lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Fazerman » Κυρ Νοέμ 27, 2016 8:41 pm

ανοίγω ξεχωριστό νήμα θέλοντας να κάνω μια μικρή παρουσίαση της μηχανής με αφορμή την τοποθέτηση του γνήσιου μανόμετρου της lelit και την ρύθμιση της opv στα 9 bar ,στοιχεία που κατα την γνώμη μου κάνουν την μηχανή ποιό ολοκληρωμένη.
Η τοποθέτηση του μανόμετρου και η ρύθμιση της opv εγινε κατα την παραγγελία της μηχανής απο το barista.gr και κατοπιν επικοινωνίας με τον κ.Βασίλη Τάρταρη,τον οποιο ευχαριστώ θερμά
και τον συγχαίρω για τον επαγγελματισμό και την άψογη εξυπηρέτηση όπως πάντα.(είχε προηγηθεί και η αγορά του μύλου απο το ίδιο μαγαζί πρό 2 μηνών περίπου).
IMG_1691(1).JPG
IMG_1695(1).JPG
στα θετικά,διακρίνω καλή ποιότητα κατασκευής,στα δεδομένα της κατηγορίας τιμής πάντα,χάλκινο μποιλερ 300ml ,ρυθμιζόμενη opv,58αρι επαγγελματικό πορταφίλτερ,saturated grouphead,
ποιοτικό pid που συνανταμε και σε ακριβοτερες μηχανές,inox σασί ,όμορφο design,μαζεμένο μέγεθος ιδανικό για οικιακή χρήση και το ποιο βασικό για εμένα ο μικρός χρόνος ζεστάματος που
δεν υπερβαινει τα 15 λεπτά.επισης διακόπτες αεροπορικού τύπου και ποιοτικό ακροφύσιο ατμού.
ο ατμός είναι δυνατός για την κατηγορία της μηχανης,αν και δεν με απασχολεί γιατί σπάνια θα πιώ καπουτσίνο.
Εχοντας τον έλεγχο της θερμοκρασιας,λογω pid ,και την δυνατότητα της ρύθμισης της πίεσης εκει που θέλεις και δεδομένου οτι δέν φτιάχνω καφέδες στη σειρά,το αποτέλεσμα στο φλιτζάνι με ικανοποίησε απόλυτα.
αν θέλεις να φτάξεις και δευτερο καφέ ή αφρόγαλα θα πρέπει να περιμένεις λιγο μεχρι να πιάσει παλι θερμακρασία.
το τελικό μου συμπέρασμα είναι οτι η μηχανή αξίζει και με το παραπάνω για οικιακή χρήση και σε συνδιασμό με ενα καλό μύλο τα πάει περίφημα.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Νοέμ 27, 2016 10:15 pm

Kαλοριζικη και καλα καφεδακια!
Το pid σε τι θερμοκρασια το εχεις?
Με τις αναλογες ρυθμισεις δεν χρειαζεται να περιμενεις πολυ για espresso back to back, μεχρι να σκουπισεις pf, να αλεσεις, να κανεις κατανομη, ειναι ετοιμη στην θερμοκρασια που εχεις ορισει.Και 3 και 4 καφεδες εχω φτιαξει ετσι στην σειρα και ολοι βγαινουν ιδιοι δεν υστερει κανενας σε ποιοτητα απο τον αλλον.
Καλη σκεψη το μανομετρο.Εγω εχω στο pf, ξεβιδωνω spauts και το βιδωνω.Με τυφλο ποσο εχεις και ποσο οταν κανεις εκχυλιση?
Ρωταω για να δω ποια ειναι ακριβως η διαφορα, γιατι αλλοι λενε 1 bar αλλοι 0,5. Εγω π.χ. την εχω 10 με τυφλο και υπολογιζω οτι εχω 9 στην εκχυλιση, αλλα εσυ που το εχεις μονιμα πανω θα ξερεις ακριβως ποια ειναι η διαφορα...

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Fazerman » Κυρ Νοέμ 27, 2016 10:54 pm

ευχαριστω πολύ Χρήστο.
το pid το ξεκινησα στους 92,93 και τωρα παιζω στους 94.ακομα κανω δοκιμες για να δω που εχω καλυτερα αποτελεσματα.
σε οτι αφορα την πιεση κατα την εκχυλυση εχω σταθερα 9 bar,εκει που ρυθμιστηκε.
με τυφλο δεν δοκιμασα ακομα (αυτο που ειχα το εδωσα με την προηγουμενη μηχανη) αλλα περιμενω να μου ερθει αλλο για να κανω και backflush.
για τον ατμο μπορουμε να ορισουμε θερμοκρασια στο pid? απ οτι εψαξα δεν καταφερα να βρω ξεχωριστη ρυθμιση για τον ατμο.γνωριζεις τη μαρκα απο το pid?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από buddy » Κυρ Νοέμ 27, 2016 11:44 pm

To pid ειναι της Gicar.Ειναι πολυ καλο, το φορανε hi - end μηχανες οπως η Ιzzo Alex Duetto III (την οποια εχω βαλει στο ματι για τα καλα και αποταμιευω).
Δεν υπαρχει ρυθμιση για τον ατμο, αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο.Οταν βαζεις τον διακοπτη για ατμο, περιμενεις να πιασει την θερμοκρασια που πρεπει και ξεκινας να φουσκωνεις.Σημασια εχει να ρυθμιζουμε την θερμοκρασια του καφε και να την αλλαζουμε αναλογα με το χαρμανι που χρησιμοποιουμε και το προφιλ που θελουμε να βγαλουμε.Για τον ατμο μια ειναι ουτως ή αλλως η θερμοκρασια που πρεπει να εχουμε και αυτη εχει οριστει απο το εργοστασιο.
Εισαι πολυ χαμηλα σε θερμοκρασια...εγω το εχω 101.Υπαρχει μεγαλη διαφορα απο την θερμοκρασια του boiler (αυτη που δειχνει το pid) με την θερμοκρασια νερου εκχυλισης.Κανεις δεν ξερει ποση ειναι ακριβως οποτε αυτο θα το βρεις εσυ γευστικα.
Προτεινω να το βαλεις στο 101 και απο εκει και περα να κατεβαινεις ή να ανεβαινεις εναν εναν βαθμο μεχρι να παρεις το καλυτερο γευστικα αποτελεσμα.
Στο θεμα "Lelit pl 41 pl pid" υπαρχουν προτεινομενες ρυθμισεις για γρηγορο recovery και καταλληλη θερμοκρασια μιας και oι εργοστασιακες δυστυχως δεν ειναι και πολυ καλες...Ολες οι lelit που φορανε pid εχουν ακριβως τις ιδιες ρυθμισεις στο pid πραγμα που ειναι λαθος γιατι διαφερουν ως προς το μεγεθος των boiler και ως προς τα watt που χρησημοποιουνε.Απλα πηραν τα pid τα τοποθετησαν...και σου λεει ας τα βρει ο καθενας μονος του...faul

Άβαταρ μέλους
tasosonic
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τετ Ιαν 22, 2014 12:20 am
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: Lelit PL41 PlusT Pid
Μύλος:: Mazzer SJ
Τοποθεσία: Κοζάνη

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από tasosonic » Δευ Νοέμ 28, 2016 12:26 am

Καλορίζικη φίλε η μηχανή! Μηπως να συνεχιζαμε την κουβεντα στο θεμα που έχουμε;; Μπορει ο διαχειριστης να τα ενώσει;;

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από sakis1988 » Δευ Νοέμ 28, 2016 10:20 am

Και ο μυλος πολυ ωραιος :oneup:
only espresso

Gaggia BC
Δημοσιεύσεις: 801
Εγγραφή: Τετ Σεπ 23, 2015 11:12 am
Όνομα: Μάκης
Μηχανή:: Vibiemme Domobar DB
Μύλος:: Mazzer Kony
2ος Μύλος:: Γουδί

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Gaggia BC » Τρί Νοέμ 29, 2016 4:04 pm

Κοστος για την προσθηκη?

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Fazerman » Τρί Νοέμ 29, 2016 6:29 pm

δεν επιβαρυνθηκα τιποτα.ηταν δωρο με την αγορα της μηχανης,καθως και ενα γυμνο πορταφιλτερ.(αγορασα και τον μυλο απο το ιδιο μαγαζι προ 2 μηνων περιπου).

Άβαταρ μέλους
Fazerman
Δημοσιεύσεις: 262
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 24, 2011 3:05 pm
Όνομα: Λαμπης
Μηχανή:: lelit plust pid
Μύλος:: Mazzer mini E
Οι καφέδες μου:: lavazza tiera
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από Fazerman » Τρί Δεκ 06, 2016 11:50 am

xristospet21 έγραψε:
.Με τυφλο ποσο εχεις και ποσο οταν κανεις εκχυλιση?
Ρωταω για να δω ποια ειναι ακριβως η διαφορα, γιατι αλλοι λενε 1 bar αλλοι 0,5. Εγω π.χ. την εχω 10 με τυφλο και υπολογιζω οτι εχω 9 στην εκχυλιση, αλλα εσυ που το εχεις μονιμα πανω θα ξερεις ακριβως ποια ειναι η διαφορα...
λοιπον Χρηστο,σημερα προσεξα το μανομετρο κατα την διαρκεια του backflush.10 bar με τυφλο και 9 στην εκχυλιση.
αρα και εσυ εισαι οκ!!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: lelit plust pid-μανομετρο.πρωτες εντυπωσεις

Δημοσίευση από buddy » Τρί Δεκ 06, 2016 2:06 pm

:oneup:

Απάντηση