Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από a1san » Τετ Ιούλ 08, 2020 11:49 pm

panos0121 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 10:38 pm
Γνωμουλα μου..
nkout έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 10:04 pm
Ειχα κ εγω δυσκολιες, θα σου ελεγα ξεκινα απο ενα ευκολο καφε.
Θα συμφωνήσω και με τους δύο και ευχαριστώ για τις αποψεις- προτασεις απλά έχω φτασει σε ένα σημείο που δεν αντέχω άλλο αυτή την πικροχολικη γεύση ενός ξεπαστρεμένου ιπανεμα. Μου την βιδώνει στο μυαλο.
Και θέλω απλά να δω αν τελικά είναι απλά ο καφές που δεν συνεργάζεται,η μηχανή ή τελικά ο χρηστης(σίγουρα φέρω ευθύνη αλλά εντάξει είπαμε όχι και έτσι...).

Ναι τη θερμοκρασιακή αστάθεια την έχω και εγώ στο μυαλό μου,την είδα live οπότε βλέπουμε τι θα γίνει με τους speciality.
Να κάνω και ένα backflush αύριο μην έχει κρατήσει μυρωδιές και πικριες.

Από cup10 παραγγειλα - Cup10 Speciality Espresso Blend.
Αυτό που περιμένω εναγωνίως είναι από Roundcup - Daily round Blend.
Θα ψάξω και mokka να δοκιμάσω ,nkout.
Μέχρι να έρθουν θα πάρω κάνα δυο σακιά το ένα σίγουρα Tierra και κάποιο άλλο από μπαγιατικους.

Ευχαριστώ παίδες και συγνώμη για την μίζερο κακομοιριά αλλά δεν έχω και που αλλού να πω τα ευρήματα μου!

Κάτι άλλο που μου ήρθε σκεφτόμενος το πρόβλημα...παίζει να είναι θέμα πίεσης? Δηλαδή να μην είναι σεταρισμενη στα 9 bar και να είναι σε τίποτα 12 και πρεασροντας να δίνει αυτή την τραχιά οξινοπικρη γεύση?
Μπαρομετρο(pressure gauge) θα βάλω αλλά από ότι μου είπαν barista.gr θα αργήσει πολύ προς τέλη Ιουλίου το εγχείρημα.

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από odys2008 » Πέμ Ιούλ 09, 2020 12:01 am

Δημήτρη, με αυτά που διαβάζω θα πάω να αγοράσω ένα σακουλάκι ipanema να τον δοκιμάσω και εγώ. :worthy:

Κοίταξε η μηχανή σου είναι λογικά ρυθμισμένη στα 12 bar, οπότε και αυτό λίγο επηρεάζει την γεύση.

Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο "barista" σου έδωσε συνταγή για φρέντο διαφορετική από ότι για εσπρέσο. Λες και έχει άλλη βάση ο φρεντο εσπρέσο. Και όχι μόνο αυτό αλλά λέει ότι από 1:2 ratio το πάει στο 1:4. Δηλαδή με τόσο overextracted coffee τι περίμενες να βγει? Τέλος πάντων ας μην συνεχίσω γιατί δεν έχω δουλέψει τον καφε.

Στους πόσους βαθμούς κάνεις εκχύλιση? Κάνε το κόλπο με το κέρμα για να δεις πόσο καφέ να βάζεις στο καλαθι σου. Άσε τα 16,7γρ γιατί αυτά δουλεύουν για το για την συγκεκριμένη μηχανή με το συγκεκριμένο καλαθάκι.

ΥΓ Μια χαρά είναι το cafiza για backflush.

Ελπίζω να περίμενεις τουλάχιστον 2 λεπτά από espresso σε espresso γιατί όπως τα περιγράφεις η μηχανή σου δεν έχει έρθει σε ηρεμία πριν κάνεις τον νέο εσπρέσσο. Και με αυτό δεν εννοώ να δείξει το pid πάλι την θερμοκρασία πριν τη εκχύλιση. Πρέπει να περιμένεις 2 λεπτά πριν κάνεις νέο καφέ. Η μηχανή σου σαν SB με μικρό σχετικά μπόιλερ χρειάζεται περισσότερο recovery time από μία επαγγελματική!

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Πέμ Ιούλ 09, 2020 11:43 am

Λοιπόν επειδή έχουμε ίδια μηχανή να σε ενημερώσω για το εξής. Η συγκεκριμένη πολύ καλή μηχανούλα μας έχει διαφορά θερμοκρασίες 8 βαθμούς κελσίου από το boiler στο pf.Αυτό σημαίνει ότι ή θα βάλεις το offset στο 8 ή θα βάλεις την θερμοκρασία στο 101 και αυτό θα το αφήσεις έτσι για αρχή. Απο εκει και πέρα όταν δίνουμε τόσο σημασία στην θερμοκρασία ακόμα και στον 1 βαθμό καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι να είναι καυτό το pf κατά την εκχύλιση. Οπότε όταν ανάβεις την μηχανή για ζέσταμα θα κουμπώνεις κατευθείαν πάνω και το pf και θα το αφήνεις το λιγότερο ένα εικοσάλεπτο. Μετά θα κάνεις μια εκχύλιση με καυτό νεράκι για να ζεσταθούν τα μέταλλα, θα σκουπίζεις pf και θα ξεκινάς την διαδικασία για το καφεδάκι σου.

Ως προς τον tigrato τώρα. Για freddo cappuccino ακολούθα την αναλογία 1:2. Εγώ έχω ενα vst 18γρ. Βάζω 19 γραμμάρια tigrato και βγάζω 40 γραμμάρια εκχύλισης σε 28-30 δευτ. Ειδικότερα στο tigrato εγώ την ζάχαρη την αναδεύω με κουταλάκι με το χέρι κατευθείαν μετά την εκχύλιση. Χρησιμοποιώ την φραπιέρα με τα παγάκια μόνο για το κρύωμα. Έχω δει οτι αν χτυπήσεις πολύ το tigrato γίνεται παχύρευστος ο καφές και καταλήγει παραπάνω αφρός παρά καφές οπότε το χτύπημα της ζάχαρης με φραπιέρα το αποφεύγω.

Γενικά στους μονοποικιλιακούς καφέδες και στα blend πρέπει να ανεβαίνεις σε γραμμάρια. Δεν είναι σαν τους εμπορικούς καφέδες που βάζεις 16 γραμμάρια και οτι βγει βγήκε...

Άρα θεωρώ απαραίτητο ένα vst καλαθάκι στα 18γρ ή έστω ένα ims 18-22 γραμμαρίων. Εγώ έχω και τα 2 αλλά χρησιμοποιώ μόνο το vst
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kchoriano την Πέμ Ιούλ 09, 2020 11:55 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

kchoriano
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 22, 2019 11:04 am
Όνομα: Κώστας
Μηχανή:: Lelit PL41 Plus T
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από kchoriano » Πέμ Ιούλ 09, 2020 11:51 am

a1san έγραψε:
Δευ Ιούλ 06, 2020 11:06 pm
Από όσο έχω διαβάσει και δει σε φόρουμ και σε βίντεο το P.I.D - θερμοκρασιομετρο της lelit (anna/glenda) είναι πάνω στο boiler.Εννοώ δηλαδή ότι δεν είναι θερμοκρασία νερού αλλα είναι θερμοκρασία μπόιλερ.

Επίσης δεν ξέρω αν σε όλες τις single boiler μηχανές γίνεται αυτό, λογικά ναι, με την έξοδο νερού από το portafilter κατά την εκχύλιση, έχουμε είσοδο σχετικά κρύου νερού από το δοχείο νερου οπότε και αυτό με τη σειρά του επηρεάζει.

Κάποιος φίλος εδώ σε αυτό το νήμα ή στο φόρουμ έστειλε μήνυμα στη Lelit και του απάντησε ότι πρέπει να υπάρχει μία διαφορά της τάξης των 8 βαθμών κελσίου.
Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν μας ενδιαφέρει και τόσο πολύ. Ξέρω δηλαδή ότι για έναν καλό εσπρέσσο η θερμοκρασία πρέπει να είναι από 92 εως 94 βαθμούς ( διορθώστε με αν κάνω λάθος) όμως και εδώ αυτό έγκειται ανάλογα το καφέ.

Εγώ π.χ. με τη Lelit ρυθμίζω τη θερμοκρασία στο P.I.D χωρίς offset να είναι στους 92 βαθμούς οπότε το οποίο με τη σειρά του φροντίζει η θερμοκρασία του μπόιλερ να είναι 92 βαθμούς. Σωστά?

Έστω λοιπόν ότι η διαδρομή από το μπόιλερ μέχρι το πορταφιλτερ έχει μια χασουρα ας πούμε 8°C,λέμε τώρα, άρα αυτό σημαίνει ότι ψήνω στο πορταφιλτερ 84°C.(αν ήταν 98 βαθμούς κελσίου στο στο μπόιλερ θα είχα στο portafilter 90). Όμως αυτό αν ίσχυε θα ήταν για τα πρώτα δευτερόλεπτα γιατί με την είσοδο του κρυου νερού στο μπόιλερ για αναπλήρωση η θερμοκρασία στο portafilter θα έπεφτε ακόμα πιο χαμηλά τα δευτερόλεπτα που ακολουθούν μέχρι να τελειώσει η εκχύλιση.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα μιλάμε ότι δεν πρόκειται να πάρεις καφέ σωστό τον αιώνα τον άπαντα με τέτοιες -οικιακες- μηχανές και ότι κάθε καφεδάκι θα είναι διαφορετικό.αφού ίσως ακόμα και αν έβλεπες τη θερμοκρασία με κάποια πόρταφιλτερ τα οποία έχουν ενσωματωμένο θερμόμετρο δεν θα μπορείς να την ρυθμίσεις.
Χωρίς να ξέρω πολλά για άλλες μηχανές ,πιστεύω ότι άλλες ακριβότερες μηχανές επαγγελματικού επιπέδου θα ρυθμίζουν και αυτή την παράμετρο,θα είναι δηλαδή θερμοκρασιακά σταθερές σαφώς και θα ξεφεύγουν σε κόστος...

Αυτό που θα πρέπει να βρω για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης θα είναι να δω 1 manual μιας wega μηχανής έτσι ώστε να δω το δικό τους P.i.d που είναι τοποθετημένο και τι μετράει (θερμοκρασία νερού? Θερμοκρασία μπόιλερ? Θερμοκρασία στο πορταφιλτερ).

Αλλά το λέω και το ξαναλέω στον εαυτό μου από την αρχή.

Είχα την ατυχία για τύχη να γευτώ σωστό καφέ σχεδόν από τις πρώτες δοκιμές τότε που δεν ήξερα πολλά ούτε περί χρόνου εκχύλισης ούτε περί γραμμαρίων ούτε περι naked portafilter. Και λέω την ατυχία γιατί αν ξέρεις ότι αυτή είναι μια μηχανουλα που έχεις φτιάξει και γα... τους καφέδες , τότε απλά αυτό που μένει είναι να βρεις την εξίσωση! :priest: :waf:
Εσύ αγορίνα όταν ρυθμίζεις θερμοκρασία στο 92 χωρίς offset κανεις εκχύλιση με 84 βαθμούς κελσίου στην καλύτερη των περιπτωσεων. Αν σε αυτό προσθέσω οτι και το pf είναι κρύο το αποτέλεσμα δεν μπορεί να είναι με τίποτα καλό. ο Tigrato σίγουρα δεν θα πίνεται. Για commercial δεν ξέρω γιατί δεν ασχολήθηκα ποτέ.

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Πέμ Ιούλ 09, 2020 3:38 pm

kchoriano έγραψε:
Πέμ Ιούλ 09, 2020 11:43 am
Η συγκεκριμένη πολύ καλή μηχανούλα μας έχει διαφορά θερμοκρασίες 8 βαθμούς κελσίου από το boiler στο pf.Αυτό σημαίνει ότι ή θα βάλεις το offset στο 8 ή θα βάλεις την θερμοκρασία στο 101 και αυτό θα το αφήσεις έτσι για αρχή.
...καταλαβαίνεις πόσο σημαντικό είναι να είναι καυτό το pf κατά την εκχύλιση. Οπότε όταν ανάβεις την μηχανή για ζέσταμα θα κουμπώνεις κατευθείαν πάνω και το pf και θα το αφήνεις το λιγότερο ένα εικοσάλεπτο. Μετά θα κάνεις μια εκχύλιση με καυτό νεράκι για να ζεσταθούν τα μέταλλα, θα σκουπίζεις pf και θα ξεκινάς την διαδικασία για το καφεδάκι σου.
Συμφωνώ απόλυτα με τα παραπάνω αρχικά.
a1san έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 11:49 pm
...
Η γνώμη μου είναι ότι λόγω τρικυμίας εν κρανίω (ανυπομονησία), παίζεις με όλες τις παραμέτρους μαζί χωρίς να κρατάς και καμία σημείωση και δεν θα βγάλεις ποτέ αποτέλεσμα έτσι. Κράτα τις παραμέτρους σταθερές και άλλαζε μόνο μία.
Δεν φταίει η μηχανή. Ακολούθησε τα παραπάνω και όρισε σταθερές παραμέτρους.
-Βάλε θερμοκρασία +8 (εγώ παίζω δλδ 97 commercial μέχρι 102 για φρέσκο καφέ)
-Σταθερή ποσότητα καφέ (μετρημένη με ζυγαριά εννοείται). Εγώ βάζω ~17γρ συνήθως στο διπλό της λελίτ.
-Ζέσταμα 20' με το πορταφίλτερ πάνω και λίγο φλας πριν.
-Καλή κατανομή και πάτημα (εδώ πρέπει να κάνεις κάτι πολύ λάθος για να σου τα χαλάσει)
-Μέτρηση χρόνου στο αποτέλεσμα και ανάλογα με χρόνο και γεύση, κάνεις τις κλασσικές διορθώσεις.

Απορώ πάντως που διαβάζω άτομα να πετάνε ολόκληρα κιλά μέχρι να βγάλουν τουλάχιστον νορμάλ χρόνο. Εγώ (που δεν είμαι καθόλου έξπερτ) αν πετάξω >2 σε νέο καφέ, τρελαίνομαι! :a042:

Alexandros
Δημοσιεύσεις: 178
Εγγραφή: Τρί Μάιος 12, 2020 12:23 am
Όνομα: Αλέξανδρος
Μηχανή:: Lelit Glenda
Μύλος:: Niche Zero
2ος Μύλος:: ProBarista G-IOTA

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από Alexandros » Παρ Ιούλ 10, 2020 12:08 am

a1san έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 11:49 pm
Δηλαδή να μην είναι σεταρισμενη στα 9 bar και να είναι σε τίποτα 12
Από αστοχία ίσως. Γιατί από το εργοστάσιο έρχονται στα 9. Το γράφει και πάνω στο κουτί.

Άβαταρ μέλους
agpol07
Δημοσιεύσεις: 256
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 05, 2019 12:05 am
Όνομα: Άγγελος
Μηχανή:: Lelit PL41TEM Pid
2η Μηχανή:: Bialetti Brikka
Μύλος:: Niche Zero

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από agpol07 » Παρ Ιούλ 10, 2020 2:14 am

a1san έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 11:49 pm
panos0121 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 10:38 pm
Γνωμουλα μου..
nkout έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 10:04 pm
Ειχα κ εγω δυσκολιες, θα σου ελεγα ξεκινα απο ενα ευκολο καφε.
Θα συμφωνήσω και με τους δύο και ευχαριστώ για τις αποψεις- προτασεις απλά έχω φτασει σε ένα σημείο που δεν αντέχω άλλο αυτή την πικροχολικη γεύση ενός ξεπαστρεμένου ιπανεμα. Μου την βιδώνει στο μυαλο.
Και θέλω απλά να δω αν τελικά είναι απλά ο καφές που δεν συνεργάζεται,η μηχανή ή τελικά ο χρηστης(σίγουρα φέρω ευθύνη αλλά εντάξει είπαμε όχι και έτσι...).

Ναι τη θερμοκρασιακή αστάθεια την έχω και εγώ στο μυαλό μου,την είδα live οπότε βλέπουμε τι θα γίνει με τους speciality.
Να κάνω και ένα backflush αύριο μην έχει κρατήσει μυρωδιές και πικριες.

Από cup10 παραγγειλα - Cup10 Speciality Espresso Blend.
Αυτό που περιμένω εναγωνίως είναι από Roundcup - Daily round Blend.
Θα ψάξω και mokka να δοκιμάσω ,nkout.
Μέχρι να έρθουν θα πάρω κάνα δυο σακιά το ένα σίγουρα Tierra και κάποιο άλλο από μπαγιατικους.

Ευχαριστώ παίδες και συγνώμη για την μίζερο κακομοιριά αλλά δεν έχω και που αλλού να πω τα ευρήματα μου!

Κάτι άλλο που μου ήρθε σκεφτόμενος το πρόβλημα...παίζει να είναι θέμα πίεσης? Δηλαδή να μην είναι σεταρισμενη στα 9 bar και να είναι σε τίποτα 12 και πρεασροντας να δίνει αυτή την τραχιά οξινοπικρη γεύση?
Μπαρομετρο(pressure gauge) θα βάλω αλλά από ότι μου είπαν barista.gr θα αργήσει πολύ προς τέλη Ιουλίου το εγχείρημα.
Ρε συ μην αλλάζεις τόσο γρήγορα καφέδες, θα χάσεις τη μπάλα.
Πάρε έναν, μάθε τον και μετά κάνεις και δοκιμές..

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από gms » Παρ Ιούλ 10, 2020 2:18 am

Σε μένα όλοι σχεδόν οι καφέδες βγαίνουν καλοί στην αναλογία 1:2 με ένα 1:2.2 και κάνω μόνο freddo καλοκαιριάτικα. Όπως σχολίασε και ο Οδυσσέας για τη συμβουλή του ipanima από τον barista, στον ίδιο καφέ δεν έχει λογική να αυξήσεις την αναλογία από 1:2 σε 1:4 και να περιμένεις να πάρεις καλό αποτέλεσμα.

Κατά τη γνώμη μου, πολλοί barista είναι τελείως άσχετοι με το άθλημα του καφέ αλλά παράλληλα δίνουν και συμβουλές. Σε μαγαζιά δε που πουλάνε καφέ robusta και arabica θα ακούσεις να λένε ότι ο arabica δε μπορεί να κάνει κρέμα στον espresso αν δεν έχει robusta και άλλα τέτοια. Έχω ακούσει κοτσάνες ακόμα και από barista που δουλεύουν σε καφέ από επώνυμους ψήστες του χώρου (που πουλάει και μηχανές :). Οπότε μην τους εμπιστεύεσαι πολύ, ειδικά όταν το αποτέλεσμα των "συμβουλών" τους δε σου δίνει καλά γευστικά αποτελέσματα (καλύτερα μην τους ρωτάς καθόλου εκτός αν πραγματικά σου σερβίρουν καφεδάρες). Για παράδειγμα, το blend της mokka από το καφέ τους στην Αθηνάς σε σχέση με τον ίδιο καφέ που σερβίρει ένα άλλο μαγαζί και έχω δοκιμάσει είναι η μέρα με τη νύχτα. Ο πρώτος είναι καφεδάρα και ο δεύτερος καμένος και πικρός και τις 3 φορές που τον δοκίμασα.

Κατά τη γνώμη/γεύση μου οι commercial καφέδες δεν είναι πιο εύκολοι από τους speciality. Με το blend Βραζιλίας της mokka, την Αιθιοπία (natural) της mokka και τον Κένυα της taresso κάνω πολύ καλύτερους καφέδες από ότι κάνω με τον Tierra της Lavazza.

Επίσης, το blend της mokka και του cup10 που παράγγειλες πρέπει να είναι ίδια ή παρόμοια (Fazenda Monte Alegre με μίγμα από 3 διαφορετικές διαδικασίες).

xenos
Δημοσιεύσεις: 174
Εγγραφή: Τρί Φεβ 26, 2019 9:35 am
Όνομα: Xenophon
Μηχανή:: Lelit Plust
Μύλος:: Eureka Mignon Sp.
2ος Μύλος:: Graef cm702

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από xenos » Παρ Ιούλ 10, 2020 9:33 am

gms έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 2:18 am
Κατά τη γνώμη/γεύση μου οι commercial καφέδες δεν είναι πιο εύκολοι από τους speciality. Με το blend Βραζιλίας της mokka, την Αιθιοπία (natural) της mokka και τον Κένυα της taresso κάνω πολύ καλύτερους καφέδες από ότι κάνω με τον Tierra της Lavazza.
Eγώ τον tierra μόνο για φρέντο τον χρησιμοποιώ. Δεν με τρελαίνει, αλλά δεν γίνεται χάλια όσο λιώνουν τα παγάκια.

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από gms » Σάβ Ιούλ 11, 2020 2:29 am

xenos έγραψε:
Παρ Ιούλ 10, 2020 9:33 am
Eγώ τον tierra μόνο για φρέντο τον χρησιμοποιώ. Δεν με τρελαίνει, αλλά δεν γίνεται χάλια όσο λιώνουν τα παγάκια.
Εγώ έχω κρατήσει καμιά 300αριά γραμμάρια Tierra να τον κάνω φρέντο γιατί δεν είναι τόσο κακός, αλλά από την άλλη όσο έχω φρεσκοψημένους δίνω προτεραιότητα σε αυτούς. Θεωρείς κανέναν άλλον καλύτερο που να ανταγωνίζεται με αξιοπρέπεια τους κλασικούς φρεσκοψημένους;

Απάντηση