Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Μαρ 11, 2022 9:52 am

Είναι κρίμα όλο αυτό δυστυχώς, έχω την ίδια μηχανή εδώ και ένα εξάμηνο, και δε μου έχει τύχει ούτε μια φορά να παίρνω ξινό καφέ κάνοντας ακριβώς την ίδια διαδικασία, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας... Πραγματικά απορώ στο τι μπορεί να συμβαίνει.
Νομίζω καλό τεστ είναι όντως να δοκιμάσεις αποκλειστικά με εμφιαλωμένο νερό για κάποιες μέρες, για να σιγουρευτείς ότι δε φταίει το νερό για κάποιο λόγο. Ένα άλλο που θα δοκίμαζα είναι το απόγευμα που λες ότι χαλάει ο καφές, θα γύριζα τη μηχανή τον ατμό πριν φτιάξω καφέ, για να γίνει ατμός όλο το boiler, και μετά θα τη γύριζα στο νερό από το ακροφύσιο, για να αδειάσει ο ατμός, και μετά θα έφτιαχνα εσπρέσσο. Έτσι για να δούμε αν παθαίνει κάτι το νερό που μένει μέσα στο boiler πολύ ώρα (αν και το χεις αφήσει να τρέξει πολύ, αλλά ίσως είναι μια επιλογή και αυτή).
Επίσης μήπως θα μπορούσες να μας ανεβάσεις και 2 βίντεο, ένα με τον καλό καφέ και ένα με τον χάλια; Για να έχουμε και εμείς μια οπτική ματιά από την εκχύλιση και το αποτέλεσμα, μήπως παρατηρήσει και κανείς άλλος κάτι διαφορετικό;
Τέλος, αν δεν το έχεις δοκιμάσει και αυτό, να φέρεις και ένα 2ο ή 3ο άτομο, να δοκιμάσουν τον πρωινό και τον απογευματινό καφέ, για να πάρεις και έξτρα γευστικές απόψεις από άλλους, για να επιβεβαιώσουν και αυτοί το θέμα.

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanospl68 » Τρί Μαρ 29, 2022 5:11 pm

Καλησπέρα στο forum.
¨Ηθελα να ρωτήσω για ένα πρόβλημα που μου προέκυψε τώρα
Χρησιμοποιώ 3-4 καλαθάκια, κυρίως ένα marzocco που μου έχει δώσει φίλος ιδιοκτήτης μίας strada που το έχω βολευτεί και δουλεύει καλά.
Χτες προσπάθησα να αλλάξω καλαθάκι με ένα άλλο marzocco που αγόρασα πριν λίγους μήνες και έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές στο παρελθόν.
Λοιπόν το καλαθάκι μπαίνει δύσκολα στην μηχανή και μένει πάνω στο group (βγαίνει από το portafilter), και χρειάζεται να το βγάλω με "βίαιο" τρόπο.
Σας έχει τύχει κάτι τέτοιο? Αλλαξαν ξαφνικά οι διαστάσεις των καλαθιών?
Για ενημέρωση σας λέω ότι συμβαίνει ακριβώς το ίδιο με το κλασσικό portafilter και με το γυμνό.
Καμμιά ιδέα?

Θ.

majunior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2018 5:28 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust
Μύλος:: Eureka Club E
Οι καφέδες μου:: Area 51 Ethiopia Yirgacheffe

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από majunior » Τετ Απρ 20, 2022 4:42 pm

Έχει φουσκώσει η φλάντζα του group?

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Κυρ Μάιος 08, 2022 12:53 am

Καλησπέρα,
έλυσα χθες τη PL41 PLUST PID μου για να καθαρίσω το shower screen, και μόλις έβγαλ τη βίδα βγήκε μαζί και ο διασκορπιστής και το oring του μαζί. Οπότε αφού τα καθάρισα όλα, τα συναρμολόγησα πάλι και τα έβαλα πάνω στη μηχανή, και ενώ η εκχύλιση είναι μια χαρά, παρατηρώ ότι τώρα δεν στεγνώνει το puck μου. Είναι σαν να μη ρουφάει στο τέλος της εκχύλισης το την υγρασία. Αν δε κάνω λάθος, συνήθως ακουγόταν και λίγος θόρυβος όταν γινόταν αυτό. Με το τυφλό που έβαλα μετά, μια χαρά ακουγόταν η επιστροφή του νερού στον κάδο περισυλλογής απόνερων, οπότε γενικά φαίνεται να παίζει σωστά αυτό το σύστημα.
Πρέπει να μπει με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο ο διασκορπιστής για να δουλέψει πάλι αυτή η λειτουργία; Είδα ότι το πάνω μέρος της μηχανής που βγαίνει το νερό, έχει 2 τρύπες, ενώ ο διασκορπιστής έχει 8-9 τρύπες, αλλά νομίζω καμία δεν είναι aligned με τις από πάνω αν το βιδώσω όπως να ναι. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που πρέπει να το βιδώσω;
Όταν λέω διασκορπιστής, αναφέρομαι σε ένα κομμάτι σαν αυτό: https://www.1st-line.com/buy/lelit-2200016/

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Μάιος 08, 2022 9:35 pm

Το είχα κάνει πολλές φορές χωρίς να το βιδώσω με συγκεκριμένο τρόπο. Πάντα λειτουργούσε σωστά, αν ανεβάσεις την δόση συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα?

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Μάιος 08, 2022 9:44 pm

Mranderson έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 9:18 pm
....
παρατηρήσει τελευταία ότι εχω πιο σταθερά αποτελέσματα με Italian blends (70/30) πάρα με specialty coffee 100% arabica πχ.

Κάτι τελευταίο, όταν ανοίγετε μια καινούρια συσκευασία, μετά από πόσες μέρες παρατηρείτε διαφορά στη γεύση του καφέ και ότι ουσιαστικά οι κόκκοι έχουν χάσει την "Φρεσκάδα" τους;
Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να "χαλανε" οι κόκκοι μέσα στο δοχείο του κόφτη μετά από 1-2 μέρες επειδή βρίσκεται στην κουζίνα και ίσως υπάρχει υγρασία και αυξομείωση θερμοκρασίας. Κάτι που δεν ισχύει ιδιαίτερα βέβαια γιατί δοκίμασα να αδειάζω τους κόκκους κάθε μέρα πίσω στη συσκευασία μέχρι την επόμενη μέρα.
Υπάρχει κάποιος λόγος που αφήνεις τον καφέ στο hopper και δεν αλέθεις απλά την δόση που θες κάθε φορά?

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pankostas » Δευ Μάιος 09, 2022 3:24 am

thanasis00 έγραψε:
Κυρ Μάιος 08, 2022 12:53 am
Καλησπέρα,
έλυσα χθες τη PL41 PLUST PID μου για να καθαρίσω το shower screen, και μόλις έβγαλ τη βίδα βγήκε μαζί και ο διασκορπιστής και το oring του μαζί. Οπότε αφού τα καθάρισα όλα, τα συναρμολόγησα πάλι και τα έβαλα πάνω στη μηχανή, και ενώ η εκχύλιση είναι μια χαρά, παρατηρώ ότι τώρα δεν στεγνώνει το puck μου. Είναι σαν να μη ρουφάει στο τέλος της εκχύλισης το την υγρασία. Αν δε κάνω λάθος, συνήθως ακουγόταν και λίγος θόρυβος όταν γινόταν αυτό. Με το τυφλό που έβαλα μετά, μια χαρά ακουγόταν η επιστροφή του νερού στον κάδο περισυλλογής απόνερων, οπότε γενικά φαίνεται να παίζει σωστά αυτό το σύστημα.
Πρέπει να μπει με κάποιο συγκεκριμένο τρόπο ο διασκορπιστής για να δουλέψει πάλι αυτή η λειτουργία; Είδα ότι το πάνω μέρος της μηχανής που βγαίνει το νερό, έχει 2 τρύπες, ενώ ο διασκορπιστής έχει 8-9 τρύπες, αλλά νομίζω καμία δεν είναι aligned με τις από πάνω αν το βιδώσω όπως να ναι. Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που πρέπει να το βιδώσω;
Όταν λέω διασκορπιστής, αναφέρομαι σε ένα κομμάτι σαν αυτό: https://www.1st-line.com/buy/lelit-2200016/
Το να μένει υγρό το πακ , οφείλεται και σε άλλους λόγους. Δοκίμασε να αυξήσεις τα γραμμάρια καφέ και πες μας.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Μάιος 09, 2022 1:26 pm

Θα με πάρει λίγες μέρες γιατί μου τελείωσε ο καφές, οπότε περιμένω να έρθει ο νέος. Πάντως πάντα 18γρ καφέ έβαζα μέσα, και δούλευε μια χαρά το στέγνωμα του puck. Από την ώρα που ξεβίδωσα και ξαναβίδωσα το shower screen και τον διασκορπιστή παρατήρησα τη διαφορετική συμπεριφορά. Αλλά μόλις έχω τον καφέ θα δοκιμάσω και θα ενημερώσω.

Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Bradner » Πέμ Μάιος 12, 2022 10:36 am

Καλημέρα παίδες,
Είμαι κάτοχος Lelit pl41plust pid εδω και κανένα 5μηνο. Οι ρυθμίσεις του pid είναι,
P=0,4
I=0,03
D=13,9
F04=8
F05=108

Το πρόβλημά μου είναι ότι συνεχώς κάνει overshoot. Την έχω στους 93c πάει 94 σχεδόν πάντα για μερικά λεπτά και αναγκάζομαι να περιμένω.
Να πειράξω καμιά ρύθμισή μπας και στρώσει? Έχετε καμιά ιδέα?

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Κυρ Μάιος 15, 2022 10:17 am

Bradner έγραψε:
Πέμ Μάιος 12, 2022 10:36 am
Καλημέρα παίδες,
Είμαι κάτοχος Lelit pl41plust pid εδω και κανένα 5μηνο. Οι ρυθμίσεις του pid είναι,
P=0,4
I=0,03
D=13,9
F04=8
F05=108

Το πρόβλημά μου είναι ότι συνεχώς κάνει overshoot. Την έχω στους 93c πάει 94 σχεδόν πάντα για μερικά λεπτά και αναγκάζομαι να περιμένω.
Να πειράξω καμιά ρύθμισή μπας και στρώσει? Έχετε καμιά ιδέα?
Καλημέρα φίλε μου,εχω την ιδια μηχανή κ'εγω κανα 5μηνο και με τις ρυθμίσεις που εχω κανει εχω βρει την Χρυσή τομή σε θερμοκρασιακη σταθερότητα τοσο κατα την προθέρμανση όσο και κατα την εκχυλιση,διαπυστωνω οτι εχεις λαθος καποιες παραμετρους με βασικοτερη το I οπου πρεπει να ειναι παντα 0,00 ειδαλως η θερμοκρασία ανεβενει κατα 1 βαθμό και πρεπει να περιμενεις οπως λες να κατεβει,επισης με τους τεχνικους της lelit που εχω μιλησει καμποσες φορες μου εχουνε επισημάνει πως καλο ειναι το οφσετ να μην το πειραζουμε και να το εχουμε στο 0,αλλαζοντας το οφσετ(f04) αυτοματος αλλαζει και η παραμετρος f05 επισης εχω διαπυστωσει οτι η θερμοκρασιακη αποκλειση που αναγραφεται στην οθονη σε σχεση με το μποιλερ ειναι 10 βαθμοι και οχι 8 οπως εχεις σεταρισμενα,σου δινω τις ρυθμισεις μου κανε δοκιμες για μερικες μερες και ενημερωσε μας.

P=0,4
I=0,00
D=14,2
F04=0
F05=113
pid temperature set:103
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Απάντηση