Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
ppbill
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2016 9:18 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Την έδωσα
Μύλος:: Ascaso Mini i1 black
2ος Μύλος:: Ενας και με το ζορι
Οι καφέδες μου:: Τωρα ξεκιναω
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ppbill » Τρί Μάιος 24, 2016 2:29 pm

Δεν ξέρω αλλά όταν κάνεις, πες μου και μένα τι έκανες.
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Υπάρχει κανείς που να έχει τη συγκεκριμένη μηχανή και να έχει μετρήσει με θερμόμετρο τη διαφορά θερμοκρασίας στο νερό και στο μπόιλερ, ώστε να ξέρουμε να ρυθμίσουμε το offset?
Επίσης, έχει μετρήσει κανένας τα bar στο GROUP που έχει η μηχανή από τη μαμά της?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τρί Μάιος 24, 2016 4:24 pm

Οταν κανω θα σου πω..δηλαδη θα κανω οτι εκανα στην παλια μου μηχανη...οτι ελεγε το manual της δηλαδη που συμβαδιζει με τις γενικες οδηγιες αφαλωτωσης που γραφει εδω στο forum.Τωρα για αυτο που ρωτας...δεν εχω μετρησει θελει ειδικα οργανα τα οποια ειναι ακριβα και πρεπει να ξερεις και να το κανεις...δεν χρειαζεται να πειραξεις το offset.Γιατι να το πειραξεις?Εγω δεν τον εχω πειραξει..Κρητηριο θα ειναι η γλωσα σου θα δοκιμασεις σε διαφορες θερμοκρασιες και θα δεις σε ποια περνεις το καλυτερο γευστικο αποτελεσμα εγω το εχω στο 101 και πινω φοβερους καφεδες και σε ιταλικα χαρμανια που δουλευα πιο πριν αλλα και σε specialty coffees τωρα.Επισης καθε καφες μπορει να αποδιδει καλυτερα σε διαφορετικη θερμοκρασια απο καποιον αλλο.Τωρα για τα bar ουτε αυτα τα εχω πειραξει ειναι μια χαρα παιρνω τελειες εκχυλησεις.Γιατι τα σκαλιζεις τοσο πολυ?δεν παιρνεις καλο αποτελεσμα?αν ναι δεν νομιζω να φταινε τα bar παιξε με το κοψιμο και τα γραμμαρια μια παραμετρο να αλλαζεις καθε φορα..μην αλλαζεις και το κοψιμο και τα γραμμαρια γιατι δεν θα καταβαβεις τι εφταιγε..αν ειναι ξινος ο καφες σου ανεβα θερμοκρασια αν ειναι πικρος κατεβα μεχρι να το βρεις.

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από christos.k » Τρί Μάιος 24, 2016 7:38 pm

ppbill έγραψε:Δεν ξέρω αλλά όταν κάνεις, πες μου και μένα τι έκανες.
Εγώ θέλω να ρωτήσω κάτι άλλο. Υπάρχει κανείς που να έχει τη συγκεκριμένη μηχανή και να έχει μετρήσει με θερμόμετρο τη διαφορά θερμοκρασίας στο νερό και στο μπόιλερ, ώστε να ξέρουμε να ρυθμίσουμε το offset?
Επίσης, έχει μετρήσει κανένας τα bar στο GROUP που έχει η μηχανή από τη μαμά της?

Θερμοκρασία δεν έχω καταλήξει με σιγουριά. 6 έως 8 βαθμούς το υπολογιζω.
Πίεση με τυφλό 12 bar.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τρί Μάιος 24, 2016 8:48 pm

Αφαλατωση εχεις κανει?Πρεπει να προσεξουμε κατι συγκεκριμενο η ακολουθουμε τις οδηγιες του forum?Στο manual της μηχανης δεν αναφερει τιποτα...την πιεση πως την μετρησες με portafilter που εχει μπαρομετρο?το 12 λιγο υπερβολικο μου φαινεται...

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Ιουν 01, 2016 3:22 pm

Χθες παρέλαβα το bottomless pf της lelit μαζί με shower screen ims CI200IM (http://www.barista.gr/Barista-tools/ims ... li-Astoria) και basket http://www.barista.gr/Barista-tools/ims ... asket-16gr

Το πρώτο espressaki είχε παραπάνω crema από ότι συνήθως (δεν ξέρω αν παίζε ρόλο το bottomless περισσότερο) και καλύτερη γεύση χωρίς να έχω προλάβει να δω καλύτερο κόψιμο καφέ είτε άλλη ποσότητα σε gr.

Να πω απλά ότι το showescreen μάλλον θέλει διαφορετική βίδα από αυτή που έχει το default της lelit

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιούλ 06, 2016 11:04 am

Μια ερωτηση στους κατοχους της μηχανης μας...για specialty coffees που βαζουμε περισσοτερα γραμμαρια χρησιμοποιειτε το μαμα καλαθι η εχετε παρει μεγαλυτερο?θε εχουμε καλυτερα αποτελεσματα με μεγαλυτερο?παντως το μαμα που λογικα ειναι 14αρι χωραει νομιζω σχετικα ανετα μεχρι και 22 που εχω δοκιμασει..εχω βαθυτερο απο το γυμνο κλειστρο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα..φοβαμαι μη βγαινει υγρο το πακ γιατι οταν εκανα premium καφε με 14 γρ στο μαμα καλαθι εβγαινε λιγο υγρο ενω με specialty coffees στο ιδιο παλι καλαθι το μαμα 18-19 γρ βγαινει κανονικο το πακ στεγνο

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιούλ 06, 2016 11:28 am

Pagratios ειδες διαφορα με την ims σητα σε σχεση με την μαμα σητα?το καλαθι που πηρες ειναι μεγαλυτερο απο το μαμα καλαθι?

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιούλ 06, 2016 11:31 am

Το ims καλαθι εκτος απο την χωρητικοτητα αν εχει τι διαφορα εχει με το μαμα γιατι στη φωτο ιδιο μου φαινεται οπτικα..

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τετ Ιούλ 06, 2016 6:38 pm

Μια ερωτηση στους κατοχους της μηχανης μας...για specialty coffees που βαζουμε περισσοτερα γραμμαρια χρησιμοποιειτε το μαμα καλαθι η εχετε παρει μεγαλυτερο?θε εχουμε καλυτερα αποτελεσματα με μεγαλυτερο?παντως το μαμα που λογικα ειναι 14αρι χωραει νομιζω σχετικα ανετα μεχρι και 22 που εχω δοκιμασει..εχω βαθυτερο απο το γυμνο κλειστρο αλλα δεν το εχω δοκιμασει ακομα..φοβαμαι μη βγαινει υγρο το πακ γιατι οταν εκανα premium καφε με 14 γρ στο μαμα καλαθι εβγαινε λιγο υγρο ενω με specialty coffees στο ιδιο παλι καλαθι το μαμα 18-19 γρ βγαινει κανονικο το πακ στεγνο

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Edesso » Τετ Ιούλ 06, 2016 8:42 pm

Και τι εγινε αν βγαινει υγρο το πακ ή βγαινει στεγνο, η γευση μετραει και να αξιολογησεις την ποιοτητα της κατανομης σου στην εκχυλιση με το γυμνο. Ολα τα αλλα ειναι για να τρωγομαστε οτι κατι μας φταιει.
:offtopic: γιατι ξαναανεβεζεις το ποστ σου, αν ειναι καποιος να απαντησει θα το κανει
espresso junkie...

Απάντηση