Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Mr_Overdose
Δημοσιεύσεις: 173
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 11:00 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit pl41 plust
Μύλος:: Eureka Specialita
Τοποθεσία: Αλεξάνδρεια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Mr_Overdose » Δευ Ιούλ 04, 2022 4:23 pm

Hatori έγραψε:
Δευ Ιούλ 04, 2022 3:26 pm
Giorgos_Sp έγραψε:
Δευ Ιούλ 04, 2022 3:20 pm
Hatori έγραψε:
Δευ Ιούλ 04, 2022 3:14 pm
Η μαμά σίτα που έχεις ποια είναι??
Γιώργο μόλις πάω σπίτι θα την ανοιξω , να το δω. Δεν έχω ιδέα τι φοράει. Θα το γράφει στο manual ?
Κοίτα παλαιότερα ερχόταν Μ αυτήν
https://www.barista.gr/el/lelit-shower- ... mc752-4-el
Τελευταία έρχεται Μ αυτήν
https://www.bluestarcoffee.eu/lelit-sho ... 9581-p.asp
Εγώ παρέλαβα με τη δεύτερη σίτα κ παρόλο που άλλαξα με ims δεν είδα τρομερή βελτίωση. Είδα κάτι καλύτερο βέβαια αλλά όχι το ουαου
Και Εμενα φοραει την δευτερη!
θα ηταν ενδιαφερον να δοκιμαζες να φορεσεις την ims πανω απο την μαμα σιτα αν δεν σου ηταν κοπος και να μας στειλεις ενα συγκριτικο βιντεακι μηπως ειναι αυτο η χρυση τομη και λυσουμε το θεμα με την ντουζιερα.
https://drive.google.com/drive/folders/1R8FvtnLxCMo6jdSX1fd0h2SYQbkrwFEd

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Ιούλ 04, 2022 5:08 pm

Mr_Overdose έγραψε:
Δευ Ιούλ 04, 2022 4:23 pm
Hatori έγραψε:
Δευ Ιούλ 04, 2022 3:26 pm
Giorgos_Sp έγραψε:
Δευ Ιούλ 04, 2022 3:20 pm


Γιώργο μόλις πάω σπίτι θα την ανοιξω , να το δω. Δεν έχω ιδέα τι φοράει. Θα το γράφει στο manual ?
Κοίτα παλαιότερα ερχόταν Μ αυτήν
https://www.barista.gr/el/lelit-shower- ... mc752-4-el
Τελευταία έρχεται Μ αυτήν
https://www.bluestarcoffee.eu/lelit-sho ... 9581-p.asp
Εγώ παρέλαβα με τη δεύτερη σίτα κ παρόλο που άλλαξα με ims δεν είδα τρομερή βελτίωση. Είδα κάτι καλύτερο βέβαια αλλά όχι το ουαου
Και Εμενα φοραει την δευτερη!
θα ηταν ενδιαφερον να δοκιμαζες να φορεσεις την ims πανω απο την μαμα σιτα αν δεν σου ηταν κοπος και να μας στειλεις ενα συγκριτικο βιντεακι μηπως ειναι αυτο η χρυση τομη και λυσουμε το θεμα με την ντουζιερα.
Η δεύτερη μαμά σίτα όπως και η IMS έχουν κοίλο μέρος, δε μπαίνουν και οι δύο μαζί. Η πρώτη μαμα σιτα
Είναι flat γι αυτό και μπορεί να μπει από κάτω από την IMS

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Δευ Ιούλ 04, 2022 8:31 pm

Λοιπόν παιδιά αυτό είναι το shower screen μαμά. Ειναι το ιδιο ?
rsz_1img_1981.jpg

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Δευ Ιούλ 04, 2022 10:12 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Δευ Ιούλ 04, 2022 8:31 pm
Λοιπόν παιδιά αυτό είναι το shower screen μαμά. Ειναι το ιδιο ?

rsz_1img_1981.jpg
Ναι είναι το καλό, που μοιάζει με το ims. Μια χαρά είσαι μην αγχώνεσαι!!

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 06, 2022 1:05 pm

Να κανω μια ερωτηση .. το πρωι πχ που ανοιγουμε τη μηχανη για να φτιαξουμε το πρωτο καφεδακι .. ποση ωρα θελει προθερμανση ? την ανοιγουμε εως οτου να ανεβει η θερμοκρασια του pid σε καποια συγκεκριμενη θερμοκρασια ? και αν δεν κανω λαθος την αναβουμε και θερμαινεται με το pf κουμπωμενο στη μηχανη ?

ptakis
Δημοσιεύσεις: 56
Εγγραφή: Δευ Σεπ 01, 2014 1:21 pm
Όνομα: Παναγιώτης
Μηχανή:: LELIT PL41 PLUST
2η Μηχανή:: Clever Dripper
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Bridge, Kudu, Famoso
Τοποθεσία: Κερατσίνι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ptakis » Τετ Ιούλ 06, 2022 1:19 pm

Ο στόχος του ζεστάματος είναι να φέρεις τα μεταλλικά μέρη της μηχανής (γκρουπ, πορταφίλτερ κλπ) όσο το δυνατόν πιο κοντά στη θερμοκρασία του μπόιλερ, ώστε να έχεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την εκχύλιση.
Σε γενικές γραμμές νομίζω πως 30' είναι αρκετά για τη μηχανή μας. Αν ο συγκεκριμένος χρόνος αναμονής σου δημιουργεί πρόβλημα, προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποια smart πρίζα και να την προγραμματίσεις να τροφοδοτεί τη μηχανή 30' πριν την ώρα που θέλεις να φτιάξεις τον καφέ σου, ώστε να μην έχεις καθόλου χρόνο αναμονής. :a013:

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 06, 2022 1:35 pm

ptakis έγραψε:
Τετ Ιούλ 06, 2022 1:19 pm
Ο στόχος του ζεστάματος είναι να φέρεις τα μεταλλικά μέρη της μηχανής (γκρουπ, πορταφίλτερ κλπ) όσο το δυνατόν πιο κοντά στη θερμοκρασία του μπόιλερ, ώστε να έχεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την εκχύλιση.
Σε γενικές γραμμές νομίζω πως 30' είναι αρκετά για τη μηχανή μας. Αν ο συγκεκριμένος χρόνος αναμονής σου δημιουργεί πρόβλημα, προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποια smart πρίζα και να την προγραμματίσεις να τροφοδοτεί τη μηχανή 30' πριν την ώρα που θέλεις να φτιάξεις τον καφέ σου, ώστε να μην έχεις καθόλου χρόνο αναμονής. :a013:
Φιλε Παναγιωτη σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! Δεν πιστευω να εχω θεμα με τον χρονο θα δουμε χαχα
Μια ακομα ερωτηση παρακαλω .. Γενικα θελουμε να πετυχουμε ενα βαθμο θερμοκρασιας 92-93 βαθμους , αν δεν κανω λαθος. Η Lelit εχει μια αποκλιση 8-10 βαθμους , αρα πρεπει να προσαρμοσω το pid της στους 100-103 βαθμους ?

Άβαταρ μέλους
Hatori
Δημοσιεύσεις: 575
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 2:16 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit pl41 plust pid
2η Μηχανή:: Aeropress
Μύλος:: Eureka atom 75 titan
Τοποθεσία: Δράμα

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Hatori » Τετ Ιούλ 06, 2022 1:57 pm

Giorgos_Sp έγραψε:
Τετ Ιούλ 06, 2022 1:35 pm
ptakis έγραψε:
Τετ Ιούλ 06, 2022 1:19 pm
Ο στόχος του ζεστάματος είναι να φέρεις τα μεταλλικά μέρη της μηχανής (γκρουπ, πορταφίλτερ κλπ) όσο το δυνατόν πιο κοντά στη θερμοκρασία του μπόιλερ, ώστε να έχεις καλύτερη θερμοκρασιακή σταθερότητα κατά την εκχύλιση.
Σε γενικές γραμμές νομίζω πως 30' είναι αρκετά για τη μηχανή μας. Αν ο συγκεκριμένος χρόνος αναμονής σου δημιουργεί πρόβλημα, προτείνω να χρησιμοποιήσεις κάποια smart πρίζα και να την προγραμματίσεις να τροφοδοτεί τη μηχανή 30' πριν την ώρα που θέλεις να φτιάξεις τον καφέ σου, ώστε να μην έχεις καθόλου χρόνο αναμονής. :a013:
Φιλε Παναγιωτη σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!! Δεν πιστευω να εχω θεμα με τον χρονο θα δουμε χαχα
Μια ακομα ερωτηση παρακαλω .. Γενικα θελουμε να πετυχουμε ενα βαθμο θερμοκρασιας 92-93 βαθμους , αν δεν κανω λαθος. Η Lelit εχει μια αποκλιση 8-10 βαθμους , αρα πρεπει να προσαρμοσω το pid της στους 100-103 βαθμους ?
Η μηχανή τώρα που είναι καλοκαίρι σε 15' είναι πανέτοιμη! Σκοπός είναι πολύ σωστά όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω να ζεσταθούν τα μεταλλικά μέρη. Ανάβεις μηχανή κουμπώνεις portafilter και είσαι έτοιμος σε 15'. Η μηχανή αν δεν έχεις πειράξει το offset έχει περίπου 10 βαθμούς απόκλιση! Σε medium roast προτείνω να μη πας πάνω από 101. Καλά καφεδάκια

Giorgos_Sp
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 28, 2022 11:32 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit Pl41 Plust Pid
Μύλος:: Lagom P64
Τοποθεσία: Greece

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Giorgos_Sp » Τετ Ιούλ 06, 2022 2:09 pm

Hatori έγραψε:
Τετ Ιούλ 06, 2022 1:57 pm
Η μηχανή τώρα που είναι καλοκαίρι σε 15' είναι πανέτοιμη! Σκοπός είναι πολύ σωστά όπως είπε κι ο φίλος πιο πάνω να ζεσταθούν τα μεταλλικά μέρη. Ανάβεις μηχανή κουμπώνεις portafilter και είσαι έτοιμος σε 15'. Η μηχανή αν δεν έχεις πειράξει το offset έχει περίπου 10 βαθμούς απόκλιση! Σε medium roast προτείνω να μη πας πάνω από 101. Καλά καφεδάκια
Σουπερ!!! Ευχαριστω πολυ!! Αν πειραξω το Pid ετσι ωστε να το παω 101πχ , υπαρχει καποιος τροπος Για reset ? Ετσι ωστε να παει πισω στο εργοστασιακο ρυθμισμα ?

thanasis00
Δημοσιεύσεις: 200
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 25, 2019 11:45 am
Όνομα: Θανάσης
Μηχανή:: Bellezza Francesca
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από thanasis00 » Τετ Ιούλ 06, 2022 2:25 pm

Και εγώ σήμερα σε 15' φαινόταν να έχει ζεσταθεί πλήρως η μηχανή, οπότε νομίζω εκεί γύρω είναι καλά.
Γενικά reset έχει η Lelit στο PID, αλλά κάνει reset τα πάντα, όχι μόνο τη θερμοκρασία.
https://www.youtube.com/watch?v=fmk6TSn1JjE

Απάντηση