Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από beto » Παρ Ιουν 04, 2021 10:40 pm

Έχω βρει την υγειά μου με μια smart plug. Την προγραμματίζω να ανοίγει μισή ώρα πριν ξυπνήσω και μετά την κλείνω από το κινητό αφού φύγω. Το απόγευμα πάλι το ίδιο. Μόνος μου ενδοιασμος είναι μήπως φθείρεται η μηχανή που ανάβει και σβήνει 2 φορές την μέρα αλλά οκ. Θα συνεχίσω την ίδια ρουτίνα εφόσον δεν βλέπω αντίλογο..

Άβαταρ μέλους
Batman
Δημοσιεύσεις: 246
Εγγραφή: Παρ Μαρ 04, 2016 6:03 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Cimbali M21 Junior
2η Μηχανή:: Aeropress κ V60
Μύλος:: tAlΩs by Woodsman
2ος Μύλος:: Mazzer Major κ sj
Τοποθεσία: Άγιος Νικόλαος,Κρήτη

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από Batman » Παρ Ιουν 04, 2021 11:31 pm

Ακριβως το ιδιο κανω και γω...με μια TP-Link που μου δειχνει και τις καταναλωσεις live..
Την ανοιγω 1 ωρα πριν και κλεινει παλι μονη της..
1,5 χρονο τωρα ολα φυσιολογικα..

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από dasimo » Πέμ Σεπ 02, 2021 12:26 pm

beto έγραψε:
Παρ Ιουν 04, 2021 10:40 pm
Έχω βρει την υγειά μου με μια smart plug. Την προγραμματίζω να ανοίγει μισή ώρα πριν ξυπνήσω και μετά την κλείνω από το κινητό αφού φύγω. Το απόγευμα πάλι το ίδιο. Μόνος μου ενδοιασμος είναι μήπως φθείρεται η μηχανή που ανάβει και σβήνει 2 φορές την μέρα αλλά οκ. Θα συνεχίσω την ίδια ρουτίνα εφόσον δεν βλέπω αντίλογο..
Θελω και εγω να το κάνω αυτό, αλλα με φοβίζει μην τυχών κλειδώσει η αντλία είτε ανοικτή είτε λειστή οταν μπαίνει η βγαίνει το ρευμα. Αν και εχω παρατηρήσει οτι η μηχανή ανοίγει και η αντλία ενεργοποιείται 10 δευτερα μετα το γυρισμα του διακόπτη.

beto
Δημοσιεύσεις: 171
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2016 11:45 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: lelit pl41em
Μύλος:: Niche zero
2ος Μύλος:: Compak k3,Eureka cro
Οι καφέδες μου:: ότι έχει οξύτητα. Q micro,Kudu, ,mokka..
Τοποθεσία: θεσσαλονικη

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από beto » Πέμ Σεπ 02, 2021 7:30 pm

dasimo έγραψε:
Πέμ Σεπ 02, 2021 12:26 pm
beto έγραψε:
Παρ Ιουν 04, 2021 10:40 pm
Έχω βρει την υγειά μου με μια smart plug. Την προγραμματίζω να ανοίγει μισή ώρα πριν ξυπνήσω και μετά την κλείνω από το κινητό αφού φύγω. Το απόγευμα πάλι το ίδιο. Μόνος μου ενδοιασμος είναι μήπως φθείρεται η μηχανή που ανάβει και σβήνει 2 φορές την μέρα αλλά οκ. Θα συνεχίσω την ίδια ρουτίνα εφόσον δεν βλέπω αντίλογο..
Θελω και εγω να το κάνω αυτό, αλλα με φοβίζει μην τυχών κλειδώσει η αντλία είτε ανοικτή είτε λειστή οταν μπαίνει η βγαίνει το ρευμα. Αν και εχω παρατηρήσει οτι η μηχανή ανοίγει και η αντλία ενεργοποιείται 10 δευτερα μετα το γυρισμα του διακόπτη.
Νομίζω ότι η αντλία δεν έχει σχέση με το να ρυθμίσεις να ενεργοποιηθεί η μηχανή μέσω της διέλευσης του ρεύματος μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή, με την προϋπόθεση ότι έχεις κλειστό τον διακόπτη ενεργοποίησης της αντλίας.

Άβαταρ μέλους
dasimo
Δημοσιεύσεις: 198
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 25, 2020 6:13 pm
Όνομα: Dimitris
Μηχανή:: Bezzera BZ10
2η Μηχανή:: Gaggia Baby,Aerpress
Μύλος:: Eurika Mignon
2ος Μύλος:: Gaggia MDF
Οι καφέδες μου:: Mokka, TAF, Sapid, Cup10, Kudu
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χρονος λειτουργιας μηχανης

Δημοσίευση από dasimo » Σάβ Σεπ 04, 2021 6:37 am

μα υπάρχει και η αντλία που στέλνει νερό στο boiler και ενεργοποιείται μετά το άνοιγμα του διακόπτη on της μηχανής . Στην Buzzer μετα απο περίπου 10 δευτερα. Δεν το κάνει πάντα, αλλα το κάνει μολις το φλοτερ διαπιστώσει οτι η σταθμη στο μποιλερ εχει πέσει.

Απάντηση