Gaggia Classic 2015 + Graef CM800

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
bonanhel
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2015 11:25 am

Gaggia Classic 2015 + Graef CM800

Δημοσίευση από bonanhel » Δευ Νοέμ 13, 2017 1:39 pm

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω μία Gaggia Classic 2015 και τον Graef CM800.

Τη μηχανή την έχω εδώ και κανα δυο χρόνια, αλλα είχα βολευτεί καλύτερα με μία Poemia που είχα φέρει το κόψιμο να βγάζει τέλειο καφέ για τα γούστα μου.

Η μηχανή χάλασε και έτσι έβγαλα και πάλι απο το ντουλάπι την Gaggia...

Δυστυχώς ότι και να έχω κάνει, δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω καλό καφέ. Έχω παίξει σχεδόν με όλες τις ρυθμίσεις του μύλου σε κόψιμο, ο καφές βγαίνει γρήγορα (σε 4-5 δευτερόλεπτα γεμίζει το φλυτζάνι του 2ου espresso).

Έχω δοκιμάσει και με το pressurized portafilter και το non...

Ένας απο τους λόγους που είχα βάλει εξαρχής την Gaggia στο ντουλάπι ήταν αυτός. Δεν μπορούσα να βγάλω σταθερά καλό καφέ.

Καμία ιδέα για το τί μπορώ να κάνω; Είμαι έτοιμος να αγοράσω νέα Philips Poemia :)

Ευχαριστώ!

Φιλικά,
Βαγγέλης

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Gaggia Classic 2015 + Graef CM800

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Νοέμ 13, 2017 5:01 pm

Άσε το pressurized στην άκρη και πιάσε το non με ένα διπλό καλαθάκι.
Αγόρασε ένα ποιοτικό καφέ, κατά προτίμηση φρεσκοψημένο.
Ζύγισε και κόψε μια διπλή δόση πχ 18gr στο πιο fine που μπορεί να φτάσει ο μύλος. Λογικά θα σου μπουκώσει τη μηχανή, οπότε ξεκινάς και κάνεις δοκιμαστικά κατεβαίνοντας προς το coarse για να πιάσεις χρόνους/γραμμάρια/γεύση.
Αν με την πιο fine ρύθμιση δεν μπουκώσει μηχανή και τρέχει νερό, τότε ο μύλος μάλλον έχει θέμα. Κάπου-κάπως-κάποτε είχαν αναφερθεί κάτι αποστάτες που βοηθάνε το ένα μαχαίρι να έρθει πιο κοντά στο άλλο. Ρίξε ένα ψάξιμο.
Μόνο σε παρακαλώ μην κάνεις καμιά :censored: και πάρεις philips..

bonanhel
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τρί Οκτ 27, 2015 11:25 am

Re: Gaggia Classic 2015 + Graef CM800

Δημοσίευση από bonanhel » Δευ Νοέμ 13, 2017 5:56 pm

Σε ευχαριστώ για την απάντηση! Θα αρχίσω δοκιμές λοιπόν από το μηδέν.

Σχετικά με την Philips, πιστεύω ότι είναι παρεξηγημένη μηχανή. Σίγουρα δεν είναι κατηγορίας Gaggia, αλλά εδώ και δύο χρόνια πίνω έναν αξιόλογο καφέ, σε αρκετές περιπτώσεις καλύτερο από των καφετεριών της περιοχής μου. :)

pavlosola
Δημοσιεύσεις: 215
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 19, 2016 2:17 pm

Re: Gaggia Classic 2015 + Graef CM800

Δημοσίευση από pavlosola » Δευ Νοέμ 13, 2017 9:12 pm

Συγνώμη για την παρέμβαση και το "off topic" αλλά ακούμε πολλές φορές να συγκρίνουν τους καφέδες με αυτούς των καφετεριών!
Στη συντριπτική πλειοψηφία των καφετεριών σερβίρουν κακό καφέ, και νομίζω ότι είναι πολύ κακό μέτρο σύγκρισης,
τουλάχιστον για αυτούς που έχουν φτάσει σε αυτό εδώ το forum που σημαίνει ότι "ψάχνονται" για κάτι καλύτερο.
Πάρτε φρεσκοψημένο καφεδάκι να απογειωθείτε.....

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Classic 2015 + Graef CM800

Δημοσίευση από Jazz » Τετ Νοέμ 15, 2017 1:13 pm

Ό,τι είπε ο Παύλος!!
Δεν είναι και δεν πρέπει να είναι μέτρο σύγκρισής σου οι καφετέριες του ποδαριού! Γιατί εκεί νερόπλυμα σου σερβίρουν. Οπότε και στο σπίτι σου, δύσκολα θα πάρεις χειρότερο αποτέλεσμα με έναν -ακόμα και- λειψό εξοπλισμό.Εφόσον έφτασες μέχρι εδώ, και λογικά λοιπόν φαίνεται ότι σε ενδιαφέρει το θέμα, είναι κρίμα να 'παγιδευτείς' στα συνηθισμένα λάθη που κάνει η πλειονότητα του κόσμου.

Η Poemia έβγαζε "τέλειο" καφέ για τα γούστα σου, γιατί δεν απαιτούσε πολλά πολλά. Είτε της έβαζες 'σωστά' αλεσμένο καφέ, είτε όχι, εκείνη θα έκανε αυτό που ήταν 'προγραμματισμένη' να κάνει (pressurised system και πάρτε καφέ που θέλει να λέγεται espresso...). Εφόσον μιλάμε για espresso και όχι για ρόφημα τύπου espresso, το όλο θέμα είναι μετρημένα κουκιά όσον αφορά τις αρχικές απαιτήσεις παρασκευής.

Για να βγαίνει ο καφές στη Gaggia, σε ~4 sec, σημαίνει ότι είναι υπερβολικά χοντροκομμένος, σε μια πρώτη ανάγνωση. Κάνε λοιπόν αρχικά αυτό που σου είπε ο Αποστόλης. Αν κοντά στο σημείο επαφής των μαχαιριών, τα spouts κατουράνε, και ο καφές (~ 16-17 gr θα βάλεις) βγαίνει σε χρόνο dt, τότε κοιτάμε το μύλο. Νομίζω ότι ο graef (και ο 702 και ο 800 αν δε κάνω λάθος) μέσα στη συσκευασία αγοράς, έχει κάτι σαν δαχτυλίδια/δακτυλίους. Αυτά, εφόσον τοποθετηθούν (ανάλογα με τις ανάγκες) στο μύλο (στα μαχαίρια), τότε αλλάζει ο εύρος κοπής, το οποίο πλέον σου δίνει μεγαλύτερη κλίμακα fine. Στη παραπάνω λοιπόν περίπτωση, θα πρέπει να τοποθετήσεις αρχικά ένα από αυτά.

Βρήκες τέτοια δαχτυλίδια στη συσκευασία/κουτί του graef?

Κάνε τα παραπάνω, και πες μας μετά, για να βοηθήσουμε αναλόγως! :)

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Gaggia Classic 2015 + Graef CM800

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Νοέμ 16, 2017 10:53 pm

https://www.youtube.com/watch?v=zgnMFu47mL4

η μηχανη μια χαρα καφε κανει.και εγω την ιδια εχω.μηπως βαζεις λιγο καφε και δεν πατας με το ταμπερ.
στο βιντεο ειναι με καφε απο μπραζιτα.κρεμμα φουλ

Απάντηση