Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
dtzgr
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 05, 2021 6:40 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit PL41TEM
Μύλος:: 1ZPRESSO JX-PRO

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από dtzgr » Τρί Φεβ 15, 2022 10:26 am

Mranderson έγραψε:
Πέμ Φεβ 10, 2022 5:03 pm
Ειλικρινά έχω προσπαθήσει τα πάντα και έχω διαβάσει πάρα πολύ γύρω από τον εσπρέσο. Δεν ξέρω τι άλλο να προσπαθήσω για να πετύχω έναν νορμάλ εσπρέσο. Δεν γίνεται μετά από τόση ενασχόληση και προσπάθεια να κάνω κάτι τόσο λάθος που οι καφέδες να βγαίνουν πάντα χάλια μετά τον 1ο καφέ.

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η μηχανή ή ο μύλος (eureka manualle)
Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.
Κάνε επαναφορά του PID στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και στις δοκιμές σου μην πειράζεις τίποτα άλλο εκτός από τη θερμοκρασία του.

panchos1985
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2022 1:45 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PlusT PID
Μύλος:: Mignon Silenzio
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος - Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από panchos1985 » Τρί Φεβ 15, 2022 11:39 am

panchos1985 έγραψε:
Πέμ Φεβ 10, 2022 4:15 pm
Καλησπέρα σε όλους σας!

Είμαι και εγώ στην αναμονή για την παραλαβή της Plust + Μανόμετρο από το γνωστό μαγαζί .(Ο μύλος μου Mignon Silenzio ήδη περιμένει στον πάγκο κουζίνας :D ) Σιγά σιγά συμπληρώνεται το παζλ, τώρα διαβάζω αρκετά για την αγορά των σωστών παρελκόμενων!

Tamper κατέληξα σε αυτό τον 58.5 mm https://baristaparts.gr/product/%cf%80% ... 82-58-5mm/ (το οποίο παρεμπιπτόντως είναι 10 ευρώ πιο φτηνό από του γνωστού μαγαζιού....)
Θέλω να αγοράσω από τώρα ένα καλαθάκι ims καθώς έχω ακούσει πολύ καλά λόγια, Έχει πάρα πολλές διαστάσεις και έχω χαθεί.. Κατέληξα σε αυτό από σκρουτζομάγαζο:
https://www.skroutz.gr/s/31189365/IMS-% ... om=catspan

Ερώτησή μου είναι η εξής: χωράνε τα 26.5 mm βάθος στο μαμά pf της Lelit, ή θα πρέπει να πάρω μικρότερο (24.5 mm) όπως πχ αυτό εδώ:
https://www.skroutz.gr/s/31189360/IMS-% ... om=catspan

Κάπου διάβασα ότι τα 24 mm Βάθος είναι το μεγαλύτερο που μπορεί να χωρέσει... Έχεις κανείς το 26.5 mm ή θα πάει άκλαφτη η αγορά ?? :a080:
Ξέρει κάποιος τελικά, μέχρι τι βάθους Ims καλαθάκι παίρνει η μηχανή μας? 26.5 mm θα κάνει???

panchos1985
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2022 1:45 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: Lelit PlusT PID
Μύλος:: Mignon Silenzio
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος - Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από panchos1985 » Τρί Φεβ 15, 2022 11:47 am

dtzgr έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 10:26 am
Mranderson έγραψε:
Πέμ Φεβ 10, 2022 5:03 pm
Ειλικρινά έχω προσπαθήσει τα πάντα και έχω διαβάσει πάρα πολύ γύρω από τον εσπρέσο. Δεν ξέρω τι άλλο να προσπαθήσω για να πετύχω έναν νορμάλ εσπρέσο. Δεν γίνεται μετά από τόση ενασχόληση και προσπάθεια να κάνω κάτι τόσο λάθος που οι καφέδες να βγαίνουν πάντα χάλια μετά τον 1ο καφέ.

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η μηχανή ή ο μύλος (eureka manualle)
Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.
Κάνε επαναφορά του PID στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και στις δοκιμές σου μην πειράζεις τίποτα άλλο εκτός από τη θερμοκρασία του.
Μπορείς να κοιτάξεις και την σκληρότητα του νερού. Στην προσπάθειά μου να μάθω και εγώ όσα περισσότερα μπορώ γύρω από τον εσπρέσο , διάβασα σε site εξωτερικού (home-barista) ότι το ιδανικό νερό για εσπρέσο και καφέ γενικότερο πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:
- Ολική σκληρότητα 90 mg/L
- Σύνολο αλάτων 150 mg/L

Αν το νερό σου έχει πολύ χαμηλή σκληρότητα (λόγω κάποιου φίλτρου ίσως..) η μεταλλική γεύση μπορεί να δικαιολογείται.

Σε διατροφικές ετικέτες εμφιαλωμένων αν χρησιμοποιείς μπορείς να πάρεις τέτοιες πληροφορίες!

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από mantraxalos » Τρί Φεβ 15, 2022 2:58 pm

panchos1985 έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 11:47 am
dtzgr έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 10:26 am
Mranderson έγραψε:
Πέμ Φεβ 10, 2022 5:03 pm
Ειλικρινά έχω προσπαθήσει τα πάντα και έχω διαβάσει πάρα πολύ γύρω από τον εσπρέσο. Δεν ξέρω τι άλλο να προσπαθήσω για να πετύχω έναν νορμάλ εσπρέσο. Δεν γίνεται μετά από τόση ενασχόληση και προσπάθεια να κάνω κάτι τόσο λάθος που οι καφέδες να βγαίνουν πάντα χάλια μετά τον 1ο καφέ.

Δεν ξέρω αν έχει πρόβλημα η μηχανή ή ο μύλος (eureka manualle)
Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.
Κάνε επαναφορά του PID στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και στις δοκιμές σου μην πειράζεις τίποτα άλλο εκτός από τη θερμοκρασία του.
Μπορείς να κοιτάξεις και την σκληρότητα του νερού.
Αν ήταν η σκληρότητα τοτε και το πρωι και το μεσημέρι θα ειχε την ιδια γεύση . Το πρωι τα καφεδάκια σύμφωνα με το λεγόμενα ειναι ΟΚ, μετα αλλάζουν κατα την διάρκεια της μέρας γινοντε όξινα και μεταλλικά.

Εφόσον - σύμφωνα με τα λεγόμενα - ολοι οι παράγοντες είναι ίδιοι, καφές, μετρήσεις,νερό (εκτος και αν αλλάζει κατι που δεν αναφέρει παραπάνω). Δεν λέει καπου οτι αλλάζει νερό. Το ιδιο χρησιμοποιεί πρωί,μεσημέρι,απόγευμα (υποθέτω) παρολαυτα άλλη γεύση το πρωί, άλλη γεύση μετά απο 2 ώρες και φαντάζομαι δεν έτυχε μια μερα, αυτο πρεπει να συμβαίνει καθε μερα (σύμφωνα με τα λεγόμενα πάντα).

Ο μονος αστάθμητος παράγων ειναι ο ουρανίσκος!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Mranderson
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 1:09 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mranderson » Τρί Φεβ 15, 2022 6:50 pm

mantraxalos έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 2:58 pm
panchos1985 έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 11:47 am
dtzgr έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 10:26 am




Κάνε επαναφορά του PID στις εργοστασιακές του ρυθμίσεις και στις δοκιμές σου μην πειράζεις τίποτα άλλο εκτός από τη θερμοκρασία του.
Μπορείς να κοιτάξεις και την σκληρότητα του νερού.
Αν ήταν η σκληρότητα τοτε και το πρωι και το μεσημέρι θα ειχε την ιδια γεύση . Το πρωι τα καφεδάκια σύμφωνα με το λεγόμενα ειναι ΟΚ, μετα αλλάζουν κατα την διάρκεια της μέρας γινοντε όξινα και μεταλλικά.

Εφόσον - σύμφωνα με τα λεγόμενα - ολοι οι παράγοντες είναι ίδιοι, καφές, μετρήσεις,νερό (εκτος και αν αλλάζει κατι που δεν αναφέρει παραπάνω). Δεν λέει καπου οτι αλλάζει νερό. Το ιδιο χρησιμοποιεί πρωί,μεσημέρι,απόγευμα (υποθέτω) παρολαυτα άλλη γεύση το πρωί, άλλη γεύση μετά απο 2 ώρες και φαντάζομαι δεν έτυχε μια μερα, αυτο πρεπει να συμβαίνει καθε μερα (σύμφωνα με τα λεγόμενα πάντα).

Ο μονος αστάθμητος παράγων ειναι ο ουρανίσκος!
Η αλήθεια είναι πως έχω εξετάσει και αυτά τα ενδεχόμενα. Επομένως, όπως προανέφερε ο mantraxalos, δεν πιστεύω πως μπορεί να φταίει το νερό καθώς το αλλάζω 1 φορά κάθε πρωί (έχω δοκιμάσει να το αλλάξω και κατά τη διάρκεια της μέρας άλλα δεν άλλαξε κάτι).

Όσον αφορά τώρα τον ουρανίσκο μου, δεν πιστεύω πως η διαφορά θα ήταν τόσο αισθητή και θα ήταν αντιληπτή μόνο στον καφέ. 'Άλλωστε, έχω κάνει και τον 1ο καφέ της ημέρας το απόγευμα (η έχω αγοράσει κόκκους και θέλω να ρυθμίσω τον μύλο) και ο καφές είχε καλή και αναμενόμενη γεύση.
Να πω βέβαια πως πια δεν είμαι σίγουρος για το αν ο καφές βγαίνει μόνο μεταλλικός/Όξινος η και πικρός ταυτόχρονα καθώς μετά από 2' αφού κρυώσει λίγο ο καφές έχει περισσότερο πικρή γεύση. Σε κάθε περίπτωση, η γεύση είναι πάντα η ίδια ανεξάρτητα από το χαρμάνι και έχει τεράστια απόκλιση από τους πρώτους καφέδες.

Οι θεωρίες μου αυτή τη στιγμή είναι 2.

1) Δεν διατηρούνται φρέσκοι οι κόκκοι του καφέ για πάνω από 1-2 μέρες. Ο μύλος βρίσκεται στην κουζίνα δίπλα από τον φούρνο και υπέθεσα πως με την ζέστη και την υγρασία, χαλάει πιο γρήγορα ο καφές όταν μένει μέσα στον μήλο. Έτσι, δοκίμασα να αδειάζω κάθε φορά τον καφέ μέσα σε δοχείο και να τον αποθηκεύω στο ράφι. Δυστυχώς, δεν άλλαξε κάτι.

2) Ζεσταίνονται πάρα πολύ τα εξαρτήματα μέσα στην μηχανή και ''βγάζουν'' μία μεταλλική και καμμένη γεύση στον καφέ. Για να το τεστάρω αυτό, δοκίμασα να κλείσω την μηχανή για κάποιες ώρες και να την ανοίξω όταν έχει πέσει περίπου στους 40 βαθμούς (ένδειξη PID). Έπειτα, έκανα καφέ αφού περίμενα να ζεσταθεί λίγο η μηχανή αλλά το αποτέλεσμα ήταν πάλι το ίδιο.
Επίσης, δοκίμασα να βάλω φρέσκο παγωμένο νερό και να αφήσω να τρέξει από τη ντουζιέρα αρκετό νερό για να κρυώσει η μηχανή και να δοκιμάσω να ξανακάνω καφέ αλλά ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα.

Τέλος, κάτι άλλο που παρατηρώ μερικές φορές είναι ότι αν π.χ ρυθμίσω τον μύλο μου σήμερα για να βγαίνει ο εσπρέσο σε 25'', την επόμενη μέρα χωρίς να αλλάξω κάτι, θα βγει στα 30''+ . Θα το καταλάβαινα περισσότερο αν έβγαινε ο καφές πιο γρήγορα παρά πιο αργά.
Δεν ξέρω αν έχω πολύ μεγάλες διακυμάνσεις στην υγρασία μέσα στο σπίτι που να δικαιολογεί αυτή τη διαφορά.

Στο λινκ θα βρείτε ένα βιντεάκι κατά την διάρκεια της εκχύλισης. ο εσπρέσο ήταν αρκετά καλός αλλά οι επόμενοι μετά από λίγο αν και είχαν την ίδια εκχύλιση, ήταν για πέταμα.

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Alexnik
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 11:38 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit PLUST PID
2η Μηχανή:: Vergnano TRE
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i-2 mini

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Alexnik » Τρί Φεβ 15, 2022 10:24 pm

Καλησπέρα, μια ερώτηση, το διπλό μαμά καλαθάκι που ήταν εργοστασιακή συσκευασία, γράφει ότι είναι κατασκευή της IMS :a014: Είναι αντίστοιχης ποιότητας με ένα aftermarket που θα αγόραζε κάποιος? Δεν είδα κάπου να το αναγράφει πάντως η εταιρία στο site

Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Bradner » Τετ Φεβ 16, 2022 7:12 pm

Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχει πάρει το μάτι μου στο φόρουμ ότι καθαρίζοντας τη μηχανή με Cafiza της κάνει ζημιά, συγκεκριμένα αποχρωματισμους! Ισχύει κάτι τέτοιο? Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι?

Bradner
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Ιαν 09, 2019 1:39 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Bradner » Τετ Φεβ 16, 2022 7:27 pm

Alexnik έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 10:24 pm
Καλησπέρα, μια ερώτηση, το διπλό μαμά καλαθάκι που ήταν εργοστασιακή συσκευασία, γράφει ότι είναι κατασκευή της IMS :a014: Είναι αντίστοιχης ποιότητας με ένα aftermarket που θα αγόραζε κάποιος? Δεν είδα κάπου να το αναγράφει πάντως η εταιρία στο site
Το παρατήρησα και ‘γώ! Πάντως σε σύγκριση με το basket της IMS που πήρα μαζί υπάρχει μια αισθητή διαφορά οπτικά!

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Πέμ Φεβ 17, 2022 3:56 pm

Καλησπέρα φίλοι μου,κατοχος της plust κ'εγω συνοδεια με μια eureka mignon Specialita εδω κ μερικες μερες χαρουμενος και ικανοποιημένος απο την αγορα μου,δεν αντιμετωπισα καποιο προβλημα,βρηκα βαθμιδα κοψιματος και καλη εκχύλιση μετα απο 4-5 αποπειρες ωστοσο με ενδιαφέρει να μαθω τις ρυθμισεις σας στο pid οπως και την θερμοκρασία που έχετε ορίσει!μετα απο αρκετο διαβασμα εχω καταληξει στις εξής ρυθμίσεις οπου διαπυστωσα σταθεροτητα και γρήγορη επαναφορα θερμοκρασιας κατα την διαρκεια όπως και μετα την εκχυλιση,επισης η γευση του καφε δεν βγαζει ουτε πικριλα ουτε ξινιλα!
p:0.5
i:0.00
d:14
f4:0
f5:113
pid setting temperature:101

https://drive.google.com/drive/folders/ ... SYQbkrwFEd
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
mantraxalos
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 16, 2021 12:11 pm
Όνομα: ΧΡΗΣΤΟΣ
Μηχανή:: ECM SYNCHRONIKA
2η Μηχανή:: LELIT ANITA
Μύλος:: Mahlkönig E65S GbW
2ος Μύλος:: EUREKA SPECIALITA
Οι καφέδες μου:: ROUND CUP, KUDU,
Τοποθεσία: καλλιθεα
Επικοινωνία:

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από mantraxalos » Πέμ Φεβ 17, 2022 5:43 pm

Bradner έγραψε:
Τετ Φεβ 16, 2022 7:12 pm
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχει πάρει το μάτι μου στο φόρουμ ότι καθαρίζοντας τη μηχανή με Cafiza της κάνει ζημιά, συγκεκριμένα αποχρωματισμους! Ισχύει κάτι τέτοιο? Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι?
Oλα τα "Aggresive" καθαριστικά θέλουν μεγάλη προσοχή στον τρόπο χρήσης (ποσόστωση διαλυτότητας), αλλά
και τον χρόνο επαφής τους με την επιφάνεια που καθαρίζουμε.

Μπορούν να κάνουν θαύματα αλλά και ζημιές!
Κάτθανε, Διαγόρα, ου και ες Όλυμπον αναβήσῃ

Απάντηση