Lelit pl41 plust

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από odys2008 » Σάβ Ιούλ 04, 2020 9:27 pm

a1san έγραψε:
Σάβ Ιούλ 04, 2020 8:32 pm
Το funnel της tidaka κάνει για το lelit double basket? Στο μύλο χωράει γιατί είχα δει ένα της belogia και μου είπε η κοπελα(το δοκιμάσαμε σε ένα μύλο Specialita) και εβρισκε-χτυπαγε.
Το tidaka που το βρίσκουμε Ελλάδα?
Δημήτρη η Tidaka έχει αρκετά funnel. Η μηχανή σου αν δεν κάνω λάθος έχει 58άρι portafilter.

Από όσο βλέπω αφού έχεις τον Eureka η tidaka βγάζει και κομμένα funnel. Αν σκοπεύεις να πας σε IMS, VST καλαθάκια κτλ να πάρεις το 58 plus:
58 Plus κομμένο για eureka:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... ka-58.html
58 κομμένο για eureka:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... a-581.html
58 Plus που έχω και εγώ:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... -plus.html
58άρι απλό:
https://www.tidaka.net/de/trichter/boar ... er-58.html

Αυτό που μου άρεσε με αυτά τα funnel παρόλο που είναι πιο ακριβά είναι ότι κάθονται πάνω στο χείλος και όχι μέσα στο καλαθάκι, έτσι όταν τα βγάζεις δεν δημιουργούν κενό. Μπορείς να τα πάρεις μόνο ονλαιν και με τα μεταφορικά βγαίνουν κάπου στα 35 ευρώ.
Εντωμεταξύ όταν αγόραζα τη μηχανή και το μύλο κάτι μου είχε πει η κοπέλα στο barista ότι πολλοί πελάτες κοντά στο μήνα βρίσκουν το μέγιστο πάντρεμα και έλεγα από μέσα μου,σιγά! Τόσο δύσκολο είναι να κάνεις μια σωστή απόσταξη? Μεγάλη μπουκιά φάε μεγάλο λόγο μην λες...
Νομίζω ότι θέλει πολύ χρόνο για να βρείς τα πατήματα σου στον εσπρέσο. Σίγουρα πολύ περισσότερο από μήνα. Αν κάποιος σου δείξει και παρακολουθήσεις αρκετά βίντεο στον μήνα θα πίνεις σίγουρα ευχάριστο καφεδάκι. Από εκεί και πέρα, για να εκπαιδεύσεις την γεύση σου και να μάθεις να αναγνωρίζεις διάφορα πράγματα θέλει χρόνια νομίζω. Αλλά εντάξει, μετά από ένα σημείο νομίζω είναι καθαρά χόμπι.
Από προσωπική έμπειρια το καλαθάκι της lelit το διπλο είναι 14γρ ονομαστικα.
Οπου και να ρωτησα κάνα δυο-τρεις μπαριστες μου είπαν καλό είναι να χρησιμοποιούμε τα ονομαστικά γρ +/-1γρ δηλαδή.
Στα 16 γρ που γεμίζω το lelit το διπλό άλλοτε έχω αποτύπωμα στεφάνι και άλλοτε μου κολλάει το πακ στο showerhead. Με 15γρ δεν έχω τίποτα από όλα αυτά αλλά κάπου μου τα χαλάει η γεύση.
Γενικά δεν πρέπει να αφήνεις ούτε πολύ κενό ούτε λίγο. Αν αφήνεις λίγο ο καφές καθώς περνάει το νερό φουσκώνει και βρίσκει στην σίτα και καίγεται. Αν αφήνεις πολύ κενό, το νερό καθώς γεμίζει το κενό ισως χαλάει το puck αλλά το πρόβλημα είναι κυρίως workflow που σημαίνει ότι καθώς ανοίγεί η τρίοδη στο τέλος του shot και η πίεση μειώνεται πολύ γρήγορα το puck "εκρήγνυται" και τα κάνει όλα χάλια με απότέλεσμα να κολλάει στην ντουζίερα και να θέλει πολύ καθάρισμα. Αν δεν εκραγεί απλά αφήνει νερό πάνω του που είναι και αυτό λιγάκι ενοχλητικό. Πάντως την γεύση δεν την επηρεάζει τόσο πολύ, εκτός αν χαλάει την επιφάνεια του καφέ και δημιουργεί channeling.

Τρομερό κανάλι κατά την γνώμη μου είναι αυτό του James Hoffmann αλλά αυτά τα 4 βιντεο που παραθέτω θεωρώ ότι είναι must. Για εμάς τους παλιούς δυστυχώς πριν 10 χρόνια δεν είχαμε τόσο επεξηγηματικά βίντεο:
Understanding Espresso - Part One: Dose
https://www.youtube.com/watch?v=aTFsBqhpLes
Understanding Espresso - Ratio
https://www.youtube.com/watch?v=F4wrUP4c5P4
How I Dial-In Espresso - Part #1
https://www.youtube.com/watch?v=lFwJF-_SUr0
How I Dial In Espresso - Episode 2
https://www.youtube.com/watch?v=1eK0eidOA_U
Για φρέντο τι να κάνω που θέλω περισσότερα ml άρα και γραμμάρια απόσταξης χωρίς να πειράξει κατά πολύ τη γεύση.
Αν έχεις φτάσει μέχρι εδώ στο ποστ, και έχεις δεί τα 4 βίντεο που παραθέτω και ειδικά αυτό με το ratio θα ξέρεις ήδη την απάντηση.
Όχι δεν θα βγάζεις περισσότερα ml. Για να το κάνεις αυτό θα πρέπει να κρατήσεις το ratio σταθερό που σημαίνει 20άρι VST ή IMS καλαθάκι. Αλλά αποψή μου είναι ότι ο φρέντο με 20 γραμμάρια καφέ είναι πολύ δυνατός, φαντάσου με 15 γραμμάρια --> 35gr ρόφημα οι καλεσμένοι μου λένε πόσο βαρύς είναι.
Αυτό που κάνω είναι να προσθέσω 20ml νερό μαζί με τα 2 παγάκια πριν τον χτυπήσω στην φραπιέρα. Έτσι έχω ένα ρόφημα περίπου 50γρ πριν το χτύπημα και βγαίνει ικανοποιητική ποσότητα.Μετά άλλα 4 στο ποτήρι και τον σουρώνω με το σεικερ που η μισή πλευρά είναι σίτα και πετάω τα 2 παγάκια που τον χτύπησα.

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από a1san » Δευ Ιούλ 06, 2020 8:27 pm

odys2008 έγραψε:
Σάβ Ιούλ 04, 2020 9:27 pm

Δημήτρη η Tidaka έχει ...
...
...σίτα και πετάω τα 2 παγάκια που τον χτύπησα.
Οδυσεα σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια, ειδικα για τα βιντεο δεν ειχα ιδεα, to youtube ειναι τεράστιο αλλά κοιταγα αλλού.

Θα βγω λιγο offtopic απο την μηχανη μας.
Λογο περιορισμου δουλείας ειμαι σπιτι μερα παρα μερα, οποτε η μαχη για καλο εσπρεσσο(δοκιμες μπαρούτι) περιοριζεται τις ημερες του σπιτιου.

Εχθες λοιπον Κυριακή με επιασε ... :a042: ενω είχα σεταρει τα πάντα μυλο,χρονο εκχυλισης και μηχανη :f010: και έπινα ενα εκπληκτικο εσπρεσσο Ιπανεμα , να δοκιμασω λεει τον τιγκρατο...

250 γραμμαρια στο σακουλακι , αλεστηκαν και κατεληξαν ολα νεροχυτη μετα απο διαφορες δοκιμες.Εσκαψα ολο το φορουμ και δοκιμασα προετεινομενες θερμοκρασιες,χρονους και ρυθμισεις...

Το χειροτερο ομως ειναι που για αλλη μια φορα χαλασα τις ρυθμισεις του ιπανεμα και ετσι πεταξα αλλο μισο κιλο σε δοκιμες ακομα δεν τον εχω φτιαξει. Σημερα το πρωι εφτιαξα εναν εσπρεσσο λιγακι τραβηγμενο σε χρονο και εκχυλιση για να γινει φρεντο και οσο ερχομουν στην δουλεια ειλικρινα εβριζα την μοιρα μου.

Ειμαι να κλαιω...

Σημερα πηρα στα κεντρικα της Κawa(ipanema) και ζητησα να μιλησω με τον δικο τους Barista.Γιατι απο μαγαζι σε μαγαζι που σερβιρουν τον ιδιο καφε και απο μηχανη σε μηχανη και απο barista σε barista ακουγες ναι μεν τα ιδια αλλα και αλλα διαφορα.

Αφου μιλησαμε αρκετα για χρονους θερμοκρασιες γραμαρια και αναλογιες τελικα ομολογω οτι εχω ενα μπουσουλα.
Λιγο πολυ κοντα ημουν οταν ειπια την πρωτη σωστη καφεδαρα αλλα και οταν αλλες φορες παλι ειχα σεταρει ψιλο-σωστα.

end of offtopic

Αυτο που μαλον μου κανει την ζημια ειναι μαλλον η θερμοκρασιακη σταθεροτητα.

πχ μου ειπε σε μια wega η θερμοκρασια ειναι 89 με 90 βαθμους.Αυτο πως μεταφραζεται στη δικη μας Lelit? εχω παιξει και με 98 και βγαινει πικρο καμενο εχω παιξει και με 92 εως 90 και ειναι καλος.

Το θεμα ειναι οτι τα sugars του εσπρεσσο ειναι ενα κλικ , αλλιως βγαινει η πικρος η ξυνος η κρεμ μπρουλε.

Αυτη τη ρημαδα την γευση ψαχνω στον συγκεκριμενο καφε και να με συγχωρειτε που σε τοπικ μηχανης ασχολουμαι με μηνυμα για καφε αλλα καπου τα παιρνει μπαλα ολα...

Δεν ερχεται και μια ο Hoffman να με σεταρει ενα απογευμα εκει που καθεται και ατενιζει τους οριζοντες... :respekt:

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από odys2008 » Δευ Ιούλ 06, 2020 10:33 pm

a1san έγραψε:
Δευ Ιούλ 06, 2020 8:27 pm


Το χειροτερο ομως ειναι που για αλλη μια φορα χαλασα τις ρυθμισεις του ιπανεμα και ετσι πεταξα αλλο μισο κιλο σε δοκιμες ακομα δεν τον εχω φτιαξει. Σημερα το πρωι εφτιαξα εναν εσπρεσσο λιγακι τραβηγμενο σε χρονο και εκχυλιση για να γινει φρεντο και οσο ερχομουν στην δουλεια ειλικρινα εβριζα την μοιρα μου.

Ειμαι να κλαιω...

Φίλε Δημήτρη, έρχεσαι ακριβώς στα λόγια μου.Ότι κάποιος που ξεκινάει θα πιεί ένα σωστό καφεδάκι μετά απο trial end error συνήθως λίγο στην τύχη. Οι πιο εμπειροι με 3-4 καφέδες το έχουμε βρει συνηθως εκτός αν μιλάμε για περίεργους καφέδες και χρόνους 40++.

Τώρα στην προκειμένη περίπτωση έπρεπε τουλάχιστον να σημειώσεις τις ρυθμίσεις για τον ipanema πριν αρχίσεις με τον tigrato.

Και τώρα ερχόμαστε στον tigrato, και πιο συγκεκριμένα από commercial καφέδες medium -dark όπως ο ipanema σε φρέσκους medium/light και light roast. Η μέρα με τη νύχτα! Επίσης και η γεύση των φρέσκων είναι πολύ διαφορετική. Θέλει χρόνο να εκπαιδεύσεις την γεύση σου.

Οι commercial καφέδες είναι φτιαγμένοι για το μέσο καφέ και μπαρίστα. Συγχωρούν τα λάθη. Δηλάδή πήγες σε δυσκολία από 3/10 του ipanema σε έναν σχετικά εύκολο φρέσκο καφέ με δυσκολία 7/10 του tigrato. Οι χρόνοι, οι θερμοκρασίες και οι δόσεις είναι πολύ διαφορετικές.

Οπότε προς το παρόν μέχρι να εξοικειωθείς θα παίζεις με έναν καφέ μέχρι να τον μάθεις καλά τον εξοπλισμό σου και να βελτιώσεις όλα τα λάθη τεχνικής. Πρέπει να μάθουμε αρχικά, και σε αυτό θα μας βοηθήσουν οι άλλοι κάτοχοι της PL41 plust, τι σημαίνει η ένδειξη της θερμοκρασίας. Αν περιλαμβάνει δλδ το offset για το νερό που βγαίνει απο το group head. Για να αποκλείσουμε μια μεταβλητή.

Γενικά σαν βάση θερμοκρασίας εγώ χρησιμοποιώ τους 92 βαθμούς. Και όταν λέω 92 εννοώ το νερό που ακουμπάει τον καφέ. Άσχετα με τι γινεται μέσα στην μηχανή και εκεί που μετράει το PID. Η θερμοκρασία είναι το τελευταίο πράγμα που θα πειράξεις. Συνήθως light roast θέλουν παραπάνω ίσως και 95 και dark roasted λιγότερο (89), αλλά γενικά δεν υπάρχει κανόνας.

Μην αγχώνεσαι ο εξοπλισμός σου μπορεί να δώσει πολύ καλούς καφέδες, πολύ καλύτερους απο τον μέσο μπαρίστα με Wega εκεί έξω. Δεν έχει θέμα θερμοκρασιακής σταθερότητας η μηχανή σου, πόσο μάλλον για εναν commercial όπως ο ipanema

Δόση για τον ipanema είναι 15γρ, οπότε πάει και αυτό από την εξίσωση. 2 μεταβλητές έμειναν, χρόνος και ratio. Όπως λέει και ο Hoffmann ratio αλλάζεις μόνο για καμιά μικορύθμιση στο τέλος, οπότε διαλέγεις ένα σταθερό 1:2.5 μιας και είναι commercial.

Οπότε τι έμεινε? Να κόψεις διαφορετικά για να πετύχεις τους χρόνους και να δοκιμάσεις γεύσεις. Κόβεις για 25 δευτερόλεπτα extraction. Δοκιμάζεις. Αν είναι ξινός, δεν έχει σώμα κτλ, κόβεις πιο ψιλά να ανέβεις στα 30 δευτερόλεπτα.

Και αφού σχεδόν το βρείς ίσως κατέβεις η ανέβεις λίγο στην δόση καφέ (+/- 0.5gr) με το ίδιο κόψιμο για να αλλάξεις το ratio και να κάνεις καμιά μικρορυθμιση. Εννοείται πέρνοντας τα ίδια γραμμάρια στο φλιτζάνι

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από a1san » Δευ Ιούλ 06, 2020 11:06 pm

Από όσο έχω διαβάσει και δει σε φόρουμ και σε βίντεο το P.I.D - θερμοκρασιομετρο της lelit (anna/glenda) είναι πάνω στο boiler.Εννοώ δηλαδή ότι δεν είναι θερμοκρασία νερού αλλα είναι θερμοκρασία μπόιλερ.

Επίσης δεν ξέρω αν σε όλες τις single boiler μηχανές γίνεται αυτό, λογικά ναι, με την έξοδο νερού από το portafilter κατά την εκχύλιση, έχουμε είσοδο σχετικά κρύου νερού από το δοχείο νερου οπότε και αυτό με τη σειρά του επηρεάζει.

Κάποιος φίλος εδώ σε αυτό το νήμα ή στο φόρουμ έστειλε μήνυμα στη Lelit και του απάντησε ότι πρέπει να υπάρχει μία διαφορά της τάξης των 8 βαθμών κελσίου.
Αυτό που δεν ξέρω όμως είναι αν μας ενδιαφέρει και τόσο πολύ. Ξέρω δηλαδή ότι για έναν καλό εσπρέσσο η θερμοκρασία πρέπει να είναι από 92 εως 94 βαθμούς ( διορθώστε με αν κάνω λάθος) όμως και εδώ αυτό έγκειται ανάλογα το καφέ.

Εγώ π.χ. με τη Lelit ρυθμίζω τη θερμοκρασία στο P.I.D χωρίς offset να είναι στους 92 βαθμούς οπότε το οποίο με τη σειρά του φροντίζει η θερμοκρασία του μπόιλερ να είναι 92 βαθμούς. Σωστά?

Έστω λοιπόν ότι η διαδρομή από το μπόιλερ μέχρι το πορταφιλτερ έχει μια χασουρα ας πούμε 8°C,λέμε τώρα, άρα αυτό σημαίνει ότι ψήνω στο πορταφιλτερ 84°C.(αν ήταν 98 βαθμούς κελσίου στο στο μπόιλερ θα είχα στο portafilter 90). Όμως αυτό αν ίσχυε θα ήταν για τα πρώτα δευτερόλεπτα γιατί με την είσοδο του κρυου νερού στο μπόιλερ για αναπλήρωση η θερμοκρασία στο portafilter θα έπεφτε ακόμα πιο χαμηλά τα δευτερόλεπτα που ακολουθούν μέχρι να τελειώσει η εκχύλιση.

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο στην πραγματικότητα μιλάμε ότι δεν πρόκειται να πάρεις καφέ σωστό τον αιώνα τον άπαντα με τέτοιες -οικιακες- μηχανές και ότι κάθε καφεδάκι θα είναι διαφορετικό.αφού ίσως ακόμα και αν έβλεπες τη θερμοκρασία με κάποια πόρταφιλτερ τα οποία έχουν ενσωματωμένο θερμόμετρο δεν θα μπορείς να την ρυθμίσεις.
Χωρίς να ξέρω πολλά για άλλες μηχανές ,πιστεύω ότι άλλες ακριβότερες μηχανές επαγγελματικού επιπέδου θα ρυθμίζουν και αυτή την παράμετρο,θα είναι δηλαδή θερμοκρασιακά σταθερές σαφώς και θα ξεφεύγουν σε κόστος...

Αυτό που θα πρέπει να βρω για να έχω ένα μέτρο σύγκρισης θα είναι να δω 1 manual μιας wega μηχανής έτσι ώστε να δω το δικό τους P.i.d που είναι τοποθετημένο και τι μετράει (θερμοκρασία νερού? Θερμοκρασία μπόιλερ? Θερμοκρασία στο πορταφιλτερ).

Αλλά το λέω και το ξαναλέω στον εαυτό μου από την αρχή.

Είχα την ατυχία για τύχη να γευτώ σωστό καφέ σχεδόν από τις πρώτες δοκιμές τότε που δεν ήξερα πολλά ούτε περί χρόνου εκχύλισης ούτε περί γραμμαρίων ούτε περι naked portafilter. Και λέω την ατυχία γιατί αν ξέρεις ότι αυτή είναι μια μηχανουλα που έχεις φτιάξει και γα... τους καφέδες , τότε απλά αυτό που μένει είναι να βρεις την εξίσωση! :priest: :waf:

odys2008
Δημοσιεύσεις: 230
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2010 2:52 pm
Όνομα: Οδυσσέας
Μηχανή:: ECM Classika PID
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από odys2008 » Τρί Ιούλ 07, 2020 10:38 am

a1san έγραψε:
Δευ Ιούλ 06, 2020 11:06 pm
Από όσο έχω διαβάσει και δει σε φόρουμ και σε βίντεο το P.I.D - θερμοκρασιομετρο της lelit (anna/glenda) είναι πάνω στο boiler.Εννοώ δηλαδή ότι δεν είναι θερμοκρασία νερού αλλα είναι θερμοκρασία μπόιλερ.

Επίσης δεν ξέρω αν σε όλες τις single boiler μηχανές γίνεται αυτό, λογικά ναι, με την έξοδο νερού από το portafilter κατά την εκχύλιση, έχουμε είσοδο σχετικά κρύου νερού από το δοχείο νερου οπότε και αυτό με τη σειρά του επηρεάζει.
Εδώ αναφέρεσαι σε 2 διαφορετικά προβλήματα.

Το πρώτο πρόβλημα, ότι δηλαδή η θερμοκρασία του νερού του μποιλερ (ή και του τοιχώματος) με αυτή του grouphead διαφέρουν συνήθως κατά 7-8 βαθμούς είναι σωστό. Αυτό υπάρχει σε όλες τις μηχανές (**ίσως οχι στις saturated) και λύνεται πολύ εύκολα βάζοντας το offset στο PID. Άλλοι κατασκευαστές το βάζουν ώστε αυτό που βλέπεις στην οθόνη να είναι to expected group temperature και όχι τι πραγματικά διαβάζει ο αισθητήρας. Και η δικιά σου μηχανή έχει παράμετρο offset και είναι κάτι που μπορεί να ρυθμιστεί.
Ας μας πεί κάποιος φίλος με lelit αν εχει υπολογίσει η lelit το offset. Αν το έχει υπολογίσει τότε αν πχ βλέπεις 92 τότε στον καφέ θα πέρνεις 92 (άσχετα αν στο μποιλερ είναι 100) και άν όχι θα πρέπει να βλέπεις 100 βαθμούς στην οθόνη για να παίρνεις 92-93 στον καφέ σου.

Τώρα το δεύτερο "πρόβλημα", το intrashot temperature stability, βρίσκεται σε όλες τις μηχανές. Το πόσο είναι, ειναι αυτό που διαφέρει. Παρόλα αυτά με 300ml μπόιλερ δεν θα έχεις μεγάλη πτώση θερμοκρασίας κατά την διάρκεια της εκχύλησης. Οκ δεν έχεις την σταθερότητα ενός 2 λιτρου μποιλερ αλλά ειδικά σε commersial καφέδες μια πτώση των 2-3 βαθμών δεν επηρεάζει σημαντικά την γεύση.

Εν κατακλείδι, μην σε απαρσχολεί ο εξοπλισμός σου, είναι σε πολύ καλύτερο επίπεδο από την τεχνική σου και την εμπειρία σου. Εκεί πρέπει να εστιάσεις. Όταν σε 1-2 χρόνια πια μπορείς να πάρεις το max από τον εξοπλισμό σου τότε μπορούμε να συζητήσουμε και τα όρια του!

Edit:
Από όσο διαβάζω η lelit δεν έχει βάλει offset στις μηχανές της με το απλό pid. Αφού λες ότι και στο βίντεο το οffset είναι στο 0, μπορείς να το ρυθμίσεις στο 7-8 ώστε αυτό που βλέπεις να είναι η θερμοκρασία νερού που πηγαίνει στον καφέ σου. Αυτό θα σου κάνει την ζωή πιο εύκολη.

Άβαταρ μέλους
gms
Δημοσιεύσεις: 100
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2017 12:50 pm
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: AeroPress, V60
Μύλος:: Eureka Specialita
2ος Μύλος:: Graef CM 702
Οι καφέδες μου:: Mokka, Round Cup

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από gms » Τρί Ιούλ 07, 2020 12:49 pm

Εγώ δε καταλαβαίνω πως δε μπορείς να ξαναγυρίσεις με επιτυχία στον ipanema. Εγώ σημειώνω σε ένα χαρτί τη ρύθμιση του μύλου για κάθε καφέ και με 1-2 δοκιμές ξαναγυρνάω εύκολα στο ίδιο αποτέλεσμα. Για παράδειγμα, το blend της Βραζιλίας από τη mokka το κόβω στο 1.4 ενώ την Κένυα της Taresso στο 0.7 της δική μου speciallita για το καλαθάκι ims 14/16 με 17.3 γραμμάρια καφέ. Μικροαποκλίσεις υπάρχουν πάντα και για αυτό πολύ συχνά κάνω μικροδιορθώσεις στο κόψιμο αλλά αυτό συμβάνει ακόμα και όταν δεν αλλάζω καφέ.

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από a1san » Τετ Ιούλ 08, 2020 5:59 pm

Αύριο θα πεταχτω να αγοράσω puly caff powder για backflush γιατί νόμιζα ότι αυτό που πήρα ήταν puly αλλά ως άσχετος και εγώ μου δώσανε cafiza...Πάμε με το γράμμα του νόμου και με ότι συνιστά η μαμά Lelit.
:offtopic: game on.Να με συγχωρέσουν οι mods...
Με τον Ιπανεμα κουράστηκα πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει σωτηρία.(σιχαθηκα είναι η καλύτερη λέξη)

@gms,@odys θα σου περιγράψω την εμπειρία μου. Στα 5 κιλά κόκο καφέ που άλεσα, πες το 1 κιλό έφυγε για να ρυθμίσω τον μύλο,τα άλλα δύο κιλά πετάχτηκαν σε δοκιμές διπλού εσπρέσσο και άντε να είπιαμε εγώ, φίλοι και γνωστοί τα άλλα δύο κιλά.
Θα σου πω ότι έχω γίνει εξπερ στο ταμπινγκ...είτε με ισιωτηρι είτε χωρίς ισωτηρι είτε με απλό 58αρι ταμπερ είτε με το δυναμόμετρικό 58,5 ταμπερ οι εκχυλισεις γινονται όλες σωστές όπως πρέπει να είναι.

Βρήκα ένα πολύμετρο με θερμοκρασιομετρο και το έβαλα στο πορταφιλτερ να είμαι όσο πιο κοντά μπορώ θερμοκρασιακά για να ρυθμίσω την θερμοκρασία.

Τελικά από boiler σε πορταφιλτερ υπάρχει μια διαφορά των 6 βαθμών την πρώτη αποσταξη...Όσο εισέρχεται κρύο νερό στο μπόιλερ και συνεχίζουν οι αποσταξεις η διαφορά μπόιλερ πορταφιλτερ μεγαλώνει ακόμα και σε τάξη 12-15 βαθμων.Και πάλι λέω δεν είναι μέτρηση scace αλλά μία απλή υποτυπώδης μέτρηση που τρέχει νεράκι και βρίσκει το θερμοσενσορα εντός του puck.

Ο μπαρίστα του Ιπανεμα μου έδωσε γενικές οδηγίες.
Θερμοκρασία κάπου στους 90. Να τρέξω λίγο το νεράκι και μετά να κουμπώσει το pf.(μία τεχνική που μάλλον κάνουν στο γκρουπ61).
Λεει λοιπόν 16,7γρ καφέ 30γρ απόσταξη σε χρονο 28"-30".
Για φρέντο 16,7γρ καφέ 55γρ απόσταξη σε χρόνο 40".
Δοκίμασα με μαμά lelit καλάθι το διπλό.4φορες
Δοκίμασα με vst basket 18gr.2 φορές.
Οδηγίες για χαζούς, εννοώντας ότι πρέπει να είσαι χαζός για να μην καταφέρεις το recipe.
Αφοί λοιπόν έφτιαξα τους καφέδες έτσι όπως προτάθηκαν από τα νεύρα μου πέταξα στα σκουπιδια και τα κουπακια του εσπρέσσο.
Μιλάμε μια πολύ πικρός, μία πολύ ξινος.
Ο δε φρέντο? Μιλάμε για δηλητηριο,5 κουταλιές ζάχαρη να βάλεις πάλι δεν στρώνει.

Με το lelit καλάθι πάντα μα πάντα ακόμα και μετά στο ύστερα όταν έκανα κάποιες ύστατες δόσεις 15γρ πάντα κολαγε το puck στο showerhead...

Καφέ σωστό δεν πήρα,οπότε το παρατάω το άθλημα με τον συγκεκριμένο καφέ στην συγκεκριμένη μηχανή.
Και δεν είναι το χρήμα που πετάς αλλά η απογοήτευση είναι μεγαλύτερη.
Η πίκρα στη γεύση ...Παναγία μου..δεν μου κάνει όρεξη να ανοίξω καν την μηχανή..καλύτερα να πι νεσπρεσο ένα πράγμα...

Μπορεί τα γλυκάδια του συγκεκριμένου καφέ να είναι κάπου εκει σε κάποιο συγκεκριμένο δευτερολεπτο όμως ειλικρινά παίζει απλά να είναι ένας πολύ δύσκολος καφές η να θέλει 5000€ μηχανή να παίξει σωστά,δεν θα το ψάξω άλλο ειλικρινά.

Τεσπά.εχω παραγγείλει κάτι καφεδάκια από cup10 και ψάχνω κάποιον μπαγιάτικο απλά για να παίζει απλώς απλά να χαμέ να λέγαμε και να πίνουμε.

nkout
Δημοσιεύσεις: 466
Εγγραφή: Δευ Οκτ 07, 2019 12:58 pm
Όνομα: Νικος
Μηχανή:: Bezzera Unica
Μύλος:: Niche Zero
Τοποθεσία: Γαλατσι

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από nkout » Τετ Ιούλ 08, 2020 10:04 pm

Δεν εχουμε ιδια μηχανη αλλα εχουμε ιδιο μυλο.

Ειχα κ εγω δυσκολιες, θα σου ελεγα ξεκινα απο ενα ευκολο καφε. Για μενα ο πιο ευκολος ειναι η Βραζιλια απο Mokka. Βγαινει αποδεκτος οπως κ να τον φτιαξεις. Οι καφεδες απο cup10 ειναι ποιοτικοι, αλλα δυσκολοι (τουλαχιστον για μενα).

Άβαταρ μέλους
panos0121
Δημοσιεύσεις: 233
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 13, 2018 11:33 pm
Όνομα: Πανος
Μηχανή:: gaggia classic pid
Μύλος:: Compak K10 conic
Οι καφέδες μου:: pianeta

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από panos0121 » Τετ Ιούλ 08, 2020 10:38 pm

Αν δε μπορείς να βγάλεις τον commercial να μην πας σε φρέσκο είναι ακόμα πιο δύσκολοι..Ακομα και 7-8 βαθμούς να πέφτει η θερμοκρασία του νερού κατά τη διάρκεια της εκχύλισης, η μεταβολή αυτή θα έχει πολύ μεγαλύτερη επίδραση στον φρέσκο απ ότι στον ιπανεμα.. Γνωμουλα μου..

a1san
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2020 9:12 pm
Όνομα: Δημήτρης
Μηχανή:: Lelit Pl041 Plus PID
Μύλος:: Eureka Specialita
Οι καφέδες μου:: Ipannema-Segafreddo

Re: Lelit pl41 plust

Δημοσίευση από a1san » Τετ Ιούλ 08, 2020 11:44 pm

panos0121 έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 10:38 pm
Γνωμουλα μου..
nkout έγραψε:
Τετ Ιούλ 08, 2020 10:04 pm
Ειχα κ εγω δυσκολιες, θα σου ελεγα ξεκινα απο ενα ευκολο καφε.
Θα συμφωνήσω και με τους δύο και ευχαριστώ για τις αποψεις- προτασεις απλά έχω φτασει σε ένα σημείο που δεν αντέχω άλλο αυτή την πικροχολικη γεύση ενός ξεπαστρεμένου ιπανεμα. Μου την βιδώνει στο μυαλο.
Και θέλω απλά να δω αν τελικά είναι απλά ο καφές που δεν συνεργάζεται,η μηχανή ή τελικά ο χρηστης(σίγουρα φέρω ευθύνη αλλά εντάξει είπαμε όχι και έτσι...).

Ναι τη θερμοκρασιακή αστάθεια την έχω και εγώ στο μυαλό μου,την είδα live οπότε βλέπουμε τι θα γίνει με τους speciality.
Να κάνω και ένα backflush αύριο μην έχει κρατήσει μυρωδιές και πικριες.

Από cup10 παραγγειλα - Cup10 Speciality Espresso Blend.
Αυτό που περιμένω εναγωνίως είναι από Roundcup - Daily round Blend.
Θα ψάξω και mokka να δοκιμάσω ,nkout.
Μέχρι να έρθουν θα πάρω κάνα δυο σακιά το ένα σίγουρα Tierra και κάποιο άλλο από μπαγιατικους.

Ευχαριστώ παίδες και συγνώμη για την μίζερο κακομοιριά αλλά δεν έχω και που αλλού να πω τα ευρήματα μου!

Απάντηση