Lelit Victoria PL91T

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Τετ Δεκ 14, 2022 10:00 am

Θα πω πως αν δεν είναι θέμα καφέ είναι θέμα κοψίματος. Το 1:3 σε 30sec μου φαίνεται πολύ αραιο. Εδώ σε κάποιους με 1:2 τους βγάζω σε 35.

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από johnsin » Τετ Δεκ 14, 2022 3:11 pm

Και παραπάνω χρόνο αν είναι εμπορικός και όχι specialty

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Τετ Δεκ 14, 2022 7:26 pm

Σας ευχαριστώ πολύ όλους. Θα ενημερώσω αύριο που θα πάω να πάρω φρέσκο καφέ. Η αλήθεια είναι ότι ο συγκεκριμένος έχει μείνει ανοιχτος μέσα στο μυλο πάνω από εβδομάδα γιατί μεσολάβησαν κ οι 2-3 μέρες που είχα μείνει χωρις μηχανή Σιν ότι αυτές τις ημέρες η υγρασία χτύπησε κόκκινα

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Πέμ Δεκ 15, 2022 3:53 pm

Σας τρέλανα και τελικά ήταν ο καφές!!

Με φρέσκο καφεδάκι όλα πάνε όπως πριν και καλύτερα και μάλιστα από την πρώτη δοκιμή. Ίδια γεύση με αυτή που είχα συνηθίσει στην παλιά μηχανή μου και καϊμάκι ακόμα καλύτερο.

Ξεκίνησα μάλιστα με το στοκ καλαθάκι και θα συνεχίσω έτσι για κάποιες μέρες ώστε κουμπώνοντας μετά το nanotech να παρατηρησω οποια διαφορα μπορει να υπάρξει


Σας ευχαριστώ!

thlap
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Τρί Ιουν 01, 2021 6:53 pm
Όνομα: Θωμάς
Μηχανή:: Lelit Victoria
Μύλος:: Eureka Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Sage SmartGrinderPro
Τοποθεσία: Βάρη
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thlap » Πέμ Δεκ 15, 2022 7:14 pm

Αντε ωραία!

Πήρα κι εγώ επιτέλους πίσω την δική μου που μου έριχνε την ασφάλεια του ρεύματος. Ευτυχώς ήταν μια μικρή διαρροή νερού όταν έδινε πόνο η αντλία και διορθώθηκε εύκολα.
Αυτές τις μέρες που δεν είχα μηχανή έψαξα τις παραμετροποιήσεις για να παίρνω καλύτερο καφέ. Είδα κάποια βιντεάκια στο YouTube και δοκίμασα να παίξω λίγο με τα KP, KI, KD και offset γιατί όπως κατάλαβα παίζουν σημαντικό ρόλο.
Δοκίμασα αυτές τις ρυθμίσεις που βρήκα εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=MS-pTrxjP1I
Επίσης πήρα και αυτό το μεταλλικό που μπαίνει πάνω από το πακ για να μην κάνει channeling και όντως είδα πολύ καλή ροή.
Δοκίμασα 2-3 φορές και πήρα καλό αποτέλεσμα. Θα φανεί τις επόμενες μέρες

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Δευ Ιαν 16, 2023 11:41 pm

Καλησπέρα σε όλους

Εδώ και τουλάχιστον ένα μήνα συμβίωσης με τη Βικτόρια και εντυπώσεις είναι τέλειες, ο καφές μου σε σχέση με την Anna έχει αναβαθμιστεί (ακόμα ωστόσο δεν έχω καταλήξει αν προτιμώ το στοκ καλαθάκι η το nanotech) και κυρίως έχει γίνει πιο εύκολη η ζωή μου χάρη στους αυτοματισμούς της… Και σχετικά με αυτους είναι και η ερώτηση.

Έχω παραμελήσει να κάνω backflush με Cafiza και νομίζω ήρθε και πέρασε η ώρα! Έχει ένα τρόπο η μηχανη μας να τρέχει τη διαδικασία αυτόματα σωστά? Ξέρει κανεις πως?

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Τρί Ιαν 17, 2023 8:24 am

Καλησπέρα η διαδικασία είναι πολύ απλή. Απλά πατάς το κουμπί της εκχύλισης και του νερού μαζί (1 + 3). Καλό είναι να κάνεις και κανένα καθαρισμό χωρίς καθαριστικό πιο συχνά.
Τέλος εγώ μετά την αλλαγή του shower screen σε αυτό της ims , είδα μεγάλη διαφορά καθώς δεν κολλάει σχεδόν καθόλου καφές σε σχέση με το στοκ screen.

thanos117
Δημοσιεύσεις: 88
Εγγραφή: Παρ Σεπ 24, 2021 10:28 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Eureka Mignon Specia
2ος Μύλος:: Ascaso i2-Mini

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από thanos117 » Τρί Ιαν 17, 2023 9:31 am

Spira έγραψε:
Τρί Ιαν 17, 2023 8:24 am
Καλησπέρα η διαδικασία είναι πολύ απλή. Απλά πατάς το κουμπί της εκχύλισης και του νερού μαζί (1 + 3). Καλό είναι να κάνεις και κανένα καθαρισμό χωρίς καθαριστικό πιο συχνά.
Τέλος εγώ μετά την αλλαγή του shower screen σε αυτό της ims , είδα μεγάλη διαφορά καθώς δεν κολλάει σχεδόν καθόλου καφές σε σχέση με το στοκ screen.
Backflush με το τυφλό χωρις φάρμακο σχεδόν κάθε μέρα κάνω!

Δωσε αν έχεις κάποια λινκ με την σίτα να την πάρω και εγώ , μην πάρω λάθος γιατί για άλλες διάβαζα ότι δεν πατάνε καλά, ότι καλύτερα να την βάζεις πάνω από την εργοστασιακή και τέτοιες πατέντες προσωπικά δεν θα έκανα για κανένα λόγο

Άβαταρ μέλους
Spira
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Τρί Μαρ 29, 2022 4:11 pm
Μηχανή:: Lelit Victoria PL91T
Μύλος:: Mignon Turbo
2ος Μύλος:: Comandante C40
Επικοινωνία:

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από Spira » Τρί Ιαν 17, 2023 10:02 am

Μια χαρά! Μπορείς να το κάνεις και με το αυτόματο τρόπο αν και επειδή το κάνει 5 φορές παίρνει λίγο χρόνο οπότε για κάθε μέρα δεν ξέρω αν εξυπηρετεί.
Η σίτα που έβαλα είναι η IMS CI 200 IM. Δεν θέλει πολύ σφίξιμο στο βίδωμα και λίγο προσοχή να κάτσει ακριβώς στο κέντρο.
Διαφορά στην γεύση η απόδοση δεν παρατήρησα καμία.
Αλλά με το στοκ μου μάζευε πολύ εύκολα καφέ, ενώ με αυτό της IMS μάλλον επειδή δεν κολλάει ο καφές, δεν βρωμίζει εύκολα οπότε μόνο γιαυτό το λόγο θεωρώ ότι αξίζει σαν αναβάθμιση.
Εγώ κάνω backflush με νερό μια φορά την εμβδομάδα και μια φορά το μήνα περίπου με το puly.

jasonan
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 21, 2018 8:30 am

Re: Lelit Victoria PL91T

Δημοσίευση από jasonan » Παρ Ιαν 27, 2023 6:33 pm

Καλησπέρα ομάδα,μπορεί να προτείνεις κάποιος τις καλύτερες ρυθμίσεις του lcc και του offset για ένα χαρμάνι σαν τον Habit από το Kudu αν το χρησιμοποιεί και κάποιος άλλος;

Απάντηση