Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Τετ Αύγ 17, 2022 5:34 pm

Ίσως μπορείς να δοκιμάσεις και με ένα paper filter για αρχή, πριν πας σε κανονικό puck screen. Απλά ίσως πρέπει να κόψεις μόνος σου το paper filter στη σωστή διάσταση. Έστω σαν δοκιμή για να δεις αν κάνει διαφορά το screen.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Αύγ 17, 2022 6:01 pm

noCteM έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 1:23 pm
Trade52 έγραψε:
Τρί Αύγ 16, 2022 11:16 pm
Το puck screen βοηθάει αρκετά,για να μη πω ότι είναι μια πολύ καλή λύση. Βέβαια σε περιορίζει (έχει 1,7 mm πάχος) και κατά την γνώμη μου λειτουργεί καλά με ποσότητες γύρω στην ονομαστική τιμή των vst. Τώρα με το 15αρι αν βάλεις περισσότερα από 16 γρ.θα ακουμπάει στη σίτα και δεν ξέρω τι επιπτώσεις μπορεί να έχει αυτό.
Έχω και 18αρι VST οπότε αν δω τα σκούρα θα πάω στο μεγαλύτερο. Χαίρομαι που υπάρχει προοπτική στην ιδέα έστω. Τώρα το θέμα είναι να το βρω από κάπου. Ξέρεις μήπως αν υπάρχει πουθενά στην Ελλάδα; Γιατί στο barista που κοίταξα αλλά και σε ένα γενικότερο googlαρισμα δεν είδα κάτι. :a014:
Hatori έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 12:50 am

Γιατί δε δοκιμάζεις ένα shower screen της IMS?
Για την IMS screen διάβασα και στο συγκεκριμένο νήμα και σε άλλα από παιδιά που την έβαλαν στη lelit, ότι θέλει διαρκή προσαρμογή στο σφίξιμο κι ότι τρέχει νερό κι από το πλάι. Γενικά πως η συμβατότητα της δεν είναι η καλύτερη με τη μηχανή μας. Οπότε αν υπάρχει άλλη λύση θα ήθελα να αποφύγω την ταλαιπωρία. :c034:
Μάλλον διάβασες για τη σίτα που έβαλαν πολλοί αλλά τελικά δεν είναι συμβατή! Συμβατή είναι αυτή
https://www.bluestarcoffee.eu/ims-cl-35 ... 9303-p.asp

Κι έχει κάποια βελτίωση στη διαβροχή. Μη περιμένεις θαύματα

majunior
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Παρ Μάιος 04, 2018 5:28 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 Plust
Μύλος:: Eureka Club E
Οι καφέδες μου:: Area 51 Ethiopia Yirgacheffe

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από majunior » Παρ Αύγ 19, 2022 1:36 pm

noCteM έγραψε:
Τρί Αύγ 16, 2022 10:25 pm
Καλησπέρα παιδιά,

Με βασανίζει κι εμένα αυτή η όμορφη μηχανούλα. Την αγόρασα διαβάζοντας το φόρουμ όσο ήμουν στο εξωτερικό και τώρα που γύρισα και εγκαταστάθηκα ξανάρχισα ν' ασχολούμαι. Χρησιμοποιώ naked portafilter με 15άρι VST καλαθάκι και έχω ξεκινήσει να προσπαθώ με Κολομβία από Area51 που τον έχω τιμήσει πολύ από το καφέ της γειτονιάς μου τους τελευταίους μήνες μέχρι να έρθει η μηχανη και να βολευτώ. Μύλο έχω Mignon Specialita και κόβω 18 γραμμάρια με στόχο αναλογία 1:2 στα 30 δευτερόλεπτα, με θερμοκρασία από 93 ως 95 και offset 8.

Όσο WDT και να κάνω και με σταθερότητα στο tamping με δυναμομετρικό πατητήρι, έχω συνεχώς 4 τρυπούλες στο πάνω μέρος του puck και το extraction δε φαίνεται να βγαίνει όσο ομοιόμορφο θα ήθελα. Έχοντας διαβάσει το φόρουμ αλλά και παρατηρώντας το πως βγαίνει το νερό, ξέρω ότι αυτό το φαινόμενο οφείλεται ως ένα βαθμό στο shower screen της lelit.

Τα shot βγαίνουν πιο αδύναμα απ' ότι θα ήθελα και δε φαίνονται να ταιριάζουν στο προφίλ που περιγράφεται ή που έχω συνηθίσει. Εφόσον το IMS shower screen είναι ταλαιπωρία στη lelit, πιστεύετε ένα puck screen θα βοηθούσε για το θέμα με τις τρύπες;
Έχω την ίδια μηχανή με stock σίτα (τo v2, όχι την παλιά την τρυπητή) και χρησιμοποιώ τον ίδιο καφέ και τον τιμώ που και που στο καφέ της γειτονιάς μου (δεν είσαι Πεύκη ε;). Θεωρώ ότι είναι από τους πιο εύκολους specialty για να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα.

Δοκίμασε να μην τιγκάρεις το 15άρι με 18g καφέ. Βάλε μέχρι 17.5 ας πούμε. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε τόση ποσότητα, πήγαινε στο επόμενο μέγεθος καλαθιού. Τέλος, βρίσκω ότι η σίτα θέλει ξεβίδωμα και καθάρισμα κάθε 9-10 καφέδες, ασχέτως του backflush.

Άβαταρ μέλους
noCteM
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2021 10:17 pm
Όνομα: Κωνσταντίνος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Gaggia Baby
Μύλος:: Eureka Specialita

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από noCteM » Τετ Αύγ 31, 2022 8:23 pm

Καλησπέρα παιδιά,

Αποφάσισα να είμαι δραστικός στην εξόντωση των τρυπών και τα κατάφερα.

Με βάση τα σχόλια σας ξεκίνησα παραγγελία στο bluestar.

Πήρα αυτό το puck screen. Ευχαριστώ Trade52 για την πρόταση:
Trade52 έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 2:32 pm
Δεν νομίζω ότι θα το βρεις σε Ελληνικό μαγαζί. Δες αν σε εξυπηρετεί από εδω: https://www.bluestarcoffee.eu/lower-sho ... 8213-p.asp
Και την CI35WM της IMS. Ευχαριστώ Hatori:
Hatori έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 6:01 pm
Μάλλον διάβασες για τη σίτα που έβαλαν πολλοί αλλά τελικά δεν είναι συμβατή! Συμβατή είναι αυτή
https://www.bluestarcoffee.eu/ims-cl-35 ... 9303-p.asp

Κι έχει κάποια βελτίωση στη διαβροχή. Μη περιμένεις θαύματα
Έφτασαν πάνω στην ώρα μετά τις διακοπές. Πήρα φρέσκο καφέ (Ζωγράφου :worthy: Lot51) και ξεκίνησα δοκιμές.

Πρώτη δοκιμή ήταν με την καινούργια σίτα και χωρίς το puck screen με την ίδια συνταγή. Το extraction και το puck ήταν πολύ βελτιωμένα αλλά ο καφές ήταν πολύ αδύναμος.

Στη δεύτερη δοκιμή αποφάσισα ν' ακολουθήσω τη συνταγή του majunior και να βάλω λιγότερο καφέ (17.5 αντί 18).
majunior έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 1:36 pm
Έχω την ίδια μηχανή με stock σίτα (τo v2, όχι την παλιά την τρυπητή) και χρησιμοποιώ τον ίδιο καφέ και τον τιμώ που και που στο καφέ της γειτονιάς μου (δεν είσαι Πεύκη ε;). Θεωρώ ότι είναι από τους πιο εύκολους specialty για να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα.

Δοκίμασε να μην τιγκάρεις το 15άρι με 18g καφέ. Βάλε μέχρι 17.5 ας πούμε. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε τόση ποσότητα, πήγαινε στο επόμενο μέγεθος καλαθιού. Τέλος, βρίσκω ότι η σίτα θέλει ξεβίδωμα και καθάρισμα κάθε 9-10 καφέδες, ασχέτως του backflush.
Αλλά για να μην αλλάξω την άλεση κατευθείαν έβαλα και το puck screen ώστε να επιβραδύνει το extraction. Το extraction μου φάνηκε λίγο γρήγορο στο πόσο γρήγορα άρχισε να πέφτει ο καφές αλλά ομοιόμορφο και ολοκληρώθηκε στα 28 δευτερόλεπτα. Το puck ήταν για φωτογραφία κυριολεκτικά. Ούτε υποψία τρύπας, ίδιο χρώμα παντού, στεγνό και συμπαγές. Λες κι είχε βγει από εργοστάσιο. Πρώτη φορά ένιωσα μια υποψία του προφιλ που έχω συνηθίσει. Όμως ακόμα πολύ αδύναμο και χωρίς καλή υφή.

Νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο και πως αν πάω την άλεση σε κάτι πιο λεπτό θα έχω επιτέλους ικανοποιητικό αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Αύγ 31, 2022 10:24 pm

noCteM έγραψε:
Τετ Αύγ 31, 2022 8:23 pm
Καλησπέρα παιδιά,

Αποφάσισα να είμαι δραστικός στην εξόντωση των τρυπών και τα κατάφερα.

Με βάση τα σχόλια σας ξεκίνησα παραγγελία στο bluestar.

Πήρα αυτό το puck screen. Ευχαριστώ Trade52 για την πρόταση:
Trade52 έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 2:32 pm
Δεν νομίζω ότι θα το βρεις σε Ελληνικό μαγαζί. Δες αν σε εξυπηρετεί από εδω: https://www.bluestarcoffee.eu/lower-sho ... 8213-p.asp
Και την CI35WM της IMS. Ευχαριστώ Hatori:
Hatori έγραψε:
Τετ Αύγ 17, 2022 6:01 pm
Μάλλον διάβασες για τη σίτα που έβαλαν πολλοί αλλά τελικά δεν είναι συμβατή! Συμβατή είναι αυτή
https://www.bluestarcoffee.eu/ims-cl-35 ... 9303-p.asp

Κι έχει κάποια βελτίωση στη διαβροχή. Μη περιμένεις θαύματα
Έφτασαν πάνω στην ώρα μετά τις διακοπές. Πήρα φρέσκο καφέ (Ζωγράφου :worthy: Lot51) και ξεκίνησα δοκιμές.

Πρώτη δοκιμή ήταν με την καινούργια σίτα και χωρίς το puck screen με την ίδια συνταγή. Το extraction και το puck ήταν πολύ βελτιωμένα αλλά ο καφές ήταν πολύ αδύναμος.

Στη δεύτερη δοκιμή αποφάσισα ν' ακολουθήσω τη συνταγή του majunior και να βάλω λιγότερο καφέ (17.5 αντί 18).
majunior έγραψε:
Παρ Αύγ 19, 2022 1:36 pm
Έχω την ίδια μηχανή με stock σίτα (τo v2, όχι την παλιά την τρυπητή) και χρησιμοποιώ τον ίδιο καφέ και τον τιμώ που και που στο καφέ της γειτονιάς μου (δεν είσαι Πεύκη ε;). Θεωρώ ότι είναι από τους πιο εύκολους specialty για να πετύχεις ένα καλό αποτέλεσμα.

Δοκίμασε να μην τιγκάρεις το 15άρι με 18g καφέ. Βάλε μέχρι 17.5 ας πούμε. Αν χρειάζεσαι οπωσδήποτε τόση ποσότητα, πήγαινε στο επόμενο μέγεθος καλαθιού. Τέλος, βρίσκω ότι η σίτα θέλει ξεβίδωμα και καθάρισμα κάθε 9-10 καφέδες, ασχέτως του backflush.
Αλλά για να μην αλλάξω την άλεση κατευθείαν έβαλα και το puck screen ώστε να επιβραδύνει το extraction. Το extraction μου φάνηκε λίγο γρήγορο στο πόσο γρήγορα άρχισε να πέφτει ο καφές αλλά ομοιόμορφο και ολοκληρώθηκε στα 28 δευτερόλεπτα. Το puck ήταν για φωτογραφία κυριολεκτικά. Ούτε υποψία τρύπας, ίδιο χρώμα παντού, στεγνό και συμπαγές. Λες κι είχε βγει από εργοστάσιο. Πρώτη φορά ένιωσα μια υποψία του προφιλ που έχω συνηθίσει. Όμως ακόμα πολύ αδύναμο και χωρίς καλή υφή.

Νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο και πως αν πάω την άλεση σε κάτι πιο λεπτό θα έχω επιτέλους ικανοποιητικό αποτέλεσμα.
Είσαι στο δρόμο του "God shot" !!!
:a013:

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 14, 2022 11:56 am

Εχει αλλαξει κανεις το gasket? Ρωταω γιατι εκει που πχ lockare το portafilter σχεδον στις 90 μοιρες πχ , τωρα lockarei στις 100-110 , δηλαδη πρεπει να το στριξω κι αλλο.

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Τετ Σεπ 14, 2022 12:02 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Σεπ 14, 2022 11:56 am
Εχει αλλαξει κανεις το gasket? Ρωταω γιατι εκει που πχ lockare το portafilter σχεδον στις 90 μοιρες πχ , τωρα lockarei στις 100-110 , δηλαδη πρεπει να το στριξω κι αλλο.
Άλλαξα εγώ πρόσφατα, επειδή όταν έκανα backflush μου το πετούσε προς τα έξω, και μετά δε κούμπωνε με τίποτα το portafilter. Είναι γενικά εύκολη η αλλαγή, απλά να σημειώσω να αφήσεις λίγο τη μηχανή να κρυώσει, γιατί θα πιάσεις πολλά καυτά εξαρτήματα. Αλλά η τυπική διαδικασία είναι ότι ξεβιδώνεις τη βίδα από το shower screen και παίρνεις στο χέρι shower screen, water distributor και το μικρό κόκκινο gasket. Και μετά βγάζεις προσεκετικά το παλιό gasket, βάζεις το καινούριο, ξαναβιδώνεις και όλα κομπλέ. Έχω φτιάξει 7-8 καφέδες από τότε, και όλα πάνε μια χαρά με το νέο gasket, κανένα θέμα ξανά με το backflush. Το ανταλλακτικό το πήρα από το barista.

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 14, 2022 12:16 pm

Θαναση σε ευχαριστω πολυ!!! Μηπως θυμασαι το μοντελο ή τις διαμετρους ? Εταιρεια cafelat ?

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Τετ Σεπ 14, 2022 3:04 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Σεπ 14, 2022 12:16 pm
Θαναση σε ευχαριστω πολυ!!! Μηπως θυμασαι το μοντελο ή τις διαμετρους ? Εταιρεια cafelat ?
Ήρθα σε αυτή τη σελίδα, και επέλεξα το ανταλλακτικό που ήθελα: https://www.barista.gr/en/554-LELIT-PL4 ... TALLAKTIKA
Το οποίο εν τέλει είναι αυτό: https://www.barista.gr/el/lelit-group-gasket-mc752-6-el

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Σεπ 14, 2022 5:54 pm

Ευχαριστω πολυ !!! :a013:

Απάντηση