Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Πέμ Φεβ 17, 2022 8:13 pm

mantraxalos έγραψε:
Πέμ Φεβ 17, 2022 5:43 pm
Bradner έγραψε:
Τετ Φεβ 16, 2022 7:12 pm
Ρε παιδιά να σας ρωτήσω κάτι? Έχει πάρει το μάτι μου στο φόρουμ ότι καθαρίζοντας τη μηχανή με Cafiza της κάνει ζημιά, συγκεκριμένα αποχρωματισμους! Ισχύει κάτι τέτοιο? Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι?
Oλα τα "Aggresive" καθαριστικά θέλουν μεγάλη προσοχή στον τρόπο χρήσης (ποσόστωση διαλυτότητας), αλλά
και τον χρόνο επαφής τους με την επιφάνεια που καθαρίζουμε.

Μπορούν να κάνουν θαύματα αλλά και ζημιές!
ο κατασκευαστης προτείνει pully,επισης σε ολα τα βιντεακια του επισημου καναλιου της lelit στο youtube ο μηχανικος χρησιμοποιει pully,για ποιο λογο να κανεις πειραματα με cafiza?
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Trade52 » Κυρ Φεβ 20, 2022 10:23 pm

Mranderson έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 6:50 pm
mantraxalos έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 2:58 pm
panchos1985 έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 11:47 am


Μπορείς να κοιτάξεις και την σκληρότητα του νερού.
Αν ήταν η σκληρότητα τοτε και το πρωι και το μεσημέρι θα ειχε την ιδια γεύση . Το πρωι τα καφεδάκια σύμφωνα με το λεγόμενα ειναι ΟΚ, μετα αλλάζουν κατα την διάρκεια της μέρας γινοντε όξινα και μεταλλικά.

Ο μονος αστάθμητος παράγων ειναι ο ουρανίσκος!

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Θα μπορούσε άραγε να επηρεάζει το νερό το φίλτρο ρητίνης; Υπάρχει τέτοια πιθανότητα;
Προσωπικά πάντως θα δοκίμαζα με ένα εμφιαλωμένο από αυτά που συστήνονται (Θεώνη κλπ.) χωρίς το φίλτρο

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Κυρ Φεβ 20, 2022 10:30 pm

Trade52 έγραψε:
Κυρ Φεβ 20, 2022 10:23 pm
Mranderson έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 6:50 pm
mantraxalos έγραψε:
Τρί Φεβ 15, 2022 2:58 pm


Αν ήταν η σκληρότητα τοτε και το πρωι και το μεσημέρι θα ειχε την ιδια γεύση . Το πρωι τα καφεδάκια σύμφωνα με το λεγόμενα ειναι ΟΚ, μετα αλλάζουν κατα την διάρκεια της μέρας γινοντε όξινα και μεταλλικά.

Ο μονος αστάθμητος παράγων ειναι ο ουρανίσκος!

https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Θα μπορούσε άραγε να επηρεάζει το νερό το φίλτρο ρητίνης; Υπάρχει τέτοια πιθανότητα;
Προσωπικά πάντως θα δοκίμαζα με ένα εμφιαλωμένο από αυτά που συστήνονται (Θεώνη κλπ.) χωρίς το φίλτρο
Προσωπικά χρησιμοποιώ φίλτρο ρητίνης που προτείνει ο κατασκευαστής (το lelit 70lt) σε συνδυασμό με εμφιαλωμένο νερό Θεώνη και καμιά φορά τα κανω μιξ μεσα στο τανκ με Βίκος και τα καφεδάκια μου βγαίνουν πάντα θεσπέσια!

https://drive.google.com/drive/folders/ ... SYQbkrwFEd
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Δευ Φεβ 21, 2022 9:21 am

Καλημέρα παιδιά θέλω να κανω μια ερώτηση σχετικα με την λειτουργία της μηχανής για να μου πείτε εαν ειναι οκ η υπαρχει καποιο θεμα με την δικη μου!οταν κανω καφε η οποιαδήποτε διεργασια με την μηχανη η πιεση που μενει μεσα περιπου 2-3 μπαρ δεν εκτονώνεται μεσο της τριοδης βαλβιδας αυτοματα κατω στο tray με τα απόνερα και πρεπει παντα εγω να την εκτονωσω γυρνοντας τον πλαινο διακοπτη απο το ακροφυσιο,ειναι νορμαλ αυτο;ετσι δουλευει η μηχανη η παιζει κατι με την δικη μου?
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

majunior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2018 5:28 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust
Μύλος:: Eureka Club E
Οι καφέδες μου:: Area 51 Ethiopia Yirgacheffe

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από majunior » Δευ Μαρ 07, 2022 11:40 am

Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Έχω απευθυνθεί στην υποστήριξη της lelit αλλά δεν έχει λυθεί το θέμα.

Αγόρασα τη lelit Glenda με το PID (lelit pl41plust) πριν από μερικούς μήνες. Συνήθως, κάνω 1 με 2 εσπρέσο το πρωί και βγαίνουν καλοί (οχι εξαιρετικά καλοί).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφήσω τη μηχανή ανοιχτή για 2 ωρες και κάνω πάλι καφε, θα έχει πολύ όξινη γεύση.
Εχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να την ξανανοίξω οταν θέλω να κάνω μετα πάλι καφέ αλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο καφές εχει ξινή/μεταλλική γεύση.
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.

...

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!
Οι απογευματινοί καφέδες έχουν προβληματική γεύση και στη στιβάδα της κρέμας και στη στιβάδα του καφέ;

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ellenikus » Δευ Μαρ 07, 2022 11:50 am

ασε να τρεξει νερο πριν

Mranderson
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 1:09 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mranderson » Τετ Μαρ 09, 2022 12:51 pm

majunior έγραψε:
Δευ Μαρ 07, 2022 11:40 am
Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Έχω απευθυνθεί στην υποστήριξη της lelit αλλά δεν έχει λυθεί το θέμα.

Αγόρασα τη lelit Glenda με το PID (lelit pl41plust) πριν από μερικούς μήνες. Συνήθως, κάνω 1 με 2 εσπρέσο το πρωί και βγαίνουν καλοί (οχι εξαιρετικά καλοί).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφήσω τη μηχανή ανοιχτή για 2 ωρες και κάνω πάλι καφε, θα έχει πολύ όξινη γεύση.
Εχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να την ξανανοίξω οταν θέλω να κάνω μετα πάλι καφέ αλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο καφές εχει ξινή/μεταλλική γεύση.
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.

...

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!
Οι απογευματινοί καφέδες έχουν προβληματική γεύση και στη στιβάδα της κρέμας και στη στιβάδα του καφέ;
Ναι, έτσι φαίνεται. Πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Έχει ενα χρόνο τώρα που μαθαίνω και δοκιμάζω ό,τι υπάρχει γύρω από τον εσπρέσο. Θα στείλω ξανά mail στο support της λελιτ και αν δεν βοηθήσουν απλα θα την πουλήσω γιατί Πλέον απλα πετάω καφέ στα σκουπίδια.

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Τετ Μαρ 09, 2022 1:29 pm

Mranderson έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 12:51 pm
majunior έγραψε:
Δευ Μαρ 07, 2022 11:40 am
Mranderson έγραψε:
Τετ Φεβ 02, 2022 1:57 am
Γεια χαρά σε όλους!

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιος που έχει το ίδιο μηχάνημα και αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα με εμένα. Έχω απευθυνθεί στην υποστήριξη της lelit αλλά δεν έχει λυθεί το θέμα.

Αγόρασα τη lelit Glenda με το PID (lelit pl41plust) πριν από μερικούς μήνες. Συνήθως, κάνω 1 με 2 εσπρέσο το πρωί και βγαίνουν καλοί (οχι εξαιρετικά καλοί).

Το πρόβλημα είναι ότι αν αφήσω τη μηχανή ανοιχτή για 2 ωρες και κάνω πάλι καφε, θα έχει πολύ όξινη γεύση.
Εχω δοκιμάσει να κλείσω την μηχανή και να την ξανανοίξω οταν θέλω να κάνω μετα πάλι καφέ αλλα το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Ο καφές εχει ξινή/μεταλλική γεύση.
Μπορεί να συμβαίνει κάτι με το PID; Ή υπάρχει κάποια συγκεκριμένη ρύθμιση στο μενού που πρέπει να αλλάξω; Γενικά έχω πειραματιστει πάρα πολύ με τις ρυθμίσεις του PID.

...

Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα είμαι ευγνώμων!
Οι απογευματινοί καφέδες έχουν προβληματική γεύση και στη στιβάδα της κρέμας και στη στιβάδα του καφέ;
Ναι, έτσι φαίνεται. Πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Έχει ενα χρόνο τώρα που μαθαίνω και δοκιμάζω ό,τι υπάρχει γύρω από τον εσπρέσο. Θα στείλω ξανά mail στο support της λελιτ και αν δεν βοηθήσουν απλα θα την πουλήσω γιατί Πλέον απλα πετάω καφέ στα σκουπίδια.
Πολυ περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα για το λογο οτι εχω την ίδια μηχανη εδω και κανα μηνα και τα καφεδακια μου βγαινουν θεσπεσια ολες τις ωρες,το ποιο περιεργο ειναι οτι αλλους καφεδες περνεις το πρωι και αλλους το απογευμα πραγμα που σημαινει κατα την ταπεινη μου αποψη πως εαν ηταν προβληματικη η μηχανη θα επερνες μαπα καφεδες ολες τις ωρες,φιλτρο ρητινης εχεις στη μηχανη κουμπομενο;επίσης τι νερο χρησιμοποιείς;εχω μόνιμα κουμπομενο φιλτρο ρητινης lelit 70lt και χρησιμοποιώ ΠΑΝΤΑ νερο εμφιαλωμένο και συγκεκριμενα Θεώνη,καθε δυο εβδομαδες κανω backflush στη μηχανη και στα εξαρτηματα με pully,οι ρυθμισεις στο pid μου οπου ειναι και οι ποιο σταθερες κατα τις δικες μου δοκιμες ειναι οι εξης:
P:0,4
i:0,01
d:13,9
f4:0
f5:113
Ρυθμιση θερμοκρασιας στο pid 103 μονιμος!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Τετ Μαρ 09, 2022 2:09 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 1:29 pm
Mranderson έγραψε:
Τετ Μαρ 09, 2022 12:51 pm
majunior έγραψε:
Δευ Μαρ 07, 2022 11:40 am


Οι απογευματινοί καφέδες έχουν προβληματική γεύση και στη στιβάδα της κρέμας και στη στιβάδα του καφέ;
Ναι, έτσι φαίνεται. Πλέον έχω δοκιμάσει τα πάντα.
Έχει ενα χρόνο τώρα που μαθαίνω και δοκιμάζω ό,τι υπάρχει γύρω από τον εσπρέσο. Θα στείλω ξανά mail στο support της λελιτ και αν δεν βοηθήσουν απλα θα την πουλήσω γιατί Πλέον απλα πετάω καφέ στα σκουπίδια.
Πολυ περιεργα μου ακουγονται ολα αυτα για το λογο οτι εχω την ίδια μηχανη εδω και κανα μηνα και τα καφεδακια μου βγαινουν θεσπεσια ολες τις ωρες,η εντυπωση μου ειναι οτι κοβεις πολυ ψιλα και εχεις παρατεταμενες εκχυλισεις με αποτέλεσμα να περνεις αυτη την μεταλλική-οξινη γευση ομως το ποιο περιεργο ειναι οτι αλλους καφεδες περνεις το πρωι και αλλους το απογευμα πραγμα που σημαινει κατα την ταπεινη μου αποψη πως εαν ηταν προβληματικη η μηχανη θα επερνες μαπα καφεδες ολες τις ωρες,φιλτρο ρητινης εχεις στη μηχανη κουμπομενο;επίσης τι νερο χρησιμοποιείς;εχω μόνιμα κουμπομενο φιλτρο ρητινης lelit 70lt και χρησιμοποιώ ΠΑΝΤΑ νερο εμφιαλωμένο και συγκεκριμενα Θεώνη,καθε δυο εβδομαδες κανω backflush στη μηχανη και στα εξαρτηματα με pully,οι ρυθμισεις στο pid μου οπου ειναι και οι ποιο σταθερες κατα τις δικες μου δοκιμες ειναι οι εξης:
P:0,4
i:0,01
d:13,9
f4:0
f5:113
Ρυθμιση θερμοκρασιας στο pid 103 μονιμος!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Alexnik
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2021 11:38 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit PLUST PID
2η Μηχανή:: Vergnano TRE
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i-2 mini

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Alexnik » Πέμ Μαρ 10, 2022 12:00 am

Mr_Overdose έγραψε:
Δευ Φεβ 21, 2022 9:21 am
Καλημέρα παιδιά θέλω να κανω μια ερώτηση σχετικα με την λειτουργία της μηχανής για να μου πείτε εαν ειναι οκ η υπαρχει καποιο θεμα με την δικη μου!οταν κανω καφε η οποιαδήποτε διεργασια με την μηχανη η πιεση που μενει μεσα περιπου 2-3 μπαρ δεν εκτονώνεται μεσο της τριοδης βαλβιδας αυτοματα κατω στο tray με τα απόνερα και πρεπει παντα εγω να την εκτονωσω γυρνοντας τον πλαινο διακοπτη απο το ακροφυσιο,ειναι νορμαλ αυτο;ετσι δουλευει η μηχανη η παιζει κατι με την δικη μου?
Το ίδιο συμβαίνει και στη δίκη μου, πολλές φορές και παραπάνω μπαρ, η πίεση πέφτει είτε αν τρέξω λιγο νερο, είτε μέσω του ακροφυσίου. Η απάντηση απο το κατάστημα ήταν ότι είναι λογικό να μένει πίεση εσωτερικά λόγω της θερμοκρασίας των υγρών μέσα κλπ και ότι θα πέφτει μόλις τρέξει νερο που εκτονώνεται.

Απάντηση