Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Brouno
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 25, 2020 4:55 pm

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Brouno » Δευ Δεκ 21, 2020 9:24 am

Καλημέρα σε όλους, με φπα είναι στα 683€ οπότε είναι σχετικά μικρή η έκπτωση

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από tziminhio » Παρ Δεκ 25, 2020 1:39 am

Ερώτηση και ελπίζω να μην σας κάψω σχετικά με το βίντεο του Παύλου. Ενώ νόμιζα ότι τα είχα καταλάβει έφαγα ένα σκάλωμα. Δεν κατάλαβα την διαφορά του F.05 με την θερμοκρασία που ορίζουμε στην αρχή. Τι θέλω να πω..Λέει ότι το offset είναι 8 (5 με τα τελευταία δεδομένα) και η θερμοκρασία που έχει ορίσει είναι 93, άρα σύμφωνα με το offset η θερμοκρασία του boiler θα πρέπει να είναι 101. Στο βίντεο κατάλαβα ότι είπε ότι το F.05 είναι η θερμοκρασία του boiler η οποία γίνεται μετά το offset 100. Η διαφορά του 1 βαθμού είναι αμελητέα απλά ρωτάω γιατί δεν έχω καταλάβει διαφορά του F0.5 με την αρχική θερμοκρασία που οριζουμε .

Π.χ εγώ έχω την έκδοση στο PID 1.05 στην οποία έκδοση , Το F.05 by default είναι 113 και βάζοντας το offset στο 5 (με τις τελευταίες μετρήσεις του Παύλου ) πάει στο 108. Αν βάλω αρχική θερμοκρασία 97 η θερμοκρασία στο boiler θα είναι 102 (+5) η 108 που είναι το F.05.? Εκεί το έχασα.. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Δεκ 25, 2020 9:02 am

Όταν βάλεις το Offset δεν αλλάζει κατι είναι ποια θερμοκρασία θες να βλέπεις. Δες το video του συνφορουμίτη μας και θα καταλάβεις.https://www.youtube.com/watch?v=WMSISAyqxyI&t=3s

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από tziminhio » Παρ Δεκ 25, 2020 11:49 am

Χρονια πολλά! Το έχω δει αυτό Ιωάννη. Απλά δεν κατάλαβα ποια είναι η διαφορά μεταξύ του F.05 και της αρχικής θερμοκρασίας.
Όταν εγώ έχω offset 5 και έχω θέσει θερμοκρασία 97οC ποια είναι η θερμοκρασία του μποιλερ ? Είναι 102 ή αυτή που έχει το F.05 που είναι 108 (μετατο offset)?
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Δεκ 25, 2020 12:05 pm

Όταν εχεις το F04 στο ο η τιμή που μετράει είναι του boiler F05 π.χ 108 στο max, όταν βάλεις στο F04 την τιμή π.χ. 8 η τιμή που θα σου δείχνει στο F05 θα είναι 100 γιατί υπολογίζει την διαφορά θερμοκρασίας που του εχεις ορίσει για το head.
Αρα η θερμοκρασία που βάζεις στο T1 π.χ. 93 βαθμούς είναι πλέον η θερμοκρασία στο νερό της εκχύλισης.

Το Boiler παραμενει 108 στο Max.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από pankostas » Σάβ Δεκ 26, 2020 3:06 pm

Καλημέρα και από εμένα, χρόνια πολλά! Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ. Μπήκα μετά από προσωπικό μήνυμα που μου έστειλε μέλος για κάτι ρυθμίσεις.
Δυστυχώς δεν μπορούσα να τον απαντήσω. Την μηχανή την πήρα αρχές 2019 και την παράτησα τελη 2019. Την έβαλα στην αποθήκη.
Δοκίμασα τα πάντα αλλά δεν μπόρεσα να βγάλω καλό καφεδάκι εσπρεσσακι. Σε Φρέντο δεν είχα θέμα.
Πολλές ρυθμίσεις στο pid, καφέδες από καταστήματα που υπάρχουν και εδώ μέσα, αγορά μύλου, ζυγαριά brewista πανάκριβη, portfilters κτλ. Άλλες φορές πικρός καφές άλλες ξινός, χρονόμετρα, πιέσεις, εκχυλίσεις, τα δοκίμασα όλα.
Η αλήθεια ήταν ότι αγανάκτησα και την παράτησα. Σημερα σκέφτηκα ότι ίσως έπρεπε να γυρίσω τα πάντα εργοστασιακά, και την πίεση, και όλες τις ρυθμίσεις, πριν την παρατήσω.
Κάποια στιγμή ίσως ξανά ασχοληθώ. Έχασα πάντως πολλές ώρες.
Απλά ανάφερα την προσωπική μου εμπειρία. Σίγουρα μπορεί να βγάλει πολλά η μηχανή, αλλά θέλει πολύ μεγάλη προσπάθεια.

duke
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2021 10:05 pm

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από duke » Πέμ Ιαν 21, 2021 9:54 am

Παίδες καλημέρα, υπάρχουν πουθενά για την έκδοση v1.05 PID configuratations με βάση το βίντεο του Παύλου για τη συγκεκριμένη μηχανή;

Ευχαριστώ.

serqual
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Τρί Ιαν 21, 2020 2:25 pm
Όνομα: Σεραφείμ
Μηχανή:: Lelit PL41 TEM Pid
Μύλος:: Baratza Sette 270wi
Τοποθεσία: Athens

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από serqual » Πέμ Ιαν 21, 2021 2:41 pm

Για v.1.04
93 βαθμούς
P:0,4
I:0,03
D:13,9
F.04: 8
F.05: 100

Markos Z
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2020 9:04 am

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Markos Z » Κυρ Ιαν 24, 2021 10:56 am

Καλημερα σας !!!


Μόλις προμηθεύτηκα και εγώ με τη σειρά μου από το batista.gr μια. Lelit pl41 pluat pid και ένα μυλο eureka mignon specialita.

Χθες δοκίμασα να φτιάξω καφεδάκι για πρώτη φορά αλλά η εκχύλιση γίνεται γρήγορα και είναι σαν νεροζουμι ,καθολου κρεμα κλπ.

Βέβαια έκανα μετά κάποιες πλυσεις το boiler για να φύγει η μεταλλιλα της μηχανής για αρχή,

Τωρα δεν ξέρω πως πρέπει να ρυθμίσω το Pid και τον μυλο μου φυσικά που να κόβει;; για να βγάλω ένα αξιολογώ αποτέλεσμα!

Αυτή τη στιγμή κόβω lucaffe mr exclusive .

Zen308
Δημοσιεύσεις: 437
Εγγραφή: Παρ Οκτ 09, 2020 2:38 pm
Όνομα: Θοδωρής
Μηχανή:: Rancilio silvia pid
Μύλος:: Cunill tranquiloTron
2ος Μύλος:: Sette 270& Forte
Οι καφέδες μου:: KUDU, COMMERCIAL
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Zen308 » Κυρ Ιαν 24, 2021 5:34 pm

Markos Z έγραψε:
Κυρ Ιαν 24, 2021 10:56 am
Καλημερα σας !!!


Μόλις προμηθεύτηκα και εγώ με τη σειρά μου από το batista.gr μια. Lelit pl41 pluat pid και ένα μυλο eureka mignon specialita.

Χθες δοκίμασα να φτιάξω καφεδάκι για πρώτη φορά αλλά η εκχύλιση γίνεται γρήγορα και είναι σαν νεροζουμι ,καθολου κρεμα κλπ.

Βέβαια έκανα μετά κάποιες πλυσεις το boiler για να φύγει η μεταλλιλα της μηχανής για αρχή,

Τωρα δεν ξέρω πως πρέπει να ρυθμίσω το Pid και τον μυλο μου φυσικά που να κόβει;; για να βγάλω ένα αξιολογώ αποτέλεσμα!

Αυτή τη στιγμή κόβω lucaffe mr exclusive .
Ρύθμισε τον μύλο ώστε να παίρνεις 1:2 αναλογία σε 30''.
Δλδ αν βάζεις 18γρμ καφέ να πάρεις 36γρμ ρόφημα (περίπου) σε 30''.
Αν φτάνεις στα 30'' κι έχεις πολύ περισσότερα από 36γρμ,αλεσε λίγο λεπτότερα.
Αν φτάνεις στα 30'' κι έχεις αρκετά λιγότερα από 36γρμ,αλεσε λίγο πιο χονδρά.
Αυτός είναι ο γενικός μπούσουλας.

Απάντηση