Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thlap » Παρ Δεκ 09, 2022 4:40 pm

Υπάρχει κάπου κάποιο manual για αυτές τις ρυθμίσεις; Εκτός από κάποιο παλιό βίντεο με επεξηγήσεις για την ρύθμιση του PID αλλά σε άλλο μοντέλο Lelit δεν έχω βρει κάτι

Άβαταρ μέλους
barista.gr
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 22, 2011 11:11 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: La Marzocco GS3
2η Μηχανή:: Flair Pro
Μύλος:: Ceado E37S
2ος Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Taresso Artisan Coffee Roasters
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από barista.gr » Παρ Δεκ 09, 2022 4:59 pm

Δυστυχώς όχι, δεν υπάρχει Manual γιατί αφορά το τεχνικό μενού που θεωρητικά ο χρήστης δεν πρέπει να μπαίνει.

Τις οδηγίες τις ανέβασα μετα φόβου και καρδίας γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αρκετοί χρήστες να αλλάξουν άλλες ρυθμίσεις και να δημιουργηθούν προβλήματα.

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης
Barista.gr

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Παρ Δεκ 09, 2022 9:02 pm

barista.gr έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 4:29 pm
Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ

Στην έκδοση 1.14 υπάρχει η δυνατότητα να αλλάξει η ρύθμιση και να φαίνεται στην οθόνη η θερμοκρασία που βρίσκεται η μηχανή ανα πάσα στιγμή.

Για να γίνει αυτό πρέπει να μπείτε στο τεχνικό μενού με τον εξής τρόπο:

Με την μηχανή σβηστή κρατάτε πατημένο το "-" και το "+" (ταυτόχρονα οπωσδήποτε γιατι αλλιώς κάνει reset) με πατημένα αυτά τα πλήκτρα ξεκινάτε την μηχανή.

Μετά θα δείτε στην πρώτη σελίδα του τεχνικού μενού την ένδειξη "PR ON", θα περιηγηθείτε στο τεχνικό μενού μέχρι να βρείτε την ένδειξη TR και θα αλλάξετε την τιμή από 0 σε 1.

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης
Barista.gr

Σας ευχαριστούμε 👏🏻

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Σάβ Δεκ 10, 2022 10:58 am

barista.gr έγραψε:
Παρ Δεκ 09, 2022 4:59 pm
Δυστυχώς όχι, δεν υπάρχει Manual γιατί αφορά το τεχνικό μενού που θεωρητικά ο χρήστης δεν πρέπει να μπαίνει.

Τις οδηγίες τις ανέβασα μετα φόβου και καρδίας γιατι υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αρκετοί χρήστες να αλλάξουν άλλες ρυθμίσεις και να δημιουργηθούν προβλήματα.

Με εκτίμηση

Βασίλης Τάρταρης
Barista.gr
Πολύ λογικό και σεβαστό αυτό που λέτε ωστόσο δυστυχως αυτή η default ρύθμιση της θερμοκρασίας είναι ΤΟΣΟ ΛΑΘΟΣ που αναγκαστικά μπαίνεις στη διαδικασία πάση θυσια να την αλλάξεις.

Εγώ μια που την άλλαξα και μια που ξέχασα για πάντα ότι υπάρχει αυτό το έξτρα μενού και μάλιστα θα ήθελα μια επιβεβαίωση από οποιον θυμάται η δεν του κάνει κόπο να τσεκάρει, όσον αφορά το default της πρώτης ρύθμισης “PR.ON” γιατί έχω μια υποψία ότι πατώντας πάνω ίσως το πείραξα. Είναι στο 2

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Κυρ Δεκ 11, 2022 8:16 am

2 είναι. Έχοντας πειράξει τις ρυθμίσεις θα σου έλεγα δεν είναι τόσο λάθος όσο νομίζεις. Καθαρά ψυχολογικοί οι λόγοι να μπεις στην διαδικασία να τις πειράξεις.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Κυρ Δεκ 11, 2022 1:02 pm

Spira έγραψε:
Κυρ Δεκ 11, 2022 8:16 am
2 είναι. Έχοντας πειράξει τις ρυθμίσεις θα σου έλεγα δεν είναι τόσο λάθος όσο νομίζεις. Καθαρά ψυχολογικοί οι λόγοι να μπεις στην διαδικασία να τις πειράξεις.
Αυτό παίζει να είναι το preinfusion εν το μεταξύ που έτσι και αλλιώς το έχω οφ από το απλό μενού..

Σχετικά με τις ρυθμίσεις αυτό που λες εξαρτάται. Προσωπικά είμαι υπέρ μόνο αν έχω συγκεκριμένο θέμα όπως τώρα.. Ή στην Anna πχ. τους είχα αλλάξει τα φώτα βάσει ενός βίντεο εδώ και η αναβάθμιση σε όλα τα επίπεδα ήταν αισθητή . Εκεί όμως είχαν κουμπώσει ένα φασόν pid που ηταν ιδιο σε 100 μηχανες απο οτι ειχα καταλαβει και οντως επρεπε να ασχοληθεις. Στην Victoria με το Lcc ok ειναι αλλιως τα πραγματα και προς το παρον δεν βρισκω λογο να ασχοληθω

Ένα παράξενο πράγμα πάντως. Ίδιος καφές με την προηγούμενη μηχανή και γενικά ο καφές μου τους τελευταίους έξι μήνες και ενώ πριν μου έβγαινε τέλειος με κώνους στην εκχύλιση κλπ. εδώ τώρα δεν μπορώ ακόμα να το βρω. Η γεύση όπως πρέπει και οι χρόνοι πάνω κάτω σωστοί αλλά στο γυμνό πορταφίλτερ από κάτω πανηγύρι :a014:

Το μόνο που έχω σκεφτεί γιατί η μηχανή και το λάστιχο του πορταφιλτερ είναι ολοκαίνουρια και δεν κουμπώνει ακόμα στις 90 μοίρες αλλά πιο αριστερά με αποτέλεσμα να χάνει κάποιες σταγόνες νερό ,μήπως εκεί χαλάει η συνταγή. Αλλά θα δείξει αυτό με τις μέρες όσο σφίγγει

Καλαθάκι πήρα μαζί με τη μηχανή το nanotech της ims 18g. το πακ βγαινει καλο , ισως λιγο πιο υγρο απο οσο πρεπει. πριν το πατημα με το ταμπερ χρησιμοποιω και ισοκατανεμητη . γενικα ιδια ολα οπως με την προηγουμενη μηχανη

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Δευ Δεκ 12, 2022 2:15 pm

Ναι για το preinfusion είναι. Είναι για να ρυθμίσεις το χρόνο(σε περίπτωση που το ενεργοποιήσεις μόνο).
Δεν θα σου δώσουν κάποια διαφορά αυτές οι ρυθμίσεις.
Το πρόβλημα σου είναι μάλλον κάτι με το μύλο - κόψιμο - καφέ και όχι με την μηχανή.
Τα stock καλαθακια είναι ήδη της IMS οπότε δεν ξέρω τι διαφορά έχουν με αυτό που πήρες.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Δεκ 12, 2022 3:40 pm

Spira έγραψε:
Δευ Δεκ 12, 2022 2:15 pm
Ναι για το preinfusion είναι. Είναι για να ρυθμίσεις το χρόνο(σε περίπτωση που το ενεργοποιήσεις μόνο).
Δεν θα σου δώσουν κάποια διαφορά αυτές οι ρυθμίσεις.
Το πρόβλημα σου είναι μάλλον κάτι με το μύλο - κόψιμο - καφέ και όχι με την μηχανή.
Τα stock καλαθακια είναι ήδη της IMS οπότε δεν ξέρω τι διαφορά έχουν με αυτό που πήρες.
Υποτίθεται το nanotech είναι ότι καλύτερο , σαν το vst το οποίο πλέον δεν είναι εύκολο να το βρεις . Με το vst δηλαδή που θεωρείται το τοπ οι διάφορες από ότι διάβασα με μια αναζητηση οι διάφορες είναι απειροελάχιστες με νικητή το vst αν κάποιος πρέπει να βγει καλύτερος. Δεν συγχωρούν βέβαια λάθη στο κόψιμο κ πάτημα διάβασα γιατί έχουν μεγαλύτερη ροή από τα στοκ , και εκεί παίζει να το χάνω. Ίσως δοκιμάσω και το στοκ

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Τρί Δεκ 13, 2022 5:33 pm

Δεν μπορώ να το βρω ρε γμτο ακόμα… ο καφές βγαίνει νερουλός στη γεύση με ελάχιστο καϊμάκι. Οι πρώτες σταγόνες ξεκινάνε στα 5δευτ και η εκχύλιση 1:3 έχει ολοκληρωθεί σε 30δευτ. Είναι προφανές ότι θέλει λίγο πιο λεπτό κόψιμο και σιγά σιγά το λεπταίνω αλλά και πάλι δεν δικαιολογεί αυτή τη διαφορα γεύσης με την anna… και εκει κάποιες φορές που μου ξέφευγε και πήγαινε 30σεκ (γιατί ο στόχος ήταν 35-40) δεν ήταν άσχημη η γεύση ούτε μηδαμινό το καϊμάκι

Καμία ιδέα?

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από ioannisz » Τρί Δεκ 13, 2022 9:02 pm

Αυτό που περιγράφεις, σε εμένα τουλάχιστον, 7 στις 10 φορές, έφταιγε ο κόκκος.
Μπορεί να μπαγιάτεψε λόγω συνθηκών φύλαξης ή απλά να είναι πολλών ημερών και δεν το έχεις προσέξει.
Οπότε ξεκίνα με έναν φρέσκο τις δοκιμές σου.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Απάντηση