Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τρί Σεπ 20, 2022 12:32 pm

Τα μεταφορικα απο Γερμανια ειναι περιπου 10 με 17 ευρω επειδη τα φερνουν με DHL.

Markos Z
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2020 9:04 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Markos Z » Πέμ Σεπ 22, 2022 12:13 am

Καλησπέρα σας !!!

Θα θελα να σας ρωτήσω αν ξέρει κάποιος αν ταιριάζουν στη μηχανή μας αλλά portafilter 58mm κανονικά όχι naked από άλλες μάρκες μηχανών?

Θέλω να πάρω και κάποιο άλλο να το δοκιμάσω. Έχω δει της wega ένα ταιριάζει? Λέει για lelit mara & giulieta συμβατό.

Ευχαριστώ , αναμένω γνώμες!

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thelwCafe » Παρ Σεπ 23, 2022 2:45 pm

Έχω μπερδευτεί λίγο με τις ρυθμίσεις του PID.
Η βασική ερώτηση είναι πόσους βαθμούς έχει πέσει η θερμοκρασία στα 30 δευτερόλεπτα όταν κλείνει το διακόπτη και έχει βγάλει τον εσπρέσσο σου.
Εμένα ξεκινάει με 93C και σε 30 δευτερόλεπτα έχει πέσει 5-6 βαθμούς, δηλαδή 87-88C. Να υποθέσω πως δεν είναι και τόσο καλά ρυθμισμένο το pid μου;

Οι ρυθμίσεις μου είναι:
p:0.5
i:0.01
d:14

Η δεύτερη ερώτηση είναι πιο απλή, στα πόσα λεπτά θεωρείτε ότι η μηχανή είναι έτοιμη-ζεσταμένη; 30 λεπτά είναι αρκετά ή θέλει παραπάνω για να κρατάει καλύτερα τη θερμοκρασία του νερού;

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Οκτ 05, 2022 4:45 pm

Νομίζω στα 15-30 είσαι μία χαρά για προθέρμανση μπορει πάντα και γρηγορότερα κανοντας flush νερό
φυσιολογικό ακούγεται να πέσει εκεί που λες,

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Οκτ 05, 2022 4:53 pm

noCteM έγραψε:
Τρί Αύγ 16, 2022 10:25 pm
Καλησπέρα παιδιά,

Με βασανίζει κι εμένα αυτή η όμορφη μηχανούλα. Την αγόρασα διαβάζοντας το φόρουμ όσο ήμουν στο εξωτερικό και τώρα που γύρισα και εγκαταστάθηκα ξανάρχισα ν' ασχολούμαι. Χρησιμοποιώ naked portafilter με 15άρι VST καλαθάκι και έχω ξεκινήσει να προσπαθώ με Κολομβία από Area51 που τον έχω τιμήσει πολύ από το καφέ της γειτονιάς μου τους τελευταίους μήνες μέχρι να έρθει η μηχανη και να βολευτώ. Μύλο έχω Mignon Specialita και κόβω 18 γραμμάρια με στόχο αναλογία 1:2 στα 30 δευτερόλεπτα, με θερμοκρασία από 93 ως 95 και offset 8.

Όσο WDT και να κάνω και με σταθερότητα στο tamping με δυναμομετρικό πατητήρι, έχω συνεχώς 4 τρυπούλες στο πάνω μέρος του puck και το extraction δε φαίνεται να βγαίνει όσο ομοιόμορφο θα ήθελα. Έχοντας διαβάσει το φόρουμ αλλά και παρατηρώντας το πως βγαίνει το νερό, ξέρω ότι αυτό το φαινόμενο οφείλεται ως ένα βαθμό στο shower screen της lelit.

Τα shot βγαίνουν πιο αδύναμα απ' ότι θα ήθελα και δε φαίνονται να ταιριάζουν στο προφίλ που περιγράφεται ή που έχω συνηθίσει. Εφόσον το IMS shower screen είναι ταλαιπωρία στη lelit, πιστεύετε ένα puck screen θα βοηθούσε για το θέμα με τις τρύπες;
Γενικά τα VST λειτουργούν στο +-1γρ από αυτό που αναφέρει εκτός αν έχεις κάποιο mesh puck screen στα 1.7μμ.

Εκτός από θερμοκρασία προσπάθησε να παίξεις και με διαφοτερικες αναλογιές πχ 1:2,5-1:3 όπως και με διαφορετικό χρόνο εκχύλισης. Όταν είχαν την ίδια μηχανή έπαιρνα ωραία καφεδάκια στο 1:2.5 στα 25-28δευτ.

Αν μπορείς στείλε και ένα λινκ στον καφέ που δοκιμάζεις

kkoletsis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 12:14 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: baratza sette 270 wi

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kkoletsis » Πέμ Δεκ 01, 2022 4:53 pm

καλησπέρα.
Λόγω ενός θέματος που αντιμετώπισα με το μυλο μου, βρήκα την ευκαιρία να πάω και τη μηχανή προληπτικά για service.
Μου είπαν ότι χρειάζεται αφαλάτωση, Αλλαγή φλάντζας και έχει οτι εχει χαλασμένη opv. Κόστος όλα αυτά 100 ευρώ, Πολλά μου φάνηκαν για μία μηχανή υπόψιν που δεν είχε κανένα θέμα ή δεν είχα παρατηρήσει Τουλάχιστον κάτι στους καφέδες μου.

efib
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2017 10:07 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: nespresso
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Ascaso i1 mini
Οι καφέδες μου:: Taf, cup10

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από efib » Πέμ Δεκ 01, 2022 5:26 pm

Στον χορηγό την έστειλες; 70€ αφαλάτωση, 5€ φλάντζα, όσο η opv και εργατικά κάπου εκεί βγαίνει. Ίσως είδαν ζημιά και τα άλλαξαν προληπτικά. Ρώτησε τούς για να δεις τι έγινε

kkoletsis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 12:14 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: baratza sette 270 wi

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kkoletsis » Πέμ Δεκ 01, 2022 5:40 pm

efib έγραψε:
Πέμ Δεκ 01, 2022 5:26 pm
Στον χορηγό την έστειλες; 70€ αφαλάτωση, 5€ φλάντζα, όσο η opv και εργατικά κάπου εκεί βγαίνει. Ίσως είδαν ζημιά και τα άλλαξαν προληπτικά. Ρώτησε τούς για να δεις τι έγινε
Δεν ήξερα ότι πάει τόσο ακριβά η αφαλάτωση τότε δικαιολογούνται τα υπόλοιπα Κόστη.
Ναι στο χορηγο το έστειλα.

kkoletsis
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 23, 2019 12:14 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: baratza sette 270 wi

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kkoletsis » Πέμ Δεκ 01, 2022 5:41 pm

efib έγραψε:
Πέμ Δεκ 01, 2022 5:26 pm
Στον χορηγό την έστειλες; 70€ αφαλάτωση, 5€ φλάντζα, όσο η opv και εργατικά κάπου εκεί βγαίνει. Ίσως είδαν ζημιά και τα άλλαξαν προληπτικά. Ρώτησε τούς για να δεις τι έγινε
Δεν ήξερα ότι πάει τόσο ακριβά η αφαλάτωση τότε δικαιολογούνται τα υπόλοιπα Κόστη.
Ναι στο χορηγο το έστειλα.
Ρώτησα και για να προσθέσω μανόμετρο μου είπαν αλλα 150 ευρώ, μου φάνηκαν πολλά και δεν το εβαλα

Άβαταρ μέλους
Euripides
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Τρί Φεβ 22, 2022 4:35 am
Όνομα: Ευριπίδης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Eureka Silenzio
Τοποθεσία: Γρεβενά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Euripides » Δευ Δεκ 05, 2022 5:41 am

Καλησπέρα, μια ερώτηση θέλω να κάνω.
Όταν ανοίγω την μηχανή για να κάνω καφέ το πρώτο πράγμα που κάνω είναι να ανεβάζω τον διακόπτη στο hot water και μετά να κάνω pumb βγάζοντας νερό απ το steam. Χρειάζεται να το κάνω πάντα αυτό;

Απάντηση