Nuova Simonelli Oscar II

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Valiefdi

Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Τρί Μάιος 03, 2016 12:12 am

Καλησπέρα στους φίλους του espresso.
Ως καινούριο μέλος του forum θέλω την αποψή σας.
Από το 2001 είμαι κάτοχος δύο μηχανών Espresso LA PAVONI (μιας EUROBAR με pressurised porta filter και μιας PROFESSIONAL αυτή με το μοχλό). Ο λόγος που παρήγγειλλα 2 είναι ότι η γυναίκα μου δεν μπορούσε να διαχειριστεί αυτή με το μοχλό καθότι απαιτούσε κάποια δύναμη. Της πρώτης οι εκχυλίσεις που παίρνω είναι πολύ καλής ποιότητας της δε δεύτερης απλά δεν παίζονται.
Σκέφτηκα να αντικαταστήσω τη PROFESSIONAL και να την παροπλίσω τοποθετώντας την σε εμφανέστατο σημείο της κοιζίνας μου ως συλλεκτικό έργο τέχνης (είναι τόσο μα τόσο όμορφη).
Το τελευταίο δίμηνο είχα μπει στον πειρασμό να παραγγείλλω μια καινούρια. Μετά από παρότρυνση κάποιου γνωστού μου και μετά από λίγο ψάξιμο αποφάσισα και παρείγγειλλα στις 26/04/2016 την nuova Simonelli Oscar II από το maxicoffee στην τιμή των 639€, την οποία μεχρι σήμερα δεν έχω ακόμη παραλάβει. (δεν γνωρίζω το χρόνο παράδοσης από το maxicoffee).
Θα μ' ενδιέφερε πραγματικά η άποψή σας αναφορικά με την επιλογή μου έστω και κατόπιν εορτής.
Ευχαριστώ τους ειδικούς εκ των προτέρων.

Άβαταρ μέλους
re4male
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 02, 2013 12:09 pm
Όνομα: κωστας
Μηχανή:: bezzera unica pid
Μύλος:: Eureka Zenith E 65
Τοποθεσία: κατερινη

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από re4male » Τρί Μάιος 03, 2016 9:56 am

δεν εχω προσωπικη εμπειρια αλλα από ότι εχω διαβασει και από αλλα παιδια που παρεγγηλαν από κει,λιγο ακομα θα περιμενεις.δεν υπαρχει πρόβλημα. τωρα εάν μιλας για την επιλογή μηχανης,εγω προσωπικα παντα εάν ειθελα ταυτόχρονα πολους καφεδες θα αγοραζα όχι το πιο φθηνο hx μοντελο αλλα κατι καλυτερο η καποια ευκαιρια σε μεταχειρισμενο.

Michalis_cy
Δημοσιεύσεις: 222
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 22, 2012 1:09 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: QM Silvano Evo
Μύλος:: Niche zero
Τοποθεσία: Λευκωσία

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Michalis_cy » Τρί Μάιος 03, 2016 12:31 pm

Φθηνότερο δεν σημαίνει και χειρότερο, η oscar ii έχει το ίδιο μπόιλερ και σύστημα ΗΧ με την ακριβότερη musica και δεν θεωρώ ότι παράγει χειρότερο καφέ από άλλες ακριβότερες ΗΧ. Αν η ποιότητα καφέ είναι η κύρια απαίτηση ίσως να μην υπάρχει λόγος να πάει κάποιος σε ακριβότερες ΗΧ.

Από εκεί και πέρα η μηχανή έχει σαφώς σημαντικές ελλείψεις σε εξοπλισμό, όπως η απουσία εξόδου ζεστού νερού και μανομέτρου πίεσης, επιπλέον έχει μόνο προγραμματιζόμενα κουμπιά για έλεγχο της εκχύλισης και οχι κουμπί χειροκίνητου ελέγχου σταρτ-στοπ ενώ και η εκτεταμένη χρήση πλαστικού δίνει μια φθηνή αίσθηση.

Προσωπική μου άποψη είναι πως στην κατηγορία τιμής της είναι καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη μηχανή ανάλογης τιμής αφού για να παρεις κατι πιο ολοκληρωμένο σε χαρακτηριστικά οπως πχ η bezzera bz 10 πρέπει να δώσεις αλλά 300 ευρώ περίπου περισσότερα.

harryv
Δημοσιεύσεις: 511
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 28, 2014 9:34 pm
Όνομα: Χάρης
Μηχανή:: DIY Mod G Classic
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Newbie roaster

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από harryv » Τρί Μάιος 03, 2016 12:47 pm

Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα. Στα λεφτά αυτά δε θα βρεις τίποτε καλύτερο σε ΗΧ.

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από gsisr » Τρί Μάιος 03, 2016 1:54 pm

Βασικά στα λεφτά αυτά δε νομίζω να βρεις και τίποτα καλύτερο. Ότι βελτιώσεις κάναμε οι κάτοχοι στην oscar 1, προστέθηκαν στην oscar 2, βλέπε βαλβίδα αναπνοής, ζιγκλερ της musica, steam tip της musica. Βελτίωσαν κατα πολύ της εμφάνιση της μηχανής, της έδωσαν καλύτερη εργονομία, όπως καλύτερο steam arm αλλά και βάνα ενεργοποίησης του ατμού. Επίσης έχει και pre infusion.

Το μόνο που λείπει είναι και πάλι η εξοδος ζεστού νερού, όχι τόσο για να πάρεις ζεστο νερό, καθώς με τον ατμό μπορείς να ζεστάνεις μια μεγάλη κούπα με νερό σε περίπου 10", αλλά για μεγαλύτερη ευκολία στην αφαλάτωση.
Επίσης λείπει το μπαρόμετρο, επίσης όχι τόσο σημαντικό, αλλά και ρυθμιζόμενη opv.

Τέλος δεν καταλαβαίνω την επιλογή τα μπουτόν να είναι αυστηρά δοσομετρικά και όχι start/stop κατά βούληση.

Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Τρί Μάιος 03, 2016 2:45 pm

Κάτι αντίστοιχο συνέβαινε και με την PAVONI PROF. Ο τερματισμός του χειροκίνητου μοχλού αντιστοιχούσε και σε ένα shot. Μπορούσες βέβαια να το ξανασηκώσεις όσο ήθελες για να πάρεις συμπληρωματική δόση.
Για να είμαι ειλικρινής δεν ήξερα πως υπάρχει μόνο η επιλογή τα μπουτόν να είναι αυστηρά δοσομετρικά και όχι start/stop κατά βούληση. Πώς μπορώ να διορθώσω αυτήν τη μικρή παράλειψη;

Άβαταρ μέλους
UltiMo_
Δημοσιεύσεις: 959
Εγγραφή: Παρ Οκτ 14, 2011 2:43 am
Όνομα: Γιαννης
Μηχανή:: Auber Gaggia Classic
Μύλος:: Baratza Sette 270
Οι καφέδες μου:: μπαγιατίλες!
Τοποθεσία: Βόλος

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από UltiMo_ » Τρί Μάιος 03, 2016 7:24 pm

υποθετω οτι αν το ρυθμίσεις στο πολυ περισσότερο απο όσο πρέπει, μπορεις να το σταματας μόνος σου, στο σημείο που θες
When life throws you curves, aim for the apex

Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Πέμ Μάιος 05, 2016 8:42 pm

Φίλοι μου, σήμερα το πρωί μου ήρθε από το maxicoffe η OSCAR II. Το πακετάρισμα ήταν λίγο απογοητευτικό αφού το portafilter και τα συναφή καλαθάκια ήταν έξω από το μικρό κουτί που υπήρχε μέσα για να προστατεύει τη μηχανή. Επιπλέον στην ίδια παραγγελία είχα παραγγείλλει και το bottomless της Oscar, το οποίο όμως με έκπληξη διαπίστωσα πως δεν υπήρχε στο κουτί. Αυτά σχετικά με τον πωλητή.
Τώρα όσον αφορά τη μηχανή.
Εκ πρώτης όψεως μ' εντυπωσίασε η εμφάνισή της.
Από καφέφες ρε παιδιά τι παίζεται; Έκανα περίπου 25 με 30 και όλοι τους πλην των 3-4 τελευταίων ήταν απογοητευτικοί. όχι ότι οι τελευταίοι ήταν φανταστικοί απλά πίνονταν. Δοκίμαζα διάφορα κοψίματα, διάφορα πατήματα, διάφορες ποσότητες αλλά τίποτα. Τέλος πήγα σε καφεκοπτείο για να μου αλέσει τους κόκκους αλλά και πάλι όχι τόσο καλό αποτέλεσμα. (Ο μύλος που έχω είναι KRUPS GVX2).
Όταν έκοβα πολύ ψιλό τότε το νερό δεν περνούσε. Μέτρια κομένος = νεροζούμι.
Τι με συμβουλεύετε να κάνω;
Επίσης πείτε μου αν είναι φυσιολογικό όταν το νερό δεν διαπερνά τον καφέ να βγαίνει από το group.
Τέλος έχω την εντύπωση ότι σ' όλες τις εκχυλίσεις ο καφές μου εβγαινε λίγο καμένος. Μπορεί βέβαια να είναι και ιδέα μου.
Τις πολύτιμες συμβουλές σας παρακαλώ.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
gsisr
Δημοσιεύσεις: 491
Εγγραφή: Παρ Αύγ 15, 2014 1:13 pm
Όνομα: Αντώνης
Μηχανή:: Νuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Eureka Atom 75
2ος Μύλος:: Compak K10
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από gsisr » Πέμ Μάιος 05, 2016 9:32 pm

θέλεις επειγόντως μύλο της προκοπής και σωστό κόκκο. Πραγματικά αν κρατήσεις αυτόν τον μύλο είναι σαν να πέταξες τα λεφτά σου στη κυριολεξία. καλύτερα μια delonghi να έπαιρνες. επίσης ψάξου για cooling flush σε hx μηχανές. πολύ πολύ σημαντικό.

Valiefdi

Re: Nuova Simonelli Oscar II

Δημοσίευση από Valiefdi » Πέμ Μάιος 05, 2016 10:23 pm

Το ποσό που μπορώ να διαθέσω για μύλο είναι το πολύ 250€. Παίρνω αξιοπρεπή μύλο μέχρι το ποσό αυτό; Αν ναι ποιον μου προτείνεις; Ποια η σημασία των κωνικών μαχαιριών σε μύλο; Επίσης τι παίζει με χειροκίνητο μύλο; κάνω δουλειά ή τζάμπα λεφτά;
Στο singl basket πόσα gr βάζεις και πόσα στο dual;
Τέλος, τι είναι το cooling flush;
Sorry που σε πρίζω αλλά είναι πολύ σημαντικό για μένα να καταλάβω κάποια πράγματα από έμπειρους home barista.
Αν έχεις Oscar πες μου σε παρακαλώ τι πρέπει να προσέξω.
Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι αν η μηχανή αξίζει πραγματικά τα λεφτά της.
Σ' ευχαριστώ προκαταβολικά gsisr

Απάντηση