Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Pro
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2012 3:36 pm
Μηχανή:: Saeco HD8323
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Kanya Cooperative - Rwanda, Yirgacheffe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Pro » Δευ Μαρ 08, 2021 1:58 pm

Joeynzxt93 έγραψε:
Κυρ Ιαν 31, 2021 3:09 pm
Καλησπέρα και πάλι.

Έκανα τις ρυθμίσεις του βίντεο είμαι v 1.05
P: 0,4
I: 0,03
d: 13,9
F.04: 5 ( σύμφωνα με τις νέες μετρήσεις)
F.05: 108 ( εμένα εδώ μου βγάζει 108 και όχι 100 όπως το βίντεο κι έχω μπερδευτεί. Γιατί συμβαίνει αυτό και πως επηρεάζει το αποτελεσμα;)
Γιατί κάνει λάθος σχετικά με την ένδειξη o παρουσιαστής. Το F.05 είναι η θερμοκρασία στην οποία βγάζει alarm το pid . Είναι άσχετο με το offset.

Στο φανερό μενού έχω θέσει την θερμοκρασία 93.
( Η θερμοκρασία αυτή είναι η θερμοκρασία υποθετικά του νερού έπειτα από τις παραπάνω ρυθμίσεις;
Αν θέλω να αλλάξω θερμοκρασία απλώς από το φανερό μενού αλλάζω την θερμοκρασία χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο σωστά;)

Τέλος έχω θέμα με το αφρόγαλο.
Στους πόσους βαθμούς φτάνει η μηχανή για να είναι έτοιμη;
Αφού έχει ζεσταθεί γυρνάω τον διακόπτη στη θέση για ατμό.
Η θερμοκρασία ανεβαίνει μέχρι τους 127 περίπου μένει εκεί για λίγο και μετά πέφτει. Είναι φυσιολογικό αυτό; Πρέπει να κάνω κάποια άλλη διαδικασία;
Επισης μπορώ να ρυθμίσω- αλλάξω την θερμοκρασία για τον ατμό;

Σας ευχαριστώ όλους και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Pro την Δευ Μαρ 08, 2021 2:09 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Pro
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2012 3:36 pm
Μηχανή:: Saeco HD8323
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Kanya Cooperative - Rwanda, Yirgacheffe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Pro » Δευ Μαρ 08, 2021 2:05 pm

PID CONTROLLER
COD. MC740
(for machines PL41-PL60)


F.03: ºC temperature unit measure Celsius degrees
ºF temperature unit measure Fahrenheit degrees
Set value by us °C
P: up value, when this value increases, the heating element heats more frequently in the ascent phase,
therefore it generates more inertia which means more degrees than the value set by the user.
On the contrary, if you decrease this value, the heating element heats less frequently in the ascent phase,
therefore it generates less inertia which means less degrees than the value set by the user.
Set value by us 1.0
I: maintenance value, it increases the cycles of activation of the heating element when it’s in stand-by mode.
Set value by us 0.00
D: down value. Increasing this value, PID CONTROLLER activates the heating element more frequently
when the boiler is in the descent phase, if the value is increased, more impulses are given, therefore it
decreases a little bit less.
Set value by us 4.0
F04: indicates the correction factor in negative of the temperature.
Allowed values 0÷30°C (32÷86°F)
Set value by us 0
F.05: indicates the temperature value,which if reached, will flash on the display, to advise that the coffee
temperature is too high.
Allowed values 100÷140°
Set value by us 113°C

Από το επίσημο φυλλάδιο της Lelit ( το ζήτησα με e-mail και μου το έστειλαν)

Pro
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Δεκ 24, 2012 3:36 pm
Μηχανή:: Saeco HD8323
Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Kanya Cooperative - Rwanda, Yirgacheffe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Pro » Τρί Μαρ 09, 2021 9:38 pm

Να διορθώσω κάτι σχετικά με το σχόλιο μου πιο πάνω. Το F05 είναι η θερμοκρασία στην οποία βγάζει alarm το pid όταν η θερμοκρασία είναι πολύ υψηλή για τη παραγωγή καφέ. Είναι default στους 113 C ( θερμοκρασία boiler ), οπότε όταν βάζεις offset θα πρέπει το alarm φαίνεται στην οθόνη όταν στο boiler είναι 113 αλλά ο χρήστης θα βλέπει 113- offset και θα αναβοσβήνει η ένδειξη.

S.F.
Δημοσιεύσεις: 103
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2021 9:18 pm
Όνομα: πανος
Μηχανή:: lelit PL41 Tem PID
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: ascaso i2
Οι καφέδες μου:: φρεσκια μπαγιατιλα!

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από S.F. » Πέμ Μαρ 11, 2021 12:32 am

για εμας που δεν ξερουμε καλα αγγλικα τελικα ποση ειναι η αποκλιση απο αυτο που γραφει?
εγω δεν εχω πειραξει οφ σετ, αφαιρω 5 η 8 βαθμους?

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από Alexandros » Πέμ Μαρ 11, 2021 10:19 pm

S.F. έγραψε:
Πέμ Μαρ 11, 2021 12:32 am
για εμας που δεν ξερουμε καλα αγγλικα τελικα ποση ειναι η αποκλιση απο αυτο που γραφει?
εγω δεν εχω πειραξει οφ σετ, αφαιρω 5 η 8 βαθμους?
Γεια σου Πάνο,

το κείμενο απλά περιγράφει τις παραμέτρους και τις προρυθμισμένες τιμές από το εργοστάσιο.

Θα σου πρότεινα να το σετάρεις στους 8 και μετά να παίξεις με την αίσθηση στο φλυτζάνι, μικρορυθμίζοντας είτε το offset είτε τη θερμοκρασία του pid.

Για παράδειγμα, εγώ το έχω ρυθμίσει στους 8 και θα περίμενα ότι θα έπαιρνα καλά αποτελέσματα με το pid στους 93. Παρόλα αυτά οι καφέδες βγαίνουν "καμένοι".
Το καλύτερο αποτέλεσμα στο φλυτζάνι βρήκα ότι το παίρνω με το pid στους 89. Οπότε θα μπορούσα να ρυθμίσω μετά το offset στους 12 και το pid στους 93 οπότε να έρθω στα ίδια, θεωρώντας ότι αυτό είναι το σημείο αναφοράς.

Απλά σου δίνει μια αρχική προσέγγιση. Μετά το πας μόνος σου.

tziminhio
Δημοσιεύσεις: 120
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 02, 2013 3:54 pm
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Lelit PL41 Tem
Μύλος:: Eureka Mignon Inst.
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από tziminhio » Κυρ Μαρ 21, 2021 1:20 am

Παιδιά ερωτησούλα σχετικά με το αφρόγαλο. Αρχικά εμένα η θερμοκρασία φτάνει με΄χρι τους 133-134 βαθμούς. Όταν θέλω να φτιάξω 2 αφρόγαλα συνεχόμενα (λογω μικρης γαλατιέρας) φτιάχνω το πρω΄το αφρόγαλο και η θερμοκρασία φτάνει περίπου στους 115. Όταν περιμένω ν' ανέβει για να φτιάξω το 2ο αφρόγαλο δεν ανεβαίνει ποτέ και συνεχίζει και πέφτει. Μήπως πρέπει να περιμένω αρκετή ώρα ? Τι φταίει ?

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μαρ 21, 2021 11:33 am

tziminhio έγραψε:
Κυρ Μαρ 21, 2021 1:20 am
Παιδιά ερωτησούλα σχετικά με το αφρόγαλο. Αρχικά εμένα η θερμοκρασία φτάνει με΄χρι τους 133-134 βαθμούς. Όταν θέλω να φτιάξω 2 αφρόγαλα συνεχόμενα (λογω μικρης γαλατιέρας) φτιάχνω το πρω΄το αφρόγαλο και η θερμοκρασία φτάνει περίπου στους 115. Όταν περιμένω ν' ανέβει για να φτιάξω το 2ο αφρόγαλο δεν ανεβαίνει ποτέ και συνεχίζει και πέφτει. Μήπως πρέπει να περιμένω αρκετή ώρα ? Τι φταίει ?
έχει να κάνει με το πώς λειτουργεί μία single boiler μηχανή!
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Μαρ 21, 2021 1:11 pm

tziminhio έγραψε:
Κυρ Μαρ 21, 2021 1:20 am
Παιδιά ερωτησούλα σχετικά με το αφρόγαλο. Αρχικά εμένα η θερμοκρασία φτάνει με΄χρι τους 133-134 βαθμούς. Όταν θέλω να φτιάξω 2 αφρόγαλα συνεχόμενα (λογω μικρης γαλατιέρας) φτιάχνω το πρω΄το αφρόγαλο και η θερμοκρασία φτάνει περίπου στους 115. Όταν περιμένω ν' ανέβει για να φτιάξω το 2ο αφρόγαλο δεν ανεβαίνει ποτέ και συνεχίζει και πέφτει. Μήπως πρέπει να περιμένω αρκετή ώρα ? Τι φταίει ?
Συνεχίζει να πέφτει ενώ είναι αναμένο το λαμπάκι ότι ζεσταίνει η αντίσταση?
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Άβαταρ μέλους
PublicDomain
Δημοσιεύσεις: 821
Εγγραφή: Τρί Ιαν 17, 2017 8:27 pm
Μηχανή:: Bezzera Unica PID
2η Μηχανή:: Lelit pl41 em
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Lelit PL043MMI
Οι καφέδες μου:: caffeistas, hasbean, lasramblas
Τοποθεσία: www.e-spresso.gr

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από PublicDomain » Κυρ Μαρ 21, 2021 1:23 pm

για να διευκρινίσω αυτό που είπα εξαρτάται πόσο ατμό "κατανάλωσες" στο προηγούμενο βήμα πόσο νερό έχει απομείνει κλπ προφανώς δεν έχεις άπειρο στη διάθεση σου και πόσο πέφτει τελικά αυτή η θερμοκρασία + το γεγονός ότι όταν ξεκινάς να φτιάξεις ατμό όλα πάνε κανονικά και ανεβάζει θερμοκρασία
--------------------------------------------------------------------------------------------------------
www.e-spresso.gr

muchaos
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 18, 2020 12:40 am

Re: Πρώτη χρήση LELIT PL41TEM PID

Δημοσίευση από muchaos » Παρ Μαρ 26, 2021 1:23 am

Καλησπέρα παιδιά!
Τελικά αλλαξε κάποιος τη “σίτα” με καποια ims κτλ για μας πει εντυπώσεις κ αν ταιριάζει;

Απάντηση