Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
alex24
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:33 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Pro Barista G-iota

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από alex24 » Τρί Νοέμ 09, 2021 2:07 pm

Κανονικά δε θα πρέπει να στάζει καθόλου (ίσως λίγες σταγόνες όταν ζεσταίνεται η μηχανή). Αν δε στάζει πολύ, λογικά δε θα επηρεάζει και την πίεση, οπότε μπορείς να συμβιβαστείς με αυτό. Τι σου είπαν από barista.gr, δεν καλύπτεται από την εγγύηση;

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από dkstopo » Τρί Νοέμ 09, 2021 9:30 pm

FeignOo έγραψε:
Τρί Νοέμ 09, 2021 12:22 pm
alex24 έγραψε:
Παρ Νοέμ 05, 2021 12:28 am
FeignOo έγραψε:
Πέμ Νοέμ 04, 2021 10:31 pm
Σ'ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες. Δυστυχως στην δικη μου περιπτωση δεν ειναι απλα σταγονες. Ειναι συνεχομενη ροη. Πολυ φοβαμαι οτι εκανα αυτο που ειπες, εσφιγγα την βαλβιδα δυνατα μαλλον. Απο την αλλη, δεν χρησιμοποιουσα το ακροφυσιο σχεδον καθολου, απλα το ανοιγα καθε τοσο να βγαλει οτι νερο ειχε μεσα. Ειμαι οριακα εντος εγγυησης, ελπιζω να προλαβω να επικοινωνησω με το καταστημα καποια στιγμη. Παντως και οι οδηγιες στο τελευταιο link ειναι μια χαρα, δεν φαινεται κατι δυσκολο, αλλα αφου εχω την εγγυηση λεω να μην το ρισκαρω.
Και παλι ευχαριστω.
Καλύτερα επικοινώνησε με το service σε κάθε περίπτωση, οι οδηγίες είναι για την PL41 Anna, στη δική μας ίσως διαφοροποιείται λίγο η διαδικασία αλλαγής αν και το ανταλλακτικό πρέπει να είναι το ίδιο (MC216-41) σύμφωνα με τα παρακάτω:

PL41 TEM PID: https://www.barista.gr/el/lelit-pl41-te ... tallaktika
PL41 PLUST PID: https://www.barista.gr/el/554-LELIT-PL4 ... TALLAKTIKA
Σ'ευχαριστω και παλι. Μιλησα με το srevice, μου ειπε να δοκιμασω με το τυφλο και ειδα οτι δεν ειχε διαροη, μονο λιγες σταγονες, ειπαμε να την παω να την δουν. Τελικα ομως κατεληξα οτι μαλλον ειχε να κανει το κοψιμο του καφε. Οταν εμφανιστηκε το προβλημα ειχα παρει διαφορετικο καφε απο οτι συνηθως και ηθελε πολυ πιο χοντρο κοψιμο απο αυτον που παιρνω. Οποτε σκεφτομαι οτι επειδη αρχικα τον εκοβα πιο ψιλο (στο κοψιμο του αλου καφε), μπορει το νερο να μην μπορουσε να διαπερασει τον καφε και εβρισκε αλλη διεξοδο. Υποθεσεις κανω βεβαια. Παντως οταν τον εκοψα πιο χοντρο δεν ειχα διαροη, μονο κατι σταγονες οπως στο βιντεο που εστειλες. Επισης οταν ξαναδοκιμασα με τον καφε που παιρνω συνηθως, παλι δεν ειχα διαρροη.
ενδιαφέρον, πλήρη ανατροπή της κλασικής φυσικής
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Πέμ Νοέμ 11, 2021 12:52 pm

Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση.
Νομίζω ότι έχω θέματα με το consistency του tamping/distribution του puck μου. Ενώ το κόψιμο του καφέ είναι ίδιο, βλέπω ότι ο χρόνος παίζει λίγο όσον αφορά το ratio 1:2 (16gr in 32gr out), είναι είτε 20secs ή καμιά φορά πάει πάνω από 30 secs, οπότε κοιτάζω να πάρω distributor για να έχω πιο σταθερό distribution και tamping.

Σκέφτομαι 2 επιλογές:
1. Να πάρω ένα funnel και έναν διασπορέα (https://www.barista.gr/el/WDT-COFFEE-DISPENSER-36980)
2. Να πάρω ένα distributor

Για την ώρα έχω ένα 58.5mm πατητήρι.

Ποια πιστεύετε είναι η καλύτερη λύση για τη περίπτωσή μου; Αν έχετε και προτάσεις αγοράς για τα παραπάνω θα ήμουν ευγνώμων!

Επίσης για 16gr δόση, ποιο vst/ims καλαθάκι ταιριάζει καλύτερα; (Επίσης δε ξέρω αν πρέπει να επιλέξω vst ή ims, οπότε και εδώ προτάσεις αγοράς!)

Ευχαριστώ πολύ, Θανάσης

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thelwCafe » Πέμ Νοέμ 11, 2021 1:29 pm

alex24 έγραψε:
Τρί Νοέμ 09, 2021 8:49 am
Hatori έγραψε:
Δευ Νοέμ 08, 2021 11:43 pm

Τελικά μετρήθηκε και αποφάνθηκε. Η διάφορα του offset είναι λέει η 10 η 8 βαθμοί

https://youtu.be/py8b8w_MXJc
Στο 1ο σχόλιο του είπαν ότι είχε λάθος ρύθμιση στο μετρητή και γύρισε κι άλλο βίντεο: https://www.youtube.com/watch?v=hZho3KIlgR4

Σε παρόμοιο συμπέρασμα καταλήγει, 7-10 βαθμούς offset και προτείνει 8. Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί βγάζει ατμό σε κάποια από τα τεστ...
τελικά από όσο βλέπω όλοι καταλήγουν στο 8-10 βαθμούς. Βέβαια, χθες δοκίμασα με ένα Universal 1-Wire usb sensor και μου έδειξε κάτι εντελώς διαφορετικό.
Εξηγουμε: συνέδεσα το σένσορα θερμοκρασίας με usb στον υπολογιστή, το έβαλα να μου δίνει θερμοκρασία κάθε 1 sec, έβαλα τον αισθητήρα (ένα καλώδιο είναι) σε ένα βραστήρα νερού και όντως όταν έπιασε βρασμό μου έδειξε 99 βαθμούς. Δηλαδή είναι αρκετά καλιμπραρισμένο σε αυτό το range θερμοκρασιών.
Τώρα στην Lelit pl41 plust (firmware 1.05), βάζω offset 8, και pid στους 93 βαθμούς. Χωρίς πορταφίλτερ αδειάζω 60ml σε ένα προζεσταμένο ποτηράκι (με καυτό νερό) και κοιτάζω θερμοκρασία στον υπολογιστή....78 βαθμούς :a080: :a080:

Βέβαια στο βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=hZho3KIlgR4 φαίνεται καθαρά ότι με χρήση επαγγελματικού εξοπλισμού μέτρησης η διαφορά είναι κάπου 8-10. Τι να πω, έχει κανείς καμιά εξήγηση σε αυτό;

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thelwCafe » Πέμ Νοέμ 11, 2021 3:52 pm

για κάποιο λόγο δε με αφήνει να κάνω edit στο παραπάνω ποστ. Ο δαίμων του πληκτρολογίου, παραπάνω που λέει 78 είναι 87 βαθμοί :OOPS:

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nkout » Παρ Νοέμ 12, 2021 11:26 am

thanasis00 έγραψε:
Πέμ Νοέμ 11, 2021 12:52 pm
Σκέφτομαι 2 επιλογές:
1. Να πάρω ένα funnel και έναν διασπορέα (https://www.barista.gr/el/WDT-COFFEE-DISPENSER-36980)
2. Να πάρω ένα distributor
Για μενα μη πεταξεις τοσα λεφτα σε διασπορεα. Εγω εχω καρφωσει μια βελονα ραψιματος σε ενα φελο κ ανακατευω με το πισω μερος. Κανει φοβερη δουλεια.

O distributor θα σε βοηθησει γιατι στρωνει επιπεδα κ μετα πατας πιο σωστα.

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ptakis » Παρ Νοέμ 12, 2021 11:44 am

Συμφωνώ και εγώ από τη δική μου εμπειρία.
Ο κατανομέας θα σε βοηθήσει αρκετά. Για διασκορπιστή έχω αυτό.
1636709933458.jpg
Φελός από φιάλη ουίσκι με απογυμνωμένα συρματάκια από αυτά τα πράσινα που χρησιμοποιούνται για το στήριγμα των λουλουδιών στην ανθοκομική :oneup:

Άβαταρ μέλους
laonikos78
Δημοσιεύσεις: 915
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 29, 2020 9:52 pm
Όνομα: Λαόνικος
Μηχανή:: Profitec GO
Μύλος:: Eureka Atom 65 redsp
Οι καφέδες μου:: Specialty Κεντρικής & Νότιας Αμερικής
Τοποθεσία: Κόστα Ρίκα, Έλ Σαλβαδόρ, Γουατεμάλα, Κολομβία & Υεμένη.

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από laonikos78 » Παρ Νοέμ 12, 2021 12:14 pm

Και με έναν απλό συνδετήρα μπορείς να το κάνεις αυτό :a013:
Συνημμένα
IMG1636711769313.jpg
..Για πάντα και μια μέρα.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Νοέμ 12, 2021 1:22 pm

Έτσι ποστάρετε όλοι τα life hack σας να μαθαίνουμε εμείς οι νεότεροι! Θα παίξω μπαλίτσα σίγουρα με ένα diy διασπορέα.

Για funnel έχετε κάποιο να προτείνετε; Έχω ακόμα το στοκ καλαθάκι, αλλά θα προχωρήσω σε λίγο καιρό σε ims/vst, οπότε δε ξέρω αν παίζει ρόλο ποιο funnel πρέπει να διαλέξω.
Επίσης κάποια πρόταση και για distributor?

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nkout » Παρ Νοέμ 12, 2021 1:44 pm

Αν μενεις Αθηνα κ εχεις ορεξη να ερθεις προς Γκραβα, εχω να σου δωσω funnel δωρεαν. ΕΙχα παρει 1-2 απο ebay κ καθονται.

Απάντηση