Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Νοέμ 26, 2018 2:44 pm

pagratios έγραψε:
Κυρ Νοέμ 25, 2018 4:34 pm
Γράφει ότι σε κάποιες lelit δεν είναι συμβατό. Η δικιά μας είναι η Gilda?
Παίζει μια χαρά, είναι παλιό το copy paste γιατί στην σελίδα του κατασκευαστή δεν λέει τίποτα για pl41plust:
https://www.espazzola.ch/en/shop/

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Δευ Νοέμ 26, 2018 6:46 pm

Στη δικη μου μηχανη βγηκε το χρωμιο μεσα στο αυλακι του λαστιχου... Το μονο κακο που εκανα ηταν να το καθαριζω τακτικα αφαιρωντας το λαστιxο
και βαζοντας ενα microfiber πανι με διαλυμμα Cafiza. Επειδη το ιδιο ειχα παθει παλιοτερα με το πορταφιλτερ της Gaggia καταληγω στην αποψη, μακρυα το Cafiza απο (ιταλικα?) χρωμια....
DSC_0056 (4).JPG

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Νοέμ 26, 2018 7:34 pm

Δεν νομίζω ότι έκανες κάτι κακό. Και εγώ που κάθε εβδομάδα βγάζω holder, σήτα, λάστιχα κοκ, και καθαρίζω σχολαστικά με πανάκι cafelat και χωρίς διάλυμα cafiza ή puly, (το puly το χρησιμοποιώ σε backflash και καθαρισμό basket/plate κλπ) μετά από περίπου 1+ χρόνο καθημερινής χρήσης, φάνηκε μικρή απώλεια Cr. Είναι φυσιολογικό. Εδώ σε επαγγελματικές μηχανές χιλιάδων ευρώ ενδέχεται κάποια στιγμή να παρατηρηθεί το ..."φαινόμενο".
Να είσαι σίγουρος, ότι αν δε καθάριζες τόσο καλά, θα ήταν πολύ χειρότερα τα πράγματα, χαχαχα.
Πόσο καιρό έχεις τη μηχανή;

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Δευ Νοέμ 26, 2018 11:10 pm

Την εχω 15 μηνες με οικιακη χρηση ενα καφε τη μερα... Επειδη στην αρχη εβαζα πολυ καφε στο καλαθακι(μονο 9g IMS) το πορταφιλτερ εβρισκε κοντρα στη ντουζιερα και δεν πατουσε καλα το λαστιχο (. Cafelat σιλικονης) με αποτελεσμα να μαζευει γλιτσα το αυλακι. Απ τη στιγμη που το καταλαβα διορθωσα την ποσοτητα και μενει καθαρο αλλα η φθορα εγινε.

Άβαταρ μέλους
Jazz
Δημοσιεύσεις: 1084
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 12, 2016 4:12 pm
Όνομα: Σταυριάνα
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: V60Hario,Bonavita
Μύλος:: Compak E10 ON DEMAND
Οι καφέδες μου:: Specialty
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jazz » Δευ Νοέμ 26, 2018 11:31 pm

Θεωρώ ότι η 'φθορά' που περιγράφεις (και απεικονίζεται στη φωτό), δεν είναι μεγάλης σημασίας αφενός, και αφετέρου ό,τι και να έκανες, κάποια στιγμή στο μέλλον θα παρατηρούσες τέτοια μικρή απώλεια του χρωμίου. Ίσως λιγάκι αργότερα συναρτήσει και της μικρής χρήσης που κάνεις, αλλά και πάλι μετά από 1.5-2 χρόνια από την αγορά, μια διαφορά από τη 1η μέρα αγοράς θα την έβλεπες ... "χρωματικά".
Για να σου φύγει το άγχος και ο προβληματισμός, θα σου πω ότι έχω τη δική μου lelit στη κατοχή μου 2 χρόνια και περίπου 2 μήνες, η χρήση της καλύπτει όλη την 4μελή οικογένεια ημερησίως, και υπάρχει και σε εμένα η εικόνα της δικής σου φωτογραφίας, και πίστεψέ με, είμαι ιδιαίτερα σχολαστική με την καθαριότητα και προσεκτική όσο δεν πάει!! (σε επίπεδο ψυχαναγκασμού βασικά)
Ό,τι και να κάνεις, η χρήση θα είναι πάντα χρήση. Όταν κάτι το χρησιμοποιείς, δε μπορεί να μένει αυτό όπως τη 1η ημέρα αγοράς. Από την εικόνα που επισυνάπτεις, είσαι μια χαρά, και όπως θα έπρεπε μετά από ένα χρόνο. :oneup:
Συνέχιζε να καθαρίζεις σχολαστικά, απλά μη βάζεις κανένα περαιτέρω χημικό στην περιοχή αν δεν είσαι σίγουρος για τη σύστασή του. Με ένα πανάκι με μικροίνες, και ζεστό νεράκι και λίγο απλό σαπουνάκι, θα είσαι σούπερ.

galkar
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τρί Μαρ 13, 2018 8:42 pm
Όνομα: Γαληνός
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Gaggiq baby class
Μύλος:: Ascaso mini i-2
Τοποθεσία: Καβάλα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από galkar » Τετ Νοέμ 28, 2018 1:04 am

Χρειάζομαι τις γνώμες σας, μετά από τυπική αφαλατωση με ξινό αναλογίες 1λιτρο νερό και 50γρ ξινό και διάρκεια 20-30 λεπτά, παρατήρησα κάποια μεταλλικά κομματάκια να το πω πολύ πολύ μικρά. Από την μια χρώματος χαλκινου και από την άλλη ασημι της ελεγα. Έχετε παρατήρηση ποτέ κάτι ανάλογο ?? Έχω περάσει νεράκι αρκετό 3 δοχεία σίγουρα παρατηρηται ακομη το φαινομενο. Δεν είναι πολλά αλλά υπάρχουν οπότε να φανταστώ καφεδάκι με κομματάκια μετάλλου όσο μικρά και να είναι δεν παίζει :red: Για πείτε καμιά γνη γιατί αγχώθηκα λίγο.

Άβαταρ μέλους
ioannisz
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Δευ Οκτ 30, 2017 8:29 pm
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: ECM Giotto 2001 mod
Μύλος:: Mazzer kony
2ος Μύλος:: niche zero
Οι καφέδες μου:: Αιθιοπίες
Τοποθεσία: Μαρούσι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ioannisz » Παρ Νοέμ 30, 2018 5:22 pm

Νομίζω πως κάτι στο δρόμο της εκχύλισης έχασε την επινικέλωση του. Δυστυχώς αλλά συμβαίνει.
Το ίδιο φαινόμενο αλλά πολύ πιο έντονο, το έχω δει σε μια αφαλάτωση μηχανής με Ε61. Η καμπάνα του Ε61 είχε χάσει όλη την επιδερμίδα της, σκέτος μπρούντζος δηλαδή. Η αφαλάτωση επιταχύνει απλά το φαινόμενο.
Αν δεν περάσει 10 x (χωρητικότητα boiler) σε νερό για το ξέπλυμα, δεν μπαίνω στον κόπο να δω τι είναι αυτά που βγάζει. Απλά πρέπει να μειώνονται.
Κάποια στιγμή θα σταματήσει, αν δεν έχει ήδη.
Εκτίμηση κάνω γιατί η περιγραφή σου ταιριάζει με περίπτωση που περιγράφω.
Μηχανήματα παρελθόντος :Lelit Victoria PL91T, Gaggia Classic, Bezzera bz99s, Brasilia Century, Ascaso i2, Mazzer Super Jolly, K10

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Κυρ Δεκ 02, 2018 9:08 pm

Jousis έγραψε:
Δευ Νοέμ 26, 2018 2:44 pm
pagratios έγραψε:
Κυρ Νοέμ 25, 2018 4:34 pm
Γράφει ότι σε κάποιες lelit δεν είναι συμβατό. Η δικιά μας είναι η Gilda?
Παίζει μια χαρά, είναι παλιό το copy paste γιατί στην σελίδα του κατασκευαστή δεν λέει τίποτα για pl41plust:
https://www.espazzola.ch/en/shop/
Καλό αυτό. Ωστόσο το έχει δοκιμάσει κάποιος με την δική μας μηχανή?

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jousis » Δευ Δεκ 03, 2018 4:31 pm

Παίζει μια χαρά λέμε :a013:
Kαθαρίζεις εύκολα και γρήγορα (screen+gasket) με 1 κίνηση.
Εξακολουθώ να πιστεύω οτι δεν αξίζει τα λεφτά του, ειδκά τα αυτάκια που κουμπώνουν στο group (πλαστικό όλο) θα φαγωθούν σύντομα γιατί καμμιά φορά μαγκώνουν όταν το κουνάς δεξιά αριστερά.

Αν θέλεις κάποια άλλη πιο συγκεκριμένη πληροφορία για το ταίριασμα με την plust πες μου.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Δεκ 03, 2018 4:59 pm

Αφού το λες και μόνος σου ότι καθαρίζει εύκολα και γρήγορα, γιατί δεν αξίζει τα λεφτά του ρε συ; Αυτό πληρώνεις, την ιδέα, την πρακτικότητα και το υλικό.
Κουμπώνεις και σε 10 δευτερόλεπτα έχεις πεντακάθαρο group, ενώ με το βουρτσάκι χρειάζεται πολλαπλάσιος χρόνος και μερικά εγκαύματα...
To ημιδιάφανο λευκό πλαστικό αλλάζει κιόλας.

Απάντηση