Gaggia Pure

Δεν βγάζει καϊμάκι η μηχανή σας ή ο espresso σας αγγίζει την τελειότητα, μοιραστείτε τον πόνο ή την χαρά σας εδώ.
Απάντηση
STYLIANOS

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από STYLIANOS » Τετ Ιαν 18, 2012 10:12 pm

λετε να μπαινει στην pure :a014: ειναι Group Head απο την gaggia Cubika http://www.ebay.co.uk/itm/Gaggia-Cubika ... 5d306848fc

Tolis

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Tolis » Κυρ Φεβ 19, 2012 5:59 pm

Βαζω illy παταω με το πατητηρι υπερβολικα πολυ, κουμπωνω πολυ σφιχτα στο παρα 20-25 αλλα παλι εχω υποεκχυλιση; :a014: Τι να κανω για να πετυχω καλυτερο χρονο;
Εχε χαρη που δεν ηρθε ακομα ο μυλος :a042:

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από afonic » Κυρ Φεβ 19, 2012 6:15 pm

Τόλη ο illy από το κουτάκι είναι; Υπερβολικό χοντροκομμένος, ούτε εγώ μπόρεσα να τον κάνω να έχει σωστή εκχύλιση ποτέ. Βάλε το pressurized.

Tolis

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από Tolis » Κυρ Φεβ 19, 2012 7:36 pm

Ναι Σηφη.Με το pressurized παταω πολυ;

dio

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από dio » Κυρ Φεβ 19, 2012 7:49 pm

Δε χρειάζεται πάτημα μόνο ένα leveling

kull

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από kull » Δευ Νοέμ 10, 2014 11:02 pm

Παιδιά το πρόβλημα με τις πατούρες το αντιμετωπίζω και εγώ. Μην πείτε δεν διάβασες το φόρουμ, το διάβασα αλλά καθότι παλιά τα post είπα δεν μπορεί μετά από τόσα χρόνια θα έχουν βελτιώσει την μηχανή, γιατί πράγματι στα λεφτά της προσφέρει αρκετά και όχι δεν μπορούσα να διαθέσω παραπάνω για baby. Μετά από δυο μήνες χρήσης μετά από αφαλάτωση/ καθαρισμό νασου πέφτει η μια η πατούρα. Αμπαλάρισμα και την στέλνω eurogat Θεσσαλονίκη. Μετά από είκοσι μέρες επιστρέφει και εκ πρώτης όψης φαίνεται εντάξει, μέχρι σήμερα που έφυγε ξανά η πατούρα και παρατηρώ ότι είναι η ίδια και χωρίς σημάδια κόλλας, απλά την καθαρίσανε και την βάλανε πίσω. Τα έχω πάρει στην κράνα και λέω να ασκήσω τα δικαιώματά μου ως καταναλωτής και να ζητήσω τα λεφτά μου πίσω και η μηχανή χάρισμα τους. όχι δεν θα ασχοληθώ με πατέντες για ένα προϊόν που είναι εμφανώς ελαττωματικό λόγω σχεδιασμού και είναι εντός εγγύησης. :censored:

iganiats

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από iganiats » Τρί Φεβ 10, 2015 11:59 am

Επειδή ο αντιπρόσωπος δε γνωρίζει αν και πότε θα ξαναφέρει το cuppuccinatore, γνωρίζει κανείς που μπορώ να το προμηθευτώ (Ελλάδα ή εξωτερικό);

Άβαταρ μέλους
afonic
Δημοσιεύσεις: 1421
Εγγραφή: Παρ Σεπ 30, 2011 1:40 pm
Όνομα: Ιωσήφ
Μηχανή:: Nuova Simoneli Oscar
Μύλος:: Anfim Best
Οι καφέδες μου:: Barista Shop
Τοποθεσία: Κως / Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από afonic » Τρί Φεβ 10, 2015 5:36 pm

Φίλε μου αυτό το πραγματάκι κάνει άθλιο αφρόγαλα, δεν πίνεται. Μακρύα.

Καλύτερα να μάθεις να δουλεύεις το ακροφύσιο, δες και στο φόρουμ για πληροφορίες πως να το βελτιώσεις ή να το αλλάξεις.

pankostas
Δημοσιεύσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 08, 2015 11:01 pm
Όνομα: Κωστας
Μηχανή:: LELIT PL41TEM
Μύλος:: Mignon Specialita
Οι καφέδες μου:: ?
Τοποθεσία: Κατερίνη

Re: Gaggia Pure

Δημοσίευση από pankostas » Δευ Φεβ 25, 2019 9:43 am

Καλημέρα παιδιά. Μετά από καιρό είπα να δοκιμάσω ξανά την Gaggia color που έχω.
Τελικά ποια είναι η σωστή διαδικασία για να πάρουμε καλή θερμοκρασία στον καφέ? Πότε πατάμε το κουμπί εκχύλισης? Μόλις ανάψει το λαμπάκι on, ή πρέπει να περιμένουμε 10 δευτερόλεπτα ή πρέπει να πατήσουμε το κουμπί του ατμού για ένα διάστημα?
Αν κάποιος την χρησιμοποιεί ακόμα αυτή τη μηχανή, μήπως μπορεί να μας αναφέρει ποια θεωρείται σωστή διαδικασία?
Επίσης υπάρχει τρόπος να τη στείλουμε καπου , για να μειωθεί η πίεση στα 9 bar?
Ευχαριστώ!

Απάντηση