Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
geoiron
Δημοσιεύσεις: 123
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 08, 2020 3:20 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: N. Simonelli OscarII
2η Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Timemore Scuptor 78s
2ος Μύλος:: Timemore Chestnut X
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από geoiron » Κυρ Ιουν 05, 2022 1:07 pm

nagual έγραψε:
Σάβ Ιουν 04, 2022 9:02 pm
Καλησπέρα! Ναι από Amazon Γερμανίας. Την χτύπησα. Να δούμε αν θα έρθει. Ο seller από ότι είδα έχει πολύ καλές κριτικές. Από αυτόν το seller έχει επιστρέψει στα 791€ αλλά από ότι είδα την έχει άλλος πάλι στα 450 με 50€ μεταφορικά.
Την πληρωμή την έκανες μέσω Amazon ή σου ζήτησε να πληρώσεις κατευθείαν το κατάστημα?

*Συγνώμη για το :offtopic:

nagual
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 19, 2021 11:24 am

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από nagual » Δευ Ιουν 06, 2022 10:27 pm

Τη πληρωμή την έκανα στο Amazon. Δεν έχει έρθει κανείς πωλητής σε επικοινωνία μαζί μου. Ωστόσο, πράγματι το πιο πιθανό είναι να είναι απάτη. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω το κίνητρο. Εμένα τα χρήματα μου καλύπτονται από Amazon με το A-to-z Guarantee. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Κυρ Ιουν 12, 2022 4:59 pm

nagual έγραψε:
Δευ Ιουν 06, 2022 10:27 pm
Τη πληρωμή την έκανα στο Amazon. Δεν έχει έρθει κανείς πωλητής σε επικοινωνία μαζί μου. Ωστόσο, πράγματι το πιο πιθανό είναι να είναι απάτη. Απλά δεν μπορώ να καταλάβω το κίνητρο. Εμένα τα χρήματα μου καλύπτονται από Amazon με το A-to-z Guarantee. Σε λίγες μέρες θα ξέρουμε.
Κάποια εξέλιξη?

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Τετ Ιουν 15, 2022 3:34 pm

Τελικά φαίνεται οτί η τιμή για την victoria δεν ισχύει, και ότι οι πωλητές προσπαθούσαν να εξαπατήσουν στέλνοντας προσωπικά μυνήματα σε αγοραστές. Έλαβα αυτή την ενημέρωση από το Amazon.

nagual
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 19, 2021 11:24 am

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από nagual » Πέμ Ιουν 16, 2022 9:54 pm

Ηρθα σε επαφή με τον πωλητή μετά από λίγες μέρες καθώς ζητούσα το tracking number και μου είπε ότι του έφαγαν το λογαριασμό και η δημοσίευση της πώλησης της μηχανής δεν ήταν από εκείνον. Προσωπικά δεν ήρθε κανείς σε επικοινωνία μαζί μου για να με εξαπατήσει. Επίσης με το αμαζον που μίλησα δεν ήξεραν κάτι περί απάτης. Μου ζήτησαν να περιμένω να φτάσει η ημερομηνία παραλαβής και θα αποζημιώθω όπως και έγινε.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Τετ Ιουν 29, 2022 2:43 pm

Για όποιον ενδιαφέρεται να προχωρήσει στην αγορά να κοιτάξει να είναι κατασκευής 2022 καθώς έχει ενημερωμένο το LCC(114) με τις ακόλουθες μικρές αλλαγές:

NEW FEATURES:
RESERVE MODE: The reserve mode is in action if the water ends during the shot. This mode allows to complete the extraction, avoiding the waste of espressos. The LCC display shows a tap icon next to the icon of the brewing time.
NEW DISPENSING TIME VIEW: The countdown on the LCC display has been changed: the display shows now a chronometer.
STEAM TEMPERATURE: New improved the passage from the coffee mode to the steam mode. Now the transaction is faster than before.
PARTIAL AND TOTAL DOSER COUNTER: The partial doses counter can be reset from the technical menu.


Δυστηχώς παρήγγειλα από το Amazon και μου ήρθε με το παλιά έκδοση (επικοινωνόντας με την LELIT, κατάλαβα ότι δεν αναβαθμίζεται, θέλει αλλαγή όλο το LCC) οπότε αποφάσισα να την επιστρέψω και να την παραγγείλω από άλλο μαγαζί για να έχω την τελευταία εκδοση.

Μετά από μικρή χρήση έχω τις ακόλουθες παρατηρήσεις:
Η μήχανη είναι πανέμορφη και πολύ εύκολη στην χρήση της.
- Την μικρή δυσκολία για να γεμίσεις το νερό(εχει επισυμανθεί και απο άλλους).
- Τρίζει το κάτω μέρος απο τις δονήσεις της αντλίας και ιδαίτερα όταν έχει γυάλινα ή σχετικά ελαφριά ποτηράκια, που μετακινούνται κιόλας και πρέπει να τα κρατάς. Αυτό διορθώνεται βάζοντας κάποια λαστιχάχια καθώς η σίτα είναι μεταλλική και έρχεται σε επαφή με σκέτο μέταλλο προκαλλόντας θόρυβο.
- Ο timer που εχει η οθονη είναι πολύ βοηθητικός.
- Θα μπορούσε να έχει λίγες περισσότερες λειτουργίες το LCC (όπως έχει κάποια έξρα στην εκδοση της Elizabeth).
- Έχω εντυπωσιαστεί πόσο γρήγορα ζεστένεται η μηχανή (φτάνει τοους 95 στο LCC μεσα σε 3 λεπτά και στο 5ο λεπτο ολοκληρη η μηχανή βράζει όπου και να την ακουμπήσεις, ακόμα και το portafilter εχει ζεσταθεί μέσα σε 5 λεπτά)

Προς το παρόν αυτά, καθώς δεν την έχω δοκιμάσει για αρκετό καιρό.
Η ποιότητα του καφέ που παίρνω με ικανοποιεί αρκετά μέχρι στιγμής

jasonan
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 8:30 am

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από jasonan » Πέμ Ιουν 30, 2022 8:31 pm

Καλησπέρα σας, νέος κάτοχος και εγώ της μηχανής έπειτα από 3 χρόνια ευχαρίστησης με την Lelit PL042TEMD. Έχει καταλήξει μήπως κάποιος στις καλύτερες δυνατές τιμές του LCC?

Paris roros
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2018 10:40 am

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Paris roros » Σάβ Αύγ 13, 2022 2:01 pm

Καλησπέρα. Νέος κάτοχος lelit victoria. Χρησιμοποιώ area51 Ethiopia την θερμοκρασία στο lcc είναι 91c. Εχω minion specialita grinder το έχω στο 1 18.5 γραμμάρια και κάνω 45 ml σε 35 δευτερόλεπτα και η κρέμα δεν είναι τόσο καλή χειρότερη από ότι ήταν με την gaggia classic που είχα. Χρησιμοποιώ bottomless portofilter lelit.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Δευ Αύγ 15, 2022 1:27 pm

Δοκίμασε σίγουρα υψηλότερη θερμοκρασία. Γύρω στους 101.

Paris roros
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Παρ Μάιος 18, 2018 10:40 am

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Paris roros » Τρί Αύγ 16, 2022 1:31 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση. 101 κελσιουσ? Το έχω στους 95c

Απάντηση