Gaggia Pure

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
antonis

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από antonis » Τετ Ιαν 05, 2011 10:42 am

Όταν λες super κóλλα εννοείς τύπου logo?

Πράγματι οι διαρροές συνέβαιναν "παλιά" που τα πράγματα γίνονταν στην τύχη. Εδώ και λίγο καιρό δοκιμάζω με μύλο, ζυγαριά, καλό καφέ, χρονόμετρα κλπ. και η διαφορά είναι εμφανής. Σύντομα θα μοιραστώ μαζί σας και τα συμπεράσματα μου από τις πρώτες δοκιμές.

nikosnt74

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από nikosnt74 » Κυρ Ιαν 09, 2011 10:40 am

εγω εβαλα τη ΚΟΛΛΑ ΣΤΙΓΜΗΣ BISON SUPER GLUE

συμφωνώ με τον αντωνη...
οταν δουλεψεις τη μηχανη με τα σωστα εργαλεια, το προβλημα της υπερχείλισης σχεδον εξουδετερώνεται.. (με πιο βασικο απ' ολα, να βρεις το σωστο κοψιμο στον καφε)

απλα, αναρωτιέμαι γιατί άλλοι κάτοχοι άλλων μηχανών, δεν αντιμετωπίζουν το ιδιο πρόβλημα..

Arcadas
Δημοσιεύσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 31, 2011 7:17 pm
Όνομα: Θανασης
Μηχανή:: Gaggia Baby Twin
2η Μηχανή:: Silvercrest
Μύλος:: Ascaso i-mini2 Alu
2ος Μύλος:: Hario mini
Οι καφέδες μου:: ----------
Τοποθεσία: Τριπολη

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Arcadas » Πέμ Μαρ 31, 2011 7:51 pm

καλησπερα και απο μενα καινουργιος στο φορουμ οπως επισης και στη παραγωγη καφε στο σπιτι!
γραφω εδω γιατι μιλησα με ενα παλικαρι σε καφεκοπτειο εδω και μου προτεινε τη συγκεκριμενη μηχανη οπως επισης και ενα μυλο (μεταχ) της ιδιας εταιριας νομιζω τον ΜΜ.
τωρα φτιαχνω το σπιτι μου και σκεφτομουν μαζι με ολα τα καινουργια πραγματα που περνω αφου η γυναικα εκανε στον εαυτο της τα (απαραιτητα) ηλεκτρικα δωρακια ειπα να παρω και κατι για μενα να συνοδευω το PS3!
αυτο που μου αρεσε στη συγκεκριμενη ειναι η επιλογες οσο αφορα τον χυμα καφε αλλα και καψουλες.
σηκωνομαι καθε πρωι στις 5.30 και θα μου πεφτει λιγο βαρυ να καθομαι να αλεθω ετσι μια καλη καψουλα θα βοηθουσε να ξεκινησει το πρωινο μου την υπολοιπη ημερα υπαρχει ανεση για κατι πιο καλιτεχνικο και ποιοτηκο!
δεν ειμαι ιδιετερα απαιτητικος γιατι εκτος απο τα καφε εξω δεν εχω πιει κατι πιο ειδικο !
εμενα θα με ενδιεφερε μια ωραια δυνατη γευση και ενα καποιο καιμακακι για αρχη!
ειναι αραγε καλη η επιλογη εχω διαβαση ολο το θεμα με θετικα και αρνητικα σχολια ωρολογιες δυσκολευομαι να τις κατανοησω αν και σιγα σιγα βρησκω μια αντιστοιχια!
συνοπτικα αυτα που σκεφοτμαι να παρω ειναι τα εξης:
Gaggia Pure (θα μου τη φερει με το μεταλικο και οχι το πλαστικο που βγαζει καφε) 180
Gaggia MM (μεταχ) 50
Μεταλικη πρεσα 25
Κανατακι καλης ποιοτητας 25
sory για το μεγαλο μυνημα αλλα ακομα δε την εχω παρει ειμαι ψημενος αλλα δεν εχω κανει ακομα αποσταξη...
δε θελω να κανω κακη επιλογη το σιγουρο παντως ειναι οτι ο μαγαζατορας ειναι πολυ καλος και σιγουρα θα εχω κατανοηση και υποστηρηξη σε οτι χρειαστω.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Πέμ Μαρ 31, 2011 8:08 pm

Καλωσόρισες φίλε μας.
Δεν είναι άσχημες επιλογές αλλά θα σου πρότεινα να πας για την Baby. Είναι λίγα ευρώ παραπάνω αλλά είναι πιο ολοκληρωμένη μηχανή από την Pure.
O ΜΜ είναι χαμηλής ποιότητας μύλος αλλά για αρχή από το να παίρνεις καφέ προαλεσμένο είναι καλύτερη προσέγγιση. Υπάρχει και σχετικό mod που του βελτιώνει κάπως τις δυνατότητες. Πάντως μελλοντικά θα χρειαστεί να αγοράσεις άλλον μύλο.
Τέλος αν και η Baby έχει ειδικό καλαθάκι για pods το τελικό αποτέλεσμα είναι από κάτω του μετρίου έως μέτριο αλλά για τον πρωινό σου καφέ θα είναι ΟΚ. Καλό θα ήταν να δοκιμάσεις αρκετά pods μέχρι να βρεις κάποιο που να ταιριάζει στην μηχανή. Ξεκίνα με Portioli pods.

ΥΓ Ενημέρωσε το προφίλ σου άμα θέλεις. Ευχαριστώ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

gchristos

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από gchristos » Πέμ Μαρ 31, 2011 8:12 pm

Arcadas έγραψε:καλησπερα και απο μενα καινουργιος στο φορουμ οπως επισης και στη παραγωγη καφε στο ...............................
sory για το μεγαλο μυνημα αλλα ακομα δε την εχω παρει ειμαι ψημενος αλλα δεν εχω κανει ακομα αποσταξη...
δε θελω να κανω κακη επιλογη το σιγουρο παντως ειναι οτι ο μαγαζατορας ειναι πολυ καλος και σιγουρα θα εχω κατανοηση και υποστηρηξη σε οτι χρειαστω.
άντε με το καλό περιμένουμε τα πειράματά σου....

Άβαταρ μέλους
geocha
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 5:11 pm
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Bialetti Tazzona
Μύλος:: Acaso i1-mini
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από geocha » Παρ Ιουν 03, 2011 4:38 pm

Παιδες καλησπερα! Ειμαι ιταλια και εχω βρει την new baby προς 160 ευρω και την pure 110(νομιζω)... Ποια να προτιμησω?
Να δω καμμια αλλη μαρκα? Για πειτε για πειτε :oneup:


Επιτελους πολιτης και ετσι θα μπαινω πιο συχνα στο σιτε! Τερμα ο στρατος! :a013:

Άβαταρ μέλους
geopapa
Δημοσιεύσεις: 189
Εγγραφή: Δευ Μάιος 24, 2010 10:16 am
Όνομα: Γιώργος
Μηχανή:: Gaggia new Baby 06
2η Μηχανή:: Aeropress Go
Μύλος:: Ascaso i2
2ος Μύλος:: Haanzhall χειρός
Οι καφέδες μου:: Cup10 Monte Allegre
Τοποθεσία: Σαλαμίνα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από geopapa » Παρ Ιουν 03, 2011 4:48 pm

Ανάμεσα στις 2 χαλαρα την New Baby. Είναι σε πολύ καλη τιμή και αξίζει τα 50€ διαφορα. Αλλα μιας και τις βλεπω μειωμένες τις τιμές δεν κοιτας μηπως κανεις την υπερβαση με καμμια Silvia; Καλός πολίτης ευχομαι! :a049:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιουν 03, 2011 4:55 pm

geopapa έγραψε:Ανάμεσα στις 2 χαλαρα την New Baby. Είναι σε πολύ καλη τιμή και αξίζει τα 50€ διαφορα. Αλλα μιας και τις βλεπω μειωμένες τις τιμές δεν κοιτας μηπως κανεις την υπερβαση με καμμια Silvia; Καλός πολίτης ευχομαι! :a049:
+1 :oneup:
Καλός πολίτης.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
geocha
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 5:11 pm
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Bialetti Tazzona
Μύλος:: Acaso i1-mini
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από geocha » Παρ Ιουν 03, 2011 5:14 pm

Silvia δεν βρισκω πουθενα μονο κατι saeco,DeLonghi κτλ... Μαλλον θα την πεσω στην new baby :oneup: Μηπως ξερει καποιος την διαφορα απο την Pure?
Περασα απο τον υπερκαταστημα που γνωριζα και πλακωθηκα στους καφεδες! 1 κιλο Lavazza 13 ευρω! Πηρα τα κερατα μου απο γευσεις και ποσοτητα! 120 ευρω μονο καφεδες! :worthy:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Παρ Ιουν 03, 2011 5:33 pm

Υπάρχουν ήδη σχετικά topic. Πάρε την Baby και μην ανησυχείς.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση