Gaggia Pure

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Παρ Νοέμ 05, 2010 8:41 am

Πάντως σύμφωνα με το παρακάτω έτσι πρέπει να είναι όπως τα λέει η Eurogat.
http://www.wholelattelove.com/itemwall. ... D=1#anchor
Tech Kathy John, Thank you for your post. The Gaggia Espresso models (Pure, Color, and Dose) are the only current models with the stainless steel boilers. The rest have the aluminum style boilers. The stainless boilers have a single, internal stainless heating element. The aluminum boilers two external stainless heating elements pressed into the outside of the aluminum boiler. Both styles work efficiently for heating the boiler up quickly. The advantage of the aluminum boiler is that it is much easier to change out the group gasket. The stainless boilers must be removed from the top of the machine in order to properly change their group gasket. ...
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
boltsis
Δημοσιεύσεις: 516
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 14, 2010 2:13 pm
Όνομα: Ηλίας
Μηχανή:: La San Marco 95E
2η Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
Μύλος:: La San Marco SM 90/T
2ος Μύλος:: Zassenhaus manual
Οι καφέδες μου:: TAF San Pedro
Τοποθεσία: Λάρισα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από boltsis » Παρ Νοέμ 05, 2010 9:22 am

Με λίγα λόγια λέει ότι η Gaggia pure,dose ,color έχουν ανοξείδωτο boiler ενώ οι υπόλοιπες έχουν αλουμινιένο.Το πλεονέκτημα αυτών που έχουν αλουμινιένο μποίλερ είναι ότι είναι πολύ πιο εύκολο να αλλάξει η λαστιχένια φλάτζα του group από ότι του ανοξείδωτου που πρέπει να λυθεί το πάνω μέρος της μηχανής. Επίσης λέει ότι τα ανοξείδωτα περιέχουν ένα ενιαίο, εσωτερικό ανοξείδωτο θερμαντικό στοιχείο ενώ τα αλουμινιένια περιέχουν δύο εξωτερικά πρεσαριστά στο εξωτερικό του αλουμινένιου boiler. Και οι δύο περιπτώσεις δουλεύουν αποτελεσματικά!

Έκανα μια μετάφραση για όσους δε γνωρίζουν καλά αγγλικά γιατί πιστεύω είναι μια σημαντική πληροφορία όσον αφορά τα μοντέλα της Gaggia.Επειδή και εγω δεν γνωρίζω πολύ καλά αγγλικά αν έχω κάνει κάτι λάθος , παρακαλώ διορθώστε με..

Edited από Christos
Ευχαριστούμε Ηλία για την μετάφραση. Έκανα ένα μικρό editing στο κομμάτι που δεν ήσουν σίγουρος.
Εγώ για ένα απλό freddo espresso ξεκίνησα..

nikosnt74

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από nikosnt74 » Παρ Νοέμ 05, 2010 1:31 pm

παντως δεν αλλαζει το γεγονος οτι στον Δημητριου ειναι λ***** [edited από Christos]
Εγω τους την πηγα καλυπτόμενος απο εγγυηση και αυτοι αντι να μου αλλαξουν οτι λαστιχο χρειαζεται για να μην τρεχει το pf, με παραμυθιαζουνε με δήθεν μπουκωματα...
θα τους την ξαναπαω, αλλα αυτη τη φορα θα πεσουνε και μπινελίκια!!!

Νίκο έγινε το απαραίτητο editing για νομικούς λόγους. Καταλαβαίνω τον εκνευρισμό σου αλλά η ψυχραιμία είναι καλύτερος σύμβουλος

nikosnt74

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από nikosnt74 » Κυρ Νοέμ 07, 2010 1:00 pm

τις τελευταιες 10 μερες δουλευα τον illy απο sm , θεωρωντας οτι, επειδη ειναι πιο χοντροκομμενος, λογικα δεν θα επρεπε να εχω τα προβληματα διαρροης...

γεμιζα το διπλο καλαθι μεχρι επανω, παταγα καλα ,και... παντα ειχα διαρροη...

εχτες πηρα ψιλοκομμενο καφε απο λουμιδη. Ζυγισα 15γρ. ακριβως, πατησα και... δεν ειχα διαρροη!!!

οταν ανοιξα το pf, ειχε μια μικρη λιμνουλα απο νερο, σημαδι οτι πατησα παραπανω απο οτι επρεπε...

ο καφες βγηκε σε 23 sec ,αλλα σαν γευση μου φανηκε αρκετα ελαφρός. Μαλλον για τα δικα μου γουστα πρεπει να βαζω πιο πολυ απο 15γρ. αλλα μετα θα αρχισουν οι διαρροες.

παντως, αρχιζω να σκεφτομαι μηπως, οντως η μηχανη ειναι ευαίσθητη στα μουκωματα..

αν καποιος με pure εχει τη διαθεση, ας γεμίσει το διπλο καλαθακι μεχρι πανω και να μας πει αν εχει διαρροη...

translator

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από translator » Κυρ Νοέμ 07, 2010 1:54 pm

Δεν είμαι στο σπίτι που έχω την Pure αλλά έχω τιγκάρει κανά-δυο φορές το portafilter με καφέ σε σημείο που αφήνει σημάδι στο puck. Η μηχανή ζορίστηκε πολύ αλλά ΔΕΝ έσταξε το portafilter.
Α, πάντα διπλό πίνω, οπότε μιλάω για το αντίστοιχο καλαθάκι...

georgehtc

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από georgehtc » Κυρ Νοέμ 07, 2010 6:49 pm

@Νίκο. Εγώ βάζω πάντα 17 γρ.(διπλό πίνω και γω) και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Δύο φορές μου κόλλησε ο καφές απάνω στο group. Γιατί συνέβη αυτό;

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Νοέμ 07, 2010 8:23 pm

georgehtc έγραψε:...

Δύο φορές μου κόλλησε ο καφές απάνω στο group. Γιατί συνέβη αυτό;
Μπορεί να συμβεί σε όλες τις μηχανές. Μιά ή δύο φορές μου συνέβηκε στην Baby. Πολλοί οι παράγοντες, με πιο συνηθισμένο αυτόν του να βάζεις λιγότερο καφέ στο καλαθάκι.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

nikosnt74

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από nikosnt74 » Κυρ Νοέμ 07, 2010 8:59 pm

georgehtc έγραψε:@Νίκο. Εγώ βάζω πάντα 17 γρ.(διπλό πίνω και γω) και δεν έχω τέτοιο πρόβλημα.

Δύο φορές μου κόλλησε ο καφές απάνω στο group. Γιατί συνέβη αυτό;
και μενα μου εχει συμβει... παντως απο το μικρο γκαλοπ μου επιβεβαιώνετε οτι κανείς δεν εχει διαρροή!!!

antonis

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από antonis » Τετ Ιαν 05, 2011 8:31 am

Παιδιά συγνώμη που θα επαναλάβω το ερώτημα αλλά διαβαζα 1 ώρα αυτό το post χτες βράδυ και κάηκα :a080:

Επειδή έχω το ίδιο πρόβλημα με τις "πατούρες" - η μία έχει ξεκολλήσει και πολλές φορές όταν βγάζω το pf πέφτει - έχουμε βρει τελικά επίσημη ή ανεπίσημη λύση να το κολλήσουμε/φτιάξουμε;

@Νίκο. Διαρροή είχα πολλές φορές όταν μπούκωνα το pf με πολύ καφέ. Επίσης δυστυχώς μου συνέβαινε και με τα pods (illy) που δεν καθόντουσαν καλά στο καλαθάκι.

nikosnt74

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από nikosnt74 » Τετ Ιαν 05, 2011 9:36 am

εγω την κολλησα με αυτες τις super κολλες...

για κανα 2μηνο κραταει... μετα παλι τα ιδια :a042:

εγω με την ζυγαρια και περιπου 17γρ καφε εχω μειωσει στο ελαχιστο τις διαρροες

Απάντηση