Gaggia Pure

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Δευ Ιουν 06, 2011 11:12 am

geocha έγραψε:ωραια, αυριο παω να την αγορασω. Εν αναμονη εντυπωσεων! Ας ελπισουμε οτι δεν θα ειναι σαν την Tazzona της bialetti :waf:
H Gaggia Baby είναι μια χαρά μηχανή και από το πιο δοκιμασμένα μοντέλα εδώ στο forum αλλά πρέπει να συνδυαστεί απαραίτητα με μύλο. Εάν έδωσες 120 ευρώ για καφέδες προαλεσμένους από την Ιταλία θα έλεγα να τους αλλάξεις με τους αντίστοιχους σε σπυρί. Διαφορετικά ξέχνα το να πάρεις κάτι το αξιόλογο γευστικά.

ΥΓ Για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση (για μύλους, συμβουλές αγοράς κτλ) η συνέχεια στις κατάλληλες ενότητες του forum. Εδώ είμαστε offtopic.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Άβαταρ μέλους
geocha
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 02, 2010 5:11 pm
Μηχανή:: Gaggia New Baby
2η Μηχανή:: Bialetti Tazzona
Μύλος:: Acaso i1-mini
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από geocha » Δευ Ιουν 06, 2011 2:55 pm

Την πηρααα! 159 ευρω! Καμμια σχεση με την τατσονα! βεβαια πρεπει να παρω λιγο καφε της προκοπης :lick:

Άβαταρ μέλους
After
Δημοσιεύσεις: 1040
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2010 9:11 pm
Όνομα: Γιωργος
Μηχανή:: Rancilio Epoca st1
Μύλος:: Mazzer Major
Οι καφέδες μου:: Hello Africa
Τοποθεσία: Αθηνα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από After » Δευ Ιουν 06, 2011 3:05 pm

Τζαμπα την πηρες!!!Με γεια!!!

Εννοειται οτι για να αποδοσει τα μεγιστα θελει καταλληλο κομμενο καφε, καθως και να αγορασεις ενα μεταλλικο tamper 57-58mm
Aν ειχε λαλια ο νεροχυτης.........

Άβαταρ μέλους
albireo
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 1:17 pm
Μηχανή:: Gaggia classic
Μύλος:: Ascaso i-mini (i2)
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από albireo » Δευ Σεπ 05, 2011 7:28 pm

Την καλησπέρα μου στο φόρουμ. Πρώτο μου ποστ και νέος στο χώρο του εσπρέσσο. Μόλις τσίμπησα και γω αυτην την μηχανή στα 139 ευρώ από mediamarkt. Οι πρώτες μου απόπειρες με έτοιμο κομμένο καφέ illy από σούπερ μάρκετ είναι τραγικές.. Σχεδόν καθόλου κρέμα και όση βγαίνει χάνεται στο λεπτό. Από γεύση πάντως είναι στο μέσο όρο των καφέδων που πίνω έξω. Στα σχέδια μου έχω να πάρω κάποιο μύλο στα 150 περίπου για να κόβω τον καφέ στα μέτρα της. Η ερώτηση μου αφορά τα καλαθάκια που είχε η συσκευασία. Είναι τρία: δύο για διπλό και ένα για μονό. Όλα είναι με μία μόνο μικρή τρύπα από κάτω και από ότι διάβασα στο εγχειρίδιο είναι perfect crema ή αλλιώς pressurized. Μαζί με το μύλο υποθέτω πως θα πρέπει να προμηθευτώ και απλό διπλό καλαθάκι και τάμπερ, σωστά; Μένω στη Θεσσαλονίκη και λέω να επισκεφτώ τη eurogat. Φαντάζομαι πως θα βρω όσα ψάχνω. Επίσης να ρωτήσω που μπορώ να βρω κανέναν αξιοπρεπή φρεσκοκομμένο καφέ στη Θεσσαλονίκη. Κάτι διάβασα για λουμίδη. Που βρίσκεται το μαγαζί; Ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας. Καλώς σας βρήκα! :oneup:

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Δευ Σεπ 05, 2011 7:58 pm

Καλώς ήρθες στο forum και καλορίζικη η μηχανή. Ενημέρωσε το προφίλ σου με το μικρό σου όνομα.

albireo έγραψε:... Μαζί με το μύλο υποθέτω πως θα πρέπει να προμηθευτώ και απλό διπλό καλαθάκι και τάμπερ, σωστά; ...
Πολύ σωστά. Μαζί με τον μύλο (απαραίτητος και μην χάνεις τον χρόνο σου χωρίς αυτόν) χρειάζεσαι και ένα διπλό μη pressurized καλαθάκι. Επιπρόσθετα με ένα 58mm tamper θα χρειαστείς ένα δοσομετρικό ποτηράκι, μια φτηνή ζυγαριά και το κυριότερο καλό φρεσκοψημένο καφέ.

Κάνε μία περιήγηση στο forum για να εξοικειωθείς με την δομή του ώστε να αποφεύγονται οι πολλαπλές ερωτήσεις κάτω από έναν μην σχετικό και γενικό τίτλο.
Η ερώτηση σου για τα καφεκοπτεία έπρεπε να διαβιβαστεί για παράδειγμα στο παρακάτω link
viewtopic.php?f=7&t=910#p10850
Θα σου απαντούσα πάντως και εδώ αλλά προσωπικά δεν γνωρίζω.

Καλή περιήγηση στις σελίδες μας.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Hobis

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Hobis » Δευ Σεπ 05, 2011 8:09 pm

Καλησπέρα albireo !!! Καλώς ήρθες στην παρέα μας !!! :a013: Για τα καλαθάκια έχεις δίκιο !!! Θα σου πρότεινα να πάρεις διπλό καλαθάκι και αν βρεις ένα διπλό βαθύ για να μπορείς να βάλεις αρκετά γραμμάρια καφέ όταν το θελήσεις.Απο καφέ εγώ θα σου πρότεινα αυτό που κάνουν οι περισσότεροι να επιλέγουν φρέσκους καφέδες με RD λίγων ημερών απο το TAF . Σίγουρα όμως όχι τους καφέδες του σούπερ μάρκετ.
Θα σου πρότεινα επίσης να μην "τσιγκουνευτής" τα χρήματα για ένα καλό μύλο που θα σου μείνει και μετά απο μια αναβάθμιση μηχανής στο μέλλον.
Τάμπερ θα χρειαστείς φυσικά αλλά μετά την αγορά των καλαθιών,με αυτά που έχεις τώρα το πλαστικό είναι εντάξει.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Δευ Σεπ 05, 2011 8:23 pm

Hobis έγραψε:... Θα σου πρότεινα να πάρεις διπλό καλαθάκι και αν βρεις ένα διπλό βαθύ για να μπορείς να βάλεις αρκετά γραμμάρια καφέ όταν το θελήσεις...
To original διπλό Gaggia είναι ήδη βαθύ και χωράει άνετα 19+ g.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

dio

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από dio » Δευ Σεπ 05, 2011 9:14 pm

καλως ορισες φιλε στο forum :oneup:
ακολουθησε κατα γραμμα οτι σου εγραψαν οι προηγουμενοι φιλοι και εισαι σε καλο δρομο... :a013:

mathaiosside
Δημοσιεύσεις: 47
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2011 8:10 pm
Μηχανή:: Lelit PL41 PLUST PID
2η Μηχανή:: Gaggia Classic
Μύλος:: Mazzer Super Jolly
2ος Μύλος:: Compak K3 Touch
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από mathaiosside » Κυρ Σεπ 25, 2011 8:55 pm

Καλησπέρα,

διάβασα όλο το νήμα για την Gaggia Pure καθώς και ένα μεγάλο κομμάτι του φόρουμ αναφορικά με παρασκευή καφέ, μηχανές και μύλους! Είμαι σε αναζήτηση νέας μηχανής καθώς η krups (5240 νομίζω) που είχα παρέδωσε πνεύμα εξαιτίας των αλάτων. (5 χρόνια, χωρίς να καθαριστεί ποτέ, όταν την άνοιξα στο μέρος που είναι η αντλία, δεν μπορούσε καν να βγει το καπάκι!!)

Είδα τα σχόλια που γίνονται για την Pure, ωστόσο παρατήρησα ότι ορισμένες φορές αναφέρθηκε ότι αξίζει ΜΟΝΟ όταν παίζει σε προσφορές της τάξεως των 90-100 ευρώ. Ωστόσο, στις τιμές που παίζουν σήμερα μιλάμε για 170 με 180 ευρώ είτε από Ελλάδα είτε από amazon και ebay. Εξακολούθείται να πιστεύετε ότι είναι καλή αγορά στις τιμές αυτές;

Ευχαριστώ πολύ.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Κυρ Σεπ 25, 2011 9:03 pm

Δεν διάβασες τους κανονισμούς του forum όμως. :lol: Ενημέρωσε το προφίλ σου. Ευχαριστώ.

Στο ερώτημα σου εγώ είμαι αυτός που έγραψε ότι αξίζει σαν αγορά στα 100 ευρώ (άλλοι μπορεί να μην συμφωνούν). Σαν μηχανή αξίζει τα 170 -180 ευρώ αλλά σε αυτήν την κατηγορία τιμής είναι καλύτερα να δώσεις κάτι παραπάνω και να πας για την Classic ή την Baby.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

Απάντηση