Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Κυρ Οκτ 16, 2022 8:07 am

Θέλω να ρυθμίσω την opv ώστε να είναι πιο κοντά στα 9 bar.
Αρχικά ήμουν περίπου στα 10,5bar στο τυφλό και περίπου 10 κατά την διάρκεια της εκχύλισης.
Την μείωσα λίγο και παρατηρώ ότι τώρα είναι στα 10 με το τυφλό και κατά την εκχύλιση ξεκινά με 10 και πέφτει μέχρι 9.5 bar.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι που να στοχεύσω? Να έχω 9 bar με το τυφλό ή 9 bar κατά την διάρκεια της εκχύλισης?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 16, 2022 12:40 pm

Ρυθμίζεις με το τυφλό να είναι 9.5-10 εφόσον πέφτει μόνο 0.5 bar κατά την εκχύλιση

Όμως μην νομίζεις πως αυτό θα σου φέρει καλύτερες εκχυλίσεις, αν έχεις όρεξη δοκίμασε και μέχρι 11 με τυφλό γιατί μπορεί να σου αρέσει καλύτερα έτσι
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Κυρ Οκτ 16, 2022 12:59 pm

Δεν θυμάμαι που ακριβώς ήταν το deafult με το τυφλό νομίζω 10,5 bar, αλλά θυμάμαι πάντα όταν κοίταζα στην εκχύλιση είχα 10 bar.

Καταρχάς να πω, οτί η διαδικασία είναι σχετικά απλή, χρειάζεται μόνο λίγο χρόνο και αφαίρεση 9 βίδες. Εμένα επειδή ήταν κατασκευής 2022 δεν ήταν κολλημένη η opv αλλά θέλει προσοχή όπως το γυρνάς γιατί η βίδα χαλάει αρκετά εύκολα.

Οπότε το γύρισα στην αρχή 1/4 στροφή και μου έφερε την πίεση στο τυφλό στα 10 bar. Η πίεση στην εκχύλιση ήταν 9.5 bar(στην αρχή ήταν 10).
Δεν μπήκα στην διαδικασία να "παίξω" με με κοψίματα κτλ καθώς θα χρειαζόμουν πολλές δοκιμές.
Το μόνο άφησα την μηχανή να ζεσταθεί αρκετά καλά..
Το αποτέλεσμα μου άρεσε περισσότερο και ήταν πολύ γλυκός.

Αποφάσισα να δοκιμάσω άλλο 1/4 στροφή και η πίεση στο τυφλό ήταν στα 9,2 bar περίπου. Εντύπωση μου έκανε που στην εκχύλιση ήταν πάλι 9.2bar ίσως ήθελε περισσότερο χρόνο προσαρμογής? Ισως και το οργανο να μην δείχνει με ακρίβεια.
Πήρα εξίσου καλό γευστικό αποτέλεσμα αλλά ενιωσα να χάνεται λίγο κρέμα και σώμα από τον καφέ.

Οπότε εντέλει αποφάσισα να το επιστρέψω στην 1η προσπάθεια (οπότε 10 bar στο τυφλό) και είδα ότι στην εκχύλιση ήταν 9-9.5 bar.
Μου άρεσε καλύτερα εκεί και λέω να το αφήσω εκεί ρυθμισμένο....

Ο καφές που χρησιμοποιησούσα για τις δοκιμές ήταν ο Mococa της Taf με 18in, 38out σε 24-28sec με 101 στο pid (χωρίς offset).
Νομίζω για να βγάλει κανείς ασφαλής συμπεράσματα θέλει πολλές δοκιμές, αλλά γενικά νομίζω πήρα πιο ευχάριστη γεύση με την μικρή μείωση της πίεσης.

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 16, 2022 2:08 pm

Με πιο χαμηλή πίεση θα είναι σίγουρα πιο γλυκός, το θέμα είναι, γεύση θα έχει; Οξύτητα θα έχει;

Δεν είναι θέμα μόνο channeling ή γλυκύτητας

Φιλικά
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Κυρ Οκτ 16, 2022 2:28 pm

Ήταν σίγουρα πιο γευστικός ο συγκεκριμένος στην δοκιμή μου. Ο συγκεκριμένος δεν έχει μεγάλη οξύτητα οπότε δύσκολο να βγει κάποιο συμπέρασμα.
Αλλά στην 2η δοκιμή που το ειχα χαμηλώσει και άλλο θα μπορούσα να πω οτί ίσως είχε χάσει και τελέιως την οξύτητα του..
Δεν είναι καλό γενικά να είμαστε κοντά στα 9 bar?

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από After » Κυρ Οκτ 16, 2022 3:21 pm

Από το να είσαι στα 5 ή στα 13 , το πιο πιθανό να είναι καλύτερα
Κάθε εξοπλισμός θέλει τα δικά του βέβαια, μπορεί πχ στην δική σου μηχανή τα 9 να αποδίδουν όπως πρέπει, στην δική μου πάντως μέχρι στιγμής και σε πολλούς διαφορετικούς καφέδες, τα 11 με τυφλό, αποδίδουν πολύ καλύτερα

Αυτό που θέλω εντέλει να πω, είναι πως καλά κάνεις και στοχεύεις τα 9, αλλά αν έχεις όρεξη για πειραματισμό, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις διάφορες πιέσεις από 8 έως 11
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Κυρ Οκτ 16, 2022 3:48 pm

After έγραψε:
Κυρ Οκτ 16, 2022 3:21 pm
Από το να είσαι στα 5 ή στα 13 , το πιο πιθανό να είναι καλύτερα
Κάθε εξοπλισμός θέλει τα δικά του βέβαια, μπορεί πχ στην δική σου μηχανή τα 9 να αποδίδουν όπως πρέπει, στην δική μου πάντως μέχρι στιγμής και σε πολλούς διαφορετικούς καφέδες, τα 11 με τυφλό, αποδίδουν πολύ καλύτερα

Αυτό που θέλω εντέλει να πω, είναι πως καλά κάνεις και στοχεύεις τα 9, αλλά αν έχεις όρεξη για πειραματισμό, δεν χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις διάφορες πιέσεις από 8 έως 11
Κατάλαβα το σκεπτικό σου! Σήμερα είχα διαθέσιμο χρόνο και είπα να πειραματιστώ λίγο...
Δεν νομίζω οτί θα το κάνω πάλι σύντομα αλλά αν βρω κάποια στιγμή χρόνο γιατί όχι... Κυρίως γιατί για να δοκιμάσεις διάφορες πιέσεις πρέπει να έχεις την μηχανή μισο-αποσυναρμολογημένη διότι διαφορετικά θες μια ώρα στο νερό να την ανοίξεις και να την ξανακλείσεις...

Είναι χρήσιμο πάντως που σου δίνει έστω και μικρό κόπο την δυνατότητα να ρυθμίσεις την opv.

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Δευ Οκτ 17, 2022 7:11 pm

Μπάινοντας στο τεχνικό μενού σήμερα ανακάλυψα το εξής:
Η Victoria που έχουν το LCC v1.14 κατασκευής 2022 έχουν επιπλέον ρυθμίσεις!
Πλέον μπορείς να ρυθμίσεις από εκεί (όχι τόσο πρακτικό) το pre-infusion(χρόνο σε second 0-20) καθώς και αν θες να βλέπεις στην οθόνη την θερμοκρασία του boiler και όχι την θερμοκρασία που έχεις ορίσει!


Επίσης είδα ότι έχουν βάλει το offset στο 5, οπότε η θερμοκρασία εγώ που υπολόγιζα σαν offset 8 μάλλλον δεν ισχύει :a042:

Θα ετοιμάσω έναν οδηγό με όλες τις ρυθμίσεις για όποιον επιθυμεί.

Ξενοφων
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Φεβ 24, 2021 5:07 am
Όνομα: Ξενοφων
Μηχανή:: LELIT PL91T
Μύλος:: Mazzer Super Jolly

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Ξενοφων » Δευ Νοέμ 07, 2022 9:22 pm

Υπαρχει καποιος τροπος για εμας που εχουμε το παλιο LCC να αποκτησουμε το κενουριο?

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Δευ Νοέμ 07, 2022 10:35 pm

Ξενοφων έγραψε:
Δευ Νοέμ 07, 2022 9:22 pm
Υπαρχει καποιος τροπος για εμας που εχουμε το παλιο LCC να αποκτησουμε το κενουριο?
Δεν είναι δυνατή η αναβάθμιση του. Μόνο με αλλαγή ολόκληρης της οθόνης. Για κόστος δεν γνωρίζω αλλά δεν θα είναι μικρό

Απάντηση