Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Πέμ Μαρ 10, 2022 12:48 am

Alexnik έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 12:00 am
Mr_Overdose έγραψε:
Δευ Φεβ 21, 2022 9:21 am
Καλημέρα παιδιά θέλω να κανω μια ερώτηση σχετικα με την λειτουργία της μηχανής για να μου πείτε εαν ειναι οκ η υπαρχει καποιο θεμα με την δικη μου!οταν κανω καφε η οποιαδήποτε διεργασια με την μηχανη η πιεση που μενει μεσα περιπου 2-3 μπαρ δεν εκτονώνεται μεσο της τριοδης βαλβιδας αυτοματα κατω στο tray με τα απόνερα και πρεπει παντα εγω να την εκτονωσω γυρνοντας τον πλαινο διακοπτη απο το ακροφυσιο,ειναι νορμαλ αυτο;ετσι δουλευει η μηχανη η παιζει κατι με την δικη μου?
Το ίδιο συμβαίνει και στη δίκη μου, πολλές φορές και παραπάνω μπαρ, η πίεση πέφτει είτε αν τρέξω λιγο νερο, είτε μέσω του ακροφυσίου. Η απάντηση απο το κατάστημα ήταν ότι είναι λογικό να μένει πίεση εσωτερικά λόγω της θερμοκρασίας των υγρών μέσα κλπ και ότι θα πέφτει μόλις τρέξει νερο που εκτονώνεται.
Ελα φιλε μου καλησπερα,λοιπον για να σου λυσω την απορία και να σου φυγει η αγωνια που ειχα και εγω θα σου πω οτι αυτο που κανει η μηχανη μας ειναι φυσιολογικοτατο και οτι δεν πρεπει να ασχολεισαι και να αγχεσαι καν με την εκτονωση της πιεσης που βλεπεις να ειναι μαζεμενη μεσα στη μηχανη καθως ειναι "πλασματικη" αυτα ηταν τα λογια που άκουσα και εγω απο τα παιδια του σερβις του barist.gr απο οπου την αγορασα καθως και απο την ιδια την lelit στη ιταλια μετα απο επικοινωνια που ειχα με τον τεχνικο τους,μου ειπε οτι στη συγκεκριμενη μηχανη το μπαρομετρο μπενει καπου λιγο πριν το μποιλερ και οχι ακριβως στην αντλια γιαυτο και δεν βλεπουμε το ακαριαίο μηδενισμα που βλεπουμε στα βιντεο απο αλλες μηχανες της σειρας οπως πχ pl41tem οταν κλεινουμε τον διακοπτη της αντλιας,μου ειπαν οτι η πιεση που βλεπουμε να μενει μεσα δεν ειναι η πραγματικη και στην ουσια ειναι η πιεση του μποιλερ απτα νερα που ζεστενοντε αλλα η πιεση που δειχνει οταν εκχυλιζουμε ειναι η πραγματικη τα 9-9,5 bar!δοκιμασε να σβησεις την μηχανη οταν εχει αυτη την κρατημενη πιεση μεσα χωρις να εκτονωσεις απο ακροφυσιο η ντουζιερα και θα δεις οτι θα πεσει απο μονη της μετα απο λιγα λεπτα που θα κρυωσουν τα νερα,αααρα τι μας λεει αυτο;οτι ειναι φυσιολογικο,οτι ειναι οντος η ένδειξη της πιεσης στο μποιλερ και οτι δεν πρεπει να ανυσηχουμε και να ασχολουμαστε διαρκως με την εκτονωση,αυτα μου ειπαν αυτα σου λεω!
υ.γ: σορρυ για το σεντονι!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Alexnik
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 11:38 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit PLUST PID
2η Μηχανή:: Vergnano TRE
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i-2 mini

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Alexnik » Πέμ Μαρ 10, 2022 7:28 pm

Δεν πειραζει καλό το σεντόνι, περιεκτικο! Το είχα παρατηρήσει και ‘γώ με την πτώση της θερμοκρασίας ότι πέφτει η ενδειξη. Όντως αυτά μου είχαν πει και μένα από το barista από εκεί την πήρα και εγώ. Σε παραδέχομαι που το πηγές ένα βήμα παραπέρα με το να μιλήσεις και με Ιταλία και έκανες πολύ καλα!

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Μαρ 10, 2022 8:44 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 1:29 pm
Mranderson έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 12:51 pm
majunior έγραψε:
Δευ Μαρ 07, 2022 11:40 am


Οι απογευματινοί καφέδες έχουν προβληματική γεύση και στη στιβάδα της κρέμας και στη στιβάδα του καφέ;
Ναι, έτσι φαίνεται. Πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Έχει ενα χρόνο τώρα που μαθαίνω και δοκιμάζω ό,τι υπάρχει γύρω από τον εσπρέσο. Θα στείλω ξανά mail στο support της λελιτ και αν δεν βοηθήσουν απλα θα την πουλήσω γιατί Πλέον απλα πετάω καφέ στα σκουπίδια.
Πολυ περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα για το λογο οτι εχω την ίδια μηχανη εδω και κανα μηνα και τα καφεδακια μου βγαινουν θεσπεσια ολες τις ωρες,το ποιο περιεργο ειναι οτι αλλους καφεδες περνεις το πρωι και αλλους το απογευμα πραγμα που σημαινει κατα την ταπεινη μου αποψη πως εαν ηταν προβληματικη η μηχανη θα επερνες μαπα καφεδες ολες τις ωρες,φιλτρο ρητινης εχεις στη μηχανη κουμπομενο;επίσης τι νερο χρησιμοποιείς;εχω μόνιμα κουμπομενο φιλτρο ρητινης lelit 70lt και χρησιμοποιώ ΠΑΝΤΑ νερο εμφιαλωμένο και συγκεκριμενα Θεώνη,καθε δυο εβδομαδες κανω backflush στη μηχανη και στα εξαρτηματα με pully,οι ρυθμισεις στο pid μου οπου ειναι και οι ποιο σταθερες κατα τις δικες μου δοκιμες ειναι οι εξης:
P:0,4
i:0,01
d:13,9
f4:0
f5:113
Ρυθμιση θερμοκρασιας στο pid 103 μονιμος!
Όντως αν έχουμε ανοιχτή τη μηχανή για αρκετές ώρες, σίγουρα πρέπει να αφήσουμε το νερό να τρέξει πρώτα. Και αρκετό νερό μάλιστα.
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το φίλτρο ρητίνης 70lt αλλά και σακουλάκια ρητίνης. Κάνουν καλή σουλεια και τα 2. Μετράω την σκληρότητα του νερού και όντως υπάρχει διαφορά. Επίσης χρησιμοποιώ τελευταία εμφιαλωμένο νερό Θεώνη και η σκληρότητα πλέον του νερού πιστεύω είναι ιδανική.
Σε επικοινωνία που είχα με την Lelit μέσω email όντως μου είπαν ότι η διαφορά θερμοκρασίας του pid με την εκχύλιση είναι περίπου στους 8°C. Εγώ έχω την TEM. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Αυτό σημαίνει οτι εσύ, αν ισχύει το ίδιο, κανείς εκχύλιση με 95°C πάντα!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε όλους τους καφέδες έχεις αυτή την θερμοκρασία? Ή σε πιο medium dark καφέδες, κατεβάζεις λίγο το pid?

Mranderson
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 1:09 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mranderson » Πέμ Μαρ 10, 2022 9:18 pm

pankostas έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 8:44 pm
Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 1:29 pm
Mranderson έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 12:51 pm


Ναι, έτσι φαίνεται. Πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Έχει ενα χρόνο τώρα που μαθαίνω και δοκιμάζω ό,τι υπάρχει γύρω από τον εσπρέσο. Θα στείλω ξανά mail στο support της λελιτ και αν δεν βοηθήσουν απλα θα την πουλήσω γιατί Πλέον απλα πετάω καφέ στα σκουπίδια.
Πολυ περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα για το λογο οτι εχω την ίδια μηχανη εδω και κανα μηνα και τα καφεδακια μου βγαινουν θεσπεσια ολες τις ωρες,το ποιο περιεργο ειναι οτι αλλους καφεδες περνεις το πρωι και αλλους το απογευμα πραγμα που σημαινει κατα την ταπεινη μου αποψη πως εαν ηταν προβληματικη η μηχανη θα επερνες μαπα καφεδες ολες τις ωρες,φιλτρο ρητινης εχεις στη μηχανη κουμπομενο;επίσης τι νερο χρησιμοποιείς;εχω μόνιμα κουμπομενο φιλτρο ρητινης lelit 70lt και χρησιμοποιώ ΠΑΝΤΑ νερο εμφιαλωμένο και συγκεκριμενα Θεώνη,καθε δυο εβδομαδες κανω backflush στη μηχανη και στα εξαρτηματα με pully,οι ρυθμισεις στο pid μου οπου ειναι και οι ποιο σταθερες κατα τις δικες μου δοκιμες ειναι οι εξης:
P:0,4
i:0,01
d:13,9
f4:0
f5:113
Ρυθμιση θερμοκρασιας στο pid 103 μονιμος!
Όντως αν έχουμε ανοιχτή τη μηχανή για αρκετές ώρες, σίγουρα πρέπει να αφήσουμε το νερό να τρέξει πρώτα. Και αρκετό νερό μάλιστα.
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το φίλτρο ρητίνης 70lt αλλά και σακουλάκια ρητίνης. Κάνουν καλή σουλεια και τα 2. Μετράω την σκληρότητα του νερού και όντως υπάρχει διαφορά. Επίσης χρησιμοποιώ τελευταία εμφιαλωμένο νερό Θεώνη και η σκληρότητα πλέον του νερού πιστεύω είναι ιδανική.
Σε επικοινωνία που είχα με την Lelit μέσω email όντως μου είπαν ότι η διαφορά θερμοκρασίας του pid με την εκχύλιση είναι περίπου στους 8°C. Εγώ έχω την TEM. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Αυτό σημαίνει οτι εσύ, αν ισχύει το ίδιο, κανείς εκχύλιση με 95°C πάντα!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε όλους τους καφέδες έχεις αυτή την θερμοκρασία? Ή σε πιο medium dark καφέδες, κατεβάζεις λίγο το pid?
Έχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να κάνω πάλι καφέ μετά από 2-3 ώρες. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Επίσης δοκίμασα να κλείσω το PID εντελώς και να αφήσω να τρέξει πολύ νερό από τη ντουζιέρα μέχρι να αρχίσει να βγαίνει κρύο νερό. Μετά, άνοιξα το PID και περίμενα 10-15' να ζεσταθεί η μηχανή και να κάνω καφέ. Το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο.

Χρησιμοποιώ το φίλτρο της lelit 35L και κάνω back flush τακτικά. Έχω κάνει και αφαλάτωση με άλλο ειδικό προϊόν.

Όσο για την θερμοκρασία, αν αναφέρεσαι σε μένα, ναι, αλλάζω την τιμή ανάλογα με το roasting level. Η τιμή κυμαίνεται από 99 μέχρι 103 περίπου (F04=0).

Σχετικά με την ποιότητα του νερού θα έλεγα πως σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλή (Μένω στην Σουηδία οπότε λίγο δύσκολο να βρω Θεώνη).

Μια γενική ερώτηση. Έχετε παρατηρήσει αν υπάρχουν καφέδες (καποιο/α roasting level, ποικιλία) που η μηχανή δεν τα "καταφέρνει" και πολύ καλά; Εχω παρατηρήσει τελευταία ότι εχω πιο σταθερά αποτελέσματα με Italian blends (70/30) πάρα με specialty coffee 100% arabica πχ.

Κάτι τελευταίο, όταν ανοίγετε μια καινούρια συσκευασία, μετά από πόσες μέρες παρατηρείτε διαφορά στη γεύση του καφέ και ότι ουσιαστικά οι κόκκοι έχουν χάσει την "Φρεσκάδα" τους;
Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να "χαλανε" οι κόκκοι μέσα στο δοχείο του κόφτη μετά από 1-2 μέρες επειδή βρίσκεται στην κουζίνα και ίσως υπάρχει υγρασία και αυξομείωση θερμοκρασίας. Κάτι που δεν ισχύει ιδιαίτερα βέβαια γιατί δοκίμασα να αδειάζω τους κόκκους κάθε μέρα πίσω στη συσκευασία μέχρι την επόμενη μέρα.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pankostas » Πέμ Μαρ 10, 2022 9:55 pm

Είσαι σίγουρος ότι έχεις πετύχει το brew time και τα γραμμάρια καφέ? Εφόσον όλα τα άλλα τα εχεις σωστά, παίζει ρόλο ο καφές που παίρνεις, και brew ratio. Πόσο βγάζεις? 1:1 , 1:2? Τι καφε χρησιμοπειούσες? Επίσης εγώ προσωπικά τον καφέ τον έχω σε δοχείο που βγάζει τον αέρα.

Mranderson
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 1:09 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mranderson » Πέμ Μαρ 10, 2022 10:00 pm

Το brew ratio είναι συνήθως 1:2. 16/17γρ --> 32/34γρ.
Χρησιμοποιώ ζυγαριά κατά την άλεση και κατά την εκχύλιση.
Η εκχύλιση γίνεται σε 22-30 δευτερόλεπτα ανάλογα πάντα με το είδος του καφέ.

Γενικά έχω πειραματιστει με πάρα πολλούς καφέδες, από specialty coffee και italian blends από καλά καφέ και roasteries μέχρι commercial coffee beans από σουπερμάρκετ. Δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με single origin και light roasts.

Πιο συχνά θα πάρω 100% arabica medium προς dark roast η 70 arabica - 30 robusta.

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Πέμ Μαρ 10, 2022 10:09 pm

Alexnik έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 7:28 pm
Δεν πειραζει καλό το σεντόνι, περιεκτικο! Το είχα παρατηρήσει και ‘γώ με την πτώση της θερμοκρασίας ότι πέφτει η ενδειξη. Όντως αυτά μου είχαν πει και μένα από το barista από εκεί την πήρα και εγώ. Σε παραδέχομαι που το πηγές ένα βήμα παραπέρα με το να μιλήσεις και με Ιταλία και έκανες πολύ καλα!
Να εισαι καλα φιλε μου,εδω ειμαστε για να μοιραζόμαστε γνωσεις και εμπειριες,ενα μικρο σχολειό!!Εσκασα κοντα στο 1500€ για τα εργαλεια και δεν θα αφηνα τιποτα στη τυχη,αμα δεν ελυνα το μυστηριο με την πιεση θα εφτανα μεχρι και στο Βατικανό :priest:
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Πέμ Μαρ 10, 2022 10:18 pm

pankostas έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 8:44 pm
Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 1:29 pm
Mranderson έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 12:51 pm


Ναι, έτσι φαίνεται. Πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Έχει ενα χρόνο τώρα που μαθαίνω και δοκιμάζω ό,τι υπάρχει γύρω από τον εσπρέσο. Θα στείλω ξανά mail στο support της λελιτ και αν δεν βοηθήσουν απλα θα την πουλήσω γιατί Πλέον απλα πετάω καφέ στα σκουπίδια.
Πολυ περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα για το λογο οτι εχω την ίδια μηχανη εδω και κανα μηνα και τα καφεδακια μου βγαινουν θεσπεσια ολες τις ωρες,το ποιο περιεργο ειναι οτι αλλους καφεδες περνεις το πρωι και αλλους το απογευμα πραγμα που σημαινει κατα την ταπεινη μου αποψη πως εαν ηταν προβληματικη η μηχανη θα επερνες μαπα καφεδες ολες τις ωρες,φιλτρο ρητινης εχεις στη μηχανη κουμπομενο;επίσης τι νερο χρησιμοποιείς;εχω μόνιμα κουμπομενο φιλτρο ρητινης lelit 70lt και χρησιμοποιώ ΠΑΝΤΑ νερο εμφιαλωμένο και συγκεκριμενα Θεώνη,καθε δυο εβδομαδες κανω backflush στη μηχανη και στα εξαρτηματα με pully,οι ρυθμισεις στο pid μου οπου ειναι και οι ποιο σταθερες κατα τις δικες μου δοκιμες ειναι οι εξης:
P:0,4
i:0,01
d:13,9
f4:0
f5:113
Ρυθμιση θερμοκρασιας στο pid 103 μονιμος!
Όντως αν έχουμε ανοιχτή τη μηχανή για αρκετές ώρες, σίγουρα πρέπει να αφήσουμε το νερό να τρέξει πρώτα. Και αρκετό νερό μάλιστα.
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το φίλτρο ρητίνης 70lt αλλά και σακουλάκια ρητίνης. Κάνουν καλή σουλεια και τα 2. Μετράω την σκληρότητα του νερού και όντως υπάρχει διαφορά. Επίσης χρησιμοποιώ τελευταία εμφιαλωμένο νερό Θεώνη και η σκληρότητα πλέον του νερού πιστεύω είναι ιδανική.
Σε επικοινωνία που είχα με την Lelit μέσω email όντως μου είπαν ότι η διαφορά θερμοκρασίας του pid με την εκχύλιση είναι περίπου στους 8°C. Εγώ έχω την TEM. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Αυτό σημαίνει οτι εσύ, αν ισχύει το ίδιο, κανείς εκχύλιση με 95°C πάντα!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε όλους τους καφέδες έχεις αυτή την θερμοκρασία? Ή σε πιο medium dark καφέδες, κατεβάζεις λίγο το pid?
Σε ολους εχω αυτη την θερμοκρασια και το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο καθως κατω απτους 103 μου φενοντε καπως ατονα τα καφεδακια,εγω βεβαια με την plust η διαφορα μου κυμενεται στους 7-10 οπότε το πηγα 103 για να είμαι συγουρος οτι πιανω τους 93 και ασ παει και 95,εχω δοκιμασει και 100-101 και εχω παρει ξυνιλες οποτε νομιζω η χρυση τομη στη μηχανη μου ειναι οι 103 μιας και ποτε δεν πηρα πικριλα απο overheating,η μοναδικη φορα που αναγκαστηκα να κατεβω στους 100 ηταν με μια μπαχλα που ειχα παρει τυπου ιταλικο χαρμανι φαση κομερσιαλ που ηταν καταμαυρος 70-30 και εβγαζε καμενιλα!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Πέμ Μαρ 10, 2022 10:31 pm

Mranderson έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 9:18 pm
pankostas έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 8:44 pm
Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 1:29 pm


Πολυ περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα για το λογο οτι εχω την ίδια μηχανη εδω και κανα μηνα και τα καφεδακια μου βγαινουν θεσπεσια ολες τις ωρες,το ποιο περιεργο ειναι οτι αλλους καφεδες περνεις το πρωι και αλλους το απογευμα πραγμα που σημαινει κατα την ταπεινη μου αποψη πως εαν ηταν προβληματικη η μηχανη θα επερνες μαπα καφεδες ολες τις ωρες,φιλτρο ρητινης εχεις στη μηχανη κουμπομενο;επίσης τι νερο χρησιμοποιείς;εχω μόνιμα κουμπομενο φιλτρο ρητινης lelit 70lt και χρησιμοποιώ ΠΑΝΤΑ νερο εμφιαλωμένο και συγκεκριμενα Θεώνη,καθε δυο εβδομαδες κανω backflush στη μηχανη και στα εξαρτηματα με pully,οι ρυθμισεις στο pid μου οπου ειναι και οι ποιο σταθερες κατα τις δικες μου δοκιμες ειναι οι εξης:
P:0,4
i:0,01
d:13,9
f4:0
f5:113
Ρυθμιση θερμοκρασιας στο pid 103 μονιμος!
Όντως αν έχουμε ανοιχτή τη μηχανή για αρκετές ώρες, σίγουρα πρέπει να αφήσουμε το νερό να τρέξει πρώτα. Και αρκετό νερό μάλιστα.
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το φίλτρο ρητίνης 70lt αλλά και σακουλάκια ρητίνης. Κάνουν καλή σουλεια και τα 2. Μετράω την σκληρότητα του νερού και όντως υπάρχει διαφορά. Επίσης χρησιμοποιώ τελευταία εμφιαλωμένο νερό Θεώνη και η σκληρότητα πλέον του νερού πιστεύω είναι ιδανική.
Σε επικοινωνία που είχα με την Lelit μέσω email όντως μου είπαν ότι η διαφορά θερμοκρασίας του pid με την εκχύλιση είναι περίπου στους 8°C. Εγώ έχω την TEM. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Αυτό σημαίνει οτι εσύ, αν ισχύει το ίδιο, κανείς εκχύλιση με 95°C πάντα!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε όλους τους καφέδες έχεις αυτή την θερμοκρασία? Ή σε πιο medium dark καφέδες, κατεβάζεις λίγο το pid?
Έχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να κάνω πάλι καφέ μετά από 2-3 ώρες. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Επίσης δοκίμασα να κλείσω το PID εντελώς και να αφήσω να τρέξει πολύ νερό από τη ντουζιέρα μέχρι να αρχίσει να βγαίνει κρύο νερό. Μετά, άνοιξα το PID και περίμενα 10-15' να ζεσταθεί η μηχανή και να κάνω καφέ. Το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο.

Χρησιμοποιώ το φίλτρο της lelit 35L και κάνω back flush τακτικά. Έχω κάνει και αφαλάτωση με άλλο ειδικό προϊόν.

Όσο για την θερμοκρασία, αν αναφέρεσαι σε μένα, ναι, αλλάζω την τιμή ανάλογα με το roasting level. Η τιμή κυμαίνεται από 99 μέχρι 103 περίπου (F04=0).

Σχετικά με την ποιότητα του νερού θα έλεγα πως σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλή (Μένω στην Σουηδία οπότε λίγο δύσκολο να βρω Θεώνη).

Μια γενική ερώτηση. Έχετε παρατηρήσει αν υπάρχουν καφέδες (καποιο/α roasting level, ποικιλία) που η μηχανή δεν τα "καταφέρνει" και πολύ καλά; Εχω παρατηρήσει τελευταία ότι εχω πιο σταθερά αποτελέσματα με Italian blends (70/30) πάρα με specialty coffee 100% arabica πχ.

Κάτι τελευταίο, όταν ανοίγετε μια καινούρια συσκευασία, μετά από πόσες μέρες παρατηρείτε διαφορά στη γεύση του καφέ και ότι ουσιαστικά οι κόκκοι έχουν χάσει την "Φρεσκάδα" τους;
Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να "χαλανε" οι κόκκοι μέσα στο δοχείο του κόφτη μετά από 1-2 μέρες επειδή βρίσκεται στην κουζίνα και ίσως υπάρχει υγρασία και αυξομείωση θερμοκρασίας. Κάτι που δεν ισχύει ιδιαίτερα βέβαια γιατί δοκίμασα να αδειάζω τους κόκκους κάθε μέρα πίσω στη συσκευασία μέχρι την επόμενη μέρα.
Φιλε μου εχω την εντυπωση οτι εχεις φαει σκαλωμα πως φταιει η μηχανη και εχεις διαγραψει ολους τους αλλους παραγοντες που απαρτιζουν μια εκχυλιση και κυνηγας φαντάσματα με το πωςθα στρωσεις την μηχανη,δεν αναφερεις καθολου πως κοβεις με τι κοβεις αν εχεις πειραματιστει με το κοψιμο,πως πατας κλπ...επισης θα σου πρότεινα να ανεβασεις τα γραμμάρια στα 18-19 και να δοκιμασεις εμφιαλομενο στα συγουρα γιατι οσο καλο και να ειναι το νερο στη σουηδια δεν παύει να ειναι νερο δικτυου και προφανος ουτε εχεις κανει καποια χημικη αναλυση για να γνωριζεις κατα ποσο ενδείκνυται για καφε!καλυτερα αποτελεσματα περνεις με του ιταλικου τυπου χαρμανι γιατι ειναι ποιο κομερσιαλ καφες συν οτι περιεχει την ρομπουστα που δινει σταθερα κρεμα,επισης το οτι δινει η μηχανη την μεταλλική γευση οπως υποστηριζεις δεν τεκμηριώνεται καπως απο καποιον παραγοντα, απλά υποθετοντας γενικολογουμε,εγω θα ελεγα να παρεις κανα κιλο καφε καποιον που γνωριζεις τι γευση του πως πρεπει να ειναι και να αρχισεις να πηραματιζεσαι με κοψιματα πατηματα και θερμοκρασιες με την σειρα που τα γραφω ενα ενα παντα καθε φορα για να εχεις ενα μπουσουλα και οπωσδηποτε ΕΜΦΙΑΛΟΜΕΝΟ!καλη επιτυχια!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Mranderson
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 1:09 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mranderson » Πέμ Μαρ 10, 2022 11:37 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 10:31 pm
Mranderson έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 9:18 pm
pankostas έγραψε:
Πέμ Μαρ 10, 2022 8:44 pm


Όντως αν έχουμε ανοιχτή τη μηχανή για αρκετές ώρες, σίγουρα πρέπει να αφήσουμε το νερό να τρέξει πρώτα. Και αρκετό νερό μάλιστα.
Εγώ έχω χρησιμοποιήσει το φίλτρο ρητίνης 70lt αλλά και σακουλάκια ρητίνης. Κάνουν καλή σουλεια και τα 2. Μετράω την σκληρότητα του νερού και όντως υπάρχει διαφορά. Επίσης χρησιμοποιώ τελευταία εμφιαλωμένο νερό Θεώνη και η σκληρότητα πλέον του νερού πιστεύω είναι ιδανική.
Σε επικοινωνία που είχα με την Lelit μέσω email όντως μου είπαν ότι η διαφορά θερμοκρασίας του pid με την εκχύλιση είναι περίπου στους 8°C. Εγώ έχω την TEM. Δεν ξέρω αν έχει διαφορά. Αυτό σημαίνει οτι εσύ, αν ισχύει το ίδιο, κανείς εκχύλιση με 95°C πάντα!
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι σε όλους τους καφέδες έχεις αυτή την θερμοκρασία? Ή σε πιο medium dark καφέδες, κατεβάζεις λίγο το pid?
Έχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να κάνω πάλι καφέ μετά από 2-3 ώρες. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Επίσης δοκίμασα να κλείσω το PID εντελώς και να αφήσω να τρέξει πολύ νερό από τη ντουζιέρα μέχρι να αρχίσει να βγαίνει κρύο νερό. Μετά, άνοιξα το PID και περίμενα 10-15' να ζεσταθεί η μηχανή και να κάνω καφέ. Το αποτέλεσμα πάλι το ίδιο.

Χρησιμοποιώ το φίλτρο της lelit 35L και κάνω back flush τακτικά. Έχω κάνει και αφαλάτωση με άλλο ειδικό προϊόν.

Όσο για την θερμοκρασία, αν αναφέρεσαι σε μένα, ναι, αλλάζω την τιμή ανάλογα με το roasting level. Η τιμή κυμαίνεται από 99 μέχρι 103 περίπου (F04=0).

Σχετικά με την ποιότητα του νερού θα έλεγα πως σε γενικές γραμμές είναι αρκετά καλή (Μένω στην Σουηδία οπότε λίγο δύσκολο να βρω Θεώνη).

Μια γενική ερώτηση. Έχετε παρατηρήσει αν υπάρχουν καφέδες (καποιο/α roasting level, ποικιλία) που η μηχανή δεν τα "καταφέρνει" και πολύ καλά; Εχω παρατηρήσει τελευταία ότι εχω πιο σταθερά αποτελέσματα με Italian blends (70/30) πάρα με specialty coffee 100% arabica πχ.

Κάτι τελευταίο, όταν ανοίγετε μια καινούρια συσκευασία, μετά από πόσες μέρες παρατηρείτε διαφορά στη γεύση του καφέ και ότι ουσιαστικά οι κόκκοι έχουν χάσει την "Φρεσκάδα" τους;
Σκέφτηκα και το ενδεχόμενο να "χαλανε" οι κόκκοι μέσα στο δοχείο του κόφτη μετά από 1-2 μέρες επειδή βρίσκεται στην κουζίνα και ίσως υπάρχει υγρασία και αυξομείωση θερμοκρασίας. Κάτι που δεν ισχύει ιδιαίτερα βέβαια γιατί δοκίμασα να αδειάζω τους κόκκους κάθε μέρα πίσω στη συσκευασία μέχρι την επόμενη μέρα.
Φιλε μου εχω την εντυπωση οτι εχεις φαει σκαλωμα πως φταιει η μηχανη και εχεις διαγραψει ολους τους αλλους παραγοντες που απαρτιζουν μια εκχυλιση και κυνηγας φαντάσματα με το πωςθα στρωσεις την μηχανη,δεν αναφερεις καθολου πως κοβεις με τι κοβεις αν εχεις πειραματιστει με το κοψιμο,πως πατας κλπ...επισης θα σου πρότεινα να ανεβασεις τα γραμμάρια στα 18-19 και να δοκιμασεις εμφιαλομενο στα συγουρα γιατι οσο καλο και να ειναι το νερο στη σουηδια δεν παύει να ειναι νερο δικτυου και προφανος ουτε εχεις κανει καποια χημικη αναλυση για να γνωριζεις κατα ποσο ενδείκνυται για καφε!καλυτερα αποτελεσματα περνεις με του ιταλικου τυπου χαρμανι γιατι ειναι ποιο κομερσιαλ καφες συν οτι περιεχει την ρομπουστα που δινει σταθερα κρεμα,επισης το οτι δινει η μηχανη την μεταλλική γευση οπως υποστηριζεις δεν τεκμηριώνεται καπως απο καποιον παραγοντα, απλά υποθετοντας γενικολογουμε,εγω θα ελεγα να παρεις κανα κιλο καφε καποιον που γνωριζεις τι γευση του πως πρεπει να ειναι και να αρχισεις να πηραματιζεσαι με κοψιματα πατηματα και θερμοκρασιες με την σειρα που τα γραφω ενα ενα παντα καθε φορα για να εχεις ενα μπουσουλα και οπωσδηποτε ΕΜΦΙΑΛΟΜΕΝΟ!καλη επιτυχια!
Το μόνο σίγουρο είναι ότι κυνηγάω φαντάσματα. Έχω αναφερθεί στο πρώτο ποστ για το τι άλλο εξοπλισμό χρησιμοποιώ και το routine μου.

Περιληπτικά, χρησιμοποιώ eureka mignon manualle grinder και κάνω απλά dial in ανάλογα τον καφέ. Για το puck preparation χρησιμοποιώ ειτε απλό wdt η deep wdt με βελόνες 0.32mn.
Όσο για το πάτημα έχω χρησιμοποιήσει tamper 58mm με ελατήριο για έλεγχο δύναμης και απλό tamper που χρησιμοποιώ τελευταία στα 58.5mm.

Το πρόβλημα δεν είναι ότι δεν καταφέρνω να κάνω σωστό καφέ. Όταν θα κάνω dial in καφέ θα βγει 1 χαρά και όπως πρέπει. Το θέμα είναι πως μετά από κάποιες ώρες Όταν ξανακάνω καφέ, το αποτέλεσμα θα είναι πολύ διαφορετικό και χειρότερο. Ειδικά μετά από 1 η 2 μέρες.

Στην κατάσταση μου δεν ξέρω τι άλλο μπορώ να τσεκάρω. Αν ήταν το νερό δεν θα έβγαζα ποτέ καλό καφέ.

Αν έχει πρόβλημα πχ το grinder δεν ξέρω πως να το ελέγξω πέρα από το να χρησιμοποιήσω κομμένο καφέ από κάποια καφετέρια και να συγκρίνω με τον δικό μου. (Βέβαια σε αυτό το "πειραμα" το κόψιμο από καφετέρια δεν θα είναι ποτέ το σωστό.)

Απάντηση