Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Πέμ Αύγ 01, 2019 12:21 pm

... η συνεχεια. Ανταλλακτικα δεν υπαρχουν πουθενα! Ζητησα απο τη Lelit καποιο λινκ και να η απαντηση.
"Hello! There is no link with replacement parts. You should contact your local LELIT reseller for the repair or purchase of the needed parts. Thank you!"
Ο local αφου ανταλλαξα 2-3 μειλ για τα λαστιχακια πριν κανενα μηνα χαθηκε. O maxicoffe που την αγορασα σιωπη. Στο διαδικτυο ενα σαιτ στην.... Αμερικη....
Καλες διακοπες!

Jousis
Δημοσιεύσεις: 259
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 29, 2016 3:46 am
Μηχανή:: nespresso
2η Μηχανή:: lelit mara x
Μύλος:: niche zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Jousis » Πέμ Αύγ 01, 2019 2:36 pm

Πίεσέ τους να σου δώσουν κωδικό ή spec για αυτό που ψάχνεις.
Και πες τους αυτά που έγραψες εδώ (για να τους πιέσεις).

Είναι λίγο μπακάληδες, μπορεί να έχουν καμια λίστα γραμμένη στο πόδι όπως και το wiring diagram που μου στείλανε.
Κι εμένα μου είπαν οτι τα στέλνουν μόνο σε resellers/technicians αλλά τελικά μου τα δώσανε (δεν έχω BOM αλλιώς θα στο έδινα).


Επίσης, σχετικά με την αφαλάτωση, μου είχαν πει (δεν θυμάμαι ποιός) να μην κάνω αν βάζω σχετικά φιλτραρισμένο νερό. Αρκεί 1 φορά τον χρόνο με το τακτικό service.
Προφανώς εκεί θα σε ενημερώνουν για το πρόβλημα (όποτε προκύψει).
Η αφαλάτωση δεν είναι τόσο αθώα διαδικασία πάντως.

edit:
μήπως βοηθάει αυτή η εικόνα;
https://www.barista.gr/el/lelit-pl41-plust-spare-parts

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Πέμ Αύγ 01, 2019 5:29 pm

Πάντως με τις φωτογραφίες του μπόιλερ που ανέβασε ο φίλος καταλαβαίνουμε ότι όντως δεν είναι κάτι αθώο η αφαλάτωση. Φανταστείτε να μιλάγαμε και για αλουμινένιο μπόιλερ. Καλύτερα να δώσουμε βάση αρχικά στο φιλτράρισμα. Εγώ θα ξεκινήσω με φίλτρα ρητίνης συνδυαστικά με κανάτα brita που αγόρασα ήδη. Όταν αγοράσω και την καφετιέρα θα μαι άρχοντας. :lol:

Απο κει και πέρα αφαλάτωση πολύ αραιά και βλέπουμε...

Μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε το pully αντί του dezcal για αφαλάτωση?? Όλα τα παρόμοια προβλήματα είναι με dezcal...


Μακάρι να βρεθεί το ανταλλακτικό πάντως γιατί είναι κρίμα..

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Πέμ Αύγ 01, 2019 6:12 pm

Πάντως ως τώρα έβλεπα το puly ως εναλλακτικό του cafiza για backflush και οχι για αφαλάτωση. Τώρα ο τεχνικός της lelit προτείνει την ίδια μάρκα και για αφαλάτωση. Πάντως Γιάννη ο Χρήστος στο νήμα του καθαρισμού πρότεινε μισό φάκελο dezcal σε 1,5 λίτρο νερό. Δεν ξέρω μήπως και σένα η δόση σου παραήταν ισχυρή.

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Αύγ 02, 2019 10:30 am

Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς το "ξινό" για αφαλάτωση που είναι πιο ήπιο. Πρόκειται για το κιτρικό οξύ που περιέχουν και τα λεμόνια.
Η φιλοσοφία πάντως είναι «Κάλλιον του θεραπεύειν το προλαμβάνειν».
Συνημμένα
xynoPackages.png

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Αύγ 02, 2019 12:19 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 10:30 am
Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιείς το "ξινό" για αφαλάτωση που είναι πιο ήπιο. Πρόκειται για το κιτρικό οξύ που περιέχουν και τα λεμόνια.
Η φιλοσοφία πάντως είναι «Κάλλιον του θεραπεύειν το προλαμβάνειν».

Ξινό θα μας βγει στο τέλος η αγορά της καφετιέρας όπως πάμε :a014:

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Luckees » Παρ Αύγ 02, 2019 12:48 pm

Για ποιο λόγο;

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Αύγ 02, 2019 4:41 pm

Luckees έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 12:48 pm
Για ποιο λόγο;
Αποστόλη πλάκα κάνω ήθελα να κάνω συνειρμό με το ξινό που ανέβασες :a013:

Πάντως επειδή και γω έχω καταλήξει στην plust η αλήθεια είναι ότι προβληματίστηκα όταν είδα πως έχει γίνει το μπόιλερ από τις αφαλατώσεις μέσα σε 2 χρόνια. Αλλά διάβασα και τις απαντήσεις σου στο νήμα της Αναστασίας για την ρουτίνα καθαρισμού και κατάλαβα οτι δεν πρέπει να είμαστε τόσο περιοδικοί ως προς την αφαλάτωση. Αν το παλέψουμε με φίλτρα ρητίνης και κανατούλα brita ίσως να χρειάζεται πολύ αραιά αλλά και πάλι θα θέλει μεγάλη προσοχή στην περιεκτικότητα του διαλύματος και στην ποσότητα του νερού. Προς το παρόν μακάρι να βρει ο φίλος ανταλλακτικά.

johnino
Δημοσιεύσεις: 48
Εγγραφή: Τρί Μάιος 15, 2012 5:15 pm
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Handpresso
Μύλος:: Χειροκινητος Porlex
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: ΠΑΤΡΑ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από johnino » Παρ Αύγ 02, 2019 8:14 pm

Απ οσους προτεινουν διαφορα κανενας(?) δεν μας εχει δεξει και το αποτελεσμα. Εγω πιστευω οτι μεσα ολες, οσες εχουν "χρωμιωμενο" δοχειο, ετσι ειναι. Οπως σημειωσα και προηγουμενα δεν καταλαβαινω γιατι το μισο μποιλερ ειναι κοκκινο (χαλκος) και το αλλο μισο επικαλυμενος χαλκος με αυτο το ασημι "χρωμιο" (τι στο καλο ειναι) το οποιο αργα η γρηγορα διαβρωνεται. Θα το αφαιρεσω ολο ωστε να γινει ιδιο με το αλλο κομματι και θα ειναι οκ. Γιατι αν το αντικαταστησω θα καταληξω παλι στο ιδιο να ξαναπιω πιο αργα το υλικο της ασημι επικαλυψης.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Παρ Αύγ 02, 2019 9:16 pm

johnino έγραψε:
Παρ Αύγ 02, 2019 8:14 pm
Απ οσους προτεινουν διαφορα κανενας(?) δεν μας εχει δεξει και το αποτελεσμα. Εγω πιστευω οτι μεσα ολες, οσες εχουν "χρωμιωμενο" δοχειο, ετσι ειναι. Οπως σημειωσα και προηγουμενα δεν καταλαβαινω γιατι το μισο μποιλερ ειναι κοκκινο (χαλκος) και το αλλο μισο επικαλυμενος χαλκος με αυτο το ασημι "χρωμιο" (τι στο καλο ειναι) το οποιο αργα η γρηγορα διαβρωνεται. Θα το αφαιρεσω ολο ωστε να γινει ιδιο με το αλλο κομματι και θα ειναι οκ. Γιατι αν το αντικαταστησω θα καταληξω παλι στο ιδιο να ξαναπιω πιο αργα το υλικο της ασημι επικαλυψης.
Πάντως ρε συ Γιαννη δεν δικαιολογείται μηχανή 2 χρόνων με ανοξείδωτο μπόιλερ να παρουσιάζει αυτήν την εκόνα μέσα σε 2 χρόνια. Δηλαδή τι θα έβρισκες αν την άνοιγες σε 5? Πραγματικά θα ήμουν πολυ περίεργος αν δοκίμαζες με το pully οπως σου ειπε αυτός αν σε 2 χρόνια θα ήταν σε καλή κατάσταση το νέο ανταλλακτικό. Το να ειναι το μισό ειναι ανεξήγητο βεβαια. Από την άλλη έχει και μεγάλη διαφορά το μισό φακελάκι dezcal σε 1,5 λίτρο από τι ένα ολόκληρο φακελάκι σε 1 λίτρο που έβαλες.

Απάντηση