Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
KostasSp
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 07, 2022 3:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από KostasSp » Σάβ Ιαν 08, 2022 4:38 pm

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας παιδια.
Κατι αλλο που ειδα ειναι η ρυθμιση του Pid για να εχει σωστη θερμοκρασια στο pf και διαφερει αναλογα με ποια version θα ερθει η μηχανη. Πρεπει να ψαχτω για τις ρυθμισεις η by default οπως ερχεται ετσι να την αφησω?

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Σάβ Ιαν 08, 2022 5:04 pm

Βάλε τις ρυθμίσεις που κυκλοφορούν εδώ όταν σου έρθει με το καλό. Καλά καφεδάκια μηχανάρα πηρες

kmgalanakis
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2019 11:17 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kmgalanakis » Κυρ Ιαν 09, 2022 12:17 pm

Καλημέρα κύριοι.

Σήμερα άνοιξα τη μηχανή μου για καθάρισμα και είπα μιας και είμαι στην περιοχή δεν κάνω και μια ρύθμιση στην OPV; Τη ζέστανα λίγο για να μαλακώσει η σπειρόκολλα και πήγα να τη γυρίσω, δεξιόστροφα αλλά δε γυρνούσε. Τη γύρισα αριστερόστροφα γύρισε κανονικά. Φαινόταν σαν να ήταν τεζαρισμένη και να μην ανέβαζε άλλη πίεση, με το τυφλό πάει στο 10 και σε 2-3'' κατεβαίνει στο 9.5, ενώ αν έχω καταλάβει καλά, ιδανικά πρέπει να μένει στο 10.

Ισως θέλω αλλαγή opv ή κάτι άλλο. Μένω Ηράκλειο Κρήτης, έχει κανείς σας υπόψη κάποιον μάστορα που μπορεί να τη δει εδώ για να μην τη στέλνω πάνω;

Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
dkstopo
Δημοσιεύσεις: 370
Εγγραφή: Τετ Μαρ 16, 2016 9:08 pm
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Rancilio Silvia V1
2η Μηχανή:: Expobar Brewtus IV
Μύλος:: Super Jolly
2ος Μύλος:: Ascaso i2 mini
Οι καφέδες μου:: illy - Estrella del Caribe
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από dkstopo » Κυρ Ιαν 09, 2022 1:35 pm

kmgalanakis έγραψε:
Κυρ Ιαν 09, 2022 12:17 pm
Καλημέρα κύριοι.

Σήμερα άνοιξα τη μηχανή μου για καθάρισμα και είπα μιας και είμαι στην περιοχή δεν κάνω και μια ρύθμιση στην OPV; Τη ζέστανα λίγο για να μαλακώσει η σπειρόκολλα και πήγα να τη γυρίσω, δεξιόστροφα αλλά δε γυρνούσε. Τη γύρισα αριστερόστροφα γύρισε κανονικά. Φαινόταν σαν να ήταν τεζαρισμένη και να μην ανέβαζε άλλη πίεση, με το τυφλό πάει στο 10 και σε 2-3'' κατεβαίνει στο 9.5, ενώ αν έχω καταλάβει καλά, ιδανικά πρέπει να μένει στο 10.

Ισως θέλω αλλαγή opv ή κάτι άλλο. Μένω Ηράκλειο Κρήτης, έχει κανείς σας υπόψη κάποιον μάστορα που μπορεί να τη δει εδώ για να μην τη στέλνω πάνω;

Ευχαριστώ
δεν νομίζω να έχει κόλλα πουθενά, μια χαρά είναι η μηχανή σου όσο αφορά την πίεση.
"Δεν υπάρχει στροφή που δεν μπορείς να προσπεράσεις" Ayrton Senna

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Stelios91 » Σάβ Ιαν 15, 2022 8:33 pm

Καλησπέρα.να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους καθώς είμαι έτοιμος να πάρω και εγώ την plustpid.
Έρχεται μαζί με τα "φίλτρα νερού" αρχικά στην συσκευασία;η πρέπει να τα παραγγείλεις ξεχωριστά;

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Σάβ Ιαν 15, 2022 9:44 pm

Stelios91 έγραψε:
Σάβ Ιαν 15, 2022 8:33 pm
Καλησπέρα.να κάνω μια ερώτηση στους κατόχους καθώς είμαι έτοιμος να πάρω και εγώ την plustpid.
Έρχεται μαζί με τα "φίλτρα νερού" αρχικά στην συσκευασία;η πρέπει να τα παραγγείλεις ξεχωριστά;
Εγώ όταν τη πήρα δεν είχε φίλτρα, τα παίρνεις έξτρα. Έχει μόνο ένα φιλτράκι μικρό για σκουπιδακια τύπου, οπότε θες να πάρεις έξτρα φίλτρα ναι.

Stelios91
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 30, 2021 9:18 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Stelios91 » Σάβ Ιαν 15, 2022 9:56 pm

Ευχαριστώ για την απάντηση...άρα θα προτεινες να πάρω τα 2 λελίτ που έχει το κατάστημα;(για 70λιτρα που λένε)
Και επίσης εφόσον θα έχω και αυτό το φίλτρο και θα χρησιμοποιώ μόνο εμφιαλωμένο(Θεώνη διάβασα εδώ κάπου ότι προτείνεται)...
Πάλι θα θέλει ανά κάποια διαστήματα αφαλάτωση η μηχανή;

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Σάβ Ιαν 15, 2022 10:21 pm

Stelios91 έγραψε:
Σάβ Ιαν 15, 2022 9:56 pm
Ευχαριστώ για την απάντηση...άρα θα προτεινες να πάρω τα 2 λελίτ που έχει το κατάστημα;(για 70λιτρα που λένε)
Και επίσης εφόσον θα έχω και αυτό το φίλτρο και θα χρησιμοποιώ μόνο εμφιαλωμένο(Θεώνη διάβασα εδώ κάπου ότι προτείνεται)...
Πάλι θα θέλει ανά κάποια διαστήματα αφαλάτωση η μηχανή;
Η lelit λέει πως αν χρησιμοποιείς σωστά τα φίλτρα της κανονικά δε θέλει αφαλάτωση... Αλλά για το ίδιο ζήτημα αναρωτιέμαι και εγώ. Και ήθελα να τη κάνω την ερώτηση κιόλας για να δούμε και οι υπόλοιποι κάτοχοι που την έχουν περισσότερο καιρό τι κάνουν.

Κάνετε αφαλάτωση στη μηχανή; Αν ναι, κάθε πότε; Και τι νερό χρησιμοποιείτε; Επίσης ποιο αφαλατικό χρησιμοποιείτε; Κάποια σκόνη ή ξινό;

Εγώ αυτή τη στιγμή που μένω στην Αθήνα, έβαζα για κάνα 2μηνο περίπου νερό βρύσης, και μετά το γύρισα σε εμφιαλωμένο Κωστηλατας, που έχει χαμηλή σκληρότητα (γύρω στο 90 αν θυμάμαι σωστά), οπότε αναρωτιέμαι πότε και αν πρέπει να κάνω αφαλάτωση, καθώς και με ποιο τρόπο.

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Trade52 » Κυρ Ιαν 16, 2022 12:08 am

EscoPablo έγραψε:
Πέμ Δεκ 16, 2021 3:34 pm
Καλησπέρα, μήπως γνωρίζει κανένας αν στη lelit pl41 plus υπάρχει δυνατότητα τοποθέτησης pid ?
Ναι, αλλά το κόστος είναι μάλλον υψηλό.. Γύρω στα 180 ευρώ..

Markos Z
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2020 9:04 am

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Markos Z » Κυρ Ιαν 16, 2022 11:59 pm

Καλησπέρα σας !!!

Θέλω να σας ρωτήσω παιδιά, έχω και εγώ τη lelit pl41 pluat Pid. Για την παραγωγή εσπρεσσο , τι θερμοκρασία πρέπει να έχω στη μηχανή??
με 0 offset. Κυρίως βάζω 18gr καφέ . Για freddo espresso.

Απάντηση