Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Δευ Μάιος 16, 2016 5:04 pm

Καλοριζικη και καλα καφεδακια και χαιρετισματα στα ομορφα Χανια εχω ερθει και ειναι καταπληκτικα!!!Εγω την εχω 3 εβδομαδες και τωρα αρχισα να την μαθαινω και βγαζει καταπληκτικους καφεδες οπως οταν πας σε μια πολυ καλη καφετερια μιλαω παντα για espresso... capucino δεν εχω κανει ακομα γιατι αλλωστε δεν πολυπινω.Θα παιδευτεις λιγο μεχρι να την μαθεις...απο θερμοκρασια τωρα θα δοκιμασεις σε διαφορες τιμες θερμοκρασιας μεχρι να βρεις την επιθυμητη για την γευση σου..εγω σε ιταλικα χαρμανια την βρηκα στον 101 υπ οψην οτι η θερμοκρασια που δειχνει στην οθονη του pid δεν ειναι η θερμοκρασια νερου εκχυλησης αλλα η θερμοκρασια του boiler η οποια εχει μια διαφορα με την θερμοκρασια εκχυλησης απο 5 εως 12 βαθμους οποτε μην σου φαινεται πολυ το 101.Για το μυλο και τα γραμμαρια τωρα αναλογα με τους καφεδες που χρησημοποιεις θα βρεις το καταληλο κοψιμο και τα καταληλα γραμμαρια ωστε η εκχυληση να ειναι ομαλη σαν να σταζει μελι και ο χρονος να ειναι απο 25 εως 30 sec.Με λιγο παιδεμα, ψαξιμο και διαβασμα στο forum θα τα καταφερεις!

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Δευ Μάιος 16, 2016 5:21 pm

Οσο για το pid εγω για το καφε που δουλευω τωρα Hausebrandt το εχω 101 και για να ειναι σταθερο εχω το p 0.4, το i 0.00, το d 9, F3 C, F4 O, F5 108 τα τρια τελευταια ειναι οι τιμες που ειχε η μηχανη οταν την πηρα και καλο ειναι τουλαχιστον τωρα για αρχη ή και για παντα να μην τις πειραξεις.Επισης οταν την ανοιγω την μηχανη για να ζεσταθει και να μεινη σταθερη η θερμοκρασια κανει ενα 20λεπτο οσο μια επαγγελματικη και για να παρεις καλο καφε οτι τιμες και να εχεις βαλει στο pid να την αφησεις τουλαχιστον 20 λεπτα για να ζεσταθει

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τρί Μάιος 17, 2016 2:09 am

Βασίλη καλορίζικη η μηχανή. Έκανες καλή αγορά και από ότι φαίνεται δεν άφησες τπ απέξω :wink: . Χρειάζεται υπομονή και μεράκι.

Καλά καφεδάκια.

Άβαταρ μέλους
ppbill
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2016 9:18 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Την έδωσα
Μύλος:: Ascaso Mini i1 black
2ος Μύλος:: Ενας και με το ζορι
Οι καφέδες μου:: Τωρα ξεκιναω
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ppbill » Τρί Μάιος 17, 2016 4:02 pm

Πριν λίγο πήρα τελικά ένα καλούτσικο καφέ. Ο καφές είναι ARABICA από καφεκοπτείο. Έκοψα ακριβώς 14 γραμμάρια, και πήρα 60 ml σε 30 δευτερόλεπτα. Θερμοκρασία PID στο 97 με OFFSET στο 0. Στο τέλος βγάζοντας το portafilter το puck είχε κολλήσει στη ντουζιέρα πάλι.


Ξόδεψα πολλά για τα μηχανήματα, οπότε τώρα υποσχέθηκα στη γυναίκα να πίνω όλους τους καφέδες αλλιώς ... παντόφλα :waf:
Άρα υπομονή να καταναλώσω τη σαβούρα του καφεκοπτείου, για να πιω τους tarasso που μου έδωσε δωρο το barista.gr
Συνημμένα
τ.png
μ.png

Άβαταρ μέλους
ppbill
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2016 9:18 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Την έδωσα
Μύλος:: Ascaso Mini i1 black
2ος Μύλος:: Ενας και με το ζορι
Οι καφέδες μου:: Τωρα ξεκιναω
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ppbill » Τρί Μάιος 17, 2016 5:46 pm



Να και το απογευματινό καφεδάκι, τώρα που έμαθα να ανεβάζω και βίντεο. Πάλι 14 γραμμάρια, μια στροφή πιο λεπτό κόψιμο. Μάλλον πρέπει να κόψω ακόμα πιο λεπτό...
Όποιος έμπειρος θέλει ας κάνει κριτική για να μάθω τα λάθη μου...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τρί Μάιος 17, 2016 6:52 pm

Καλησπερα παιδια.Πρωτη δοκιμη σημερα με specialty coffee "taresso tigrato".Τοσο καιρο δουλευα ιταλικα χαρμανια.Με pid 101 offset 0.Πλουσια τιγρε κρεμα βγηκαν στην γευση ολα αυτα που γραφει απ' εξω το σακουλακι δηλαδη σοκολατα γαλακτος, ξηροι καρποι και στο τελος καθε γουλιας γευση βατομουρου.Ειδικα το βατομουρο το γευομουν στο στομα μου και μια ωρα μετα ουτε μαρμελαδα να ειχα φαει :lol: Οστοσο δεν μπορω να πω οτι τρελαθηκα με τον συγκεκριμενο καφε πολλες γευσεις..εχω μαθει να πινω τον καφε με καθαρη γευση καφε και τιποτε αλλο.. αντε λιγο σοκολατα (ιταλικα χαρμανια) αυτος μου φανηκε λες και επινα καφε με γευσεις σαν εκεινους τους καφεδες φιλτρου και nescafe με γευση φουντουκιου κ.τ.λ. που διαφημιζουν στην τηλεοραση και πουλουν στα σουπερμαρκετ.Τι να πω...ισως ειναι και θεμα συνηθειας...(μαλλον αυτο ειναι) ελπιζω να μην ειναι ολοι οι specialty coffees ετσι με τοσες πολλες γευσεις αλλα νε εχουν πιο καθαρη γευση καφε..

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Μάιος 17, 2016 7:37 pm

Πρεπει να επαναπροσδιορισεις τα πιστευω και τις συνηθειες σου αλλιως συνεχισε με dark commercial blends :lol:
espresso junkie...

Άβαταρ μέλους
Edesso
Δημοσιεύσεις: 1083
Εγγραφή: Τετ Φεβ 13, 2013 4:46 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Espresso Baby DIY
2η Μηχανή:: V60/Bonavita
Μύλος:: Comandante C40
2ος Μύλος:: Compak K10
Οι καφέδες μου:: cup10 mokka
Τοποθεσία: Έδεσσα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Edesso » Τρί Μάιος 17, 2016 7:41 pm

Συνονοματε βαλε 18 τουλαχιστον γρ μπας και βγαλεις καφε γιατι αυτο που βγαλες σιγουρα δεν εχει να σου προσφερει κατι γευστικα και φρεσκο specialty καφε βεβαια
espresso junkie...

buddy
Δημοσιεύσεις: 1017
Εγγραφή: Σάβ Απρ 23, 2016 3:13 pm
Όνομα: Χρήστος
Μηχανή:: Izzo Alex Duetto IV
Μύλος:: Woodsman tΑlΩς
Οι καφέδες μου:: Natural
Τοποθεσία: Αλεξανδρούπολη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από buddy » Τρί Μάιος 17, 2016 8:23 pm

Σαν κατουρημα ειναι η ροη της εκχυλησης σου :lol:

Άβαταρ μέλους
ppbill
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Μάιος 04, 2016 9:18 pm
Όνομα: Βασίλης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Την έδωσα
Μύλος:: Ascaso Mini i1 black
2ος Μύλος:: Ενας και με το ζορι
Οι καφέδες μου:: Τωρα ξεκιναω
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ppbill » Τρί Μάιος 17, 2016 8:50 pm

triptsis έγραψε:Συνονοματε βαλε 18 τουλαχιστον γρ μπας και βγαλεις καφε γιατι αυτο που βγαλες σιγουρα δεν εχει να σου προσφερει κατι γευστικα και φρεσκο specialty καφε βεβαια
Να βάλω 18 γρ., αλλά είναι μόνο αυτό? γιατί βγαίνει σα νεροζούμι? μήπως θέλει πιο λεπτο κόψιμο ακόμα? είναι τίποτα άλλο?

Απάντηση