Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
adekastos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 12:37 am
Όνομα: John
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από adekastos » Δευ Δεκ 07, 2020 10:27 pm

Χαιρετώ την ομάδα.

Τσίμπησα μια Victoria PL91T κι εγώ.
Εντελώς νέοπας (μόνο μόκα user σε σπιτικές παρασκευές πριν) οπότε ξεκίνησα τις δοκιμές σήμερα χωρίς να πειράξω default θερμοκρασία (95 C) ή τις λοιπές ρυθμίσεις (ακόμα).

Αφού τοποθέτησα το resin φιλτράκι (στο σωληνάκι που δέν είχε το πλαστικό καπάκι) - γέμισα νερο - και άφησα αρκετά τη μηχανή να πιάσει θερμοκρασία - δοκίμασα με το τυφλο καλαθάκι.. μια χαρά η πίεση. Δοκίμασα και το ακροφύσιο του ατμού - ολα οκ...

Στο δια ταύτα όμως, παίρνω πάρα πολύ αραιά αποτελέσματα στις εκχυλίσεις μου: Συγκεκριμένα:
-16 gr στο διπλό καλαθάκι: πάνω από τα 2 bar δεν θα πάω εύκολα - max τα 4 - οπότε και σταματάω την εκχύλιση γιατί έχει πολυ ροή - νερουλή γαρ.
- 8 gr στο μονό: κάπως καλύτερα 4-5 bar - έχει τύχει να φτάσω και τα 8 .. - πάλι όμως μου φάνηκε γρήγορη η εκχύλιση και αραιο το μείγμα οπότε το σταμάτησα. Τελευταίες προσπάθειες με βρήκαν πάλι στα 2bar :down: .

Δεν έχω πάρει ακόμα τρύπιο pf - εν αναμονή - ελέω καραντίνας. Ο καλός ο μύλος (που ολα τα αλέθει) επίσης είναι σε αναμονή (Eureka Specialita).

Προς το παρών είμαι με ένα Bialetti μύλο (κάτι σαν αυτό - https://www.electroshop.gr/index.php?ro ... t_id=18414)
Και 2 συσκευασίες coffee beans
- lavazza qualita rossa
- lavazza super crema
(παλιά σύνεργα της μόκας + μπρικι)

- Το κόψιμο που κάνω είναι το finest espresso (έχει επιλογές filter/ moka / espresso) coarse / fine - οπότε φαντάζομαι δεν γίνεται πιο λεπτό κόψιμο.

Ερωτήσεις :
1. Έχει νόημα να συνεχίσω τα τεστ μου (κυρίως για να πετύχω σωστές υφές και όγκους) ή άδικα ποτίζω καφείνη το νεροχύτη? Εννοώ με τον υπάρχοντα μύλο και καφέδες?
2. Τα εξαρτήματα που έχω σε αρχικό στάδιο είναι: dynanic tamper/ regulator / ζυγαριά + lelit μαμά εξαρτήματα (2 καλαθάκια + τυφλό + pf + plastic tamper + κουταλι). Διαβάζω και κατανοώ γιατί ειναι must to τρύπιο pf. Για πρώτο στάδιο χρειάζομαι κάτι άλλο απαραίτητα για να προσεγγίσω λίγο μια μέτρια κατάσταση (πχ άλλα καλαθάκια? ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει ??)
3. Καφέδες επίσης αρχικά σκέφτομαι να στράφώ σε εύκολες λύσεις που έχουν συζητηθεί σε αρχικά επίπεδα - πχ tigrato taresso / taf pianneta blue/ mokka brazil klp (βέβαια καλό θα ήταν να λύσουμε τα άνωθεν προβλήματα)
4. Καθαριστικά μηχανής - cafiza κλπ δεν έχω εξοπλιστεί ακόμα - χρείαζεται κάποιο καθάρισμα η μηχανή αρχικά?
5. Άλλες συμβουλές ή σχόλια θα ήταν αρκετά ευπρόσδεκτα - έχω διαβάσει αρκέτα εδώ αλλά κι εκτός - επειδή είναι αρχή η πληροφορία είναι αρκετα διάσπαρτη)

Thanks.

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Δεκ 08, 2020 6:46 pm

Με το συγκεκριμένο μύλο αλεθεις στο finest κι έχεις τόσο γρηγορη ροή με χαμηλή πίεση, προφανώς ο μύλος μπορεί να είναι καλός για mokka αλλά δεν κάνει για εσπρέσο.
Άρα περιμένεις το σωστο μύλο και μη σπαταλάς άδικα καφέ.

giorgos.b
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 08, 2019 2:49 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Bianca
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από giorgos.b » Τρί Δεκ 08, 2020 9:55 pm

πρώτα πρώτα καλώς ήρθες και καλορίζικη η μηχανή!

Δεν ξέρω τον μύλο που έχεις, αλλά είναι 2 οι περιπτώσεις (αν και δεν μας λες ακριβώς σε πόσο χρόνο π.χ. παίρνεις τα 35ml):
1) όντως δεν κόβει όσο ψιλά χρειάζεται και ό,τι και να κάνεις δεν μπορείς να έχεις σωστό αποτέλεσμα.
2) η τεχνική σου με πάτημα, κατανομή κλπ δεν είναι αρκετά καλή (δύσκολο να το δεις χωρίς naked pf το οποίο περιμένεις επίσης) και έχει channeling, με αποτέλεσμα τις γρήγορες εκχυλίσεις

Μέχρι λοιπόν να παραλάβεις, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να βελτιώσεις την τεχνική σου (οι χρόνοι που παίρνεις π.χ. είναι ίδιοι πάντα;), αλλιώς περιμένεις...

- αρχικά καθάρισμα δεν χρειάζεται, αλλά να περάσεις κάποιο νερό από τις σωληνώσεις δεν κάνει κακό. Το manual τι λέει; Ένα cafiza καλό είναι να πάρεις. Το νερό που βάζεις επίσης να προσέξεις.
- αφού έχεις "dynanic tamper/ regulator / ζυγαριά" (regulator=distributor? ή κάτι άλλο;) μια χαρά είσαι, άσε τα έξτρα καλαθάκια για πιο μετά.

adekastos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 12:37 am
Όνομα: John
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από adekastos » Τρί Δεκ 08, 2020 11:37 pm

Thanks.

- Άφηνα και στη μονή και στη διπλή εκχύλιση (8 / 16γρ) ~ 25 seconds. Πολλές φορές το σταματούσα και νωρίτερα φαντάσου γιατί η ποσότητα που έβγαινε μου φαινόταν αρκετή.
Δεν μπήκα στη διαδικασία καν να μετρήσω γιατί ήταν πολύ νερουλό το αποτέλεσμα (μόνο λίγο ελαφρύ καιμακι που χανόταν). Λογικά όμως > 50ml στα 25 sec.

- Στο πάτημα: πάντα έπαιζα σταθερά σε γραμμάρια (μονών κ διπλων δόσεων) - μετά ανακάτεμα ελαφρύ στο pf / distributor όπως σωστά λες και το τάμπερ με τη δυναμομέτρηση στο τέλος με 20kg ρυθμισμένο. Επίσης προσπαθούσα όσο επίπεδα μπορούσα.

Πρέπει να δοκίμασα ~ 10+ φορές. Τα αποτελέσματα σχεδόν ίδια (μόνο 1-2 φορές να έφτασε με τη μονή δόση σε σωστή πίεση)

- Νερό βρύσης + brita + ρυτίνη σκοπεύω να βάζω (δεν έχει τόσα πολλά άλατα στην περιοχή). To cafiza κάνει για καθαρισμούς λαδιών - backflushing - κλπ σωστά? Αφαλάτωση είναι άλλη διαδικασία και γίνεται με το ξυνό που είχα διαβάσει κάπου? Ας με διορθώσει καποιος σε αυτά. Ή αν έχει κάποιο link που να είναι μαζεμένα αυτά θα ήταν τέλειο.

Αυτά. Φαντάζομαι αναμονή για το μύλο είναι το βασικό που μπορώ να κάνω ?

tsior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 30, 2019 1:03 am
Όνομα: tsior
Μηχανή:: Lelit Grace pl81
2η Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Ascaso i steel i1
Τοποθεσία: Αλεμάνια / Μόναχο

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από tsior » Σάβ Δεκ 12, 2020 1:19 am

adekastos έγραψε:
Δευ Δεκ 07, 2020 10:27 pm
Χαιρετώ την ομάδα.

Τσίμπησα μια Victoria PL91T κι εγώ.
Εντελώς νέοπας (μόνο μόκα user σε σπιτικές παρασκευές πριν) οπότε ξεκίνησα τις δοκιμές σήμερα χωρίς να πειράξω default θερμοκρασία (95 C) ή τις λοιπές ρυθμίσεις (ακόμα).

Αφού τοποθέτησα το resin φιλτράκι (στο σωληνάκι που δέν είχε το πλαστικό καπάκι) - γέμισα νερο - και άφησα αρκετά τη μηχανή να πιάσει θερμοκρασία - δοκίμασα με το τυφλο καλαθάκι.. μια χαρά η πίεση. Δοκίμασα και το ακροφύσιο του ατμού - ολα οκ...

Στο δια ταύτα όμως, παίρνω πάρα πολύ αραιά αποτελέσματα στις εκχυλίσεις μου: Συγκεκριμένα:
-16 gr στο διπλό καλαθάκι: πάνω από τα 2 bar δεν θα πάω εύκολα - max τα 4 - οπότε και σταματάω την εκχύλιση γιατί έχει πολυ ροή - νερουλή γαρ.
- 8 gr στο μονό: κάπως καλύτερα 4-5 bar - έχει τύχει να φτάσω και τα 8 .. - πάλι όμως μου φάνηκε γρήγορη η εκχύλιση και αραιο το μείγμα οπότε το σταμάτησα. Τελευταίες προσπάθειες με βρήκαν πάλι στα 2bar :down: .

Δεν έχω πάρει ακόμα τρύπιο pf - εν αναμονή - ελέω καραντίνας. Ο καλός ο μύλος (που ολα τα αλέθει) επίσης είναι σε αναμονή (Eureka Specialita).

Προς το παρών είμαι με ένα Bialetti μύλο (κάτι σαν αυτό - https://www.electroshop.gr/index.php?ro ... t_id=18414)
Και 2 συσκευασίες coffee beans
- lavazza qualita rossa
- lavazza super crema
(παλιά σύνεργα της μόκας + μπρικι)

- Το κόψιμο που κάνω είναι το finest espresso (έχει επιλογές filter/ moka / espresso) coarse / fine - οπότε φαντάζομαι δεν γίνεται πιο λεπτό κόψιμο.

Ερωτήσεις :
1. Έχει νόημα να συνεχίσω τα τεστ μου (κυρίως για να πετύχω σωστές υφές και όγκους) ή άδικα ποτίζω καφείνη το νεροχύτη? Εννοώ με τον υπάρχοντα μύλο και καφέδες?
2. Τα εξαρτήματα που έχω σε αρχικό στάδιο είναι: dynanic tamper/ regulator / ζυγαριά + lelit μαμά εξαρτήματα (2 καλαθάκια + τυφλό + pf + plastic tamper + κουταλι). Διαβάζω και κατανοώ γιατί ειναι must to τρύπιο pf. Για πρώτο στάδιο χρειάζομαι κάτι άλλο απαραίτητα για να προσεγγίσω λίγο μια μέτρια κατάσταση (πχ άλλα καλαθάκια? ή κάτι άλλο που μου διαφεύγει ??)
3. Καφέδες επίσης αρχικά σκέφτομαι να στράφώ σε εύκολες λύσεις που έχουν συζητηθεί σε αρχικά επίπεδα - πχ tigrato taresso / taf pianneta blue/ mokka brazil klp (βέβαια καλό θα ήταν να λύσουμε τα άνωθεν προβλήματα)
4. Καθαριστικά μηχανής - cafiza κλπ δεν έχω εξοπλιστεί ακόμα - χρείαζεται κάποιο καθάρισμα η μηχανή αρχικά?
5. Άλλες συμβουλές ή σχόλια θα ήταν αρκετά ευπρόσδεκτα - έχω διαβάσει αρκέτα εδώ αλλά κι εκτός - επειδή είναι αρχή η πληροφορία είναι αρκετα διάσπαρτη)

Thanks.
Θα αναφέρω τη γνώμη μου χωρίς να είμαι και κανένας πολύ ειδικός.

Από αυτά, που γράφεις και χρησιμοποιώντας εδώ και 6 μήνες μία lelit Grace, το πρόβλημα φαίνεται να είναι προφανώς το κόψιμο. Πρέπει να περιμένεις τον μύλο. Και η Victoria και η Grace έχουν ρύθμιση στα 12 bar για τον καφέ εργοστασιακά. Το πρόβλημα στις μηχανές (αν είναι για κάποιον πρόβλημα) είναι ότι η πίεση είναι πολύ μεγάλη. Για να έχεις 4 ατμόσφαιρες πίεση είσαι πολύ χοντρή άλεση. Και είναι μάλλον λογικό με τον μύλο, που έχεις. Σε άλεση για εσπρέσσο 95% παίρνω 12 bar πίεση. Άσχετα από το αν η εκχύλιση βγει καλή ή έχει προβλήματα με channeling κτλ. Όπως έγραψε και κάποιος ποιο πάνω τσάμπα σπαταλάς καφέ με αυτόν τον μύλο. Καλύτερα χρησιμοποίησε τη μόκα με αυτό τον μύλο.

adekastos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 12:37 am
Όνομα: John
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από adekastos » Σάβ Δεκ 12, 2020 1:14 pm

Update.
Ο μύλος ήρθε χθες. Οι δοκιμές συνεχίστηκαν με τους ίδιους καφέδες.
Επιτέλους κατάφερα να βγάλω σωστό αποτέλεσμα.
Στα 19γρ. θα βγάλω 45γρ αποτέλεσμα σε περίπου 25 δευτερολεπτα οπότε είμαι σε καλό δρόμο λογικά. Η πίεση έφτασε στα 9 bars..

Το μόνο πρόβλημα που είχα με το μυλο ήταν ότι πήγα σε λεπτή ρύθμιση με κλειστό το μύλο οπότε μου κόλλησε. Τον ανοιξα, καθαρισα λεπιδες κι όλα οκ. Διάβασα ότι καλό είναι να πηγαίνουμε σε λεπτομερές ρυθμίσεις μόνο όταν είναι σε λειτουργία..

Αυτά. Θενκς

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Δεκ 12, 2020 1:47 pm

Δεν είναι τίποτα αυτό το κάνουν όλοι οι μύλοι που έχουν κανάλι εξόδου του καφέ και ίδιος αυτοί που έχουν ένα έλασμα για να μην σολιάζει ο καφές

adekastos
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 12:37 am
Όνομα: John
Μηχανή:: Lelit PL91T
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από adekastos » Τρί Δεκ 15, 2020 11:42 am

Καλημέρα.
4 μέρες και καφές να πίνεται ακόμα τίποτα.
Δοκίμασα EL CONQUISTADOR της ΤΑΦ που ήταν διαθέσιμος στο κατάστημα κι ότι και να κάνω ο καφές βγαίνει υπερβολικά όξινος.

Οι εκχυλίσεις φαίνονται σωστές (αναμονή για το γυμνό) - Τα γραμμάρια του διαλύματος βγαίνουν σωστά (18 - 21γρ) -> (40 - 50γρ στα 30 δευτερόλεπτα)
Και προσπαθώ να παίζω κυρίως με το κόψιμο ωστέ να μειώνεται το τελικό αποτέλεσμα (για να μην έχει υποεκχύλιση) αλλά το αποτέλεσμα απλά δεν πίνεται από την ξινίλα (ακόμα και σαν καπουτσίνο)

Θερμοκρασίες LLC από 96 - 101.. Κανένα θεαματικό αποτέλεσμα όσο και να αυξάνω.

Οι παράμετροι που πειράζω κάθε φορά (1 κάθε φορά)
- Άλεση
- Θερμοκρασία LLC
- Ποσότητα καλαθάκι
- Πάτημα

Να συνεχίσω την προσπάθεια ? Μπορώ να δω κάτι άλλο ??
Ή να πειραματιστώ σε άλλο φρέσκο καφέ ('η και εμπορικό) ?

Help !!

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Zen308 » Τρί Δεκ 15, 2020 11:57 am

Δοκίμασε κάτι γευστικά πιο εύκολο, ισως ένα lavazza Terra Brazil η κάτι ανάλογο.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από nkout » Τρί Δεκ 15, 2020 11:59 am

Μην απογοητευεσαι, εχεις δρομο ακομη. Κ εγω ενα χρονο μετα κ πολλες φορες βγαζω ξυνιλες.

2 πραγματα θες για να διωξεις τις ξυνιλες:
- Θερμοκρασια. Ζεστανε καλα τη μηχανη με το portafilter πανω, τραβα νερο για να ζεστανεις κ το γκρουπ κ κανε γρηγορα ωστε να μην κρυωσει το portafilter οσο το εχεις μακρια απο τη μηχανη.

- Σωστη κατανομη για να μην εχεις channeling, αλλα μονο με γυμνο θα βγαλεις ακρη. Δοκιμασε με το πισω μερος μια βελονας (καρφωσε την πχ σε ενα φελο) να ανακατεψεις τον καφε πριν το πατημα. Μετα πατα επιπεδα χωρις κλιση.

Και μην αλλαζεις ολες τις παραμετρους μαζι γιατι δεν θα βγαλεις ακρη. Ετοιμασου να πεταξεις αρκετο καφε μεχρι να μαθεις. Εχω ριξει εγω καφε στο νεροχυτη.......

Απάντηση