Gaggia New Baby - Ascaso i2

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
vounataka
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Αύγ 09, 2010 8:49 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Gaggia New Baby - Ascaso i2

Δημοσίευση από vounataka » Τρί Σεπ 07, 2010 3:49 pm

dalas έγραψε:
vounataka έγραψε:Αφου αδειασεις τον καφε τραβηξε προς τα επανω το καλυμα. Δεν εχει βιδες και θα βγει πανευκολα. Επανω στο μεγαλο γραναζι μαρκαρεις οτι θελεις και εισαι οκ. Το που θα βαλεις τα σημαδια σου ειναι θεμα δικο σου. Φροντισε μετα να το ξαναβαλεις σωστα γιατι θα ακους θορυβο.

Ολα αυτα ισχυουν για τον i2.
Προφανώς δεν εννοείς το hopper σαν κάλυμμα, οπότε αν εννοούμε το ίδιο πράγμα στον i-mini το κάλυμμα έχει βίδα. Και μετά λες ότι πάνω στα burrs μαρκάρεις το σημείο της ρύθμισης σου;
Το χοπερ το εχεις ηδη βγαλει. Ολο αυτο το καλυμα που ειναι απο κατω το βγαζεις (αφου βγαλεις πριν τη βιδα;;;). Απο κει κει περα μπορεις να μαρκαρεις οπου θελεις. Εγω εχω μαρκαρει επανω σ'ενα γραναζι (τωρα πως το λενε αυτο θα σε γελασω).

Άβαταρ μέλους
dalas
Δημοσιεύσεις: 387
Εγγραφή: Σάβ Μαρ 27, 2010 2:53 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Rancilio Silvia
Μύλος:: Ascaso i-mini
Οι καφέδες μου:: San Pedro, La Margarita (Taf roast)
Τοποθεσία: Athens

Re: Gaggia New Baby - Ascaso i2

Δημοσίευση από dalas » Τρί Σεπ 07, 2010 3:55 pm

vounataka έγραψε:
dalas έγραψε:
vounataka έγραψε:Αφου αδειασεις τον καφε τραβηξε προς τα επανω το καλυμα. Δεν εχει βιδες και θα βγει πανευκολα. Επανω στο μεγαλο γραναζι μαρκαρεις οτι θελεις και εισαι οκ. Το που θα βαλεις τα σημαδια σου ειναι θεμα δικο σου. Φροντισε μετα να το ξαναβαλεις σωστα γιατι θα ακους θορυβο.

Ολα αυτα ισχυουν για τον i2.
Προφανώς δεν εννοείς το hopper σαν κάλυμμα, οπότε αν εννοούμε το ίδιο πράγμα στον i-mini το κάλυμμα έχει βίδα. Και μετά λες ότι πάνω στα burrs μαρκάρεις το σημείο της ρύθμισης σου;
Το χοπερ το εχεις ηδη βγαλει. Ολο αυτο το καλυμα που ειναι απο κατω το βγαζεις (αφου βγαλεις πριν τη βιδα;;;). Απο κει κει περα μπορεις να μαρκαρεις οπου θελεις. Εγω εχω μαρκαρει επανω σ'ενα γραναζι (τωρα πως το λενε αυτο θα σε γελασω).
Οκ, κατάλαβα τι λες, απλά στον δικό μου δεν ξέρω κατά πόσο μπορεί να μαρκαριστεί και αν έχει νόημα να γίνει. Θέλει λίγο ψάξιμο αν και δεν είναι και μεγάλο παίδεμα τελικά η αλλαγή της ρύθμισης σε διαφορετικούς καφέδες.
5038_img_0768.jpg
A good coffee does not require milk, a bad one does not deserve it - Guatemala saying.

Άβαταρ μέλους
vounataka
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Αύγ 09, 2010 8:49 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Gaggia New Baby - Ascaso i2

Δημοσίευση από vounataka » Τρί Σεπ 07, 2010 4:03 pm

Βρηκα εδω μεσα αυτη τη φωτο

download/file.php?id=236&mode=view

Καπως ετσι ειναι και ο i2. Εμενα μου κανουν δουλεια τα μαρκαρισματα. Το τσεκαρα απο την αρχη με τη μεθοδο με το σουρωτιρι. Αλλιως δεν εβγαζα ακρη.

Άβαταρ μέλους
vounataka
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Αύγ 09, 2010 8:49 pm
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Gaggia New Baby - Ascaso i2

Δημοσίευση από vounataka » Τρί Σεπ 07, 2010 4:07 pm

@dalas
Μαζι γραφαμε. Οχι οι διαφορες σε καφεδες δεν ειναι μεγαλες. Εγω φαντασου οτι τοσες μερες τον ειχα ανοιχτο για να παιζω. Ο επομενος παντως θα εχει σιγουρα διαβαθμιση!!!

Απάντηση