Gaggia Pure

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
mx1001

Gaggia Pure

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 05, 2010 4:04 pm

.
.
.
.
(Ημιτελής: Η μηχανή ήρθε στα χέρια μου όχι για παραπάνω από 3 ώρες . βλ. παρακάτω)
.
.
.
.

Αγορά: 99e - 05/02/2010 (Electroworld)


+/- Στιβαρή κατασκευή , ατσάλινο boiler , καλό & βαρύ portafilter . Παρόλα αυτά εξωτερικά βλέπεις μόνο φθηνό πλαστικό χωρίς θέση για προθέρμανση φλιτζανιών . Σε μια φωτο φαίνεται σαν χώρος προθέρμανσης το μαύρο πλαστικό απάνω αλλά είναι αστείο γιατί μπορεί λίγο νερό εύκολα να κατρακυλήσει στα κουμπιά. To portafilter ναι μεν βαρύ και ποιοτικό , παρόλα αυτά η 'διχάλα' είναι πλαστική .

- Ημιαυτόματη (η Pure είναι η βασική σύνθεση, εάν θέλουμε κάτι καλύτερο πάμε σε άλλα μοντέλα). Επίσης όταν τελειώσει το νερό δεν υπάρχει σχετικό σύστημα alarm.

- Θορυβώδης (όσο και η United) , και μάλιστα να ποτηράκια τρίζουν κατά την εξαγωγή (κακή εφαρμογή της σχάρας με το πλαστικό) .

Προς το παρών την δοκίμασα με τους καφέδες που έχω στο ράφι μου (Lavazza Rossa , Jacobs Arabica) . Δυστυχώς Illy που είναι ο Crash Tester πολλών μηχανών δεν έχω προς το παρών διαθέσιμο .

-Από θέμα κρέμας (καϊμάκι) , από τις πρώτες άγουρες δοκιμές που έγιναν η συσκευή αυτή κάνει λίγο καλύτερο καϊμάκι από την United, και αρκετά λιγότερο από την Morris. Δεν αγοράστηκε το προαιρετικό εξάρτημα για ενίσχυση κρέμας . Κατά την εκχύλιση τα σημάδια επαρκούς πίεσης ήταν εμφανή (το 1/2 του σώματος έγινε ανοικτό καφέ αλλά έσβησε αρκετά γρήγορα). Βέβαια η σύγκριση είναι λίγο άδικη γιατί οι 2 αναφερθείσες χρησιμοποιούν Pressurized Portafilter που σημαίνει οτί το καϊμάκι είναι τεχνητό, κάτι σαν αυτό που έχει η Pure σαν προαιρετικό . Το αποτέλεσμα των συγκρίσεων πάντως είναι αυτό .

+ Στη γεύση υπάρχει μεγάλη διαφορά ως προς την ένταση . Ενώ το 2-cup portafilter είναι σχεδιασμένο να γεμίζει με 1,5 κουταλιά γλυκού , η γεύση είναι τόσο δυνατή και διακριτή που δεν μπορεί να βγει από την United ούτε με 2,5 . Πάντως μέσες άκρες ως προς τα χαρακτηριστικά της γεύσης δεν βρήκα διαφορές . Όταν ο καφές κρυώσει εντελώς στην Pure πίνεται πιο εύκολα . Για την Morris η "ψαλίδα" είναι ακόμα μεγαλύτερη ( 1,5 κουταλιά -προς- 3 και πάλι δεν την φτάνει) .

- Θέλει 4-5 λεπτά αρχική εκκίνηση (6 λέει στο manual).

- Η λυχνία επαρκούς θερμοκρασίας σβήνει την ώρα που πέφτει καφές. Αν και δεν είμαι γνώστης της μηχανής θα έπρεπε λογικά να διακοπεί και η ροή μέχρι να ξαναέρθει η θερμοκρασία στο ικανοποιητικό σημείο , πράγμα που δεν γίνεται .

- Χωρίς να έχω βάλει καφέ πάνω από τα όρια, όταν κατεβάζω το portafilter (κυρίως όταν το έχω αφήσει αρκετά λεπτά) πολλές φορές παρατήρησα οτί η μάζα του καφέ απουσιάζει (!) , γιατί έχει κολλήσει στο απάνω μέρος . Με λίγο χτύπημα ξεκολλάει βέβαια αλλά δε μου ξανά-έτυχε . Γενικά το φαινόμενο να υπάρχει κάποια ποσότητα καφέ κολλημένη στο απάνω μέρος υπάρχει περισσότερο εδώ απ ότι στις άλλες μηχανές . Άρα εδώ είναι περισσότερο επιτακτική η ανάγκη να ξεκινήσουμε ρίχνοντας λίγο νερό πριν βάλουμε τη νέα δόση καφέ .


Επίλογος:
=========
Από τις πρώτες άγουρες δοκιμές με τους "συμβατικούς" καφέδες που υπάρχουν στα ράφια των Σ/Μ κατάλαβα οτί και οι φθηνότερες καταναλωτικές μηχανές (United) δεν είναι καθόλου άσχημες !. Εάν βρείτε την Pure τόσο φθηνά φυσικά προτιμήστε την κυρίως λόγο της έντασης που αφήνει ο καφές στον ουρανίσκο, διαφορετικά στην διπλάσια τιμή θέλει ζύγισμα η απόφαση . Αν και είναι πολύ αρχή , ήξερα οτί θα βρω μία βασική σύνθεση με ποιοτικά μέρη αλλά περίμενα περισσότερα τουλάχιστον ως προς το αποτέλεσμα . Θα δείξει βέβαια η συνέχεια . Οσο και να το σνομπάρετε , αγοράστε την με το προαιρετικό εξάρτημα κρέμας , γιατί είναι άδικο να καταρακώνεστε ψυχολογικά όταν προσπαθείτε να κάνετε οπτική σύγκριση με άλλες κατώτερες που έχουν κάτι παρόμοιο :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Τετ Φεβ 10, 2010 11:37 am, έχει επεξεργασθεί 31 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
NaGR
Δημοσιεύσεις: 197
Εγγραφή: Παρ Ιαν 29, 2010 3:36 pm
Μηχανή:: ECM Mechanika Profi
2η Μηχανή:: Gaggia Pure
Μύλος:: Graef CM 80
2ος Μύλος:: Eureka Mignon
Τοποθεσία: Athens

Re: Gaggia Pure (by mx1001)

Δημοσίευση από NaGR » Παρ Φεβ 05, 2010 6:07 pm

σχετικά με τον καφέ που μένει κολλημένος, χρησιμοποιήστε το παρεχόμενο δοσομετρικό κουτάλι και βάλτε ακριβώς την ποσότητα που χρειάζεται.
έτσι ελαττώνονται κατά πολύ οι πιθανότητες να κολλάει ο καφές.

δοκίμασα 3 lavazza red, qualita oro και αυτόν που είναι στο μαύρο κουτί, με τον τελευταίο να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα και σε γεύση και σε καιμάκι.

έχω πολύ καλά αποτελέσματα στο αφρόγαλα.

mx1001

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 05, 2010 6:34 pm

NaGR έγραψε:... με τον τελευταίο να έχω τα καλύτερα αποτελέσματα και σε γεύση και σε καιμάκι.

έχω πολύ καλά αποτελέσματα στο αφρόγαλα.
Mια φωτο ειναι χιλιες λέξεις ... ανέβασε φωτό , όλα τα άλλα είναι έκθεση ιδεών .
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Παρ Φεβ 05, 2010 7:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mx1001

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από mx1001 » Παρ Φεβ 05, 2010 6:48 pm

NaGR έγραψε:σχετικά με τον καφέ που μένει κολλημένος, χρησιμοποιήστε το παρεχόμενο δοσομετρικό κουτάλι και βάλτε ακριβώς την ποσότητα που χρειάζεται...
Εβαλα 'κοφτά' μία δόση σε 2-cup φίλτρο μετά από καλή πίεση και πάλι έμεινε απάνω ! .

Θέλει λίγο λιγότερο από 'κοφτά' και κυρίως το pf να αφαιρεθεί αμέσως μετά την παρασκευή του καφέ .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Παρ Φεβ 05, 2010 10:23 pm

Βρε θηρίο, δεν κρατήθηκες και αγόρασες και άλλη καφετίερα; Καλορίζικη. Πάμε για Official Gaggia Club εδώ.
Στο θέμα μας τώρα. Άμα βρίσκεις το coffee puck (καμιά μετάφραση εδώ;) κολλημένο πάνω αύτο μάλλον σημαίνει ότι δεν έχει διανεμηθεί-πατηθεί καλά ο καφές στο πλάι.

ΥΓ Άλλη μία masterpiece παρουσιάση. Ευχαριστούμε πάρα πολύ.
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Gaggia Pure damage !.

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Φεβ 06, 2010 9:19 am

Τελικά ο λόγος που δεν τα κατάφερνα προς το τέλος χθες (εσφαλμένα έγραψα οτί υπάρχει θέμα "αστάθειας" και το σβήνω) , είναι οτι η μηχανή παρουσίασε ΒΛΆΒΗ ! . H μηχανή προς στο τέλος δεν ζέσταινε το νερό , και ότι προσπαθούσε να κάνει το έκανε με την πολύ καλή μπορώ να πω κεκτημένη θερμότητα . Σήμερα που ήρθα και είχα αφήσει τη μηχανή να κρυώσει και να ηρεμήσει , όταν την έβαλα στην πριζα άναψε αμέσως η ένδειξη θερμοκρασίας (ενώ θα έπρεπε να περάσουν 5-6 λεπτα και να ζεσταθεί) . Δοκίμασα πολλά όπως να βγάλω ατμό , να εξάγω πολύ νερό , να το αδειασω ολο και να βαλω αλλο , τίποτα . Η λειτουργία ατμού δουλεύει ΟΚ . Οταν πατάς ατμό σβήνει η ένδειξη (γιατι η θερμοκρασία δεν ειναι αρκετή) και ακούγεται το boiler . Όταν το ξεπατας ανάβει η ένδειξη αλλά δε βγάζει άλλο θερμότητα .

Η μηχανή δηλαδή δε πρέπει να δούλεψε πάνω από 3 ώρες . Ας μη χλευάζουμε τα ασιατικά !.

Να λοιπόν γιατί οι Ιταλοί προτιμούν ακόμα moka pots ... γιατί ακόμα και αυτό του 1971 μου δουλεύει ακόμα !.

Ευκαιρία λοιπόν να συμπληρώσει το thread με φωτό και κανένας άλλος !!!.

Αχχχ βάλσαμο το εσπρεσακι από την United !.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mx1001 την Δευ Φεβ 08, 2010 6:00 pm, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Φεβ 06, 2010 9:32 am

Κρίμα, τι ατυχία είναι αυτή; Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, έχεις ατμό, έχεις ζεστό νερό, αλλά δεν έχεις ζεστό νερό να περνά από το grouphead;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Φεβ 06, 2010 9:45 am

satcur έγραψε:Κρίμα, τι ατυχία είναι αυτή; Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, έχεις ατμό, έχεις ζεστό νερό, αλλά δεν έχεις ζεστό νερό να περνά από το grouphead;
Το boiler δουλευει μονο στην θεση ατμου . Στην κανονική θέση δεν δουλεύει ποτέ και η ένδειξη θερμοκρασίας είναι πάντα ON . Προφανώς ο θερμοστάτης που ελέγχει την κανονική θερμοκρασία τα παιξε και δίνει λάθος εντολή οτί η θερμοκρασία είναι ψηλά .


Επίσης τις πρώτες ώρες που έπαιζε ΟΚ , κατάλαβα οτί η θερμοκρασία που βγαζει δεν ειναι πιο μεγάλη από τις άλλες μηχανές μου . Αρα το κειμενάκι που είχα γράψει στις άλλες (Morris) για το οτί ισως να μην βγαζουν τοσο μεγάλη θερμοκρασία δεν ίσχυε και το αφαίρεσα .

Άβαταρ μέλους
Christos
Συντονιστής
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8794
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 23, 2010 12:26 pm
Μηχανή:: Rancilio Silvia V3
2η Μηχανή:: Gaggia New Baby 06
Μύλος:: Mahlkönig Vario
2ος Μύλος:: Anfim Best
Τοποθεσία: Πτολεμαΐδα

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Christos » Σάβ Φεβ 06, 2010 9:58 am

mx1001 έγραψε:
satcur έγραψε:Κρίμα, τι ατυχία είναι αυτή; Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι, έχεις ατμό, έχεις ζεστό νερό, αλλά δεν έχεις ζεστό νερό να περνά από το grouphead;
Το boiler δουλευει μονο στην θεση ατμου . Στην κανονική θέση δεν δουλεύει ποτέ και η ένδειξη θερμοκρασίας είναι πάντα ON . Προφανώς ο θερμοστάτης που ελέγχει την κανονική θερμοκρασία τα παιξε .

Επίσης τις πρώτες ώρες που έπαιζε ΟΚ , κατάλαβα οτί η θερμοκρασία που βγαζει δεν ειναι πιο μεγάλη από τις άλλες μηχανές μου . Αρα το κειμενάκι που είχα γράψει στις άλλες (Morris) για το οτί ισως να μην βγαζουν τοσο μεγάλη θερμοκρασία δεν ίσχυε και το αφαίρεσα .
Άσε την μηχανή να κρυώσει τελείως, μην πατήσεις καθόλου το κουμπί ατμού, το νερό θα βγαίνει κρύο από το grouphead;
Εγώ πάντως, δεν θα έχανα χρόνο, θα έβαζα όλη την διπλωματία μου και θα έπαιρνα μια άλλη από τον Κωτσόβολο.

ΥΓ Αυτό το λαμπάκι του boiler των gaggia εμένα με μπερδεύει. Είναι σίγουρο ότι όταν είναι ΟΝ είσαι σε ετοιμότητα και όταν είναι OFF λειτουργούν οι αντιστάσεις;
Δεν απαντώ ποτέ σε προσωπικά μηνύματα που αφορούν θέματα της δημόσιας συζήτησης.

mx1001

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από mx1001 » Σάβ Φεβ 06, 2010 10:12 am

satcur έγραψε:1.Άσε την μηχανή να κρυώσει τελείως, μην πατήσεις καθόλου το κουμπί ατμού, το νερό θα βγαίνει κρύο από το grouphead;
2. Εγώ πάντως, δεν θα έχανα χρόνο, θα έβαζα όλη την διπλωματία μου και θα έπαιρνα μια άλλη από τον Κωτσόβολο.
3. Είναι σίγουρο ότι όταν είναι ΟΝ είσαι σε ετοιμότητα και όταν είναι OFF λειτουργούν οι αντιστάσεις;
1. Ετσι δε ξεκίνησε η μέρα ? (οπως έγραψα) . Ναι , ακομα και 15 λεπτα μετα , η ενδειξη θερμοκρασιας ηταν ΟΝ , ενω το νερο που εβγαινε κρύο .
2. Σημερα δε μπορω να ασχοληθώ . Απο ΔΕ θα γινει της π... βασικά το σκέφτομαι και αντικατάσταση με τίποτα άλλο .
3. Ναι ειναι σίγουρο το λεν και οι οδηγίες (οταν την ξεκινας η ενδειξη θερμοκρασιας ειναι σβηστή) . Με το πάτημα του ατμου ενεργοποιήται extra ισχύ ωστέ το νερο να φθασει σε βρασμο . Λογικό είναι σε όλες έτσι δεν είναι ?

Μη πονοκεφαλιαζεις ... κάηκε ο 1 θερμοστάτης νερού ...!.

Απάντηση