Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Δευ Δεκ 21, 2015 12:45 pm

Έχω την μηχανή εδώ και 3 μέρες. Μπορώ να πω ότι μέχρι στιγμής ο καφές που παίρνω είναι καλύτερος από την AEG που είχα αλλά θέλω δουλίτσα ακόμα για να παίρνω ακόμα καλύτερα αποτελέσματα. Τώρα κάνω χρήση καφέ coffee island extra σε σχέση με πριν δεν έχει ξινίλα. Στα 17-17,5gr παίρνω 60ml sta 25-27 sec. Με μύλο porlex tall και με το mod με τις εγκοπές στην πεταλούδα.
Γάλα για cappuccino ακόμα δεν έχω καταφέρει να πετύχω :a134: αλλά προφανώς φταίει η τεχνική μου αλλά και το γάλα Δέλτα το οποίο φαίνεται να είναι υπερβολικά νερουλό.

Η έκδοση του pid είναι 1,04 και από ότι φαίνεται δεν έχει ρύθμιση για το steam αλλά μόνο για τον ατμό. Αρχικές ρυθμίσεις είναι P:1, I:0, D:2, F04:0, F05: 108.

Μου κάνει εντύπωση όταν την ανοίγω φτάνει στα 100+ με τις default αλλά ακόμα και με αυτές του Παύλου στο viewtopic.php?f=5&t=3865#p57016 ( αν και δεν ξέρω αν οι ρυθμίσεις αυτές εφαρμόζουν και σε αυτή την μηχανή) αλλά μετά από flush επιστρέφει στις κανονικές.

Το f04 το έχω στο 3 αλλά δεν ξέρω τι είναι το f05 και όσο και να έψαξα είναι κοινή απορία αρκετού κόσμου αλλά μάλλον πρέπει μειωθεί όσο αυξάνουμε το f04 με κάθε επιφύλαξη.

Αν έχει κάποιος ρυθμίσεις στο pid ή κάτι άλλον να προτείνει ή γενικά να συνυσφέρει για την μηχανή θα ήταν χρήσιμο για όλους που είναι κάτοχοι της.
machine.jpg
pf2.jpg
PF1.jpg
Τέλος να επισημάνω ότι ξέρω πως υπάρχει το Κάτοχοι Lelit, ας μαζευτούμε! αλλά στο συγκεκριμένο γίνεται συζήτησή για όλες τις μηχανές (3-4 νομίζω είναι αυτή την στιγμή) και δεν είναι εύκολο να βγει συμπέρασμα για κάποιον που έχει κάποια συγκεκριμένη (προσωπική άποψη). Αν η διαχείριση θεωρεί ότι δεν χρειάζεται να υπάρχει ξεχωριστό θέμα για την μηχανή τότε ας γίνουν οι απαραίτητες ενέργειες.

Άβαταρ μέλους
cadm8
Δημοσιεύσεις: 153
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 05, 2014 12:02 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: V60, aeropress
Μύλος:: LSM 91
2ος Μύλος:: Porlex
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από cadm8 » Δευ Δεκ 21, 2015 9:42 pm

Εγώ πάλι θεωρώ ότι κινείσαι λάθος, αντί να ψάχνεις τις ρυθμίσεις του PID ψάξε να πάρεις κανένα φρέσκο καφέ της προκοπής και όχι μπαγιατικους σαν αυτούς που αναφέρεις...

Άβαταρ μέλους
christos.k
Δημοσιεύσεις: 231
Εγγραφή: Δευ Ιαν 30, 2012 2:45 pm
Όνομα: Χρηστος
Μηχανή:: Lelit Mara X
Μύλος:: Mignon Specialita
2ος Μύλος:: Compak K3
Οι καφέδες μου:: Nine grams, Handpickers, Blend 65
Τοποθεσία: Νεο Φαληρο

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από christos.k » Τρί Δεκ 22, 2015 1:42 am

To F5 είναι η τιμή στην οποία η ένδειξη θερμοκρασίας αναβοσβήνει ως ακατάλληλη θερμοκρασία για παρασκευή καφέ.

Το F4 είναι η απόκλιση μεταξύ της θερμοκρασίας του boiler και του νερού μέσα στο boiler. Υπολογίζεται στους +5-6 Κελσίου.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τρί Δεκ 22, 2015 10:37 am

Δημήτρη δεν ήξερα ότι είναι μπαγιάτικοι απλά επειδή είχα πριν την αγορά της lelit είπα να τους τελειώσω πριν πάρω κάτι καλύτερο. Έχω και ένα taresso τον οποίο θέλω να δοκιμάσω.

Για τις ρυθμίσεις του pid απλά ήθελα να δω γιατί με τις εργοστασιακές ρυθμίσεις πάει στους 99-100.

Χρήστο είχα καταλάβει ότι το f04 είναι το offset μεταξύ του τι να σου δείχνει η οθόνη και το τι θερμοκρασία έχεις και με αυτό τον τρόπο να βλέπεις την θερμοκρασία που θέλεις για τον καφέ. Νομίζω αυτή που έχουμε πρέπει να υπολογίζεις 3 βαθμούς από boiler σε group.

Έχοντας την έκδοση 1,04 μπορώ να σκεφτώ ότι το steam ρυθμίζεται μονο του σε σχέση με την θερμοκρασία που ορίζεις για τον καφέ

iliasgog
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 5:52 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από iliasgog » Κυρ Δεκ 27, 2015 12:15 am

Εγω μολις προχθές την παρέλαβα και ρύθμισα F03 : C P 0,4 i 0,04 D13,9 F04 8 F05 100 φυσικά μετά απο πολύ διάβασμα εδω και σε αυτό το βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=WMSISAyqxyI
. Έχω φτιάξει μόνο 2 καφεδάκια με φρεσκοκομμένο καφέ απο τον μύλο μου αλλα ήταν πολύ αργή η εκχύλιση και πολύ βαρύς ο καφές (50sec 60ml σε διπλό καλάθι ims) . Λογικά έκοψα πολύ ψιλό τον καφέ,βασικά σίγουρα τον έκοψα πολύ τον κατάλαβα απο την υφή του. Το ψάχνω και εγώ το θέμα , θα ενημερώνω για να δούμε τι παίζει με τις παραμέτρους.

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τρί Δεκ 29, 2015 6:35 pm

8 βαθμούς έχει διαφορά το boiler με το group? Είχα την εντύπωση πως είχαν 3

Με taf sweet blue δοκιμάζω να κάνω καφέ αλλά δεν βγάζει τα αρώματα που θα έπρεπε και δίνει και λίγο ξυνίλα αλλά όχι πολύ
18γρ 55-60 ml se 28sec
shot1.jpg
shot2.jpg

Άβαταρ μέλους
sakis1988
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 21, 2014 7:02 pm
Όνομα: Σάκης
Μηχανή:: Βezzera Unica pid
Μύλος:: Ascaso i1
2ος Μύλος:: PORLEX mini
Οι καφέδες μου:: Mokka

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από sakis1988 » Τρί Δεκ 29, 2015 8:37 pm

pagratios έγραψε:8 βαθμούς έχει διαφορά το boiler με το group? Είχα την εντύπωση πως είχαν 3

Με taf sweet blue δοκιμάζω να κάνω καφέ αλλά δεν βγάζει τα αρώματα που θα έπρεπε και δίνει και λίγο ξυνίλα αλλά όχι πολύ
18γρ 55-60 ml se 28sec
shot1.jpg
shot2.jpg
πως μετρας την θερμοκρασια του group ?
only espresso

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Δεκ 30, 2015 12:51 am

δεν ξέρω πως να την μετρήσω απλά κάπου το είχα διαβάσει ότι έχει 3 βαθμούς διαφορά

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Δεκ 30, 2015 1:07 pm

Βλέποντας το βίντεο που επισημάνει και ο @ iliasgog δεν ξέρω αν ο τρόπος που δείχνει λειτουργεί στην δική μας. Έχοντας τιμή μόνο στο P 0.1-0.2 δεν φτάνει ποτέ στους 93 (με offset F04 στο 8) από την άλλη με 0,3 και 0,4 φτάνει αλλά δεν μένει στην θερμοκρασία και την προσπερνάει. Εκτός αν στο βίντεο όταν λέει "να φτάσει στους βαθμούς που όρισες και να μην πάει παραπάνω" εννοεί κάτι διαφορετικό.

Η annita σε σχέση με την δική μας έχει μικρότερο boiler και κάνει χρήση λιγότερων watt οπότε δεν ξέρω αν οι ρυθμίσεις οι δικές του για την δική μας είναι λίγο συντηρητικές. Ωστόσο το πιο σημαντικό είναι αν κάποιος το ξέρει σίγουρα είναι το offset.

Για τον καφές την έχετε ρυθμίσει στους 95 βαθμούς ή σε κάποια άλλη τιμή?

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Δεκ 30, 2015 1:46 pm

Σχετικά με το 3 βαθμούς το είπα από το post viewtopic.php?f=5&t=3865&start=20#p57134 όπου στην τελευταία γραμμή λέει κάτι για 3 βαθμούς αλλά μπορεί να αναφέρατε σε κάτι διαφορετικό

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω edit τα παλιότερα post για να μην βάζω καινούρια

Απάντηση