Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιούλ 10, 2020 8:55 am

Σου το πα κανε μια δοκιμή με ξινό πριν την στείλεις. Είχε σκουπιδάκι που έφυγε.

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Rallakias » Παρ Ιούλ 10, 2020 3:33 pm

Να τα πάρουμε με τη σειρά?

Ξεκινάς με τη διαμαρτυρία οτι η μηχανή με backflush έχει πίεση 9,5bar - εξαιρετικά θα έλεγα, έτσι πρέπει. Εσυ γιατί το θεωρείς πρόβλημα?Πόσο πρέπει να πάει?
Συνεχίζεις με αφαλάτωση (?) η οποία δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα (??) και εν τέλει τη στέλνεις στο barista.gr . Στο Barista την έλεγξαν , δούλευε μια χαρά βέβαια έχοντας την πίεση που έβλεπες κι εσύ και που πρέπει να εχει η μηχανή ,ζήτησες δε και μια μικρορύθμιση της opv και σε χρέωσαν 20 ευρώ + φπα . Το παράλογο που είναι?
Να είχε καποια βλάβη εντός εγγύησης να διαμαρτυρηθείς αν σε χρέωναν , αλλά εφόσον ασχολήθηκε ένας τεχνικός δεν θα υπάρξει μια ελάχιστη χρέωση? Πολύ περισσότερο οταν αποδεικνύεται οτι η μηχανή δεν εχει κάποιο πρόβλημα και απλά ''απασχόλησες'' τον τεχνικό για δικούς σου λόγους.

Επίσης αυτό που γράφεις:
ξέρω ακριβώς πώς δούλευε και μόνο από την πίεση κατά την εκχύλιση ήξερα ακριβώς πόση ποσότητα νερού θα πάρω
θέλω να μας το αναλύσεις περισσότερο γιατι ειναι πρωτάκουστο και δεν το καταλαβαίνω .

Εν τέλει να κράζουμε το οποιοδήποτε μαγαζί οταν θεωρούμε οτι υπάρχει πρόβλημα.Να μην υπάρχει πρόβλημα ,να το βλέπεις κι εσύ ο ίδιος και να διαμαρτύρεσαι ,το θεωρώ λάθος.

majestix
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 5:28 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureca Mignon
Οι καφέδες μου:: CI Master Blend

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από majestix » Σάβ Ιούλ 11, 2020 7:08 pm

Rallakias έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 3:33 pm
Να τα πάρουμε με τη σειρά?

Ξεκινάς με τη διαμαρτυρία οτι η μηχανή με backflush έχει πίεση 9,5bar - εξαιρετικά θα έλεγα, έτσι πρέπει. Εσυ γιατί το θεωρείς πρόβλημα?Πόσο πρέπει να πάει?
Συνεχίζεις με αφαλάτωση (?) η οποία δεν φέρνει το επιθυμητό αποτέλεσμα (??) και εν τέλει τη στέλνεις στο barista.gr . Στο Barista την έλεγξαν , δούλευε μια χαρά βέβαια έχοντας την πίεση που έβλεπες κι εσύ και που πρέπει να εχει η μηχανή ,ζήτησες δε και μια μικρορύθμιση της opv και σε χρέωσαν 20 ευρώ + φπα . Το παράλογο που είναι?
Να είχε καποια βλάβη εντός εγγύησης να διαμαρτυρηθείς αν σε χρέωναν , αλλά εφόσον ασχολήθηκε ένας τεχνικός δεν θα υπάρξει μια ελάχιστη χρέωση? Πολύ περισσότερο οταν αποδεικνύεται οτι η μηχανή δεν εχει κάποιο πρόβλημα και απλά ''απασχόλησες'' τον τεχνικό για δικούς σου λόγους.

Επίσης αυτό που γράφεις:
ξέρω ακριβώς πώς δούλευε και μόνο από την πίεση κατά την εκχύλιση ήξερα ακριβώς πόση ποσότητα νερού θα πάρω
θέλω να μας το αναλύσεις περισσότερο γιατι ειναι πρωτάκουστο και δεν το καταλαβαίνω .

Εν τέλει να κράζουμε το οποιοδήποτε μαγαζί οταν θεωρούμε οτι υπάρχει πρόβλημα.Να μην υπάρχει πρόβλημα ,να το βλέπεις κι εσύ ο ίδιος και να διαμαρτύρεσαι ,το θεωρώ λάθος.
Εντάξει φίλε.. εγώ είμαι άσχετος και απασχόλησα τον τεχνικό τζάμπα γιατί ήθελα να κάνει βόλτες η μηχανή μου.

Θα σου κάνω μια ερώτηση, να μου απαντήσεις εσύ ο σχετικός.. εκχύλιση στα 7-8 bar με 15gr καφέ σε 26 δευτερόλεπτα πόσα ml παίρνεις?
Εγώ πάντως όταν είχα το πρόβλημα έπαιρνα 30-35ml.... μπορεί εσύ ο σχετικός να το θεωρείς φυσιολογικό και αυτό, απλά με την μηχανή μου εγώ έπαιρνα πολλά ml πριν στα 7-8 BAR..δεν νομίζω οτι χρειάζεται να το αναλύσω παραπάνω...

Το μόνο που ξέρω πολύ καλά είναι πως λειτουργούσε η μηχανή πριν και οτι και να πείς εσύ δεν με ενδιαφέρει.

Προσωπικά υποστηρίζω τους τοπικούς εμπόρους, οταν κάνω παραγγελία δεν κοιτάω κάν τιμές και δεν πάω να αγοράσω απο εξωτερικό για να γλιτώσω μερικά ευρώ, η υποστήριξη θεωρώ όμως οτι θα πρέπει να είναι αμοιβαία, ειδικά οταν αναφέρω τεκμηριωμένα ένα πρόβλημα και είμαι πελάτης.

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από agpol07 » Κυρ Ιούλ 12, 2020 2:36 am

majestix έγραψε:
Σάβ Ιούλ 11, 2020 7:08 pm

Θα σου κάνω μια ερώτηση, να μου απαντήσεις εσύ ο σχετικός.. εκχύλιση στα 7-8 bar με 15gr καφέ σε 26 δευτερόλεπτα πόσα ml παίρνεις?
Εξαρτάται από το κόψιμο του καφέ, τον καφέ τον ίδιο, καθώς επίσης και την παλαιότητά του, αν πεις ότι κόβω με σταθερό κόψιμο.
Πχ μπορεί να έχετε ίδια μηχανή, ίδιο μύλο και ίδιο καφέ και να κόβετε στο ίδιο νούμερο, και επειδή οι καφέδες να έχουν 20 μέρες διαφορά στο ψήσιμο να παίρνετε διαφορετικά ml ο καθένας..

majestix
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 5:28 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureca Mignon
Οι καφέδες μου:: CI Master Blend

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από majestix » Κυρ Ιούλ 12, 2020 11:58 am

agpol07 έγραψε:
Κυρ Ιούλ 12, 2020 2:36 am
majestix έγραψε:
Σάβ Ιούλ 11, 2020 7:08 pm

Θα σου κάνω μια ερώτηση, να μου απαντήσεις εσύ ο σχετικός.. εκχύλιση στα 7-8 bar με 15gr καφέ σε 26 δευτερόλεπτα πόσα ml παίρνεις?
Εξαρτάται από το κόψιμο του καφέ, τον καφέ τον ίδιο, καθώς επίσης και την παλαιότητά του, αν πεις ότι κόβω με σταθερό κόψιμο.
Πχ μπορεί να έχετε ίδια μηχανή, ίδιο μύλο και ίδιο καφέ και να κόβετε στο ίδιο νούμερο, και επειδή οι καφέδες να έχουν 20 μέρες διαφορά στο ψήσιμο να παίρνετε διαφορετικά ml ο καθένας..
Συμφωνώ σε όλα, εσύ σε μία εκχύλιση 7-8 bar συνήθως με οποιοδήποτε καφέ παίρνεις πιο πολύ νερό ή πιο λίγο απ'οτι στα 9 bar?

Εγώ αν πάρω εκχύλιση 7-8 bar, κόβω πιο ψιλό τον καφέ και τσεκάρω την ποσότητα που βάζω στο basket, στην δική μου λοιπόν όταν είχα το πρόβλημα το έκανα αυτό, αλλά ποτέ δεν έφτανα τα 9 bar.

Επίσης η μηχανή μου με το τυφλό πάνω το max που έβγαζε ήταν 9,5 bar και δεν ήταν σταθερή, ενώ πρίν ήμουν στα 10 bar σταθερά... λέτε να μην μίλησα με το σερβις πριν την στείλω ή να μην το έψαξα ??

Rallakias
Δημοσιεύσεις: 684
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2016 2:21 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Decent DE1XL
Μύλος:: Ek43s
Τοποθεσία: Πειραιας

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Rallakias » Κυρ Ιούλ 12, 2020 2:04 pm

Χρήστο , κατα πρώτον δεν χαρακτήρισα κανέναν ούτε άσχετο ούτε σχετικό οπότε σε παρακαλώ ''χαλάρωσε''.

Κατα δεύτερον αντιπαρέρχομαι το σχόλιό σου
Το μόνο που ξέρω πολύ καλά είναι πως λειτουργούσε η μηχανή πριν και οτι και να πείς εσύ δεν με ενδιαφέρει.
γιατι αν ίσχυε δεν θα έγραφες εδώ μέσα-η συμμετοχή σε φόρουμ έχει ακριβώς την έννοια του διαμοιρασμού των απόψεων και όσους δεν τους ενδιαφέρει η άποψη των άλλων παίρνουν τα κουβαδάκια τους και πάνε σε άλλη παραλία. Εκτός αν το μόνο που περιμένεις απο ενα φόρουμ ειναι αποδοχή της άποψής σου απο τους άλλους και να σου λένε μπράβο.
Συνεχίζω λοιπόν λέγοντας οτι κατα τρίτον κάνεις ενα λάθος-συνδέεις την πίεση του νερού με την ποσότητα της παροχής του. Αυτές ειναι δύο έννοιες που συνδέονται μεταξύ τους με διάφορους άλλους παράγοντες ανάμεσα και οχι μονοσήμαντα . Ενδεικτικά δες το βίντεο της Slayer που εξηγεί ακριβώς αυτό , γιατι η σταθερή πίεση δεν δίνει πάντα την ιδια ποσότητα νερού.

https://youtu.be/RSSdqhl_T3E?t=161

Πιο συγκεκριμένα έχεις ολους τους παράγοντες σταθερούς εκτός απο τον κυριότερο , τον καφέ!Οχι μόνο χρησιμοποιείς άλλο καφέ σήμερα απο οτι μια βδομάδα πρίν ,αλλά και ο ιδιος αυτός καφές αύριο δεν θα εχει την ιδια υδραυλική αντισταση με σήμερα! Ετσι αύριο θα πρέπει να αλέσεις ψιλοτερα για να πάρεις την ιδια πίεση αλλα αυτο θα σημαίνει ενδεχομένως άλλη ροή, άλλο χρόνο κτλ.

Τι θέλω να πώ; Μην κρίνεις τη μηχανή σου με βάση τη συνδεση πίεση&ογκος νερού , κρίνε την με κάτι άλλο.Πιο σημαντικοί ειναι άλλοι παράγοντες όπως η θερμοκρασία. Η μηχανή σου ειναι μια χαρά-όλες οι αντιστοιχες μηχανές έχουν αντιστοιχη συμπεριφορά πίεσης και αν θέλεις διάβασε γιατί πλέον πάμε σε πιέσεις μικρότερες των 9bar flat στις εκχυλίσεις μας.
Προσωπικά υποστηρίζω τους τοπικούς εμπόρους, οταν κάνω παραγγελία δεν κοιτάω κάν τιμές και δεν πάω να αγοράσω απο εξωτερικό για να γλιτώσω μερικά ευρώ, η υποστήριξη θεωρώ όμως οτι θα πρέπει να είναι αμοιβαία, ειδικά οταν αναφέρω τεκμηριωμένα ένα πρόβλημα και είμαι πελάτης.
πολύ καλά κάνεις και στηρίζεις των τοπικό έμπορο , αλλά το πρόβλημα που αναφέρεις δεν ειναι καθόλου ''τεκμηριωμένο''.Βασικά δεν ειναι πρόβλημα! Και να σου πώ και κατι τελευταίο?Ο πελάτης δεν εχει πάντα δίκιο-αυτή την καραμέλα του ''είμαι πελάτης'' και ως εκ τούτου καθίστε να σας .@@.. καλό θα ήταν να την ξεχάσεις!Ο πελάτης έχει δίκιο πρώτα όταν πληρώνει ,μετά όταν εχει βάση αυτό που ζητάει και διάφορα άλλα ''όταν''.

Ο πελάτης που δεν θέλει να πληρώσει δεν εχει ποτέ δίκιο γιατι δεν ειναι πελάτης-είναι τσαμπατζής.

majestix
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 5:28 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureca Mignon
Οι καφέδες μου:: CI Master Blend

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από majestix » Κυρ Ιούλ 12, 2020 4:19 pm

Βασίλη, ξέρεις τι με ενοχλεί περισσότερο?
Οταν σου λέω οτι έχω βγάλει εκατοντάδες καφέδες απο την μηχανή μου, οτι διάβασα, ρώτησα, πήρα τηλέφωνο το σερβις και προσπαθείς να μου αποδείξεις οτι η μηχανή μου δουλευε μια χαρά πριν...
Αν εσύ άυριο δείς διαφορά στην μηχανή σου δεν θα το καταλάβεις? Αν δείς οτι με το τυφλό είχε 10+ bar πίεση και ξαφνικά έχει πέσει στα 9 και οριακά 9,5 δεν θα το καταλάβεις?
Οταν λέω οτι και να πεί ο καθένας δεν με ενδιαφέρει, αυτό εννοώ, ο καθένας ξέρει καλά την απόδοση την μηχανής του βάση της εμπειρίας του, και σίγουρα κάθε μηχανή είναι διαφορετικά ρυθμισμένη απο την άλλη.
Ο πελάτης δεν εχει πάντα δίκιο-αυτή την καραμέλα του ''είμαι πελάτης'' και ως εκ τούτου καθίστε να σας .@@.. καλό θα ήταν να την ξεχάσεις!Ο πελάτης έχει δίκιο πρώτα όταν πληρώνει ,μετά όταν εχει βάση αυτό που ζητάει και διάφορα άλλα ''όταν''.
Την ατάκα οτι πελάτης δεν έχει πάντα δίκιο... το έχω ακούσει και απο άλλους που είχαν μαγαζία και τα έχουν κλεισει χρόνια τώρα. Τρόπος χρειάζεται.
Εξέφρασα μια ενόχληση, και είπα οτι θα προτιμούσα να μου το χρέωνε διαφορετικά.. αν νομίζεις οτι έκανα λάθος, άποψη σου.
Πάντως ούτε τζαμπατζής είμαι, ούτε πήγα να γ@μήσω το μαγαζί για 25 ευρώ.. αφού σου εξηγώ οτι και πιο ακριβά να μου χρεώσει κάτι απο εκεί το παίρνω. Όπως και εβαλα παραγγελία για κάποια πράγματα που χρειαζόμουν και καφέδες θα πάρω κατα την παραλαβή.
(Επίσης ζητήσα αν μπορεί να έρθει στο σπίτι τεχνικός για έλεγχο με χρέωση.. που δεν γινόταν.)

Νομίζω δεν χρειάζεται να το αναλύσουμε παραπάνω..

Άβαταρ μέλους
veba
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Δευ Οκτ 27, 2014 9:50 pm
Όνομα: Μάνος
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από veba » Κυρ Ιούλ 12, 2020 7:04 pm

Καλησπέρα majestix

Αστάθεια στην πίεση ή μεταβολές στην ποσότητα του νερού σε σχέση με τα bar υπάρχει συνήθως όταν υπάρχει φθορά στην μπίλια της παλμικής αντλίας.
Η συμπεριφορά αλλάζει επίσης όταν υπάρχει και επιστροφή νερού από τα oring της αντλίας όταν η αντλία ανεβαίνει σε bar.

Jazzu Nyc
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Σάβ Απρ 18, 2020 9:38 am

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Jazzu Nyc » Δευ Ιούλ 13, 2020 4:32 pm

Ο πελάτης έχει ΠΑΝΤΑ δίκιο._
Νόμος !
...όταν το συνειδητοποιήσουν αυτό οι έλληνες "επαγγελματίες", τότε ίσως η υποσαχάρια Αφρική που ονομάζεται ελλάδα, πλησιάσει λίγο την Ευρώπη, και σταματήσουμε να ψωνίζουμε ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ απ' έξω...

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Ιούλ 13, 2020 5:31 pm

Νομίζω αδικείται τον συγκεκριμένο επαγγελματία. Έχει φερθεί πολύ ξηγημένα σε άλλους συνφορουμίτες εδώ μέσα και χωρίς να έχει υποχρέωση πολλές φορές. :red:

Απάντηση