Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 04, 2019 6:25 pm

Η ECM είναι σκάλες ανώτερη από τις άλλες 2 με υπερδιπλάσιο boiler και E61 (έχει και άλλα καλούδια).
Aν πίνεις περισσότερο cappuccino γιατί δεν βάζεις στο παιχνίδι και καμιά hx?

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Απρ 04, 2019 6:54 pm

Luckees έγραψε:
Πέμ Απρ 04, 2019 6:25 pm
Η ECM είναι σκάλες ανώτερη από τις άλλες 2 με υπερδιπλάσιο boiler και E61 (έχει και άλλα καλούδια).
Aν πίνεις περισσότερο cappuccino γιατί δεν βάζεις στο παιχνίδι και καμιά hx?
Δυστυχώς επειδή η ECM είναι 45cm βάθος δύσκολα θα συμφωνήσει η σύζυγος
Δεν έχω βάλει στο παιχνίδι hx γιατί πολύ απλά δεν το γνώριζα :a014:
Τι είναι;

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Απρ 04, 2019 7:25 pm

Heat exchange. Ειναι μηχανές μονού μποιλερ οι οποίες, ομως, έχουν σύστημα που επιτρέπει θερμοκρασιακή σταθερότητα καθώς δεν καταναλωνουν νερό μέσα από το μποιλερ. Στην ουσία ένα σωληνάκι πάει από το δοχείο νερού στο γκρουπ σου. Το σωληνάκι αυτό περνάει από το μποιλερ και ζεσταίνεται εκεί. Το μποιλερ το χρησιμοποιεις μόνο για τον ατμο.Οπότε άλλο ένα καλό, πέρα από την ταυτόχρονη παραγωγή καφέ και αφρογαλου και τη δυνατότητα back to back καφέδων, είναι ότι ο καφές σου θα χει πάντα φρέσκο νεράκι και όχι ξαναζεσταμενο από το μποιλερ.
Σκέψου ότι οι μηχανές που χρησιμοποιούν στα καφέ τέτοιες είναι.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Απρ 04, 2019 7:54 pm

Nimrodel έγραψε:
Πέμ Απρ 04, 2019 7:25 pm
Heat exchange. Ειναι μηχανές μονού μποιλερ οι οποίες, ομως, έχουν σύστημα που επιτρέπει θερμοκρασιακή σταθερότητα καθώς δεν καταναλωνουν νερό μέσα από το μποιλερ. Στην ουσία ένα σωληνάκι πάει από το δοχείο νερού στο γκρουπ σου. Το σωληνάκι αυτό περνάει από το μποιλερ και ζεσταίνεται εκεί. Το μποιλερ το χρησιμοποιεις μόνο για τον ατμο.Οπότε άλλο ένα καλό, πέρα από την ταυτόχρονη παραγωγή καφέ και αφρογαλου και τη δυνατότητα back to back καφέδων, είναι ότι ο καφές σου θα χει πάντα φρέσκο νεράκι και όχι ξαναζεσταμενο από το μποιλερ.
Σκέψου ότι οι μηχανές που χρησιμοποιούν στα καφέ τέτοιες είναι.
Δώσε please κάποιο link για καμιά καλή μηχανή τέτοια.
Δηλαδή η μόνη διαφορά στη γεύση του capuccino είναι το ξαναζεσταμένο νερό;
Thanks

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Απρ 04, 2019 7:58 pm

Στις μονού μποιλερ μηχανές πρέπει να κάνεις καπουτσίνο αφού κανείς εκχύλιση. Δλδ περιμένει ο καφές μέχρι αν φτιάξεις αφρογαλο. Και μετά δεν μπορείς να ξανακάνεις καφέ στο καπάκι. Πρέπει να περιμένεις να ξαναφτάσει η θερμοκρασία τηε μηχανής στα επιθυμητά, για τον καφέ, επίπεδα.
Πρέπει βέβαια να έχεις υπόψιν σου ότι οι hx μηχανές θέλουν μεγαλύτερη ενασχόληση στην αρχή για να φτιάξεις σωστό καφέ. Λάβε και αυτό υπόψιν.

Nimrodel
Δημοσιεύσεις: 539
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 18, 2018 12:55 pm
Όνομα: Αναστασια
Μηχανή:: Silvia V3 mod
2η Μηχανή:: La Pavoni Pro
Μύλος:: Compak k10
2ος Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: φρέσκοι και λάιτ
Τοποθεσία: Τήνος

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Nimrodel » Πέμ Απρ 04, 2019 8:04 pm

Οσο για μοντέλο...δεν ξέρω σε τι λεφτά ψάχνεις για να σου πω. Ας πούμε (μια που είμαστε σε νήμα για λελιτ ) ότι ένα μοντέλο ειναι η lelit Mara. Αλλά υπάρχουν παααρα πολλές μηχανές. Σε χρήματα βρίσκονται ανάμεσα στις μονού και στις διπλού μποιλερ (χοντρικά )

geornirv
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 28, 2019 10:29 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl91t
Μύλος:: Eureka Mignon Perfet
Τοποθεσία: Σέρρες

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από geornirv » Πέμ Απρ 04, 2019 9:34 pm

vasilas432 έγραψε:
Πέμ Απρ 04, 2019 5:19 pm
Υποψιαζόμουν ότι ίσως είναι καλύτερη η Pl41 plus pid. Καλύτερα να μην χρειάζεται το μανομετρο γιατί το τρυπάει το μηχάνημα
Γιατί είναι καλύτερη η pl41plus pid από την pl91 ;

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Απρ 04, 2019 9:39 pm

geornirv έγραψε:
Πέμ Απρ 04, 2019 9:34 pm
vasilas432 έγραψε:
Πέμ Απρ 04, 2019 5:19 pm
Υποψιαζόμουν ότι ίσως είναι καλύτερη η Pl41 plus pid. Καλύτερα να μην χρειάζεται το μανομετρο γιατί το τρυπάει το μηχάνημα
Γιατί είναι καλύτερη η pl41plus pid από την pl91 ;
Σωστή η απόρροια σου! Ήθελα να πω καλύτερη αγορά και όχι καλύτερη μηχανή. Όσο αφορά αποδοση/τιμή. Αργότερα που 4ο διάβασα πήγα να κάνω edit αλλά δε με άφηνε.

vasilas432
Δημοσιεύσεις: 138
Εγγραφή: Τετ Απρ 03, 2019 10:08 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Rocket Appartamento
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Coffee Lab μονοποκιλιακούς
Τοποθεσία: Χανιά
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από vasilas432 » Πέμ Απρ 04, 2019 9:42 pm

Nimrodel έγραψε:
Πέμ Απρ 04, 2019 8:04 pm
Οσο για μοντέλο...δεν ξέρω σε τι λεφτά ψάχνεις για να σου πω. Ας πούμε (μια που είμαστε σε νήμα για λελιτ ) ότι ένα μοντέλο ειναι η lelit Mara. Αλλά υπάρχουν παααρα πολλές μηχανές. Σε χρήματα βρίσκονται ανάμεσα στις μονού και στις διπλού μποιλερ (χοντρικά )
Αν δεν είναι pid η μηχανή, καλύτερα να περιμένω να γίνει το γάλα και να περιμένω ξανά να κρυώσει. Επίσης η Mara έχει μεγάλο βάθος όπως την ECM και η σύζυγος δεν θέλει κάτι τέτοιο. Δηλαδή κάτι που να πιάνει όλο τον πάγκο.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Luckees » Πέμ Απρ 04, 2019 9:47 pm

Οι heat exchanger μηχανές είναι μια κατηγορία μόνες τους, δεν είναι ούτε μονού, ούτε διπλού boiler.

Luckees έγραψε:
Δευ Αύγ 14, 2017 2:19 pm
SB=single boiler=ένα boiler μισογεμάτο με νερό που παρέχει ατμό και ζεστό νερό. Άλλη θερμοκρασία θες για brew, άλλη για steam. Το pid θα σε βοηθήσει να πετύχεις την επιθυμητή θερμοκρασία με ακρίβεια. Επίσης έχεις άλλη ποιότητα ατμού (υγρός ατμός=δεν τον πολυθέλουμε).
single-boiler-machine.jpg
HX=heat exchanger=μια χοντρή σωλήνα (εναλλάκτης) περνάει μέσα από το boiler χωρίς οι 2 διαδρομές του νερού να συναντιούνται. Ζεσταίνεται το νερό στο boiler και με τη σειρά του ζεσταίνει τον σωλήνα του εναλλάκτη. Από το boiler παίρνεις μόνο ζεστό νερό και ατμό (πιο ποιοτικός-ξηρός ατμός), ενώ ο εναλλάκτης καταλήγει στο group. Μετά από κατάσταση μακράς αναμονής το νερό που προορίζεται για εκχύλιση έχει πάρει τη θερμοκρασία του boiler, η οποία είναι πολύ πιο πάνω από την επιθυμητή. Γιαυτό τον λόγο κάνουμε ένα φλασάρισμα, ώστε να φύγει το καυτό νερό μαζί με τον ατμό, να εισέλθει κρύο νερό στο σωλήνα, να κατέβει η θερμοκρασία κ να κάνουμε την εκχύλιση. Εδώ το pid είναι συνδεδεμένο με το boiler οπότε δεν μας βοηθάει και ιδιαίτερα αν του δώσουμε μια συγκεκριμένη θερμοκρασία.
hx-mahcine.jpg
Όπως καταλαβαίνεις στη δεύτερη περίπτωση μπορείς να κάνεις ταυτόχρονα εσπρέσο και αφρόγαλα (+οτι ο ατμός είναι πιο ποιοτικός), ενώ στην πρώτη θέλει χρόνο.
Οπότε αν πίνεις πολλούς γαλακτερούς καλά κάνεις και πας σε hx.

Αν τα οικονομικά σου σε βοηθάνε υπάρχει και η τρίτη περίπτωση DB=double boiler=2 boiler όπου το ένα χρησιμοποιείται μόνο για brew και το άλλο μόνο για ατμό/νερό.
dual-boiler.jpg
Και λίγο πιο αναλυτικά εδώ.
Προσωπικά δούλεψα την oscar για αρκετό διάστημα και την προτείνω με κλειστά μάτια ως την καλύτερη vfm hx μηχανή.

Απάντηση