 9bar|Rancilio silvia wand
Brass shower plate holder|IMS shower screen|IMS basket|Baratza Sette 270W Grinder|Belogia Jug

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιαν 26, 2018 9:20 pm

cult έγραψε:...
Καταρχας μου εκανε εντυπωση η διαδικασια πριν τον πρωτο καφε (πληρωσης συστηματος, αδειασμα του δοχειου κτλ).
Χρειαζεται να κανω τη διαδικασια αυτη καθε φορα που αδειαζει το δοχειο?
Δεν λέει το manual πριν τον πρώτο καφέ αλλά για πριν την πρώτη χρήση της μηχανής (καινούρια) ή μετά από μεγάλο χρόνο αδράνειας.
cult έγραψε:Επισης ειχε μεσα ανα μικρο φιλτρο (λογικα για μονο εσπρεσσο) και μια λαστιχενια ταπα για καψουλες. Απλα διαβαζοντας και τις οδηγιες δεν αντεληφθην πως μπορω να κανω καφε με καψουλες (αν και δεν ειναι αμεση προτεραιοτητα μου).
Δεν σου λέει για κάψουλες αλλά καφέ σε ταμπλέτες. Τις χάρτινες, στρογγυλές (ESE pods) αλλά χρειάζεται ένα έξτρα καλαθάκι που δεν ξέρω άμα έχει έρθει με την μηχανή σου. Από το manual
Σημείωση: το κιτ για ταμπλέτες ESE υπάρχει μόνο στα μοντέλα Focus, Class και Stainless Steel.

Η μηχανή σου πρέπει να είναι παρόμοια με την 8323 οπότε δες και το παρακάτω νήμα:
viewtopic.php?f=5&t=1239#p18494
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
cosini
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 10:57 am
Όνομα: Δημητρης
Μηχανή:: Cosini DB espresso
2η Μηχανή:: Cosini Lever machine
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
2ος Μύλος:: HRM 350 ROASTING
Οι καφέδες μου:: all
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από cosini » Παρ Ιαν 26, 2018 9:47 pm

phoinix_gr έγραψε: Non-Pressurized μαλλον εννοείς Δημητρη ?
Πολύ σωστά, ευχαριστώ για την διόρθωση
5M οι απόλυτοι κανόνες για έναν τέλειο εσπρέσσο.
1. Miscela: το χαρμάνι
2. Macchine caffe Espresso: Η μηχανή
3. Macinadosatore: Ο μύλος κοπής
4. Mano dell'operatore: Το «χέρι» του μπαρίστα
5. Manutenzione: Η συντήρηση

cult
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Ιαν 19, 2018 7:51 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Philips Saeco
Μύλος:: Bosch
Τοποθεσία: Χανιά

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από cult » Σάβ Φεβ 03, 2018 9:19 pm

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Ηξερα εκ των προτερων τις δυνατοτητες τη ςμηχανης οπως και ηξερα και το επιπεδο του φορουμ σχετικα με την διαδικασια τις απαιτησεις κτλ παρασκευης καλου καφε.
Φυσικα και δεν εχω αυταπατες στο κοστος αυτο.
Απλα ηθελα ν ακανω μια αναβαθμιση οσο αναφορα την ολη εικονα της μηχανης (ποιοτητα πλαστικων, θορυβος κτλ) αφου η μεχρι τωρα εμπειρια μου προερχονταν απο κινεζικες τυπου Arielli, finlux, silvercrest (με εξαιρεση μια Delonghi).
Μεχρι στιγμης ειμαι ικανοποιημενος. Χρησιμοποιω τον ιδιο καφε χρονια και σε καθε μηχανη ειχε διαφορετικο αποτυπωμα. Στην εν λογω τον θεωρω (για τα μη εξειδικευμενα και ερασιτεχνικα) γουστα μου , πολυ καλο. Επαναλαμβανω δεν εχω (ακομη) εξασκημένο ουρανισκο ο οποιος και θα διεκρινε την ουσιωδη διαφορα.
Τελος παντων για τα pods δε βρηκα κατι . Ειχε στη συσκευασια μια λαστιχενια ταπα (αν μου επιτρεπεται η εκφραση) και μια μικρη υποδοχη (δεν ειμαι ακομη εξοικειωμενος με την ορολογια) αλλα δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω,
Λεω να επικεντρωσω τη μελετη μου στο Non pressurized portafilter. Οποιαδηποτε tips για την εν λογω μηχανη ευπροσδεκτα.

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: SAECO 8423/11 ερωτησεις

Δημοσίευση από pavlosola » Κυρ Φεβ 04, 2018 12:51 am


Απάντηση