Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Μάιος 28, 2016 10:07 am

Καλημερα σε ολους.Ποση ωρα μπορουμε να εχουμε ανοιχτη την μηχανη μας?Μπορουμε για παραδειγμα να την εχουμε 3 ή 4 ωρες αναμενη?Υπαρχει κινδυνος να παθει κατι?Στο manual του κατασκευαστη για την δικια μου δεν αναφερει κατι...Το αναφερω αυτο για να μην περιμενω 20 - 30 λεπτα να ζεσταθει ή και να μην την καθαριζω μετα απο καθε καφε αλλα μια φορα στο τελος..ή ειναι σαββατοκυριακο εισαι πιο πολλες ωρες στο σπιτι ποση ωρα ειναι το maximum που μπορουμε να την εχουμε αναμενη χωρις να υπαρχει κινδυνος να παθει κατι..π.χ. οι επαγγελματικες δουλευουν ολη μερα ή και ολοκληρη εβδομαδα δεν κλεινουν σχεδον ποτε μπορει να συμβει κατι αντιστοιχο με μια οικιακη?

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από harryv » Σάβ Μάιος 28, 2016 12:28 pm

Μπορείς τη μηχανή να την αφήσεις 3-4 ώρες αναμμένη ή και ολόκληρη την ημέρα. Σιγά σιγά όμως θα μειώνεται το νερό που θα έχει, λόγω εξάτμισης οπότε πρόσεξε να μη ξεμείνει.

Εγώ θα σουπρότεινα τουλάχιστον για τις καθημερινές που υπάρχει μια ρουτίνα, να πάρεις έναν προγραμματιζόμενο χρονοδιακόπτη και να ανοίγει μισή ώρα πριν τη χρειαστείς. Κοίτα εδώ :
http://www.skroutz.gr/c/2179/Chronodiak ... E%B7%CF%82

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από buddy » Σάβ Μάιος 28, 2016 1:14 pm

Ευχαριστω ρε Χαρη.Σιγουρα ετσι?Μη μου καει τιποτα και κλαιω τα λεφτα που εδωσα και ειναι και πολλα...(αλλα πιο πολυ για τη μηχανη θα κλαιω).Αυτο μου ελεγε και ενας φιλος που εχει καφε...να την εχω παντα αναμενη και να την κλεινω το βραδυ..αλλα αυτος εχει επαγγελματικη(την κλεινει μονο τις κυριακες που ειναι κλειστο το μαγαζι ολη την εβδομαδα την εχει ανοιχτη..συμφωνα με τον κατασκευαστη ετσι πρεπει για οικονομια στο ρευμα και για να καθονται τα αλατα κατω στον αφαλωτη που εχει) αλλα λεω επειδη τα επαγγελματικα αλλα συστηματα απο τα οικιακα το φοβομουν λιγο..και λεω να κανω και μια ερωτηση στο forum.Τις καθημερινες δεν με πειραζει να περιμενω εγω να ζεσταθει...το θεμα ηταν οτι μετα απο καμια-δυο ωρες αν ερθει ενας φιλος θα επρεπε παλι να περιμεναμε κανα μισαωρο για να τον κανω καφε..ασε που μετα θα επρεπε να την καθαριζα για δευτερη φορα..Σιγουρα δεν υπαρχει περιπτωση να καει κατι λογω υπερθερμανσης ετσι?ρωταω ξανα γιατι ειμαι ασχετος με μηχανικα-τεχνικα συστηματα...

leon68
Δημοσιεύσεις: 44
Εγγραφή: Παρ Φεβ 26, 2016 11:00 pm
Όνομα: Λεωνιδας
Μηχανή:: wega mininova
2η Μηχανή:: gaggia evolution
Μύλος:: mazzer sj aut.
2ος Μύλος:: mazzer sj man
Οι καφέδες μου:: οτι βρεθει!
Τοποθεσία: Τρικαλα

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από leon68 » Σάβ Μάιος 28, 2016 8:53 pm

Ο χρονοδιακοπτης εχει πολλα συν αλλα και πλην.Αν κατα λαθος πατηθει εκτος του on-off και το κουμπι που ανοιγει την αντλια,θα μεινει απο νερο και τελος η μηχανη!
Οσον αφορα αυτο που ειπωθηκε παραπανω οτι στις επαγγελματικες τις αφηνουν ανοιχτες για να καθονται τα αλατα στον αφαλατωτη,δεν ισχυει αυτο.Ο αφαλατωτης καταρχας δεν εχει ρευμα,δεν εχει σχεση δλδ αν η μηχανη ειναι ανοιχτη η κλειστη.
Στις επαγγελματικες μηχανες,αν για παραδειγμα ενα μαγαζι σταματαει τον καφε στις 11 το βραδυ,μεχρι να αδειασει μποιλερ,να κανει backflush,να καθαρισει κλπ (μια ωρα πανω κατω) και το πρωι ανοιγει 7 (αρα μια ωρα νωριτερα ανοιγμα και προετοιμασια),ειναι δωρο-αδωρο το να την κλεισει

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από re4male » Τρί Μάιος 31, 2016 12:07 pm

Αφου είναι οικιακη MHN την αφηνεις ανοιχτη. λογικο είναι να ταλαιπωρητε περισσοτερο. κανε ποσους καφεδες δες όπως βγαινουν από την μηχανη ,βαλτους σε ένα θερμο και βγαλε μεριδα-μεριδα και κανε τα καφεδάκια σου

konmax
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2015 2:56 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
2η Μηχανή:: Chemex
Μύλος:: Quamar Q13E Flat
2ος Μύλος:: Hario Skerton
Οι καφέδες μου:: Kudu-Handpickers
Τοποθεσία: Νέα Σμύρνη, Αθήνα

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από konmax » Τρί Μάιος 31, 2016 3:23 pm

re4male έγραψε:Αφου είναι οικιακη MHN την αφηνεις ανοιχτη. λογικο είναι να ταλαιπωρητε περισσοτερο. κανε ποσους καφεδες δες όπως βγαινουν από την μηχανη ,βαλτους σε ένα θερμο και βγαλε μεριδα-μεριδα και κανε τα καφεδάκια σου
αι αμ σορρυ γουατ? :shock: Δεν σε κατάλαβα μάλλον

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μάιος 31, 2016 3:38 pm

χαχαχα. τι θερμό ρε φίλε. μας τρέλανες.
When life throws you curves, aim for the apex

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από sakis1988 » Τρί Μάιος 31, 2016 3:48 pm

ετοιμα εσπρεσο εννοει μαλλον ο φιλος να τα βαζουμε σε κανατα και να βαζουμε οσο
θελουμε στο ποτηρι μετα και να ειναι ζεστο :o
only espresso

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από buddy » Τρί Μάιος 31, 2016 4:46 pm

re4male έγραψε:Αφου είναι οικιακη MHN την αφηνεις ανοιχτη. λογικο είναι να ταλαιπωρητε περισσοτερο. κανε ποσους καφεδες δες όπως βγαινουν από την μηχανη ,βαλτους σε ένα θερμο και βγαλε μεριδα-μεριδα και κανε τα καφεδάκια σου
Δεν σε πιανω φιλε...καθολου ομως...

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Μάιος 31, 2016 5:56 pm

15 λεπτά πριν τον πρώτο καφέ έως και τον τελευταίο της ημέρας.
Δεν παθαίνουν τίποτα ...

Απάντηση