Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από gms » Παρ Ιούλ 24, 2020 2:35 pm

odys2008 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 04, 2020 9:27 pm

Δημήτρη η Tidaka έχει αρκετά funnel. Η μηχανή σου αν δεν κάνω λάθος έχει 58άρι portafilter.

Από όσο βλέπω αφού έχεις τον Eureka η tidaka βγάζει και κομμένα funnel. Αν σκοπεύεις να πας σε IMS, VST καλαθάκια κτλ να πάρεις το 58 plus:
58 Plus κομμένο για eureka:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... ka-58.html
58 κομμένο για eureka:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... a-581.html
58 Plus που έχω και εγώ:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... -plus.html
58άρι απλό:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... er-58.html
Μπορεί να στείλει και Ελλάδα δηλαδή η συσκεκριμένη εταιρεία; Με ενδιαφέρει το 58 Plus κομμένο για eureka αλλά δεν έχει αγγλική έκδοση και επομένως δεν ξέρω αν υποστηρίζει (άσε που θα πρέπει να πάω με google translation και ο Θεός βοηθός).
Αλλού μπορώ να βρώ κάτι παρόμοιο;

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Ιούλ 25, 2020 12:10 pm

gms έγραψε:
Παρ Ιούλ 24, 2020 2:35 pm
Μπορεί να στείλει και Ελλάδα δηλαδή η συσκεκριμένη εταιρεία; Με ενδιαφέρει το 58 Plus κομμένο για eureka αλλά δεν έχει αγγλική έκδοση και επομένως δεν ξέρω αν υποστηρίζει (άσε που θα πρέπει να πάω με google translation και ο Θεός βοηθός).
Αλλού μπορώ να βρώ κάτι παρόμοιο;
Για Ελλάδα τα μεταφορικά είναι 8.5 ευρώ από ότι βλέπω. Εγώ Ολλανδία μένω, αλλά δεν είχα καποιο θέμα. Και εγώ με google translate το αγόρασα.

Προσωπικά δεν γνωρίζω κάποιο άλλο

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnsin » Σάβ Αύγ 01, 2020 11:46 am

Επανέρχομαι νομίζοντας ότι έχω βρει μια άκρη με τα καλαθάκια και το κόλλημα του πακ στην ντουζιέρα. Μετά από αρκετές δοκιμές με τα γραμμάρια στα καλαθάκια παρατήρησα ότι σταματούσε το κόλλημα με το lelit διπλό στα 18 και το 14-17 γραμμαρίων στα 17 αλλά δεν είχε λογική :a134: και αποφάσισα να αλλάξω καφέ, τότε άλλα δια μαγιάς διορθώθηκαν :a080: έκανα δοκιμές με το lelit 2πλο στα 16 γρ. και με το 14-17 στα 15 και δεν κόλλησαν το πακ ούτε μια φορά. Ο δεύτερος καφές θέλει ποιο fine κόψιμο, άρα όσοι έχετε το ίδιο πρόβλημα βάλτε και τον παράγοντα καφέ μέσα στις δοκιμές σας.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Δευ Αύγ 03, 2020 12:54 pm

Να αλλάξουμε καφέ για να μην κολλάει το πακ; Αυτή είναι η πρόταση;

Άβαταρ μέλους
johnsin
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Τρί Απρ 28, 2020 11:29 am
Όνομα: Ιωάννης
Μηχανή:: Lelit pl41em Anna
Μύλος:: Cunill Tranquilo
2ος Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: Mokka,Cup 10,Taf,Round Cup,Tareso
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρητης

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnsin » Δευ Αύγ 03, 2020 1:56 pm

Ξενοφώντα απλά επισήμανα βάζοντας άλλο καφέ το πακ δεν κολλούσε φαντάζομαι γιατί έχει γίνει διαφορετικό κόψιμο.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Δευ Αύγ 03, 2020 2:22 pm

johnsin έγραψε:
Δευ Αύγ 03, 2020 1:56 pm
Ξενοφώντα απλά επισήμανα βάζοντας άλλο καφέ το πακ δεν κολλούσε φαντάζομαι γιατί έχει γίνει διαφορετικό κόψιμο.
ok, δεκτό. :oneup:
(εμένα σχεδόν σε όλους τους καφέδες που έχω δοκιμάσει με 17γρ, κολλάει το πακ)

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kikos7 » Παρ Αύγ 21, 2020 10:08 am

Καλημέρα!
Κάτοχος της μηχανής του θέματος ένα μήνα και θέλω βοήθεια για την ρύθμιση της θερμοκρασίας εκχύλισης στο pid.
Όλοι στο θέμα συμφωνούν ότι το offset είναι 7-8 βαθμούς, εκεί λέει και η ίδια η lelit πως είναι η διαφορά θερμοκρασίας μπόιλερ και πραγματική νερού. Εγώ όμως με offset 0 και θερμοκρασία 101 ο καφές μου βγαίνει καμμένος (lavazza gran crema, οκ commercial dark καφές). Για να πάρω αποδεκτό σε γεύση espresso πρέπει να πέσω 10 βαθμούς θερμοκρασία. Ακόμα και medium ψησιματα στους 103πχ βγαίνουν καμμένα, σωστή κρέμα και γεύση έχω στους 93 με offset 0. Και ρωτώ είναι δυνατόν να έχω την μόνη lelit που ότι δείχνει το pid είναι και η θερμοκρασία του νερού;

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Παρ Αύγ 21, 2020 10:21 am

Νομίζω ότι δεν έχεις κάποιο θέμα, απλά πρέπει να βρεις τις σωστές θερμοκρασίες για κάθε καφέ. Οι commercial, ως πιο dark νομίζω θέλουν χαμηλές θερμοκρασίες, δλδ ~98 (με 0 οφφσετ).
Σε πιο light και φρέσκους εγώ πάω μέχρι 94+8 = 102, άντε 103 μαξ.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nick_reth » Παρ Αύγ 21, 2020 11:20 pm

kikos7 έγραψε:
Παρ Αύγ 21, 2020 10:08 am
Καλημέρα!
Κάτοχος της μηχανής του θέματος ένα μήνα και θέλω βοήθεια για την ρύθμιση της θερμοκρασίας εκχύλισης στο pid.
Όλοι στο θέμα συμφωνούν ότι το offset είναι 7-8 βαθμούς, εκεί λέει και η ίδια η lelit πως είναι η διαφορά θερμοκρασίας μπόιλερ και πραγματική νερού. Εγώ όμως με offset 0 και θερμοκρασία 101 ο καφές μου βγαίνει καμμένος (lavazza gran crema, οκ commercial dark καφές). Για να πάρω αποδεκτό σε γεύση espresso πρέπει να πέσω 10 βαθμούς θερμοκρασία. Ακόμα και medium ψησιματα στους 103πχ βγαίνουν καμμένα, σωστή κρέμα και γεύση έχω στους 93 με offset 0. Και ρωτώ είναι δυνατόν να έχω την μόνη lelit που ότι δείχνει το pid είναι και η θερμοκρασία του νερού;
Καλησπέρα.
Έχω την ίδια μηχανή από πέρυσι το Νοέμβριο. Μεταφέρω την εμπειρία μου εδώ στη πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση που γίνεται. Οι ρυθμίσεις που έχω στο pid είναι: offset 0, P=3, D=11, I=02. Θερμοκρασία δεν πήγα ποτέ πάνω από 98 κι αυτό μια φορά σε ένα καφέ. Οι καφέδες μου όλοι φρέσκοι specialty (sidamo Αιθιοπία, Santa columba Βραζιλίας και παρόμοιοι.)
Η θερμοκρασία που δουλεύω είναι μεταξύ 94 και 96. Από εκεί και πάνω οι καφέδες πικρίζουν, εννοείται πάντα σκέτοι, χωρίς ζάχαρη. Έκανα ένα πρακτικό πείραμα με τη θερμοκρασία. Πήγα σε μια επαγγελματική μηχανή, ζεστάναμε ένα φλιτζάνι καλά, βάλαμε 60 ml νερό με ένα καλό θερμόμετρο μέσα και μετά έκανα το ίδιο και στη δικιά μου. Όσο κι αν φαίνεται παράξενο είχα διαφορά ένα βαθμό κάτω στη δική μου δηλ. ίδια θερμοκρασία στην ουσία.
Νομίζω οτι το αποτέλεσμα είναι συντελεστής διάφορων παραμέτρων (ποιότητα καφέ, κόψιμο,tamper πάτημα, ρυθμίσεις pid και θερμοκρασία). Τελευταία πήρα ένα tamper 58,5 και πραγματικά επηρέασε το αποτέλεσμα.
Η μηχανή το πρωί που την ανάβω πάει στους 104 β, βγάζω ένα φλιτζάνι νερό, και μετά μένει σταθερή (+/- 1) όση ώρα κι αν είναι ανοικτή. Μην κολλάς λοιπόν με τι γράφεται για τη θερμοκρασία, έχεις δίκιο που λες οτι στους 101 βαθμούς καίγεται ο καφές, έτσι είναι όντως.
Και με 93 έχω πιει εξαιρετικό καφέ χωρίς ξινίλα.
Καλορίζικη λοιπόν η μηχανή σου και καλούς καφέδες.

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kikos7 » Σάβ Αύγ 22, 2020 10:41 am

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
Έτσι είναι, ένας καλός γευστικά espresso με καλή κρέμα είναι αποτέλεσμα πολλών παραγόντων που η θερμοκρασία είναι ένας από αυτούς. Άρα καταλαβαίνω πως θέλει πειραματισμό, εμπειρία. Πχ μπορεί να γράφει κάποιος εδώ ότι έχει ρύθμιση θερμοκρασίας 101 και να φλασαρει όμως πριν την εκχύλιση 50μλ νερό, που πιθανόν έτσι να ρίχνει την θερμοκρασία στους 95 που εκχυλίζω και εγώ.

Απάντηση