Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τετ Απρ 27, 2016 9:57 pm

Ειμαι κατοχος Lelit pl41 plust pid και γω και με τις ρυθμισεις που εχω βαλει στο pid εχω την απολυτη θερμοκρασιακη σταθεροτητα!Μενει στην θερμοκρασια που εχω ορισει χωρις να ανεβαινει και χωρις να πεφτει ουτε ενα βαθμο ακομα και να την εχεις αναμενη ολη μερα!!!Μην βαζετε τις ρυθμισεις στο pid που εχουν οι αλλοι στα αλλα μοντελα της Lelit η δικια μας εχει 50 ml μεγαλυτερο boiler και επισης χρησιμοποιει 50 watt παραπανω!Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του τις πω..

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από user76 » Πέμ Απρ 28, 2016 12:39 am

σε τι θερμοκρασία έχεις βάλει το PID για να γίνεται ο καφές ;;;Έχεις κάνει και οφσετ ;;;

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Απρ 28, 2016 1:02 pm

TO OFFSET ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΣΤΟ 0.ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΤΗΝ ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΠΕΙΡΑΜΑΤΕΙΖΟΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΝΤΥΠΩΣΗ Η ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ ΜΕΝΕΙ ΑΜΕΤΑΒΛΗΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΟΥΤΕ ΒΑΘΜΟ ΠΑΝΩ ΟΥΤΕ ΚΑΤΩ.ΕΣΥ ΤΟ OFFSET ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΤΙ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΟΝ ΚΑΦΕ ΣΟΥ?

---συνένωση---
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΤΟ ΕΙΔΑ!ΕΣΥ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΟ ΜΟΝΤΕΛΟ ΤΗΣ LELIT..ΑΛΛΕΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Η ΜΙΑ ΜΗΧΑΝΗ ΑΛΛΕΣ ΟΙ ΑΛΛΗ...ΤΙ BOILER ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣA WATT ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΔΙΚΑ ΣΟΥ?

---συνένωση---
ΤΟ PID ΠΑΝΤΩΣ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΤΟ ΟΡΙΣΩ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΟ ΒΑΛΕΙ 95 ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΤΟΥ ΔΗΛΑΔΗ, 98 ΚΑΙ 101.ΠΑΝΤΑ ΜΕ Ο OFFSET.ΠΡΩΤΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΡΩ ΤΗ ΣΩΣΤΗ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΚΑΝΩ OFFSET.ΜΕΧΡΙ ΣΤΙΓΜΗΣ ΣΤΟ 101 ΝΟΜΙΖΩ ΗΤΑΝ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΛΛΑ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ..

Άβαταρ μέλους
an19gi75
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 2:55 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: lelit pl41em
2η Μηχανή:: Delonghi ECO 310.R
Μύλος:: graef cm800
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από an19gi75 » Πέμ Απρ 28, 2016 2:15 pm

Όχι κεφαλαία αδερφέ, στραβώνουν.

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Πέμ Απρ 28, 2016 3:39 pm

δηλαδη τι θα πει στραβωνουν?δεν φαινονται καθαρα?

Άβαταρ μέλους
an19gi75
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 25, 2012 2:55 pm
Όνομα: Τάσος
Μηχανή:: lelit pl41em
2η Μηχανή:: Delonghi ECO 310.R
Μύλος:: graef cm800
Οι καφέδες μου:: σε αναζήτηση
Τοποθεσία: Νίκαια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από an19gi75 » Πέμ Απρ 28, 2016 5:22 pm


Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Μάιος 11, 2016 12:10 pm

xristospet21 έγραψε:Ειμαι κατοχος Lelit pl41 plust pid και γω και με τις ρυθμισεις που εχω βαλει στο pid εχω την απολυτη θερμοκρασιακη σταθεροτητα!Μενει στην θερμοκρασια που εχω ορισει χωρις να ανεβαινει και χωρις να πεφτει ουτε ενα βαθμο ακομα και να την εχεις αναμενη ολη μερα!!!Μην βαζετε τις ρυθμισεις στο pid που εχουν οι αλλοι στα αλλα μοντελα της Lelit η δικια μας εχει 50 ml μεγαλυτερο boiler και επισης χρησιμοποιει 50 watt παραπανω!Οποιος ενδιαφερεται μπορω να του τις πω..
Αν σου είναι εύκολο να αναφέρεις τις ρυθμίσεις σου ώστε όλοι να μπορούμε να τις δούμε και να δοκιμάσουμε

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τετ Μάιος 11, 2016 5:43 pm

Τελικα πεφτει ενα βαθμο η θερμοκρασια αλλα για πολυ λιγο (15 - 20 δευτ.) και επανερχεται παλι.Αν ειναι πολυ ωρα αναμενη μπορει να παει και ενα βαθμο πανω αλλα παλι για πολυ λιγο (15 - 20 δευτ.) και επανερχεται παλι.Σημασια εχει οτι μενει αρκετη ωρα στην θερμοκρασια που εχω ορισει.Δεν ξερω τι ειχε γινει εκεινη την ημερα που εκανα το post εχει μεινει καρφωμενη εκει που ειχα ορισει ενθουσιαστικα και το εγραψα.τεσπα.Θερμοκρασια στο pid 106 το offset το εχω στο 0 το p στο 0,5 i 0,00 (οσο περιεργο ή λαθος φαινεται) καθε φορα που τολμουσα να βαλω μια τιμη στο i η θερμοκρασια δεν εμενε με τιποτα σταθερη και ολο εφευγε προς τα πανω και d 9.Εννοειται οτι αυτα ισχυουν με θερμοκρασια στο pid 106 αν την αλλαξεις πρεπει να αλλαξεις και τις παραμετρους.το 106 μοιαζει να ειναι πολυ αλλα δεν εχω πικρα στη γευση ενω με χαμηλοτερη εχω λιγο ξινιλα που σημαινει χαμηλη θερμοκρασια απο οτι εχω καταλαβει.Εσυ τι θερμοκρασια εχεις ορισει στο pid?

user76
Δημοσιεύσεις: 161
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 07, 2014 5:35 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM PID
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από user76 » Τετ Μάιος 11, 2016 8:32 pm

με 106 pid και να θες δεν μπορείς να ορίσεις offset, μιας και το pid φτάνει 108...στην ουσία μπορείς να ορίσεις οφσετ αλλά μέχρι +2 η οποία είναι αρκετά χαμηλή για όφσετ...106 είναι πάντως πολύ υψηλή θερμοκρασία.. :red:

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τετ Μάιος 11, 2016 9:23 pm

Δεν θα επρεπε τοτε να εχω πικρη γευση?το pid σου δειχνει παραπανω θερμοκρασια απο αυτη που εχεις στην εκχυληση και οχι λιγοτερη οποτε το +2 που κολλαει??? :a014: Το offset εχει ρυθμιση απο 0 εως 30!Παραδειγμα τυχαιο και παντα με offset 0.Eχεις ορισει pid 95? θερμοκρασια νερου κατα την εκχυληση μπορει να φτασει ακομα και τους 83!Δεν νομιζω να πινεις espresso με αυτη τη θερμοκρασια!Καπου διαβασα που κανανε δοκιμες σε lelit με pid με ειδικα οργανα οτι οριζαν pid 106 και κατα την εκχυληση ειχαν 92 -93 βαθμους!εσυ ποσο το εχεις το pid?
Δες λιγο εδω http://www.coffeelovers.gr/assets/site/ ... egktis.pdf
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος buddy την Τετ Μάιος 11, 2016 9:48 pm, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.

Απάντηση