Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thelwCafe » Δευ Νοέμ 22, 2021 2:31 pm

Hatori έγραψε:
Παρ Νοέμ 12, 2021 8:13 pm
thelwCafe έγραψε:
Παρ Νοέμ 12, 2021 7:16 pm
αδυνατώ να ξαναβρώ τη σελίδα του thread που είχε προτεινόμενες τιμές P i d για την Lelit pl41 plust (θα έπρεπε να τις κάνω bookmark :a042: )
Έχει κάποιος να προτείνει τιμές που κρατάνε τις θερμοκρασίες κάπως σταθερές;
από όσο θυμάμαι οι προτεινόμενες θερμοκρασίες (πέραν του προσωπικού γούστου) είναι περίπου:
93C για light roast
90C για dark roast
ευχαριστώ!
Δοκίμασε
P:0.4
I:0.03
d:13.9
F4:0
F5:113
έχω δύο θέματα με αυτές τις ρυθμίσεις:
1. όταν κάνω εκχύλιση στα 20 περίπου δευτερόλεπτα πέφτει 5 βαθμούς κάτω η θερμοκρασία (είναι φυσιολογικό; )
2. όταν κάνω ένα καφέ και θέλω να φτιάξω ένα δεύτερο, η θερμοκρασία πάει 2-3 βαθμούς πάνω από το target temperature και μετά πρέπει να περιμένω πολύ ώρα να ξαναπέσει μόνο του. Αναγκάζομαι να τρέχω λίγο νερό και στην ουσία να κάνω τη δουλειά του pid με το χέρι (όχι και τόσο επιτυχώς)

Γενικά η ρύθμιση του PID είναι μεγάλο μανίκι, γιατί οι αλλαγές των παραμέτρων δεν έχουν γραμμική σχέση όπως λένε στα μαθηματικά. Για παράδειγμα το p έχει εμφανή αλλαγή στη συμπεριφορά. Όταν προσπαθώ να αυξήσω το "φρενάρισμα" της θερμοκρασίας με το d...πέρα βρέχει! Το d δείχνει να έχει ανεπαίσθητη ως ανύπαρκτη επίδραση στον έλεγχο της θερμοκρασίας. Αν κάποιος έχει βρει βελτιστοποιημένες τιμές στα pid, ας στείλει να κάνουμε δοκιμές μπας και βρούμε άκρη.

Νομίζω τα 3 κυρίαρχα χαρακτηριστικά ενός καλού σετ τιμών pid είναι:

1. Να κρατάει όσο το δυνατό περισσσίτερο το target temperature κατά τη διάρκεια εκχύλισης. (μετρημέμενο σε δευτερόλεπτα)
2. Να ελαχιστοποιεί την πτώσης θερμοκρασίας από το target temperature, με άλλα λόγια ποια είναι η χαμηλότερη θερμοκρασία που δείχνει κατά της διάρκεια της εκχύλισης (μετρημένο σε βαθμούς Κελσίου)
3. Οταν κρυώσει το νερό να κάνει το συντομότερο δυνατό χρόνο για να ξανασταθεροποιηθεί στην target temperature. (μετρημέμενο σε δευτερόλεπτα)

Έχοντας τιμές για τα 1(μετρημέμενο σε δευτερόλεπτα), 2(μετρημένο σε βαθμούς Κελσίου) και 3(μετρημέμενο σε δευτερόλεπτα) για κάθε τριπλέτα pid μπορούμε να βρούμε τον καλύτερο δυνατό συνδιασμό για το pid για τη συγκεκριμένη μηχανή πάντα.
Θα κάνω κάποιες μετρήσεις με το τρέχον pid και θα τις ανεβάσω. Αν θέλει και κάποιος άλλος να κάνει το ίδιο θα βοηθούσε για να συγκρίνουμε.
Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Νοέμ 22, 2021 3:22 pm

Λογικό είναι να πέφτει η θερμοκρασία στο pid κατά τη διάρκεια της εκχύλισης αφού εισέρχεται κρύο νερό μέσα . Αν σου ανεβαίνει πολύ από το target temperature πείραξε το p ένα βαθμό πάνω ή κάτω. Εμένα ανεβαίνει μόνο στο πρώτο ζεσταμα 3-4 βαθμούς και μετά σταθεροποιείται με απόκλιση ένα βαθμό πάνω καμιά φορά. Δε ξέρω αν παίζει ρόλο αν π.χ βάλεις 102 ή αν βάλεις 99 θα χει διαφορετική συμπεριφορά στο ποσό σταθερή θα μένει η θερμοκρασία κι αν πρέπει να βάζεις άλλες ρυθμίσεις.

thelwCafe
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 01, 2021 2:50 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thelwCafe » Δευ Νοέμ 22, 2021 3:41 pm

όντως στο πρώτο ζέσταμα έχει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Νοέμ 24, 2021 1:50 pm

Ήρθε η στιγμή της αναβάθμισης στη σίτα της μηχανής μας. Επέλεξα την IMS CI 35 WM.
IMG1637753901571.jpg
Η σίτα IMS CI 35 WM
IMG1637753901437.jpg
Το πίσω μέρος της σιτας
IMG1637753901308.jpg
Η παλιά με τη καινούργια μπροστά μέρος
IMG1637753901171.jpg
Η παλιά με την καινούργια πίσω μέρος
Κι ένα συγκριτικό βίντεο
https://youtube.com/shorts/NhYXG8M-2EM?feature=share

Και μια εκχύλιση

https://youtube.com/shorts/n3DYDf8bABU?feature=share

alex24
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 24, 2021 11:33 am
Όνομα: Γιάννης
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Pro Barista G-iota

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από alex24 » Τετ Νοέμ 24, 2021 8:06 pm

Την έχεις βιδώσει τελείως τη βίδα και κάθεται καλά η σίτα; Κάποιοι που είχαν δοκιμάσει μια άλλη της IMS παλιότερα είχαν γράψει στο παρόν thread ότι όταν βίδωναν τη βίδα τελείως, έβγαζε νερό και από το πλάι. Εμένα πάντως με τη μαμά σίτα έχει περίπου τη ροή που έχει εσένα με την IMS, μήπως έτυχε να ευθυγραμμίσεις την οπή από όπου βγαίνει το νερό με κάποια οπή του dispersion plate και γι'αυτό βγαίνει το νερό στραβά;

Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον αν θέλεις (και αν ταιριάζουν) να δοκιμάσεις να βάλεις και τις 2 σίτες όπως εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=e6A1YXEG8J8

Ίσως βέβαια έτσι μαζεύει καφέ ανάμεσα στα 2 screens οπότε θα θέλει πιο συχνά λύσιμο και καθάρισμα..

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Τετ Νοέμ 24, 2021 8:34 pm

@Hatori: Όντως αυτό που ρωτάει ο alex είναι ενδιαφέρον, γιατί και εγώ είχα πάρει την IMS και αν την βιδώσεις τέρμα είχε θέμα. Ωστόσο την κοίταξα τώρα και αυτή που είχα πάρει ήταν η Ci200IM ενώ εσύ πηρες την CI35WM
eepetrou έγραψε:
Δευ Νοέμ 22, 2021 9:34 am
Παραθέτω κ το παρακάτω link, είναι στην αρχή στα Γερμανικά κ πιο κάτω στα Αγγλικά.

https://www.kaffee-netz.de/threads/ito ... 20.129701/

Άλλο ένα link σε YouTube

https://youtu.be/VByOTOelsWQ

Υποστηρίζεται κανονικά κ σε lelit PL, ελέγχεται κ με τον Controller, αλλά κ από το tablet, υπολογιστη, συνδέεται κ με Bluetooth με τη skale2 ζυγαριά κ γενικά κάνει παπάδες.

Έχει κ 250 σελίδες manual, φαίνεται πολύ πολύ ανώτερο απο mecoffee.


Παράθεση από τις δυνατότητες που έχει.. δείτε επίσης στο πρωτο link τα γραφήματα, hardware, interface κλπ.

Ito is microcontroller module with SSR relays, WLAN and optional on-board power supply (about ito; video). ito can be turned into a pressure and temperature controller by flashing the free leva! firmware. leva! brings perfect brewing temperature (PID), pressure profiling with pressure sensor, preinfusion, flow profile measurement, volumetric and gravimetric dosing, shortened warm-up, shot timer, shot counter, tank monitoring, scale monitoring, energy-saving functions and much more.

Κόστος από 100-200 ευρώ, αναλόγως τα mods που επιλέγει ο καθένας.
φαίνεται πολύ ενδιαφέρον και δυνατό upgrade για την μηχανή μας, δεν ξέρω αν όντως κάποιος το έχει δοκιμάσει. Αν και αυτή την περίοδο φαίνεται out of stock

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Νοέμ 24, 2021 9:15 pm

Όπως είχε αναφερθεί παλαιότερα η δικιά μας η σίτα δεν είναι flat και κάνει μια κουρμπα. Είναι κάπως κοίλο το όλο αποτέλεσμα. Για αυτό και όσοι είχαν προτιμήσει τότε την Ci200IM που ήταν flat όπως πολύ σωστά αναφέρει ο pagratios , είχαν θέμα διαρροής περιφερειακά γιατί βιδωναν τη σίτα τέρμα. Μετά από διάβασμα βρήκα ότι η σίτα CI 35 WM δεν είναι flat και κάνει ακριβώς το ίδιο κοίλο που κάνει και η μαμά σίτα μας. Για αυτό και την έχω τέρμα βιδωμενη όπως έχουμε και την lelit τέρμα βιδωμενη. Τώρα δύο πράγματα
1. Δοκίμασα να ξεβιδωσω λίγο τη σίτα γιατί έτσι είχα διαβάσει ότι κάναν οι προηγούμενοι και το αποτέλεσμα ήταν να τρέχει πιο ωραία με σταγόνες αλλά έχανε περιφερειακά. Όποτε την ξανά έσφιξα
2. Δεν γίνεται να μπουν και οι δύο σιτες μαζί όπως λέτε γιατί και οι δύο είναι κοίλες και δεν θα βιδωνει καθόλου. Η Ci200IM βιδωνει γιατί είναι Flat
Ελπίζω να βοήθησα

eepetrou
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 15, 2019 4:31 pm

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από eepetrou » Τετ Νοέμ 24, 2021 11:09 pm

alex24 έγραψε:
Τετ Νοέμ 24, 2021 8:06 pm
Την έχεις βιδώσει τελείως τη βίδα και κάθεται καλά η σίτα; Κάποιοι που είχαν δοκιμάσει μια άλλη της IMS παλιότερα είχαν γράψει στο παρόν thread ότι όταν βίδωναν τη βίδα τελείως, έβγαζε νερό και από το πλάι. Εμένα πάντως με τη μαμά σίτα έχει περίπου τη ροή που έχει εσένα με την IMS, μήπως έτυχε να ευθυγραμμίσεις την οπή από όπου βγαίνει το νερό με κάποια οπή του dispersion plate και γι'αυτό βγαίνει το νερό στραβά;

Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον αν θέλεις (και αν ταιριάζουν) να δοκιμάσεις να βάλεις και τις 2 σίτες όπως εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=e6A1YXEG8J8

Ίσως βέβαια έτσι μαζεύει καφέ ανάμεσα στα 2 screens οπότε θα θέλει πιο συχνά λύσιμο και καθάρισμα..
Κ εγώ έχω την ίδια ροή με την IMS σίτα που βλέπουμε στο βίντεο με τη μαμά σίτα..

Κάτι δεν πάει καλά φίλε Hatori με τη μαμά σίτα σου.

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Νοέμ 24, 2021 11:17 pm

eepetrou έγραψε:
Τετ Νοέμ 24, 2021 11:09 pm
alex24 έγραψε:
Τετ Νοέμ 24, 2021 8:06 pm
Την έχεις βιδώσει τελείως τη βίδα και κάθεται καλά η σίτα; Κάποιοι που είχαν δοκιμάσει μια άλλη της IMS παλιότερα είχαν γράψει στο παρόν thread ότι όταν βίδωναν τη βίδα τελείως, έβγαζε νερό και από το πλάι. Εμένα πάντως με τη μαμά σίτα έχει περίπου τη ροή που έχει εσένα με την IMS, μήπως έτυχε να ευθυγραμμίσεις την οπή από όπου βγαίνει το νερό με κάποια οπή του dispersion plate και γι'αυτό βγαίνει το νερό στραβά;

Επίσης, θα είχε ενδιαφέρον αν θέλεις (και αν ταιριάζουν) να δοκιμάσεις να βάλεις και τις 2 σίτες όπως εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=e6A1YXEG8J8

Ίσως βέβαια έτσι μαζεύει καφέ ανάμεσα στα 2 screens οπότε θα θέλει πιο συχνά λύσιμο και καθάρισμα..
Κ εγώ έχω την ίδια ροή με την IMS σίτα που βλέπουμε στο βίντεο με τη μαμά σίτα..

Κάτι δεν πάει καλά φίλε Hatori με τη μαμά σίτα σου.
Ναι ήθελε αλλαγή... :D

Άβαταρ μέλους
pagratios
Δημοσιεύσεις: 192
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 12, 2014 11:06 pm
Όνομα: Άκης
Μηχανή:: DE1PRO
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: Kinu M47,Porlex Tall
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από pagratios » Πέμ Νοέμ 25, 2021 12:23 am

@Hatori: Ενδιαφέρον που ταίριαξε, έχεις link για αγορά?

Επίσης οι 2 σίτες μπαίνουν με την καινούρια της lelit ή μονο με την παλιά? όπως στο βίντεο του eepetrou

Απάντηση