Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
anstelios
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 28, 2019 11:06 pm
Όνομα: Στέλιος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Mignon Specialita

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από anstelios » Δευ Νοέμ 11, 2019 3:27 pm

kchoriano έγραψε:
Παρ Νοέμ 08, 2019 8:04 pm
anstelios έγραψε:
Παρ Νοέμ 08, 2019 5:45 pm
Ισχύει, τουλάχιστον για την ώρα, δυστυχώς..

"Hello,
I would like to ask if it's possible to upgrade the LCC firmware of PL91T Vicroria in order to get functions available on PL92T Elizabeth LCC, like seeing real time temperature changes on the LCC screen and the ability to configure pre-infusion parameters.
Thank you.
"

"care@lelit.com <care@lelit.com>
14:29 (3 hours ago)
to me

Hello,
I’m sorry but at the moment it’s not possible to upgrade the LCC.
Sorry about this!

Nicole Antimir
LELIT Care
"
Πήγαινε στην πεπατημένη λύση της Plust αν δεν θες να ανεβάσεις παραπάνω το Budjet. Τα χρήματα που γλιτωνεις δωστα σε εναν καλυτερο μύλο που δεν θα χρειαστεί να τον αλλάξεις αρότερα.

Σήμερα μου απάντησαν και στη επόμενη ερώτηση μου και νομιζω αλλάζει κάπως τα δεδομένα στην σύγκριση PlusT vs PL91T:

"
Da: Stelios Anastasopoulos <anstelioss@gmail.com>
Inviato: venerdì 8 novembre 2019 15:03
A: care@lelit.com
Oggetto: Re: PL91T Victoria LCC upgrade for functions similar to PL92T

Hello and thank you very much for your answer.

Do you think that this could be available in the future??
"

"
care@lelit.com
10:16 (5 hours ago)
to me

Hello,

Most probably yes.

Stay tuned!



Nicole Antimir
LELIT Care
Cordiali saluti - Best regards - Bien cordialement -
Mit freundlichen Grüssen

Gemme Italian Producer srl – LELIT
Via del Lavoro 45/47 – 25045 Castegnato BS
Italia – lelit.com // care.lelit.com
"

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από kchoriano » Δευ Νοέμ 11, 2019 5:23 pm

Εγώ ψιλοαμφιβάλλω καθώς από το barista μου παν οτι το σύστημα αυτό (LCC) δεν είναι ακριβώς pid. Είναι ένα σύστημα της lelit. Δεν μπορείς δηλαδή να παίξεις και να ορίσεις διαφορετικά νούμερα για κάθε παράμετρο των p i d. Ρυθμίζεις απλά την θερμοκρασία του Boiler. Τώρα δεν ξέρω κάτι παραπάνω....

bluesax
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τετ Οκτ 30, 2019 3:48 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Fiorenzato Mini
Οι καφέδες μου:: Caffen Delizia, Passalacqua Mekico Plus

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από bluesax » Δευ Ιαν 06, 2020 7:34 am

Κάτοχος της συγκεκριμένης μηχανής από ημερών. Στις default ρυθμίσεις έχω ένα καλό αποτέλεσμα, αλλά λίγο υποδεέστερο της παλιάς καλής gaggia classic, όσο και αυτό να ακούγεται περίεργο. Απευθύνομαι στους κατόχους, σε τι θερμοκρασίες λειτουργεί καλύτερα για εσάς το PID του καφέ και του ατμού; Pre-infusion ή όχι;

stefanos35
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:22 am
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Kudu

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από stefanos35 » Τετ Ιαν 08, 2020 11:52 am

Από σήμερα και εγώ κάτοχος της εν λόγω μηχανής! :waf: :waf: Η μηχανή θα χρησιμοποιείται από 2 άτομα κυρίως για espresso και σποραδικά για καπουτσίνο. Οι τρεις βασικοί λόγοι που την επέλεξα είναι

1. Ο σχετικά μικρός όγκος της καθώς τοποθετήθηκε σε τυπικό πάγκο κουζίνας. Οι μηχανές με e61 group (40+cm depth) θα έφταναν σχεδόν μέχρι την άκρη του πάγκου και η κουζίνα θα έμοιαζε σα πάγκο καφετέριας (αν συνυπολογίσω tamper station, μύλο κλπ).
2. H γρήγορη προθέρμανση. Πρακτικά η μηχανή ζεσταίνεται σε 15-20 λεπτά, τη στιγμή που με e61 θα ήθελα 40 min +.
3. Το μικρό boiler. Για 2-3 καφεδάκια την ημέρα που τη χρειάζομαι έχω την απαραίτητη ανακύκλωση του νερού στο boiler.

Πιστεύω ήταν μία αρκετά συμφέρουσα αγορά καθώς με e61 θα επιβαρυνόμουν με όγκο, περισσότερα έξοδα, μεγαλύτερη κατανάλωση και καθυστέρηση στην παρασκευή για να κερδίσω back to back παρασκευές (δεν το χρειάζομαι), οκ ομορφιά (αν και η pl91 είναι και αυτή κούκλα). Για το τελικό αποτέλεσμα του καφέ κάποια καφεδάκια που έκανα με φρεσκοψημένο blend μπορώ να πώ ότι κοιτάνε στα μάτια τον καφέ από καλά καφετζίδικα με έμπειρους μπαρίστες ( ίσως είναι και ο ενθουσιασμός μου, αλλά νομίζω δεν υπερβάλλω πολύ :) ).

Σα μονού μπόιλερ φτιάχνω πρώτα τα espresso shots και στο τέλος ζεσταίνω το γάλα. Αν θέλω μετά το καπουτσίνο να φτιάξω ξανά epsresso είναι θέμα γιατί χρειάζεται περίπου 10 λεπτά να αποκτήσει το group σταθερή θερμοκρασία. Αλλά το θέμα λύνεται όπως περιέγραψα παραπάνω...

stefanos35
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:22 am
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Kudu

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από stefanos35 » Τετ Ιαν 08, 2020 12:34 pm

Ξέχασα να αναφέρω επίσης ότι το πατητήρι που έχει μέσα είναι της πλάκας (πλαστικό). Θα μπορούσε να έχει ένα καπως καλύτερο πατητήρι το οποίο να αντιπροσωπεύει την αξία της μηχανής, το πλαστικό πατητήρι χαλάει το image της.

Οπότε αν έχετε κάποια πρόταση για πατητήρι μέχρι 40 ευρώ είναι ευπρόσδεκτη.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 08, 2020 2:26 pm

Στέφανε καλορίζικη η μηχανή σου, με τέτοιο εξοπλισμό και ποιοτικό καφέ είμαι σίγουρος οτι δεν υπερβάλλεις καθόλου, όντως θα κάνεις καλύτερο καφέ απ' έξω!

Με κάθε καλή πρόθεση, μερικά σχόλια σε αυτά που αναφέρεις. Η γρήγορη προθέρμανση και το μικρό boiler μάλλον μειονεκτήματα αποτελούν για μια μηχανή. Το νερό μέσα στο boiler πιάνει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει στα 5 λεπτά είτε έχεις, είτε δεν έχεις E61. Τα επιπλέον λεπτά που δίνουμε στη μηχανή είναι για να ζεσταθούν όλα τα μεταλλικά μέρη απ' όπου θα περάσει το νερό, ώστε να χάσει όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της διαδρομής του.
Προσωπικά πιστεύω οτι το 40λεπτο+ είναι ένας μύθος. Δεν έχω μετρήσεις για το ποιος είναι ο ακριβής χρόνος που η μηχανή πιάνει το peak της, αλλά η πράξη έχει δείξει οτι στο 15λεπτο το Ε61 ζεματάει και αν προσθέσω μερικά flush, τα πάντα έχουν ζεσταθεί στο μισάωρο (το πολύ). Μπορεί και πάλι να ακούγεται πολύς χρόνος, αλλά είναι το μικρό τίμημα του να έχεις μια μηχανή θερμοκρασιακά σταθερή. Εξάλλου οι wifi πρίζες έχουν λύσει το πρόβλημα της αναμονής.

Τι σημαίνει όμως σταθερή μηχανή; Το ιδανικό θα ήταν το νερό να φτάσει στο group με την ίδια ακριβώς θερμοκρασία με αυτή που έχουμε ρυθμίσει στο pid. Τη στιγμή όμως που θα πατήσεις το κουμπί ξεκινάει μια άνιση μάχη θερμικών απωλειών. Αρχικά θα χάσεις θερμοκρασία μέσα στο boiler γιατί θα μπει φρέσκο νερό (άρα όσο μεγαλύτερο boiler τόσο το καλύτερο), στη συνέχεια θα χάσεις θερμοκρασία στη διαδρομή από το boiler στο group γιατί δεν έχεις μονωμένες σωληνώσεις και στο τέλος θα χάσεις θερμοκρασία στο ίδιο το group γιατί και αυτό δεν έχει μεγάλη θερμοχωρητικότητα (βλέπε E61). Συνεπώς το πρόβλημα δεν είναι οτι δεν θα μπορείς να κάνεις back to back καφέδες, αλλά οτι στα κρίσιμα 30sec της μίας εκχύλισης θα έχεις σημαντική πτώση της θερμοκρασίας.

Όλα αυτά δεν τα αναφέρω για να υποτιμήσω τη μηχανή σου (αντίθετα θεωρώ πως είσαι από τους τυχερούς που μπορείς και την έχεις γιατί θα βγάλεις καφεδάρες) αλλά για να μην μπερδευτεί κάποιος που σκέφτεται οτι το Ε61 group και το μεγαλύτερο boiler δεν αξίζουν τα λεφτά τους.

Με γειά και πάλι! :coffee:

Konstantinos
Δημοσιεύσεις: 105
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 20, 2018 8:26 am
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Isomac Zaffiro
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: Graef CM800
Οι καφέδες μου:: Κολομβίες
Τοποθεσία: Δραμα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Konstantinos » Τετ Ιαν 08, 2020 2:39 pm

Luckees έγραψε:
Τετ Ιαν 08, 2020 2:26 pm
Το νερό μέσα στο boiler πιάνει τη θερμοκρασία που έχεις ορίσει στα 5 λεπτά είτε έχεις, είτε δεν έχεις E61. Τα επιπλέον λεπτά που δίνουμε στη μηχανή είναι για να ζεσταθούν όλα τα μεταλλικά μέρη απ' όπου θα περάσει το νερό, ώστε να χάσει όσο το δυνατόν λιγότερη θερμοκρασία κατά τη διάρκεια της διαδρομής του.
Προσωπικά πιστεύω οτι το 40λεπτο+ είναι ένας μύθος. Δεν έχω μετρήσεις για το ποιος είναι ο ακριβής χρόνος που η μηχανή πιάνει το peak της, αλλά η πράξη έχει δείξει οτι στο 15λεπτο το Ε61 ζεματάει και αν προσθέσω μερικά flush, τα πάντα έχουν ζεσταθεί στο μισάωρο (το πολύ).
χρήσιμο tip! ευχαριστούμε Αποστόλη!

stefanos35
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τετ Ιουν 19, 2019 10:22 am
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Baratza Sette 270Wi
Οι καφέδες μου:: Kudu

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από stefanos35 » Τετ Ιαν 08, 2020 2:54 pm

Γεια σου Luckees.
Σε ευχαριστώ για την αναλυτική περιγραφή, δεν γνώριζα ότι και το e61 ζεσταίνεται σε 15 λεπτά (είχα διαβάσει για 40 λεπτά). Έχεις κάποια πρόταση για να έχω υπόψη όταν (και αν) πάω για μελλοντική αναβάθμιση σε 2-3 χρόνια από τώρα;

Ίσως δε το περιέγραψα εγώ σωστά, σε καμία περίπτωση δεν υποτιμώ τη χρησιμότητα του e61, άλλωστε όλες οι επαγγελματικές και ημι-επαγγελματικές μηχανές τέτοιο έχουν, απλά εγώ από την μέχρι τώρα εμπειρία μου είμαι αρκετά happy για τη μικρή παραχώρηση στη γεύση (που δύσκολα μπορώ να αντιληφθώ ακόμη) λόγω πτώσης θερμοκρασίας όπως περιγράφεις, σε σχέση με μία μηχανή e61 αλλά με αντάλλαγμα ενδεχομένως μία πιο γρήγορη προθέρμανση και το μέγεθος. Πίστευα δηλαδή ότι από τη Lelit θα πάρω πολύ μέτριο καφέ και ενθουσιάστηκα με το αποτέλεσμα. Σίγουρα έχω μεγάλο περιθώριο βελτίωσης για τη γεύση του καφέ που πρόκειται να βγάλω, και αν πάω αργότερα σε e61 πιστεύω θα αναθεωρήσω καθώς θα μαθαίνω περισσότερα.

Από την άλλη με ένα boiler εκχύλισης 1.2L (πx expobar brewtus) αν κάνεις 1-2 καφέδες την ημέρα δε θα μπαγιατεύει το νερό να ζεσταίνεται ξανά και ξανά;

Επίσης καμιά πρόταση για πατητήρι; Ποιες οι διαφορές αυτού https://www.barista.gr/el/dynamometriko ... m-diametro από ένα κλασικό πατητήρι;

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Ιαν 08, 2020 4:23 pm

Συνοπτικά, γιατί θα βγούμε :offtopic: (και ευθύνομαι εγώ).

Ρε συ ακόμα δεν πήρες τη μηχανή σου και σκέφτεσαι αναβάθμιση; :lol: ...κοίτα να την χαρείς, διάβασε ελάχιστα και θα βγάλεις πολύ καλά αποτελέσματα!

Το νερό δεν παθαίνει τίποτα μην ανησυχείς, ακόμα και αν χρησιμοποιείς κάποιο φίλτρο και στο δοχείο κάνεις καθημερινή ανανέωση, το νερό στο boiler φτάνει σε πολύ υψηλές θερμοκρασίες και με τους καθημερινούς καφέδες δεν μένει στάσιμο και ανανεώνεται.

Σαν το πατητήρι που δείχνεις έχω και εγώ και θεωρώ πως πλεονεκτεί έναντι του συμβατικού γιατί πρώτον ρυθμίζεις το βάθος πατώντας πάντα το ίδιο κάθε φορά (επαναληψιμότητα) και δεύτερον πατάς πάντα επίπεδα και δεν υπάρχει κίνδυνος στραβού puck, το οποίο θα σου καταστρέψει την εκχύλιση.

Θα σου πρότεινα- αν δεν έχεις ήδη- να πάρεις και ένα γυμνό pf για να βλέπεις πάνω στην εκχύλιση αν πάει κάτι στραβά.

majestix
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Δευ Οκτ 29, 2018 5:28 pm
Όνομα: Christos
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureca Mignon
Οι καφέδες μου:: CI Master Blend

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από majestix » Σάβ Ιούλ 04, 2020 1:11 pm

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω την Lelit Victoria PL91T, τελευταία είδα οτι ήταν κάπως αδύναμη απο πίεση, σήμερα που της έκανα buckflush με το τυφλό, η πίεση δεν ανέβηκε πάνω απο 9.5 bar... δυστυχώς η εκχύλιση μου έχει πέσει περίπου στα 8.5 bar και παίρνω περίπου 44 ml.

Καμμιά γνώμη? Πάω για service?

Απάντηση