Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Markos Z
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2020 9:04 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Markos Z » Δευ Ιαν 17, 2022 12:00 am

Καλησπέρα σας !!!

Θέλω να σας ρωτήσω παιδιά, έχω και εγώ τη lelit pl41 pluat Pid. Για την παραγωγή εσπρεσσο , τι θερμοκρασία πρέπει να έχω στη μηχανή??
με 0 offset. Κυρίως βάζω 18gr καφέ . Για freddo espresso.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Δευ Ιαν 17, 2022 1:31 am

Markos Z έγραψε:
Δευ Ιαν 17, 2022 12:00 am
Καλησπέρα σας !!!

Θέλω να σας ρωτήσω παιδιά, έχω και εγώ τη lelit pl41 pluat Pid. Για την παραγωγή εσπρεσσο , τι θερμοκρασία πρέπει να έχω στη μηχανή??
με 0 offset. Κυρίως βάζω 18gr καφέ . Για freddo espresso.
Επειδή εμφανίζεται κατά καιρούς αυτή η ερώτηση, και ήδη έχει γίνει αναλυτική συζήτηση επί του θέματος, σου στέλνω την αρχή της κουβέντας, για να διαβάσεις για τις θερμοκρασίες (πάντως δεν είναι πολλές σελίδες πίσω η κουβέντα...)

viewtopic.php?p=104459#p104459

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Stelios91 » Πέμ Ιαν 20, 2022 12:30 pm

Έχω κάνει παραγγελία από το γνωστό κατάστημα την plustpid...με τοποθέτηση μανομετρου...
Επικοινώνησα με το κατάστημα και ο υπάλληλος εκεί όταν του είπα να μου ρυθμίσουν την πίεση μου πρότεινε 9bar με το τυφλό...
Δεν είναι λίγο;μήπως θα ήταν προτιμότερο να την ρυθμίσουν 9.5-10 με το τυφλό;ώστε να έχεις σε μια φυσιολογική εκχύλιση 9?

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnsin » Παρ Ιαν 21, 2022 9:53 am

Εγώ 10 βάζω με τυφλό για να έχω 9 με το πακ

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ellenikus » Παρ Ιαν 21, 2022 11:29 am

Ειναι ρυθμισμενη ηδη απο το εργοστασιο στα 9 μπαρ.το γραφει και πανω στο κουτι.το μανομετρο δεν ειναι απαραιτητο αλλα για ενα 50αρικο την κανει ακομα πιο ομορφη και ταιριαζει με το vintage style της μηχανης

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Stelios91 » Κυρ Ιαν 23, 2022 1:09 pm

Τότε γιατί δεν μου το είπανε από το κατάστημα;και μάλιστα στο δευτερόλεπτο.σαν να είναι σύνηθες για αυτούς μου είπε...9 με το τυφλό?
Προσπαθώ να βγάλω άκρη διαβάζοντας άπειρες σελίδες απλά έχω δει ότι οι παλιές ερχόντουσαν διαφορετικά ρυθμισμένες...και επίσης υπάρχουν διάφορες γνώμες για το τι πρέπει να σου δείχνει.με το τυφλό ώστε να έχεις πραγματικά σωστή ρύθμιση

Οπότε...έχουμε άλλους κατόχους να μας πούνε την εμπειρία τους?στις περισσότερες πληροφορίες που έχω βρει λέει ότι για να έχεις 9 στην εκχύλιση πρέπει να έχεις περίπου 10 με το τυφλό... ισχύει;η πρέπει 9 να είναι και με το τυφλό ;

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Κυρ Ιαν 23, 2022 3:29 pm

Stelios91 έγραψε:
Κυρ Ιαν 23, 2022 1:09 pm
Τότε γιατί δεν μου το είπανε από το κατάστημα;και μάλιστα στο δευτερόλεπτο.σαν να είναι σύνηθες για αυτούς μου είπε...9 με το τυφλό?
Προσπαθώ να βγάλω άκρη διαβάζοντας άπειρες σελίδες απλά έχω δει ότι οι παλιές ερχόντουσαν διαφορετικά ρυθμισμένες...και επίσης υπάρχουν διάφορες γνώμες για το τι πρέπει να σου δείχνει.με το τυφλό ώστε να έχεις πραγματικά σωστή ρύθμιση

Οπότε...έχουμε άλλους κατόχους να μας πούνε την εμπειρία τους?στις περισσότερες πληροφορίες που έχω βρει λέει ότι για να έχεις 9 στην εκχύλιση πρέπει να έχεις περίπου 10 με το τυφλό... ισχύει;η πρέπει 9 να είναι και με το τυφλό ;
Εγώ με Lelit αγορασμένη από barista τον Οκτώβριο, μου ήρθε με 10-10.5 bar στο τυφλό, χωρίς να πω κάτι σε τεχνικό τμήμα. Τώρα στην εκχύλιση, παίζει λίγο ανάλογα τον καφέ, το κόψιμο και τα γρ της δόσης, συνήθως με 18γρ in, στην εκχύλιση παίρνω στην αρχή περίπου 10 bar και μετά πέφτει στα 9-9.5, και τα καφεδάκια βγαίνουν πολύ ωραία οπότε θεωρώ ότι είμαι καλά εκεί.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τρί Ιαν 25, 2022 5:21 pm

Stelios91 έγραψε:
Πέμ Ιαν 20, 2022 12:30 pm
Έχω κάνει παραγγελία από το γνωστό κατάστημα την plustpid...με τοποθέτηση μανομετρου...
Επικοινώνησα με το κατάστημα και ο υπάλληλος εκεί όταν του είπα να μου ρυθμίσουν την πίεση μου πρότεινε 9bar με το τυφλό...
Δεν είναι λίγο;μήπως θα ήταν προτιμότερο να την ρυθμίσουν 9.5-10 με το τυφλό;ώστε να έχεις σε μια φυσιολογική εκχύλιση 9?
Εμένα μου δείχνει 9.5 με το τυφλό

thanospl68
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 02, 2021 3:24 pm
Όνομα: Θάνος
Μηχανή:: Lellit Plust PID+μαν
Μύλος:: Eureka Mignon Manual
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanospl68 » Τετ Ιαν 26, 2022 10:56 am

Καλημέρα
έκανα ένα γενικό καθαρισμό στην καφετιέρα και ήθελα να ρωτήσω στους κατόχους αν το καπάκι της μηχανής πίσω από το γκρουπ είναι γυαλισμένο ή όχι γιατί εμένα μου είναι θολό (δεν το θυμάμαι έτσι) και δεν μπορώ να το γυαλίσω. Έχετε καμμιά ιδέα? Είναι ιδέα μου ή όντως θόλωσε και αν ναι πως γυαλίζει?
Παραθέτω και φωτογραφία
[attachment=0]IMG_1052sm_painted.jpg[/attachment
Ευχαριστώ
Συνημμένα
IMG_1052sm_painted.jpg

kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kmgalanakis » Τετ Ιαν 26, 2022 11:08 am

thanospl68 έγραψε:
Τετ Ιαν 26, 2022 10:56 am
Καλημέρα
έκανα ένα γενικό καθαρισμό στην καφετιέρα και ήθελα να ρωτήσω στους κατόχους αν το καπάκι της μηχανής πίσω από το γκρουπ είναι γυαλισμένο ή όχι γιατί εμένα μου είναι θολό (δεν το θυμάμαι έτσι) και δεν μπορώ να το γυαλίσω. Έχετε καμμιά ιδέα? Είναι ιδέα μου ή όντως θόλωσε και αν ναι πως γυαλίζει?
Παραθέτω και φωτογραφία
[attachment=0]IMG_1052sm_painted.jpg[/attachment
Ευχαριστώ
Καλημέρα. Θα δοκίμαζα με ένα πανάκι μικροϊνών μουλιασμένο με ξύδι, καλό τρίψιμο και μετά απλό σκούπισμα με καθαρό πανάκι μικροϊνών (τζάμπο, λίγα ευρώ τα 5). Αν δεν καθαρίσει αρκετά ούτε έτσι, δεν ξέρω άλλο τρόπο.

Απάντηση