Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
gzsb
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 17, 2018 4:30 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: AEG EA 150
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από gzsb » Παρ Απρ 05, 2019 2:58 pm

vasilas432 έγραψε:
Παρ Απρ 05, 2019 6:52 am
Ευχαριστώ για το λινκ. Αν δεν κάνω λαθος είναι ελαφρώς μεταχειρισμένη.
Εκανα μια μεταφραση απο τα γαλλικα στα αγγλικα με τον Chrome και δεν ειδα καπου να λεει για μεταχειρισμενη. Ειδες καπου κατι να λεει για μεταχειρισμενη εστω και ελαφρως; Και μενα παντως σαν τιμη μου εκανε μεγαλη εντυπωση και μου φανηκε αρκετα χαμηλη για την συγκεκριμενη μηχανη που σχεδον παντου σε αλλα ξενα sites την βλεπω απο τα 980 ευρω και πανω.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Απρ 05, 2019 3:51 pm

Είναι μεταχειρισμένη (ή ενδεχομένως εκθεσειακο κομμάτι ). Το γράφει. Αν δεις έχει επιλογή να την πάρεις και "neuf" (καινούρια δλδ)

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Απρ 05, 2019 4:30 pm

@gzsb
Έχεις δίκιο για την ακρίβεια, οι hx είναι θερμοκρασιακοί βράχοι από θέμα σταθερότητας, που με λίγη εξάσκηση στο cooling flush και μια μικρή γευστική εκπαίδευση δίνουν εξαιρετικά αποτελέσματα με μεγάλη επαληψιμότητα. Σε αυτό που υστερούν είναι η ακρίβεια, αν θες δλδ να παίξεις αυστηρά με τους βαθμούς για να βγάλεις κάποια απαιτητικά προφίλ.

@Nimrodel
Είσαι σωστή στην περιγραφή, 2 μόνο παρατηρησούλες.
Όπως φαίνεται και στο διάγραμμα ο εναλλάκτης είναι ο σωλήνας που περνάει μέσα από το boiler, αλλά το νερό του δεν έρχεται σε άμεση επαφή με το νερό του boiler. H αντίσταση ζεσταίνει το νερό στο boiler, το νερό του boiler ζεσταίνει το μέταλλο του εναλλάκτη και το μέταλλο με τη σειρά του ζεσταίνει το νερό που βρίσκεται μέσα του. Άρα έχουμε μεταφορά θερμικής ενέργειας από το ένα ρευστό στο άλλο μέσω του μεταλλικού σωλήνα (εναλλάκτη).
Το φαινόμενο του θερμοσιφωνισμού πυροδοτείται όταν το νερό μέσα στον σωλήνα ζεσταίνεται στη μια άκρη του κυκλώματος (αυτή που είναι βυθισμένη στο boiler), ενώ στην υπόλοιπη είναι ακόμα κρύο. Το ζεστό νερό που είναι λίγο πιο ελαφρύ αρχίζει να ανεβαίνει και να κινείται με κατεύθυνση προς το group ζεσταίνοντας όλη τη διαδρομή (γι΄αυτό βλέπουμε το group να ζεματάει μετά από λίγο αφότου ενεργοποιήσουμε τη μηχανή), εκεί έρχεται σε επαφή με το κρύο μέταλλο, το ζεσταίνει, αλλά το ίδιο χάνει θερμότητα και από άλλη διαδρομή ξαναγυρνάει χλιαρό πίσω στον σωλήνα (στο συγκεκριμένο σκαρίφημα δεν φαίνεται η επιστροφή). Εκεί ξαναζεσταίνεται και συνεχίζεται έτσι η κυκλική κίνηση.
Η σταθερότητα σε αυτές τις μηχανές εξασφαλίζεται λοιπόν μέσω: του μεγάλου boiler (συνήθως 2lt), των υλικών με μεγάλη θερμοχωρητικότητα, τη μεγάλη μάζα του group (συνήθως E61) και του φαινομένου του θερμοσιφωνισμού.
hx-mahcine.jpg

@vasilas432
Καταρχάς λίγα τα λόγια σου για την appartamento, η μηχανή τα σπάει γιατί είναι ρόκετ!
Πέρα από την πλάκα ξαναβλέποντας το διάγραμμα των hx, θα δεις οτι ένα pid προσαρμόζει την θερμοκρασία στην επιθυμητή τιμή. Από την πιο πάνω περιγραφή όμως ο αισθητήρας του pid δεν έχει νόημα να μπει ούτε στο boiler (γιατί εκεί φτιάχνουμε βραστό νερό και ατμό δλδ θερμοκρασία πολύ πάνω από το brew) αλλά ούτε και στον εναλλάκτη διότι αφενός το νερό βρίσκεται σε κίνηση και αφετέρου γιατί δεν μέσα στον σωλήνα δεν έχει δική του, ξεχωριστή αντίσταση για να την ενεργοποιήσει το pid και να το ζεστάνει. Ουσιαστικά λοιπόν η φιλοσοφία και ο τρόπος λειτουργίας μιας hx δεν χρειάζονται pid. Στην αγορά υπάρχουν βέβαια υλοποιήσεις με ενσωματωμένο pid, χωρίς να προσφέρουν κάτι ουσιαστικό στο τελικό αποτέλεσμα.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Παρ Απρ 05, 2019 4:39 pm

@Luckees
Ναι δεν χρειάζεται Pid, διάβασα πιο προσεκτικά την επεξήγηση σου καθώς και το ξένο άρθρο και το διαπίστωσα.
Από ξένο site Την δίνουν 1295 με τα μεταφορικά μέσα. Προσπαθώ να πείσω την σύζυγό καθώς ειμαι ενθουσιασμένος με την Rocket appartamento. Αυτή δεν έχει 2 λίτρα αλλά 1.8 boiler.

Το κατάστημα είναι το Espresso coffee shop στην Ιταλία.

Τι λες αξίζει;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Απρ 05, 2019 5:04 pm

Σαν μηχανή εννοείται πως αξίζει γιατί είναι πολύ ποιοτική.
Το θέμα είναι αν κάνει για σένα που ξεκινάς τώρα. Πρέπει να σταθμίσεις ανάγκες και να βάλεις προτεραιότητες.
Αν πας σε single (bezzera ή ecm ή ότι άλλο) το pid για ένα αρχάριο είναι μεγάλη βοήθεια, αν πας σε hx θα είναι αφενός επίπονο σχολείο αλλά -επειδή ενδιαφέρεσαι μόνο για γαλακτερούς καφέδες- ο ατμός τους σε ποιότητα, ποσότητα και αμεσότητα δεν παίζεται.
Επίσης να σκεφτείς το θέμα της τεχνικής υποστήριξης σε περίπτωση που κάτι αστοχήσει ή θελήσεις κάποιου είδους περιοδική συντήρηση/έλεγχο.

*Μάλλον πρέπει να ανοίξεις ένα άλλο θέμα γιατί είμαστε τελείως offtopic

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Παρ Απρ 05, 2019 5:17 pm

Ναι έχουμε ξεφύγει από το θέμα.

Πραγματικά ειμαι μπερδεμένος γιατί ναι μεν δεν με ενοχλεί το οικονομικό αλλά από την άλλη είμαι καινούριος στο σπορ.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Παρ Απρ 05, 2019 5:33 pm

Appartamento φέρνει και ο barista και μάλιστα σε καλή τιμή πάντως...(πανέμορφη συμφωνώ ..)
Και μια που βγήκαμε και :offtopic: ....άμα τα λεφτά δεν ειανι θέμα...πάρε βρε αδερφέ μια dalla corte Mina.... Χαχαχαχα
Ααααααχ

Αποστόλη πάντα χαίρομαι να σε διαβάζω:) κατατοπιστικοτατος!

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Παρ Απρ 05, 2019 5:36 pm

Ταβάνι 1.600 για όλο τον εξοπλισμό

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από user76 » Παρ Απρ 05, 2019 6:03 pm

vasilas432 έγραψε:
Παρ Απρ 05, 2019 4:39 pm
@Luckees
Ναι δεν χρειάζεται Pid, διάβασα πιο προσεκτικά την επεξήγηση σου καθώς και το ξένο άρθρο και το διαπίστωσα.
Από ξένο site Την δίνουν 1295 με τα μεταφορικά μέσα. Προσπαθώ να πείσω την σύζυγό καθώς ειμαι ενθουσιασμένος με την Rocket appartamento. Αυτή δεν έχει 2 λίτρα αλλά 1.8 boiler.

Το κατάστημα είναι το Espresso coffee shop στην Ιταλία.

Τι λες αξίζει;
Δες και στο https://www.idealo.de/preisvergleich/Of ... resso.html

Έχει πολύ καλές προσφορές...Και εγώ γι'αυτήν ψήνομαι..όταν θα έχω λεφτά, θα την πάρω :coffee: :coffee: :coffee:

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Παρ Απρ 05, 2019 6:26 pm

user76 έγραψε:
Παρ Απρ 05, 2019 6:03 pm
vasilas432 έγραψε:
Παρ Απρ 05, 2019 4:39 pm
@Luckees
Ναι δεν χρειάζεται Pid, διάβασα πιο προσεκτικά την επεξήγηση σου καθώς και το ξένο άρθρο και το διαπίστωσα.
Από ξένο site Την δίνουν 1295 με τα μεταφορικά μέσα. Προσπαθώ να πείσω την σύζυγό καθώς ειμαι ενθουσιασμένος με την Rocket appartamento. Αυτή δεν έχει 2 λίτρα αλλά 1.8 boiler.

Το κατάστημα είναι το Espresso coffee shop στην Ιταλία.

Τι λες αξίζει;
Δες και στο https://www.idealo.de/preisvergleich/Of ... resso.html

Έχει πολύ καλές προσφορές...Και εγώ γι'αυτήν ψήνομαι..όταν θα έχω λεφτά, θα την πάρω :coffee: :coffee: :coffee:
Thanks
70€ φθηνότερα μαζί με τα μεταφορικά
Όταν λένε σε stock το εννοούν άραγε? Ευτυχώς υπάρχει το Paypal σαν εγγύηση


EDIT: Καλώς ή κακώς την αγόρασα στα 1225 shipped με GLS στο χρώμα του χαλκού τα πλαϊνά! Απλά πάτησα το κουμπί του Paypal...
Το μαγαζί είναι το sparkaffee.de.
Εννοείται θα προτιμούσα barista αλλά δεν υπήρχε διαθέσιμη και αν θα την είχε stock το εργοστάσιο για να την φέρει, θα ήταν μετά απο 3 εβδομάδες. Επικοινώνησα

Απάντηση