Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Alexandros » Πέμ Ιουν 02, 2022 10:29 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Πέμ Ιουν 02, 2022 10:03 am
Συγνώμη επειδή είναι η πρώτη μου μηχανή και είμαι παντελώς newbie σε αυτό.. πως μπορω να δω τα bars ? εχω δει καποια βιντεακια στο youtube γενικα πως ρυθμιζεται, και απλα φανταστηκα οτι η Lelit απο μαμά θα ειναι ρυθμισμενη σε ενταξει bar για παρασκευη espresso.. δεν την εχω χρησιμοποιησει τη μηχανη ακομα , οποτε μπορω να βαλω το μανομετρο. απλα η τιμη θα παει +75... και σιγουρα ειναι κατι που σκεφτομαι.
Καλορίζικη και καλούς καφέδες.

Αν δεν έχει αλλάξει η συσκευασία, πρέπει να γράφει κάπου στο πακέτο της μηχανής ότι έρχεται προ-σεταρισμένη στα 9bar από το εργοστάσιο.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Ιουν 03, 2022 11:02 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Ιουν 01, 2022 11:46 pm
Γενικά είναι must το μανομετρο? Προσπαθω να βρω αν η μηχανη ερχεται ηδη ρυθμισμενη στα 9 bar.
Ρυθμισμένη είναι στα 9 bar.

King
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 09, 2021 10:02 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από King » Σάβ Ιουν 04, 2022 12:29 am

Εχω την μηχανη εδω και 2-3 μερες και εκανα τις ρυθμισεις συμφωνα με το post του Mr_Overdose.

P=0,4
I=0,00
D=14,2
F04=0
F05=113
pid temperature set:103

Εχω 2 καφεδες (εναν Whiplash απο το Round Cup και εναν commercial Ipanema). Διαβαζω οτι εαν χρησιμοποιεις dark roast καφε που πρεπει να ειναι ο Ipanema τοτε πρεπει να ριξεις λιγο τη θερμοκρασια στους 88 εως 90 βαθμους κελσιου. Για να μην μακρηγορω με τις υπαρχουσες ρυθμισεις στο PID το μονο που αλλαζω ειναι το pid temperature;

Με την προυποθεση οτι υπαρχει αυτη η διαφορα των 10 βαθμων συμφωνα με το σετ αυτο, τοτε εαν θελω να πετυχω 90 βαθμους απλα μειωνω το pid temperature απο 103 σε 100; Μην μου πειτε οτι πρεπει να πειραξω και τις υπολοιπες παραμετρους....

Γιατι αν πειραζεις μονο το pid temperature με το αν ειναι light/medium/dark roast τοτε οκ ειναι το πιο ευκολο πραγμα....

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Ιουν 04, 2022 8:54 am

King έγραψε:
Σάβ Ιουν 04, 2022 12:29 am
Εχω την μηχανη εδω και 2-3 μερες και εκανα τις ρυθμισεις συμφωνα με το post του Mr_Overdose.

P=0,4
I=0,00
D=14,2
F04=0
F05=113
pid temperature set:103

Εχω 2 καφεδες (εναν Whiplash απο το Round Cup και εναν commercial Ipanema). Διαβαζω οτι εαν χρησιμοποιεις dark roast καφε που πρεπει να ειναι ο Ipanema τοτε πρεπει να ριξεις λιγο τη θερμοκρασια στους 88 εως 90 βαθμους κελσιου. Για να μην μακρηγορω με τις υπαρχουσες ρυθμισεις στο PID το μονο που αλλαζω ειναι το pid temperature;

Με την προυποθεση οτι υπαρχει αυτη η διαφορα των 10 βαθμων συμφωνα με το σετ αυτο, τοτε εαν θελω να πετυχω 90 βαθμους απλα μειωνω το pid temperature απο 103 σε 100; Μην μου πειτε οτι πρεπει να πειραξω και τις υπολοιπες παραμετρους....

Γιατι αν πειραζεις μονο το pid temperature με το αν ειναι light/medium/dark roast τοτε οκ ειναι το πιο ευκολο πραγμα....
Ανάλογα το ψήσιμο του καφέ μειώνεις η αυξάνεις μόνο τη θερμοκρασία στο pid. Τα άλλα τα ρυθμίζεις μια φορά και δε τα ξανά πειράζεις, δε χρειάζεται. Καλά καφεδάκια η μηχανή είναι σούπερ τίμια

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Σάβ Ιουν 04, 2022 10:18 am

King έγραψε:
Σάβ Ιουν 04, 2022 12:29 am
Εχω την μηχανη εδω και 2-3 μερες και εκανα τις ρυθμισεις συμφωνα με το post του Mr_Overdose.

P=0,4
I=0,00
D=14,2
F04=0
F05=113
pid temperature set:103

Εχω 2 καφεδες (εναν Whiplash απο το Round Cup και εναν commercial Ipanema). Διαβαζω οτι εαν χρησιμοποιεις dark roast καφε που πρεπει να ειναι ο Ipanema τοτε πρεπει να ριξεις λιγο τη θερμοκρασια στους 88 εως 90 βαθμους κελσιου. Για να μην μακρηγορω με τις υπαρχουσες ρυθμισεις στο PID το μονο που αλλαζω ειναι το pid temperature;

Με την προυποθεση οτι υπαρχει αυτη η διαφορα των 10 βαθμων συμφωνα με το σετ αυτο, τοτε εαν θελω να πετυχω 90 βαθμους απλα μειωνω το pid temperature απο 103 σε 100; Μην μου πειτε οτι πρεπει να πειραξω και τις υπολοιπες παραμετρους....

Γιατι αν πειραζεις μονο το pid temperature με το αν ειναι light/medium/dark roast τοτε οκ ειναι το πιο ευκολο πραγμα....
Καλημερα φιλε μου!η απόκλιση της θερμοκρασίας ειναι περιπου 8-10 βαθμους και διαφερει απο μηχανη σε μηχανη,στη δικη μου την εχω υπολογισει οτι ειναι κοντα στους 10,αυτη την στιγμη πινω dimello cento(commercial) και εχω ρυθμισει θερμοκρασια στο pid στους 98c(offset παντα 0) αφου εκει περνω το καλυτερο αποτελεσμα!Τις παραμετρους στο κρυφο μενου( P I D)τις αλλαζεις μονο οταν δεν εχεις θερμοκρασιακη σταθερότητα κατα την προθερμανση της μηχανης και οπως πολυ σωστά λες αλλαζεις την θερμοκρασια ανάλογα με τον τυπο του καφε που εχεις.
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Σάβ Ιουν 11, 2022 7:19 pm

Καλησπερα παιδια,χρειαζομαι τα φωτα σας!θελω να ξεβιδωσω την βιδα της ντουζιερας για να την καθαρισω,τι κατσαβιδι θα χρειαστω και τι νουμερο;αποτι μπορεσα να διακρινω νομιζω ειναι αστερακι;;;ευχαριστω!
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από NiPi » Σάβ Ιουν 11, 2022 9:12 pm

Ξεβιδώνει με Allen, δεν ξέρω το νούμερο, άλλα αν πάρεις ένα σετ, όπως πουλιούνται συνήθως, θα βρεις αυτό που θα σου κάνει.

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Trade52 » Σάβ Ιουν 11, 2022 9:27 pm

Torx bit tx15

Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Κυρ Ιουν 12, 2022 9:35 am

Καλημέρα παιδια,το shower screen ξεβιδωσε τελικα με ενα απλο αλεν και τιποτα παραπανω,τσαμπα τοσο καιρο παιδευομουν με διαφορες μυτες νομιζοντας οτι ειναι κατι εξειδικευμένο και δεν δοκιμασα απτην αρχη αλενακι ψιλο!ευχαριστω πολυ για την βοηθεια των φιλων απο πάνω.
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Κυρ Ιουν 12, 2022 1:53 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Κυρ Ιουν 12, 2022 9:35 am
Καλημέρα παιδια,το shower screen ξεβιδωσε τελικα με ενα απλο αλεν και τιποτα παραπανω,τσαμπα τοσο καιρο παιδευομουν με διαφορες μυτες νομιζοντας οτι ειναι κατι εξειδικευμένο και δεν δοκιμασα απτην αρχη αλενακι ψιλο!ευχαριστω πολυ για την βοηθεια των φιλων απο πάνω.
Να ξέρεις πάντως ότι το σωστό είναι αυτό που σου έγραψε ο φίλος πιο πάνω ότι θέλει torx

Απάντηση