Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
NiPi
Δημοσιεύσεις: 202
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 21, 2017 1:36 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
Μύλος:: Niche Zero
Οι καφέδες μου:: Kudu, Mr Bean, Mokka, Cafeistas

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από NiPi » Παρ Οκτ 30, 2020 6:35 pm

nick_reth έγραψε:
Παρ Οκτ 30, 2020 3:22 pm
johnsin έγραψε:
Παρ Οκτ 30, 2020 2:32 pm
Στο σωληνάκι που ήταν το μικρο φίλτρο μπαίνει το φίλτρο ρητίνης και για να το διαχωρίσεις δεν είναι κομμένο ευθεία άλλα σε γωνία (Bevel)
Αυτό νόμιζα κι εγώ αλλά αν δεν δοκιμάσεις πως θα ξέρεις ότι όντως είναι έτσι? Τράβηξα έξω από το δοχείο αυτό με το φιλτρακι και η μηχανή έβγαζε νερό κανονικά, μόλις έβγαλα το άλλο και γυρισα μέσα το πρώτο η μηχανή σταμάτησε να βγάζει νερό. Πιό είναι λοιπόν το συμπερασμα?
H μηχανή μπορεί να τραβούσε νερό από το boiler, όσο είχες έξω το σωληνάκι της τροφοδοσίας, το boiler να άδειασε, και όταν άλλαξες τα σωληνάκια, έπρεπε να περιμένεις να γεμίσει το boiler, μέχρι να ξανατρέξει νερό.

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nick_reth » Παρ Οκτ 30, 2020 7:10 pm

johnsin έγραψε:
Παρ Οκτ 30, 2020 5:23 pm
Tο φίλτρο πριν το βάλεις στο δοχείο του νερού γέμισε μια λεκάνη βάλτο μέσα να φύγει όλος ο αέρας (βλέπεις φυσαλίδες)το αφήνεις 3 λεπτά μέσα και μετά το βάζεις στην μηχανή.
Ετσι ακριβώς το έκανα κι εγώ. Και τώρα μόλις το δοκίμασα στη μηχανή και είναι έτσι οπως τα έχω γράψει. Το είπα και στο barista.gr μηπως και έτυχε μόνο στη δική μου.
Το σωληνάκι που το έχω βάλει τώρα και είναι ο.κ. δεν ειναι κομμένο ίσια αλλά κάνει δυο μύτες και είναι ένα αέρα λίγο πιο στενό. Το έγραψα να το δοκιμάσουν οσοι έχουν τη μηχανή δεν χάνουν τίποτα, εύκολο είναι. Αν ομως τύχει και είναι λάθος το φιλτράκι μόνο πως το έχουν, ειναι για την επιστροφή του νερού!!

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nick_reth » Παρ Οκτ 30, 2020 7:19 pm

Και κάτι ακόμη σε σχέση με το pid. Με i=0 δουλεύει τέλεια, αν το πειράξεις χάνει τη σταθερότητα της θερμοκρασίας η μηχανή. Παράξενο φαίνεται αλλά έτσι είναι. Έκδοση του pid που έχω είναι 1.05. Οι άλλες ρυθμίσεις που έχω είναι: FO4=0 P=0.4 D=12.2 Θερμοκρασία 95.
Διαβάζω στο forum για θερμοκρασίες 100-106 με τη παραδοχή ότι υπάρχει απώλεια μέχρι το pack 5-8 βαθμοί. Εγώ πάντως με 95 δεν έχω καθόλου ξινίλες, ο καφές πίνεται ευχάριστα χωρίς καθόλου ζάχαρη, η κρέμα ανάλογα με το καφέ μια χαρά. Δεν νομίζω ότι οι καινούργιες μηχανές έχουν τόση μεγάλη απόκλιση από την ένδειξη pid στο γκρουπ.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ellenikus » Πέμ Δεκ 10, 2020 11:18 pm

Ποια φλάντζα σιλικόνης της cafelat ταιριάζει στην μηχανή ?

kikos7
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Κυρ Απρ 07, 2019 10:32 am
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Gaggia new baby
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kikos7 » Σάβ Δεκ 12, 2020 5:34 pm

Οι κόκκινες των 8χιλ.

ellenikus
Δημοσιεύσεις: 247
Εγγραφή: Κυρ Νοέμ 08, 2015 3:22 pm
Όνομα: GEORGIOS
Μηχανή:: Lelit Plus PID/
2η Μηχανή:: elektra microcasa
Μύλος:: eureka mignon
2ος Μύλος:: COMPAK K3
Οι καφέδες μου:: tigrato

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από ellenikus » Κυρ Δεκ 13, 2020 11:08 am

ευχαριστώ

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από manos0013 » Δευ Δεκ 14, 2020 2:25 am

Καλημέρα από το Ηράκλειο Κρήτης!
Από μέρα σε μέρα περιμένω την pl41 plust pid και έχω έχω πάρα πολλές απορίες !! Ερώτηση πρώτη : Μπορουμε να ρυθμισουμε το pid και η θερμοκρασία που δείχνει να είναι η ίδια με αυτή της εκχυλισης? Και αν όχι η ίδια,να μην έχει απόκλιση 8-10 βαθμούς?! Επίσης,μπορούμε (ίσως ρωτάω βλακεια τώρα) με ένα θερμόμετρο που μετράμε θερμοκρασία αφρογαλου να μετρησουμε την θερμοκρασία του νερού..απλα "κατεβάζοντας" λίγο νερό?

Άβαταρ μέλους
Luckees
Δημοσιεύσεις: 1477
Εγγραφή: Τρί Δεκ 22, 2015 12:37 pm
Όνομα: Αποστόλης
Μηχανή:: Rocket R58
2η Μηχανή:: Oscar ήταν και πάει
Μύλος:: Sette 270Wi
2ος Μύλος:: Compak K3,Hario Mini
Οι καφέδες μου:: Taresso, Kudu, Taf, Distretto
Τοποθεσία: Μελίσσια

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Luckees » Δευ Δεκ 14, 2020 11:30 am

manos0013 έγραψε:
Δευ Δεκ 14, 2020 2:25 am
Επίσης,μπορούμε (ίσως ρωτάω βλακεια τώρα) με ένα θερμόμετρο που μετράμε θερμοκρασία αφρογαλου να μετρησουμε την θερμοκρασία του νερού..απλα "κατεβάζοντας" λίγο νερό?
Δεν θα πάρεις σωστές ενδείξεις με τον τρόπο αυτό. Αξιόπιστες μετρήσεις δίνει μόνο το scace.
Mε το καλό η μηχανή σου!

nick_reth
Δημοσιεύσεις: 82
Εγγραφή: Δευ Οκτ 22, 2018 12:14 am
Όνομα: ΓΙΩΡΓΟΣ
Μηχανή:: PROFITEC PRO 300
2η Μηχανή:: DELONGHI E.S.E.
Μύλος:: BARATZA SETTE 270
2ος Μύλος:: GRAEF CM 702
Οι καφέδες μου:: SPECIALITY ASADO
Τοποθεσία: ΡΕΘΥΜΝΟ

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nick_reth » Τρί Δεκ 15, 2020 12:43 am

manos0013 έγραψε:
Δευ Δεκ 14, 2020 2:25 am
Καλημέρα από το Ηράκλειο Κρήτης!
Από μέρα σε μέρα περιμένω την pl41 plust pid και έχω έχω πάρα πολλές απορίες !! Ερώτηση πρώτη : Μπορουμε να ρυθμισουμε το pid και η θερμοκρασία που δείχνει να είναι η ίδια με αυτή της εκχυλισης? Και αν όχι η ίδια,να μην έχει απόκλιση 8-10 βαθμούς?! Επίσης,μπορούμε (ίσως ρωτάω βλακεια τώρα) με ένα θερμόμετρο που μετράμε θερμοκρασία αφρογαλου να μετρησουμε την θερμοκρασία του νερού..απλα "κατεβάζοντας" λίγο νερό?
Καλησπέρα από Ρέθυμνο Κρήτης!!
Καλορίζικη η μηχανή σου και καλούς καφέδες.
Εχω την ίδια και είναι σουπερ. Πιο πάνω γράφω τις ρυθμίσεις του pid, δες τις αν θέλεις.
Θεωρώ πάντως οτι η θερμοκρασία στο γκρουπ απο αυτη που δείχνει το pid δεν έχει και τεράστια διαφορά οπως λένε, λιγότερο απο 5 βαθμούς. Εγώ με offset 0 δουλεύω απο 95-98 ανάλογα με το καφέ και βγαίνει μια χαρά. Λογω πείρας με τη μηχανή έχω να σου πω:
1. Νερό από φλιτρο ή κανάτα καθώς και φιλτράκια για τα άλατα, ταχει ο barista.gr λιγότερο απο 4 € για 45 λιτρα. Κοίτα μονο να το βάλεις στο σωστό σωληνάκι γιατί στη δική μου ήτανε ανάποδα. Βγάλε τα εναλαξ έξω απο το δοχείο νερού καθώς τραβάς και δες με πιο τραβά κι εκεί βάλετο.
2. Εγώ στο δικό της διπλο καλάθι βάζω 18-18,5 γραμμάρια αλλά το πάτημα παίζει μεγάλη σημασία. Πάντα με tamper 58,5 ίσιωνε το καφέ με το δάκτυλο και πάτα κάθετα χωρίς να το γυρνάς και σταυρωτά. Αφού τον πατήσεις σωστά και ίσια γύρισε το να γίνει λεία η επιφάνεια.
Μην το γυρνάς πριν τον πατήσεις γιατί κάνει chaneling, τουλάχιστον αυτο ειδα εγώ.
Μεγάλη διαφορά στη γεύση πίστεψε με. Γλυκόπιοτος καφές χωρίς ίχνος ζάχαρης.

manos0013
Δημοσιεύσεις: 85
Εγγραφή: Τρί Δεκ 08, 2020 9:53 am
Όνομα: Manos
Μηχανή:: Lelit Elizabeth
Μύλος:: Baratza sette 270wi
Οι καφέδες μου:: Jacobs prof,hacienda blend,cup 10
Τοποθεσία: Ηράκλειο Κρήτης

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από manos0013 » Τρί Δεκ 15, 2020 9:58 am

Καλημέρα κ Νίκο !
Την περιμένω από μέρα σε μέρα τη μηχανή..οπότε έχω μεγάλη αγωνία ☺️.
Ακόμα και νερό Ρουβας η Ζαρος να το φιλτραρουμε?
Αν εννοείτε αποσκληρυντη,έχω ήδη παραγγείλει.
Τις ρυθμίσεις αφού είστε ικανοποιημενος θα ξεκινήσω με αυτές!
Όσο αφορά το πάτημα.....έχω πάρει και ένα κατανομεα καφέ. Μου το πρότεινε η κοπέλα από το barista.
Και τα έχω στο μυαλό μου με αυτή την σειρά :
Βάζω την δωση στο καλαθακι και ισιωνω με το δάχτυλο.
Μετά το γυρίζω 1-2 φορές γύρω γύρω με τον κατανομεα
Και μετά πατάω με το tamper.(Tamper παρήγγειλα 58.5)

Απάντηση