Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Δεκ 20, 2016 11:04 pm

:a014: Βλακεία είπα και έχεις δίκιο Νάσο! Δεν είναι ανάποδα η OPV :f010:

Oυ γαρ έρχεται μόνον το γήρας... :lol:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 21, 2016 10:32 am

Γιάννη, η neplex valve είναι όπως λες μια βαλβίδα υπερπίεσης που αποχετεύει το πλεονάζον νερό. Η φωτογραφία που ανέβασα είναι από το σάιτ του elektros και δείχνει πως vα τοποθετήσεις το μανόμετρο που θα αγοράσεις από αυτούς και πως θα επανατοποθετήσεις τη βαλβίδα της μαμάς πάνω στο "Τ".

Όταν ήρθε η δικιά μου μηχανή, στη θέση αυτής της βαλβίδας ήταν τοποθετημένη η OPV του barista και το διαπίστωσα τώρα που την άνοιξα για να βάλω τα μανόμετρα. Συνεπώς δεν έχω 2 βαλβίδες, αλλά μία, αυτή του barista.

Το elektros πουλάει διαφορετική OPV και την τοποθετεί σε διαφορετικό σημείο (όπως στο βιντεάκι που ανέφερε ο john21), ακριβώς μετά την αντλία με επιστροφή του πλεονάζοντος νερού στο δοχείο. Όπως μου εξήγησε ο Gianni και ακούγεται πολύ λογικό, ο τρόπος αυτός είναι πιο σωστός διότι δεν χάνεται νερό (αφού επιστρέφει στη δεξαμενή) κ επίσης υπάρχει ο κίνδυνος τα O rings της βαλβίδας να χαλάσουν σε σύντομο χρονικό διάστημα εξαιτίας του πολύ ζεστού νερού. Ο τρίτος και ίσως ο πιο σημαντικός λόγος είναι αυτός που ανέφερες εσύ Γιάννη (Y.V ) ότι χάνεται ζεστό νερό διαταράσσοντας τη θερμοκρασιακή σταθερότητα. Σε κάθε shot η OPV πετάει περίπου 80ml ζεστού νερού. Μπορεί να φαίνεται λίγο αλλά συνήθως κάνω στη σειρά τουλάχιστον 4 καφέδες οπότε η θερμοκρασιακή απώλεια είναι αρκετά μεγάλη.

Όπως έγραψα και πιο πριν, αρχικά έβαλα την OPV ακριβώς πριν τη δίοδη βαλβίδα στο κύκλωμα του κρύου και το μανόμετρο πάνω στο grouphead (ανέβασα φωτό), αλλά η πίεση πήγαινε για κάποιο λόγο στα 16 bar. Συμφωνώ με το Νάσο ότι όπου και να βάλεις το μανόμετρο σε ένα κλειστό κύκλωμα θα πρέπει να δείχνει τη ίδια μέτρηση. Είναι όντως πολύ περίεργο, ίσως κάτι να την εμπόδιζε εκείνη τη στιγμή, μπορεί να έτυχε. Αποφάσισα λοιπόν να ξανά αλλάξω τη διάταξη και να βάλω πάνω στο grouphead με ένα "Τ" μανόμετρο και opv (αντί για την neplex που δείχνει η φωτο από elektros)

Τέλοσπάντων, το ερώτημα μου αφορούσε την πίεση που παρέμενε στο κύκλωμα και μετά τον Νάσο μου το επιβεβαίωσε κ ο Gianni (τον έχω τρελάνει στις ερωτήσεις και απαντάει σε όλα τα email, ο τύπος είναι :respekt: ) ότι μετά την εκτόνωση της 3οδης κλείνει ακαριαία το κύκλωμα και παραμένει πίεση. Αν φλασάρεις μηδενίζει.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 21, 2016 11:00 am

Αποστολη.
Η συμπεριφορα του μανομετρου όταν εβαλες την OPV ακριβως μετα την αντλια, μου δειχνει ότι κατι εμποδιζει το νερο όταν θερμαινεται και διαστελλεται στο κύκλωμα να εκτονωθει απο εκει.
Γι αυτο βιαστικα και λανθασμενα σκεφτηκα οτι μπορει να μην το αφηνει η OPV.
Ομως μηπως τελικα υπαρχει μετα την OPV στο κύκλωμα καποια ανεπίστροφη βαλβίδα ή κάποια ηλεκτροβαλβίδα που εμποδιζει, οταν η μηχανη είναι σε αδράνεια, το νερο να κινηθει αντιστροφα προς αυτην την OPV;
Αν ναι, τοτε χρειαζεται και μια άλλη OPV ρυθμισμενη σε περισσοτερα bar για να μην επηρεάζει την εκχύλιση (η Neplex) ώστε να εκτονώσει αυτή την διαστολή.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 21, 2016 11:14 am

Θα το τσεκάρω Γιάννη, σε ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 21, 2016 11:17 am

Aπο το υδραυλικό διαγραμμα που βρηκα τωρα, η 4 φαίνεται σαν ανεπίστροφη!

http://www.nuovasimonelli.it/images/sto ... -oscar.pdf

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από coolmind » Τετ Δεκ 21, 2016 11:22 am

Και στην δικη μου μηχανη η opv βρισκεται στην διαδρομη του νερου πριν παει στα boiler,και διώχνει το νερο στον νεροχυτη της μηχανης.
Εγω την είχα ρυθμίσει στα 9 απο τα 10 που ηταν απο την εταιρια αλλα δεν μου αρεσε η συμπεριφορα της και τωρα την εχω λιγο κατω απο τα 10

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 21, 2016 11:37 am

Αυτή που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα, λογικά είναι αυτή που στην φωτογραφία του elektros έχει τον αριθμό 3. Στην πρώτη διάταξη είχα παρεμβάλει την OPV με ένα "Τ" στο σωληνάκι του τεφλόν ακριβώς μετά τον αριθμό 2 εκεί μου είναι το μπλε βελάκι (φωτο "πρώτη διάταξη"). Το elektros προτείνει να μπει στο σωληνάκι πριν τον αριθμό 1 (αυτό που φαίνεται με το μονωτικό). Δε νομίζω να υπάρχει διαφορά στους 2 τρόπους.

H ανεπίστροφη δεν είναι εκεί για να μη γυρίσει το ζεστό πίσω;

coolmind έγραψε:Και στην δικη μου μηχανη η opv βρισκεται στην διαδρομη του νερου πριν παει στα boiler,και διώχνει το νερο στον νεροχυτη της μηχανης.
...
Νάσο, αφού το νερό αυτό είναι κρύο και καθαρό γιατί δεν το ξαναρίχνεις στη δεξαμενή;
Συνημμένα
oscar2.jpg
Πρώτη διάταξη
oscar water circulation.jpg
Elektros

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 21, 2016 11:50 am

Luckees έγραψε:Αυτή που φαίνεται στο σχεδιάγραμμα, λογικά είναι αυτή που στην φωτογραφία του elektros έχει τον αριθμό 3. Στην πρώτη διάταξη είχα παρεμβάλει την OPV με ένα "Τ" στο σωληνάκι του τεφλόν ακριβώς μετά τον αριθμό 2 εκεί μου είναι το μπλε βελάκι (φωτο "πρώτη διάταξη"). Το elektros προτείνει να μπει στο σωληνάκι πριν τον αριθμό 1 (αυτό που φαίνεται με το μονωτικό). Δε νομίζω να υπάρχει διαφορά στους 2 τρόπους.

H ανεπίστροφη δεν είναι εκεί για να μη γυρίσει το ζεστό πίσω;

Απ την φωτογραφια δεν μπορω να καταλάβω που πάει τι!
Ναι η ανεπίστροφη ειναι για να μην πηγαινει αντιστροφα το ζεστο νερο προς την αντλία. Και ναι η 3 πρεπει να ειναι στην φωτογραφια.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Τετ Δεκ 21, 2016 11:58 am

1. Έρχεται κρύο νερό από αντλία
2. Πάει κρύο νερό στην hx διαδρομή
4. Πάει κρύο νερό προς το grouphead για θερμοσιφωνισμό
5. Μπαίνει κρύο νερό στην hx
5a. Βγαίνει ζεστό νερό από την hx
6-7. Κρύο νερό πάει να γεμίσει το boiler
8. Ζεστό νερό πάει στο grouphead

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Y.V » Τετ Δεκ 21, 2016 12:08 pm

:oneup:
Επομένως δεν έχει σημασία αν η OPV θα μπει στο 1 ή στο 2 αφου αυτα τα δυο επικοινωνουν πριν την ηλεκτροβαλβιδα για το γεμισμα του μπόιλερ.

Ειναι σαν στο διαγραμμα της Simonelli να την βάζεις ακριβως μετα το 2 ή όπως έκανες εσύ, ακριβως πριν το 4

Απάντηση