Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Δεκ 04, 2016 10:19 pm

Γιάννη σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες, ψάχνω για ποτηροτρύπανο 41mm αλλά σε 3 μαγαζιά που πήγα δεν βρήκα.Θα κοιτάξω από internet. Όντως ο χώρος είναι περιορισμένος κ στην αρχή σκέφτηκα μπας κ χωρέσουν δίπλα στα κουμπιά, αλλά από πίσω έχει μια μεταλλική πλάκα. Μονόδρομος είναι αυτή η θέση.

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Δεκ 04, 2016 11:09 pm

Αν δε μπορείς να βρεις 41mm αγόρασε ένα σαν αυτό που σου έδειξα στην προηγούμενη φωτογραφία (που είναι φθηνό) αγόρασε και αυτό που μπαίνει στο δράπανο
einsatzwerkzeuge_schleifen2_28980.gif
για να κάνεις τη δουλειά σου και θα είσαι μια χαρά.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Σάβ Δεκ 17, 2016 9:58 pm

Λοιπόν, τα μανόμετρα μπήκανε και η opv άλλαξε θέση. Καταρχάς στο μανόμετρο της hx διαδρομής είχε αυτό το στρογγυλό διάτρητο συρματάκι μέσα στη ροδέλα σύνδεσης. Το άφησα όπως ήταν και κούμπωσα το μανόμετρο πάνω στο gh. Έβαλα σε λειτουργία τη μηχανή κ με το που έσβησε η αντίσταση στο 3λεπτο η πίεση άρχισε να ανεβαίνει. Μιλάμε τώρα για κατάσταση αναμονής. Άρχισε να ανεβαίνει επικίνδυνα κ λίγο πριν φτάσει στο τέρμα δλδ στα 16 bar(!) πάτησα το κουμπί της εκχύλησης γιατι φοβήθηκα μήπως πάθει καμιά ζημιά το μανόμετρο κ πήγε στα 0 bar. Μετά από λίγα δευτερόλεπτα άρχισε να ανεβαίνει ξανά. Πολύ περίεργο σε κατάσταση αναμονής να φτάνει 16bar.

Ξεβίδωσα και αφαίρεσα το στρογγυλό συρματάκι. Στην αναμονή 0~2 bar.ΟΚ λέω, το συρματάκι έφταιγε (θα ήθελα να ξέρω βέβαια ποιος είναι ο λόγος ύπαρξής του) Βάζω τυφλό για backflush. Πάει στα 9bar(κανονικά θα πρέπει να τη ρυθμίσω λίγο παραπάνω αλλά προς το παρόν δεν με απασχολεί) ανοίγει η opv πετάει το νερό. Κλείνω το κουμπί εκχύλισης , εκτονώνει η τρίοδη και το μανόμετρο πάει στα 16bar!? Δεν θα έπρεπε να μηδενίσει πάλι; Βγάζω τυφλό, φλασάρω και πάει στο 0. :a058:


Παρεμπιπτόντως το μανόμετρο του boiler στο 1,5bar λογικά δεν έχω κάποιο θέμα εκεί.

Καμιά ιδέα;
Συνημμένα
oscar1.jpg
oscar2.jpg
oscar3.jpg

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Κυρ Δεκ 18, 2016 3:46 pm

Μετά το τελευταίο set up και τα περίεργα αποτελέσματα, άλλαξα ξανά τη διάταξη (φωτό) σύμφωνα με το setup του Iταλού. Πλέον μανόμετρο και opv μπήκαν πάνω στο grouhead. Εδώ έχουμε τα εξής:
Στην αναμονή σταθερά 0 έως 2bar.
Με κουμπωμένο τυφλό κοντά στα 10bar.
Εκχύλιση στα 9bar ακριβώς

Το περιέργο φαινόμενο όμως που παραμένει είναι το εξής: Μετά την εκχύληση η πίεση πάει στιγμιαία στα 6bar και στα επόμενα λεπτά ανεβοκατεβαίνει από 6 έως 8bar. Παρατήρησα ότι όταν ανάβει αντίσταση πάει στα 8, όταν σβήνει πάει στα 6. Λογικό φαίνεται να ανεβοκατεβαίνει γιατί η hx διαδρομή περνάει μέσα απ το boiler και επηρεάζεται η πίεση λόγο αυξομείωσης της θερμοκρασίας του νερού.

Το ερώτημα είναι γιατί μετά την εκχύλιση δεν πάει στα 0 bar και πάει στα 6? Αφού εκτονώνεται η πίεση από την τρίοδη, πως παραμένει πίεση μέσα στο κύκλωμα;

Αν συνεχίσω και φλασάρω χωρίς το pf τότε πάει στο 0. Και πλέον παίζει 0 έως 2bar που μου φαινεται φυσιολόγικό και εκεί παραμένεις χωρίς να ανέβει ψηλότερα.

Οι δικιές σας τιμές τι λένε;
Συνημμένα
Oscar1.JPG
Oscar2.JPG

Άβαταρ μέλους
john21
Δημοσιεύσεις: 349
Εγγραφή: Παρ Μαρ 14, 2014 12:45 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Ns Oscar
Μύλος:: Sette 270
2ος Μύλος:: Pharos 2
Οι καφέδες μου:: Taf,Taresso,Kudu,Cup10
Τοποθεσία: Κομοτηνή

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από john21 » Κυρ Δεκ 18, 2016 9:43 pm

Από το elektros.it (αν αυτί εννοείς Ιταλό ) η opv δεν είναι τοποθετημένη όπως την έχεις εσύ δες το βίντεο https://youtu.be/Z4lvm_QfLWg αυτή που μπαίνει εκεί είναι η παλαιά μη ρυθμιζόμενη εργαστηριακή opv
Και εμένα το μανόμετρο στο HX όταν ανοίγω τη μηχανή για να ζεσταθεί από το 0 φτάνει περίπου στα 6 μπαρ πίεση μετά την εκχύλιση κρατάει λίγο πίεση και μόλις φλασαρω πέφτει στο 0.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Luckees » Τρί Δεκ 20, 2016 11:33 am

Γιάννη καλημέρα,
Από elektros είναι η αγορά των μανομέτρων κ γνωρίζω για την opv τους και την τοποθέτησή της ακριβώς μετά την αντλία. Μάλιστα επικοινώνησα με τον Gianni και μου εξήγησε γιατί αυτός ο τρόπος είναι πιο σωστός (λίγα post πιο πίσω έγραψα τι μου ανέφερε).
Η μηχανή είναι αγορασμένη από barista και μου ήρθε με αυτή την opv ακριβώς πάνω στο grouphead. Προσπάθησα να της αλλάξω θέση και να την βάλω στο κύκλωμα του κρύου νερού, αλλά το μανόμετρο έδειχνε ότι να 'ναι. Οπότε της άλλαξα πάλι θέση κ την έβαλα μαζί με το μανόμετρο με ένα "Τ" εκεί που την είχε τοποθετήσει κ ο τεχνικός του barista.

Αυτή που έχω τώρα είναι ρυθμιζόμενη, με ένα κλειδάκι την πάς όπου θες. Από τη μαμά πάντως η μηχανή φαίνεται να είχε κάποια άλλη βαλβίδα που στο part's book την αναφέρει ως neplex valve.

Σημασία για μένα έχει ότι, το να υπάρχει πίεση μετά την εκχύλιση (~8bar) ή μετά το backflush είναι κάτι το φυσιολογικό κ ότι δεν πάει κάτι στραβά. Απ' ότι μου λες κρατάει και σε σένα πίεση, οπότε δεν φαίνεται να έχω κάποιο θέμα.

Θα ήθελα να μάθω πάντως σε θεωρητικό επίπεδο γιατί κρατάει πίεση κ δεν μηδενίζει..
Συνημμένα
neplex.jpg
grouphead_oscarI.jpg

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από coolmind » Τρί Δεκ 20, 2016 12:05 pm

Σε ενα κυκλωμα υδραυλικης πιεσης θεωρητικα οπου και να τοποθετήσεις οργανο η βαλβιδα εχει το ίδιο αποτέλεσμα.
Στην πράξη σε καποιες μηχανες οταν σταματήσει η αντλία μενει λιγη πίεση μεσα στο κύκλωμα και την βλεπεις.
Αν η πληροφορία εφτανε σε εσενα κατευθείαν απο την κεφαλή που βγαίνει ο καφές μπορεί και να επεφτε το οργανο στο μηδεν οταν θα εβγαζες το portafilter,αλλα και παλι δεν συμβαινει παντα αυτο μπορεί λογο υποπιεσης του σωληνα που παει στο ιδιο το όργανο.
Μην σε απασχολει το εχω δει και σε επαγγελματικες να συμβαίνει αυτό.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Δεκ 20, 2016 8:48 pm

H Neplex valve υποθετω ότι ειναι μια βαλβιδα υπερπίεσης (αν θυμαμαι καλά ειναι προρυθμισμένη στα 16,5bar) ώστε να διαχειρίζεται την πίεση που αναπτυσσεται κατα την διαστολή του νερου όταν αυτο θερμαίνεται και ολες οι αλλες διαδρομες ειναι κλειστες.(δεν βγαζει πολύ νερο, απλώς σταζει καποιες σταγονες μεχρι να εξισορροπηθει η πίεση)
Υποθετω ότι θα έπρεπε να την ειχες βαλει και αυτην.

download/file.php?id=6683&mode=view Εξ άλλου εσυ την εβαλες αυτην την φωτογραφία και νομιζα ότι αυτο θα ακολουθούσες

coolmind
Δημοσιεύσεις: 296
Εγγραφή: Παρ Ιαν 08, 2016 2:01 pm
Όνομα: Νάσος
Μηχανή:: Unic Stella Mini
Μύλος:: Custom Made By Me
2ος Μύλος:: Mazzer Mini Manual
Οι καφέδες μου:: Natural Coffees

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από coolmind » Τρί Δεκ 20, 2016 9:57 pm

Και το opv σημαινει over pressure valve,απλα ειναι ρυθμιζομενη.Αν σε ενα κυκλωμα ρυθμισεις μια στα 10 και την αλλη στα 16 η δευτερη δεν θα δουλεψει ποτε.

Άβαταρ μέλους
Y.V
Δημοσιεύσεις: 1644
Εγγραφή: Δευ Δεκ 06, 2010 1:06 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ALEX DUETTO II
Μύλος:: MAZZER M e /SJ Burrs
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Nuova Simonelli Oscar - πρώτη επαφή

Δημοσίευση από Y.V » Τρί Δεκ 20, 2016 10:21 pm

Πού είπα εγώ ότι δεν ειναι OPV; Αφου το OPV ως βαλβίδα υπερπίεσης μεταφράζεται!

Πως δεν θα δουλεψει όταν χρειαστει με την διαστολή του νερου η δευτερη; Αφου η πρωτη που ρυθμιζει την πίεση της εκχύλισης ειναι αναποδα σε αυτο το κύκλωμα και δεν αφηνει το νερο να παει προς τα πίσω. Που σημαινει ότι στην πραγματικότητα σε αυτο το κλειστο κυκλωμα, μονο μια OPV υπάρχει για να λειτουργήσει όταν διασταλει το νερο και αυτη ειναι η δευτερη.

Απάντηση