Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
rigell
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Παρ Απρ 08, 2022 3:03 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από rigell » Τρί Ιούλ 19, 2022 10:34 pm

Spira έγραψε:
Τρί Ιούλ 19, 2022 10:26 pm
Αν δεν σε ενδιαφέρει να την πάρεις από Ελλάδα, την έχει το coffeefriend. Εγώ πήρα αυτό το κατάστημα την Victoria. Αν σε ενδιαφέρει στείλε μου να σου πω κωδικό που βγαίνει φτηνότερα.
Αν μπορείς στείλε μου διότι εγώ δεν μπορώ

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 20, 2022 10:03 am

rigell έγραψε:
Τρί Ιούλ 19, 2022 10:34 pm
Αν μπορείς στείλε μου διότι εγώ δεν μπορώ
Αν μπορεσεις τσιμπα την. Ειναι στολιδι στον παγκο , και φοβερο μηχανημα.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Παρ Αύγ 05, 2022 11:16 am

Ένα περίεργο πράγμα μου συνέβη σήμερα. Έφτιαξα κανονικά τους 2 καφέδες μου, και κούμπωσα το portafilter με το τυφλό για το καθιερωμένο backflush μόνο με νερό. Όλα καλά και με αυτό, αλλά όταν πήγα να ξεκουμπώσω το PF ήθελε παραδόξως αρκετή παραπάνω δύναμη. Αφού το ξεκουμπώνω, αλλάζω το τυφλό στο VST, και πάω να το ξανακουμπώσω στη μηχανή, αλλά δεν έμπαινε με τίποτα. Αφήνω τη μηχανή λίγο να κρυώσει, ξεβιδώνω τη βίδα της σίτας, και βλέπω ότι έχει πεταχτεί το gasket (το μαύρο) προς τα κάτω. Γιατί άραγε να συνέβη αυτό; Να σημειώσω ότι έχω να ξεβιδώσω τη σίτα πάνω από 1 μήνα, και τόσες μέρες δούλευε τέλεια, μόνο σήμερα μου έκανε αυτό το θέμα. Το βλέπω έχει φαγωθεί λιγάκι, ίσως είχε πεταχτεί πιο πριν, και με τις προσπάθειές μου να το έφαγα λίγο ακόμα, και έχω παραγγείλει ανταλλακτικό, αλλά απορώ γιατί συνέβη όλο αυτό έτσι ξαφνικά...

Andreas13
Δημοσιεύσεις: 14
Εγγραφή: Τρί Ιαν 18, 2022 11:35 am
Όνομα: Ανδρέας
Μηχανή:: Lelit MaraX v2
2η Μηχανή:: V60
Μύλος:: DF64
Τοποθεσία: Χανιά

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Andreas13 » Παρ Αύγ 05, 2022 12:22 pm

Με το backflush κρατάει πίεση μέσα το τυφλό. Οπότε μόλις πας να το βγάλεις με την αποσυμπίεση πιέζετε το gasket. Το κάνει και η δικιά μου μηχανή τις περισσότερες φορές και μετά όταν πάω να ξανά κλειδώσω το portafiter στο γκρουπ την πρώτη φορά θέλει λίγο πίεση παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Παρ Αύγ 05, 2022 9:08 pm

thanasis00 έγραψε:
Παρ Αύγ 05, 2022 11:16 am
Ένα περίεργο πράγμα μου συνέβη σήμερα. Έφτιαξα κανονικά τους 2 καφέδες μου, και κούμπωσα το portafilter με το τυφλό για το καθιερωμένο backflush μόνο με νερό. Όλα καλά και με αυτό, αλλά όταν πήγα να ξεκουμπώσω το PF ήθελε παραδόξως αρκετή παραπάνω δύναμη. Αφού το ξεκουμπώνω, αλλάζω το τυφλό στο VST, και πάω να το ξανακουμπώσω στη μηχανή, αλλά δεν έμπαινε με τίποτα. Αφήνω τη μηχανή λίγο να κρυώσει, ξεβιδώνω τη βίδα της σίτας, και βλέπω ότι έχει πεταχτεί το gasket (το μαύρο) προς τα κάτω. Γιατί άραγε να συνέβη αυτό; Να σημειώσω ότι έχω να ξεβιδώσω τη σίτα πάνω από 1 μήνα, και τόσες μέρες δούλευε τέλεια, μόνο σήμερα μου έκανε αυτό το θέμα. Το βλέπω έχει φαγωθεί λιγάκι, ίσως είχε πεταχτεί πιο πριν, και με τις προσπάθειές μου να το έφαγα λίγο ακόμα, και έχω παραγγείλει ανταλλακτικό, αλλά απορώ γιατί συνέβη όλο αυτό έτσι ξαφνικά...
Μην ανησυχείς συνηθισμένο είναι όταν γίνεται buckflush . Δε χρειάζεται ξεβιδωμα η σίτα, προσπάθησε να σπρώξεις λίγο το gasket προς τα πάνω και μετά όταν κουμπώσεις το portafilter, θα έρθουν όλα στα ίσια τους

Άβαταρ μέλους
noCteM
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2021 10:17 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από noCteM » Τρί Αύγ 16, 2022 10:25 pm

Καλησπέρα παιδιά,

Με βασανίζει κι εμένα αυτή η όμορφη μηχανούλα. Την αγόρασα διαβάζοντας το φόρουμ όσο ήμουν στο εξωτερικό και τώρα που γύρισα και εγκαταστάθηκα ξανάρχισα ν' ασχολούμαι. Χρησιμοποιώ naked portafilter με 15άρι VST καλαθάκι και έχω ξεκινήσει να προσπαθώ με Κολομβία από Area51 που τον έχω τιμήσει πολύ από το καφέ της γειτονιάς μου τους τελευταίους μήνες μέχρι να έρθει η μηχανη και να βολευτώ. Μύλο έχω Mignon Specialita και κόβω 18 γραμμάρια με στόχο αναλογία 1:2 στα 30 δευτερόλεπτα, με θερμοκρασία από 93 ως 95 και offset 8.

Όσο WDT και να κάνω και με σταθερότητα στο tamping με δυναμομετρικό πατητήρι, έχω συνεχώς 4 τρυπούλες στο πάνω μέρος του puck και το extraction δε φαίνεται να βγαίνει όσο ομοιόμορφο θα ήθελα. Έχοντας διαβάσει το φόρουμ αλλά και παρατηρώντας το πως βγαίνει το νερό, ξέρω ότι αυτό το φαινόμενο οφείλεται ως ένα βαθμό στο shower screen της lelit.

Τα shot βγαίνουν πιο αδύναμα απ' ότι θα ήθελα και δε φαίνονται να ταιριάζουν στο προφίλ που περιγράφεται ή που έχω συνηθίσει. Εφόσον το IMS shower screen είναι ταλαιπωρία στη lelit, πιστεύετε ένα puck screen θα βοηθούσε για το θέμα με τις τρύπες;

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Trade52 » Τρί Αύγ 16, 2022 11:16 pm

Το puck screen βοηθάει αρκετά,για να μη πω ότι είναι μια πολύ καλή λύση. Βέβαια σε περιορίζει (έχει 1,7 mm πάχος) και κατά την γνώμη μου λειτουργεί καλά με ποσότητες γύρω στην ονομαστική τιμή των vst. Τώρα με το 15αρι αν βάλεις περισσότερα από 16 γρ.θα ακουμπάει στη σίτα και δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Αύγ 17, 2022 12:50 am

noCteM έγραψε:
Τρί Αύγ 16, 2022 10:25 pm
Καλησπέρα παιδιά,

Με βασανίζει κι εμένα αυτή η όμορφη μηχανούλα. Την αγόρασα διαβάζοντας το φόρουμ όσο ήμουν στο εξωτερικό και τώρα που γύρισα και εγκαταστάθηκα ξανάρχισα ν' ασχολούμαι. Χρησιμοποιώ naked portafilter με 15άρι VST καλαθάκι και έχω ξεκινήσει να προσπαθώ με Κολομβία από Area51 που τον έχω τιμήσει πολύ από το καφέ της γειτονιάς μου τους τελευταίους μήνες μέχρι να έρθει η μηχανη και να βολευτώ. Μύλο έχω Mignon Specialita και κόβω 18 γραμμάρια με στόχο αναλογία 1:2 στα 30 δευτερόλεπτα, με θερμοκρασία από 93 ως 95 και offset 8.

Όσο WDT και να κάνω και με σταθερότητα στο tamping με δυναμομετρικό πατητήρι, έχω συνεχώς 4 τρυπούλες στο πάνω μέρος του puck και το extraction δε φαίνεται να βγαίνει όσο ομοιόμορφο θα ήθελα. Έχοντας διαβάσει το φόρουμ αλλά και παρατηρώντας το πως βγαίνει το νερό, ξέρω ότι αυτό το φαινόμενο οφείλεται ως ένα βαθμό στο shower screen της lelit.

Τα shot βγαίνουν πιο αδύναμα απ' ότι θα ήθελα και δε φαίνονται να ταιριάζουν στο προφίλ που περιγράφεται ή που έχω συνηθίσει. Εφόσον το IMS shower screen είναι ταλαιπωρία στη lelit, πιστεύετε ένα puck screen θα βοηθούσε για το θέμα με τις τρύπες;
Γιατί δε δοκιμάζεις ένα shower screen της IMS?

Άβαταρ μέλους
noCteM
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2021 10:17 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από noCteM » Τετ Αύγ 17, 2022 1:23 pm

Trade52 έγραψε:
Τρί Αύγ 16, 2022 11:16 pm
Το puck screen βοηθάει αρκετά,για να μη πω ότι είναι μια πολύ καλή λύση. Βέβαια σε περιορίζει (έχει 1,7 mm πάχος) και κατά την γνώμη μου λειτουργεί καλά με ποσότητες γύρω στην ονομαστική τιμή των vst. Τώρα με το 15αρι αν βάλεις περισσότερα από 16 γρ.θα ακουμπάει στη σίτα και δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό.
Έχω και 18αρι VST οπότε αν δω τα σκούρα θα πάω στο μεγαλύτερο. Χαίρομαι που υπάρχει προοπτική στην ιδέα έστω. Τώρα το θέμα είναι να το βρω από κάπου. Ξέρεις μήπως αν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα; Γιατί στο barista που κοίταξα αλλά και σε ένα γενικότερο googlαρισμα δεν είδα κάτι. :a014:
Hatori έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 12:50 am

Γιατί δε δοκιμάζεις ένα shower screen της IMS?
Για την IMS screen διάβασα και στο συγκεκριμένο νήμα και σε άλλα από παιδιά που την έβαλαν στη lelit, ότι θέλει διαρκή προσαρμογή στο σφίξιμο κι ότι τρέχει νερό κι από το πλάι. Γενικά πως η συμβατότητα της δεν είναι η καλύτερη με τη μηχανή μας. Οπότε αν υπάρχει άλλη λύση θα ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία. :c034:

Trade52
Δημοσιεύσεις: 50
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 20, 2021 2:15 pm
Όνομα: Μιχάλης
Μηχανή:: Lelit plust pid
2η Μηχανή:: Krups
Μύλος:: mazzer s. jolly
2ος Μύλος:: Df64

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Trade52 » Τετ Αύγ 17, 2022 2:32 pm

noCteM έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 1:23 pm

Έχω και 18αρι VST οπότε αν δω τα σκούρα θα πάω στο μεγαλύτερο. Χαίρομαι που υπάρχει προοπτική στην ιδέα έστω. Τώρα το θέμα είναι να το βρω από κάπου. Ξέρεις μήπως αν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα; Γιατί στο barista που κοίταξα αλλά και σε ένα γενικότερο googlαρισμα δεν είδα κάτι. :a014:
Δεν νομίζω ότι θα το βρεις σε Ελληνικό μαγαζί. Δες αν σε εξυπηρετεί από εδω: https://www.bluestarcoffee.eu/lower-sho ... 8213-p.asp

Τώρα για την ims σίτα υπάρχει η επιλογή να πάρεις την CI200IM και να την βάλεις πίσω από αυτή της lelit, βελτιώνει κάπως τη κατάσταση.

Υπάρχει όμως και μια συμβατή σίτα ims (δεν θυμάμαι τον τύπο της) που είναι ίδια με αυτή της Lelit και δεν παρουσιάζει πρόβλημα.

Απάντηση